BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ten huize van den restaurateur van de spoorwegstations, in beslag genomen een hoeveelheid van ongeveer 300 liters jenever, die aan de gemeentebelas ting onttrokken waren. Desiré Delcroix fantaseerde in het drama "Lena", gisteren avond opge voerd, op hetzelfde thema als de jonge Oumas in het tooneelstuk, dat hier drie dagen geleden werd gegeven. Alligt kwam men er daardoor toe eene vergelijking te maken, waarbij Delcroix zijn tooneelstuk aan den toets met de «Geheimen van Mw. d'Aubry" gansch niet gelukkig doorstaan kon. Daarentegen herinneren wij ons, "Lena" hier een twee- of drietal jaren vroeger te hebben zien opvoeren door de Haagsche tooneelisten en wij erkennen dankbaar, dat de opvoering gisteren avond de vorige zeer verre overtrof. De tooneelisten van Le Gras, van Zuylen en Haspels maakten van het j stuk wat het is, een drama, dat niet nalaat een indruk te maken, die zelfs sommige gevoelige naturen tranen ontlokt. Bij anderen schijnt die aandoening zich geregeld te moeten openbaren in een onrustig voelgetrap- pel, wat in een hoog tragisch oogenblik aangroeit tot een applaus, dat zeker hoogst hinderlijk is voor de tooneelspelers en niet minder voor toe schouwers die meenendat in zulke momenten het spel de meeste en hoogste aandacht verdient. Die zeer misplaatste toejuiching op zulke oogen- blikken, welke wel wat een treurig getuigenis aflegt van het gemis aan werkelijk kunstgevoel bij hen die het uitlokken, verknoeit soms de schoon ste passages en moet, dunkt ons, op den acteur vrij wel van eene hoogst nuchtere ontmoedigende uitwerking zijn. Die met hunne toejuichingen zoo vrijgevige schouwburgbezoekers zullen wèl doen voor het vervolg van hunne instemming te doen blijken als daartoe het oogenblik gekomen is, na afloop van het tafereel! Mw. van Ofï'el - Kley vervulde de titelrol en had gelukkige oogen- blikken. De twee heeren Haspels waren in hun rol niets minder dan de schrijver het kan hebben gewerficht en de heer Le Gras was evenzoo, als de oude Verschave, eene nobele figuur. Ook de heer van Znylen belooft meer en meer een onzer verdienstelijkste acteurs te zullen worden en wan neer het gezelschap in de tegenwoordige looneelbeweging er in slagen moge eenige degelijke vrouwelijke krachten aan te werven, dan durven wij het een goede toekomst voorspellen. 'sGRAVENHAGE, 25 Januarij. Z. M. heeft aan den heer Gh. de Kuyper, te Rotterdam, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder 2' kl. der Erneslinische huisorde, hem door den hertog van Saksen-Coburg-Gotha geschonken. Tot burgemeester der gemeente Maarheeze is benoemd de heer J. A. Schepens. Tot griffier bij het kantongeregt te Doesborgh is benoemd de heer inr. C. J. A. Spiering, advocaat te Tiel. Tot plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Noordhol land is benoemd dr. P. J. Hollmante Edam. De heer D. F. W. Prins, te Schiedam, is erkend en toegelaten als con sulair agent van Italië. Z. M. heeft goedgevonden: den luitenant ter zee 1' kl. F. H. Coblijn en den officier van administratie 2e kl. H. L. F. Pisuisse. op hun verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst ie verleenen, en te bevorderen: tot luitenant ter zee 1' kl.dien der 2e kl. A. P. Tadema; tot officier van administratie 2e kl.dien der 3e kl. N. de Ronde Bresser; en tot officier van administratie 3e kl.. den scheepsklerk S. J. A. Deyl. Voorts worden met 15 Maart de officieren van administratie 3' kl. 0. R. Paehlig en K. J. van den Bussche, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, op non-activiteit gesteld, en de officieren van administratie 3e kl. P. A. Molenaar en J. de Visser geplaatst, rcspectivelijk aan boord van het wachtschip te Amsterdam en dat te Willemsoord. Z. M. de koning heeft zich heden voormiddag ten 11 ure met een j extra-trein langs den Hollandschen spoorweg naar Amsterdam begeven, ver gezeld van Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken. Na een bezoek I aan de schilderijen-verzameling, bestemd voor de wereldtentoonstelling te Philadelphia, keert Z. M. heden avond ten 7 ure in de residentie terug. Hel openb. ministerie heeft in de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad conclusie genomen in het cassatie-beroep van den dentiste-me- j canicien Th. P., door het prov. geregtshof in Zuidholland tot geldboete veroordeeld wegens onbevoegde uitoefening der tandheelkunde. Adv -gen. Smits was van meening dat het plomberen, enz. van tanden en kiezen wel deselijk als uitoefening der heelkunde kan worden aangemerkt, maar dat overigens de beslissing, van het hof geheel feitelijk was en daarop het cassa tie-middel afstuitte. De conclusie strekte mitsdien tot verwerping der voor ziening. De uitspraak is bepaald op 21 Februarij. In de zitting van den hoogen raad van heden is behandeld het beroep in cassatie van den procureur-generaal van hel voormalig prov. geregtshof in Utrecht, tegen eene beslissing van dat bof in de bekende zaak van den lieer Boschhoofdredacteur van het Virechisch Dagbladaangeklaagd van laster, wegens het voorgevallene met de dochter van den bakker de Laat. Door den procureur-generaal waren twee middelen van cassatie voorgesteld, die door den heer m'. D. van Eek uitvoerig werden bestreden. Op 1 Febr. j aanst. zal het openb. min. conclusie nemen. In den avond van 's konings verjaardag zal als gewoonlijk in een ge deelte dezer stad eene fraaije illuminatie worden ontstoken. Door burge- meester en wethouders is te dien einde eene aanbesteding van 17000 illu mineerglazen aangekon digd. D'. J. C. Zaalberg, pred. bij de Ned. herv. gemeente alhier, herdacht Zondag 11. in de Groote kerk zijne 25-jarige evangeliedienst. Hij hield bij die gelegenheid eene rede over 2 Tim. IV, vs. 76 en 8 a. Na het uitspre ken van den zegen werd den leeraar biddend toegezongen het laatste vers van Psalm 27. ENGELANlt. LONDEN24 Januarij. Een treurig spoorweg-ongeluk had Vrjjdag-avond op den Northern- spoorweg nabij Abbot's Ripton plaats. Gedurende een sneeuwstorm kwam de sneltrein naar Schotland in aanraking met een kolentrein, en liep daar door op de zijlijn, juist toen langs deze de sneltrein naar Londen aankwam. De botsing tusschen de beide treinen was verschrikkelijk. De voorste rijtui gen van den sneltrein naar Schotland werden verbrijzeld. Elf personen werden op de plaats gedood, en vele andere ernstig gewond. In den snel trein was ook graaf Schouwaloff, de Russische gezant aan het Britsche hof. Deze is er ongedeerd afgekomen. De hertog van Edinburg en het corps diplomatique hebben hunne opwach ting gemaakt bij den Russischen gezant, graaf Schouwaloff, ten einde hem geluk te wenschen met zijne ontkoming aan het ongeluk op den spoorweg. De kapitein van het schip Devon, alhier aangekomen, deelt mede. op 25° NBr. en 22°10'OL., den schok van een onderzeescjjen vulkaan gevoeld te hebben. Hel schip schudde even alsof het op een rif stootte, en een ge- druisch werd gehoord alsof men zware vaten in het tusschendek heen en weder rolde. De equipage, die de wacht te kooi had, kwam aan dek, denkende dat het schip op een rif gestoolen had. Dit gedruisch duurde ongeveer vier minuten. De heer Oakley, de directeur-eigenaar van de "Cooperative Credilbank," is in hechtenis genomen en voor den lord-mayor gebragt onder beschuldiging van verduistering van gelden. De bank heeft, sedert haar oprigting, in 1874 40,000 ontvangen en er werd 11 sh. 11 p. in de kas gevonden. De lord-mayor heeft geweigerd een borgtogt voor den heer Oakley aan te nemen. Berigten uit Indië bij het dep. van koloniën doen vermoeden, dat in Perak geen gewapende tegenstand meer geboden wordt. Maar de pretendent naar de souvereiniteit van den staat is nog altijd op vrije voeten en zoolang de Engelsche troepen zijn schuilplaats niet ontdekt hebben, bestaat bjj voort during het gevaar, dat de opstand op nieuw zal uitbreken. Sir W. Jervois deelt mede, dat hem in het begin dezer maand berigt werd, dat sultan Ismaïl zich, met eenige volgelingen, in de bergen bij de bronnen van de Perak-rivier ophield. Hij zond onmiddellijk een afdeeling gewapende policie en vertrouwde Maleijers om in verstandhouding te treden met een vriend schappelijk gezind hoofd te Solama en diens medewerking te verkrijgen tot de gevangenneming van den voorlvlugtige. Of het hoofd daarin toestemde, wordt niet berigt, maar het schijnt zeker, dat de onderneming alleen in zoover slaagde, dat aan het voortvlugtig opperhoofd een groot verlies in manschappen en olifanten werd toegebragt. Onder de gedooden bevond zich Pandah Indut, de moordenaar van den consul Birch. FRANKlllJf K. Het Buil. frang. brengt op nieuw onder de oogen zijner lezers het officiële verslag, voor eenige jaren uilgebragt door de commissie, belast met de parlementaire enquête over de handelingen van het gouvernement der nationale verdediging. Daarbij wordt het volgende gevoegd: "Nu het land op het punt staat door de vrije keuze zijner burgers uitspraak te doen over zijn toekomstig lot, kan men de uitkomsten van bedoeld onderzoek en de daaraan vastgeknoopte conclusien niet genoeg onder de oogen van het publiek brengen. Geen document kan het land beter doen begrijpen, wat de revoluliën en de voorspiegelingen van heil, die de revolutiën wen schen en te voorschijn roepen, waard zijn, en hel zal er de overtuiging uit putten, dat het zijn vertrouwen slechts schenken kan aan de mannen, die vast besloten zijn de revolutiën onder eiken vorm te bestrijden." Van bet nommer, waarin dit stuk voorkomt, zijn 1000 exemplaren te verkrijgen voor'30 fr. Onderscheidene bladen vestigen de aandacht op de reproductie van dit stuk, dat zij eene ellendige kiesmanoeuvre noemen van den heer Buflet, eene po ging om de republikeinsche partij te brandmerken. L'Univers is met de zaak ingenomen. Door le Temps wordt de proclamatie van Victor Hugo naar verdiensten aan de kaak gesteld. Dat blad noemt die proclamatie de heldhaftigheid der kinderachtigheid, vooral om de bespottelijke wijze, waarop Parijs wordt verheerlijkt als eene leermeesteresse der volken. -- Zondag heeft, op uitnoodiging van vijf afgevaardigden der Seine,- te Parijs eene vergadering plaats gehad van gedelegeerden voor het kiescollege voor den senaat, welke o. a. door den heer Thiers is bijgewoond. Bij zijne aankomst is deze door de verzamelde menigte met groote levendigheid toegejuicht. De aartsbisschop van Bordeaux en vele andere prelaten hebben bevo len, vier achtereenvolgende Zondagen in de kerken, na het zingen van net "Veni Creator", 's Hemels zegen af te smeeken over de verkiezingen, "die van beslissenden invloed op Frankrijks toekomst zullen zijn." Volgens eene mededeeling van den hoogleeraar Marion te Marseille heeft men in de omstreken dier stad, in de vallei van Sainl-Clair, nabij Gémenos, een verblijf gevonden van menschen uit het vóórhistorische tijd perk. Dit verblijf bestond uit eene grot te midden van eene kalklaag der Jura-formatie. Op den bodem waren menschenbeenderen van een tiental personen, mannen en vrouwen. Men vond er ook gehouwen vuursteencn, die tot wapens en werktuigen moeten gediend hebben, en eenige stukken van grof aardewerk. Te oordeclen naar de beenderen moeten de menschen van kleine gestalte en tenger geweest zjjn. iPAN JE. Uit Madrid meldt men dat de verkiezingen voor de cortes in de meeste districten gunstig voor de tegenwoordige regering zijn uitgevallen. De pre sident van den ministerraad en de ministers van binnenlandsche zaken en van koloniën zijn te Madrid tot afgevaardigden gekozen. Wal den heer

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2