LBIDSCIfi COURAMT. ISTT». M°. 23* VRIJDAG 28 JANUARIJ. BIN'NENLANDSCHE BE RIG TEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel, jaars f 3.franco p. p. ƒ3,60; met het Perslag der Handelingen van den hemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 sjaari, buiten de expedrtiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f ].- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 27 Januarij. De faculteit der geneeskunde aan onze hoogescliool heeft, blijkens hierachter voorkomende aankondiging, met toestemming van Z. M. den koning, besloten aan de schrijvers der beide antwoorden op de door haar uitgeschreven prijsvraag eene zilveren medaille toe te kennen. De loling voor de nationale militie, ligting 1876, zal alhier plaats hebben op Woensdag en Donderdag 9 en 10 Februarij aanst. Maandag a. s. wordt hier wederom Zoë opgevoerd door de vereenigde Rotterdamsclie tooneelisten; doch ditmaal builen abonnemeiit. De ver diensten van dit nieuwe, echt oorspronkelijk Nederlandsche stuk zijn alge meen erkend. Wij raden ieder aan, die het wel meent met ons nationaal tooneel, dit stuk te gaan zien; hij zal zich zijne moeite niet beklagen en tevens met der daad zijne belangstelling toonen. Men schrijft ons: De dooi scheen het voor veertien dagen ernstig te meenen, doeli de vorst heeft weder de overhand genomen. Met zuidenwind vriest het gemiddeld 4" ('s nachts), waarna de thermometer rijst en op den middag ongeveer 40» aanduidt. Bij opfen water zou het ijs, dat die vorst maakt, geen belemmering aan de scheepvaart doen, thans moet zij geduld hebben lot het weder ernstig gaat dooijen. Er is beproeld om te varen, maar op den Rijn en den Vliet zit nog een stevige klamp oud ijs, dat, met heigeen er bij vriest, iedere onderneming om er door heen te komen doet staken. Zoo krijgt de vroeg begonnen winter nog eenen langen sleep. De heeren burgemeesters van de hoofdplaatsen der militie-kantons in deze provincie zijn door den commissaris des koniugs in dit gewest ver zocht, tot het houden der loting voor de nationale militie een lokaal aan te wijzen, zoo ver mogelijk verwijderd van herbergen en andere plaat sen waar sterke drank te verkrijgen is, en wijders al de hun ten dienste slaande middelen aan te wenden ter voorkoming van dronkenschap, bij ge legenheid der loling. Bij kon. besluit van 17 Jan. is vernietigd het besluit van gedep. staten van Noord-Brabant van 19 November, houdende benoeming van een com mies ter provinciale griffie. Door den commissaris des konings was krach tens art. 32, al. 2 der provinciale wet. aan het besluit geen uitvoering ge geven op grond dat de benoemde niet voorkwam op de door hem ter vervulling van genoemde betrekking opgemaakte voordragt. Omtrent de quaestie der onderofficieren van den hoofdcursus, die bij de onlangs bevolen herkeuring zijn afgekeurd, meldt men nader, dat zij naar hunne corpsen terugkeeren, om aldaar met paspoort te worden gezon den. Te midden van het voorloopig examen voor den rang van 2deB luitenant worden aldus zij, die den lande van 6—8 jaren gediend hebben, naar huis gezonden. De hoop bestaat echter, dat de regering hun op een of andere wijze zal te gemoet kómen. (Hbl.) De hh. mrs. J. 11. de Sloppelaar en J. A. Haakman, respectivelijk regters in de gemengde Egyptische regtbanken te Cairo en te Alexandria en vroeger president der arrondissements-regtbank te Middelburg en substituut- officier van justitie bij die te Haarlem, hebben zich bij uitvoerig en gemoti veerd adres tot de tweede kamer gewendmet verzoek', dat het hun inder tijd verleend eervol ontslag uit de Nederlandsche regterlijke raagt worde in getrokken en veranderd in non-activiteit. Mr. Haakman had dit reeds aan den koning verzochtmaar van de ministers van justitie en van buitenland- sche zaken berigt ontvangen, dat zijn verzoek van de hand was gewezen. Van daar dat hij en zijn collega de Stoppelaar zich nu tot de vertegenwoor diging wenden en in een adres trachten aan te toonen, dat de opvatting der Nederlandsche regering, alsof zij als Egyptische ambtenaren moesten worden aangemerkt, in strijd is mel den feitelijken, den regts- en den his- torischen grondslag der gemengde regtsplcging in Egypte, en dat hun ont slag en hunne gelijkstelling met Egyptische ambtenaren niet overeenkomstig Nederlands belang is. Het onderwijs in de practisehe scheikunde aan de Ulrechlsche hooge scliool is tijdelijk opgedragen aan den adsistent dr. F. W. Krecke. Door den gemeenteraad van Haarlem is, op voorstel van burg. en weth., besloten den heer J. Bastiaans Jr., die thans met de waarneming der betrekkingen van organist en klokkenist van de Groote Kerk is belast, op te dragen die betrekkingen tot uit. Dec. op dezelfde voorwaarden te blijven waarnemen. Te Haarlem huurde in de afgeloopen week een 20-jarig jongmcnsch een paar gemeubeleerde kamers bij een kleermaker. Hij deed zich zeer royaal voor, at en dronk aan huis en liet de kosten door den verhuurder op een boekje schrijven. Hij deed zich een pak aanmeten en kocht o. a. bij eene winkelierster een paar parapluies; deze leende hem bovendien, op zijn voorgeven, dat hij dadelijk de stad uitmoest, eenig geld. Zondag ging hij naar den Haag, maar hij is niet teruggekeerd. Het is nu gebleken, dat hij een kleermakersknecht was uit Amsterdam. Hij noemde zich Itterman. C.) Van Harderwijk zijn gisteren'morgen naar Arnhem overgebragt twee deserteurs van het kolouiaal werfdepot, om aldaar voor den krijgsraad te- regt te staan. Een dezer heelt bij zijn voornemen om te deserteren den verkeerden weg ingeslagen en is in de vorige week in de gemeente Wilsuin onder Kampen aangehouden. De andere was al sedert een maand verdwe nen en had zijn behouden aankomst in België reeds aan eenige zijner vroe gere kameraden alhier gemeld, toen hij een paar dagen geleden in alle stilte terugkwam, om naar het schijnt met een herbergierster nader af te rekenen, bij welke gelegenheid hij in handen der justitie viel. De heer J. Jolles te Groenlo meldt het volgende aan de Arnh. Ct.: Ik ben dezer dagen in de gelegenheid geweest de hier gevonden munten naauwkeurig na te zien. Ik meen u en het publiek een dienst te doen met vooral de Hollandsche soorten openbaar te maken. Reeds zijn er verschei den stukken aan liefhebbers en museums verkocht; nog zijn er onder het goudgeld; 1°. Gouden rijders Mo. aur. Pro. conloe. Belg. van verschillende provinciën. Hol. Trajec. Gel. Transi. 16071622. 2". Halve gouden rijders van de provinciën. Zei. Transi. Trajec. Gel, Hol. Fri. 1616-45. 3». Dubbele dukaten. Mo. aur. Provin. confoe. Belg. ad Leg. imp. Hol. Trajec. 1653-1655. 4». Enkele dukaten 1598-1653. Gel. Wes. Tra. Hol. 5°. Dukaten van Kampen. Mo. Nov. aurea civit. Imperi Campen 1646—54. 6». Idem van Zwol, 1644— 59. 7». Verder zijn er nog Belgische stukken van Albertus et Elisabet Archid. Austriae. Duces Burg et Dom. Tour. Ook Brab. et Fland. en een stuk met de sier van Maastricht. Voorts dukaten van Lodewijk XII, XIII en XIV. Frans, Karei en Henri III en IV. Engelscbe van Eduard, Jacobus en Kareienz. Onder de zilveren zijn weinig Hollandsche stukken: 1". Mo. no. arg. Conf. Belg. Westfr.-Zel-Hol. 1598—1673. 2». Moncta arg. civit. Zwol 1659 en 1660. 3'. Mo. no. arg. civit. Campensis. 1660. De meeste stukken zijn van Phi lips IV en Albertus et Elisabet Duces Burg etc. Verder zijn er nog Duitsche stukken van verschillende streken. Men meldt uit Leeuwarden: In de Dingsdag gehouden buitengewone vergadering van de staten dezer provincie zijn de voorstellen van gedep. staten met betrekking tot de inrigting van den provincialen waterstaats dienst onveranderd aangenomen. In naam des konings werd daarop de vergadering door den voorzitter gesloten. De gezondheidstoestand der ingezetenen alhier is in den laatsten tijd vrij wat verbeterd. De mazelen- en roodvonk-epidemie schijnt bijna te zjjn ge weken, althans die ziekten komen tegenwoordig slechts sporadisch voor. Hoe uitgebreid die ziekten ook hebben geheerscht, de sterfte daaraan is, vooral in verhouding tot de bevolking, slechts gering geweest. Te Veendam heeft iemand de roekelooze aardigheid gehad om een zijner kennissen, dien hij om wat vuur vroeg, geen sigaar voor te houden, maar een zwerm. Deze ontbrandde dadelijk, en de volle lading vloog den gevraagde in het gezigt, dat geheel zwart werd, terwijl zijn baard geheel afbrandde. Dingsdag 11. had op de spoorlijn Boxtel-Wezel een treurig ongeval plaats. De trein, die van het slation Oeffelt was vertrokken, overreed tus- schen gemeld slation en Haps een manspersoon, die geheel vermorzeld werd. Hoe het ongeluk plaats hadis onbekend. Te 's Hertogenboseh is overleden de heer mr. N. F. C. J. Sassen, oud lid van de eerste kamer der staten-generaal. Tc Vlissingen is een onderofficier gedeserteerd, met medeneming van f 60, welke hem tot het doen van betalingen voor de menage waren toe-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1