leidsche coubant. 1876. WOENSDAG 26 JANUAR1J. iV. 21. STADS-DER I CUT EN. NATIONALE MILITIE. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad f 3.33, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 jaart buiten de espeditiekosten. Afzonder lij ke notntners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat in gevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de bonden, iedere houder van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31s'"n Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet; dat bedoelde invnllingsbiljetten voor het dienstjaar 1876 van heden at kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 3 Januari 1876. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te veten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij die op den lstea Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in U.8<S<!), verplichl zijn zich daartoe bij 6 urge meester en Wethouders aan te geven taa«scla^au 6sten en 9sten JBtaoaniaurSdat hij ongesteldheid, afwezigheid ol ontstentenis van den militieplichtige, zijn vaderof. is deze overledenzijne moeder, of, zijn heiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht, is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met van 4i»t f tOW. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeeute-secrelarie, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 3 uren op iederen werk dag, tot en met den 31sten Januari aanstaande, op welken dag het register van inschrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd y. d. BRANDELER, Burgemeester. L£ii)£N, 15 Januari 1876. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BKK1GTEN, LEIDEN, 25 Jauuarij. Bij de op 24 Januarij 1876 plaats gehad hebbende openbare aanbe steding zijn de navolgende personen aannemers geworden, als van: a. De levering van bouwmaterialen ten dienste der gemeente, in 8 per- ceelen: le perceel, vurenhout, Gebr. van Mannekus, voor ƒ459.90, koperwijks greenen, Gebr. van Hoeken, voor 622, Rijnsch eikenhout; Gebr. van Hoeken, voor ƒ1091, ij pen hou tGebr. Mulder, voor 479.13;- 2' perceel, spijkers en klein ijzerwerk, H. van llomburgh, voor ƒ294: 3e en 4e perceel, schulpkalk, tras en porti, cement, J. C. van der Tas, voor 687 5e perceel, metselsteen (Rijnsche), F. Mijnlief, voor 10.04 ondergraauw, en ƒ8.04 hardsteen, per duizend stuks; 6e perceel, verfwaren en kwasten, H. C. Visser en Zoon, voor ƒ441.70; 7e perceel, teer, wed*. E. Spijker, voor ƒ180; en 8e perceel, bezems en boenders, P. Fontein, voor ƒ0.95 heibezems, ƒ1.15 stalbezems en ƒ0.40 heiboenders, per 12 stuks. b. De levering van een schouwscbiiit ten dienste der Utrechische trek vaart, Gebr. van Hoeken, voor ƒ744, en c. De verpachting der mestspecien afkomstig uil de riolen en kolken binnen de gemeente, voor den tijd van 1 jaar, H. Fiiippo, rioolspecie, voor f0.76Tf,r per cub. meter, en Th. Juffermans, kolkspecie, voor 0.56 per cub. meter. De Timmerlieden- en modelmakers Vereeniging en de Tabakswerkers- Vereeniging onder de zinspreuk «Hulp door Vriendschap", hielden gisteren avond hunne gewone jaarfeesten. De eerste kwam bijeen in de stads-zaal. Na het uitbrengen van het jaarsverslag werden door eenige leden opge voerd: De Hollandsehe jongenvolksdrama door A. Wijnstok, en De twee echtscheidingenblijspel door H. van Pcene. De Tahakswerkers-Vereeniging vergaderde in het Neêrlands Koffijhuis, en door eenige leden dier vereeniging werden opgevoerd Darid Rizaio, drama door Batavis. en De schildwacht zonder knevels of de slecht verdedigde post, blijspel door van den Stempel. In beide vereenigingen droegen deze welgeslaagde uitvoeringen veei bij tot de feestelijke stemming der leden, die nog verhoogd werd toen, na den afloop der tooneelvoorstellingenmen nog onder zang en dans eenige uren gezellig bijeen bleef. Men meldt ons uil Katwijk aan Zee: In de vorige week zijn er 18 schuiten op de versch-visscherij uitgegaan, waarvan gisteren 14 zijn aange komen met weinig vangstdoch die wegens de zeer hoog bestede prijzen nog besomden ƒ70 tol f 220. In den afslag werd besteed voor groote tarbot 6 a 12 per stuk; tong ƒ0.20 a ƒ0.50 per stuk; kabeljaauw 3 a/4 per sLuk; schelvisch ƒ3.50 a ƒ5.75 per snees; levende schol f 6.50 a f8 per mand; rog ƒ6 4 7.50 per mand. Onze vloot heeft thans de sinds jaren ongekende hoogte bereikt van 50 schuiten, bemand met ongeveer 350 kop pen. Rij gunstig weêr zullen alle vaartuigen in deze week op de visscherjj uitgaan. -- Door de provinciale staten van Friesland is heden op nieuw gekozen tot lid van de eerste kamer der staten-generaal m'. F.J. J. van Eysinga, met 36 van de 39 uilgebragte stemmen. Een billet was in blanco. liet stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 24 Jan. te Napels aangekomen. Naar men verneemt zal door den minister van binnenlandsche' zaken aan de tweede kamer eene op nieuw gewijzigde kiestabel worden ingediend, gegrond op de bevolking des rijks, op 31 December 1875. Het cijfer daar van zou dan eene vermeerdering van het getal der leden van de tweede kamer met vier medebrengen. Op verzoek van den heer R. Citroen, te Amsterdam, is bij kon. be sluit van 18 Jan. 1876 bewilliging verleend op de acte van oprigting van de naamlooze vennootschap //Amsterdamsche Gouddelvingmaatschappij in Suriname", te vestigen te Amsterdam. Een drietal Nederlandsche inzendingen naar de tentoostelling te Phi ladelphia is deze week te Amsterdam te bezigtigen; eene van schilderijen in de kunstzalen der maatschappij Arti et Amicitiae, eene van producten uit Nederl.-lndie eu eene van de vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels iu het Paleis voor Volksvlijt. De inzending van schilderijen lelt 147 nummers en bovendien een 14-tal gravuren van 11. Sluyter Dzn.. naar bekende meesterwerken. De inzendingen van producten uit Nederl.- lndie geschiedt van rijkswege. De inzending van den Nederlandschen boek handel omvat 2065 nommers (behalve de dagbladen en tijdschriften), waarvan ruim 800 het lager en middelbaar onderwijs betreffen. Aan de Pi. R. C. wordt het volgende medegedeeld: Eene belangrijke uitvinding werd cenigen lijd geleden gedaan door een geacht ingezelen van het stadje Gecrtruidenberg. Hoewel zelf geheel en al het gebruik zijner oogen missende, is het hem mogen gelukken een toestel te vervaardigen, die de meeste bezwaren, aan het schrijven door een blinde verbondendoet verdwijnen. Het valt den blinde, van dezen toestel gebruik makende, ge makkelijk, op papier van elke afmeting, met potlood of pen zijne gedachten te uiten, zonder dat de vorm van letters of regels verraadt, dat het schritt afkomstig is van iemand die het gebruik zijner oogen mist. De toestel zal eene plaats erlangen onder de inzendingen uit Nederland op de wereldten toonstelling te Philadelphia. Over de be*oegdbcid van regenten van het hofje van Beresteyn te Haarlem, om tot den verkoop van de schilderijen van Frans Hals over te gaan, is in den laatstcn tijd veel geschreven en gesproken. Met zekerheid kan men aan belanghebbenden mededeelen, dat van eene verpligting om de schilderijen te behouden ol eenig verbod tot verkoop geen sprake is, maar dat integendeel door den siichter bij zijn testament uitdrukkelijk alle magt is verleend /'om de vaste en andere goederen te verkoopen. C.) Uit Leerdam meldt men dat de heer Burgers, president der Transvaal- sche republiek, die gemeente heeft bezocht, ten einde de bardgiasfabriek van de bh. Jeekel Mij lissen C». aldaar te bezigtigen. De fabriek en hare producten werden lot iu de geringste dcelen bezigtigd, en bewonderd wat in zoo ongeloofelijk kor ten tijd niellegenstaande de grootste hindernissen was tot stand gebragt. Daarna werd door de firma aan den president een déjeuner diualoire aangeboden. De naamkaartjes, prachtig geslepen en ge graveerd, waren van hardglas. Een uitstekend fraaije bokaal van hetzelfde product werd den president door den heer Jeekel aangeboden. Te Poorlugaal heeft dezer dagen eene vrouw haren man met een mes eene snede over het aangezigt gegeventen gevolge waarvan hij eenige dagen genoodzaakt is het bed ie houden. Te Vlissingen is 'door rijksambtenaren, bijgestaan door de policie,

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1