PER TELEGRAAF. vleesch wordt niet bevroren en ontdooid, doch het wordt in een plaats ge legd, waar het droog en koel blijf. Om zulk een plaats te verkrijgen heeft men een groote kist gemaakt, waarvan de eene helft gevuld is met ijs. Middenin wordt een waaijer door een kleine stoommachine voortdurend in beweging gehoudenen aan de andere zijde van het middenbeschot ligt het vleesch. De waaijer laat een stroom lucht voortdurend circuleren, beurte lings over het ijs en het vleesch. De koude lucht houdt het vleesch koel zonder het te bevriezen. Zoo de lucht in de vleeschkamer of kist vochtig heid opneemt, wordt die onmiddellijk gecondenseerd in water, zoodra de lucht in de ijskamer komt, en vliet het weg door een pijp, die de ijskamer draineert. De Times bevat het volgende berigt uitRagusa: Eene Tnrksche kolonne van vier bataillons is op den weg van Ragusa naar Trebinje door Peko aan getast; 300 hunner werden gedood. De overigen vjugtten naar een heuvel, waar zij nog door de geheele magt der opstandelingen worden omsingeld, met uitzondering van 200aan wie het gelukte naar de forten te ontkomen. De uitslag van den beraamden aanval op de geretrancheerde positie der Turken is nog onbekend. FRiKKRUK, De Constitutionnel zegt dat sedert eenige dagen eenige ambtenaren zich mengen in den verkiezingsstrijdop gevaar af dat daardoor het gezag van de regering schade lijden. Deswege zullen vanwege de regering aan die ambtenaren nadere instructien worden gezonden, om hen een groote reserve te dien opzigte aan te bevelen. Door Paris Journal wordt als candidaat-werkman voor den senaat voorgesteld de beer Ducalel, voormalig opzigter van bruggen en wegen. Den 21en Mei 1871 verwittigde hij de soldaten van generaal Douai, dat de poort van St. Cloud door de gefedereerden verlaten was en Parijs alzoo van de Commune kon verlost wordenhetwelk dan ook den gewenschten uitslag had. De heer Ducatel is Bonapartist. - Gambetta, wien krachtens den staat van beleg te Marseille en te Aix het houden van redevoeringen verboden werdheeft in eerstgenoemde plaats in eenen kleinen vriendenkring den polilieken toestand uiteengezet. Te! Aix werd hij door de talrijke volksmenigte aan het station met luide toejuichin gen ontvangen. Een deputatie van studenten begroette hem in zijn hotel. Gambetta spoorde hen aan te arbeiden, opdat het jongere geslacht de plig- ten zou kunnen vervullen, die het zijn opgedragen. DIIITICHLAND. De Köln. Zeit. meldt, volgens berigten uit Parijs, dat na de verkregen principiële, ofschoon voorwaardelijke toestemming van Engeland.de voor stellen van graaf Andrassy aan Turkye officieel zullen worden medegedeeld. Men verneemt, dat de nota namens Ooslenrijk schriftelijk zal worden over handigd, en dat zij door de andere mogendheden mondeling zullen worden ondersteund. Te Heidelberg is dezer dagen een jeugdig werkman, ten gevolge van een beet van een dollen hond, aan watervrees gestorven. De stad Weenen liep dezer dagen gevaar overstroomd te worden. In het nieuwe Donaubed had het ijs zich vastgezet; behalve dat daardoor een doorbraak bijna onvermijdelijk scheen, steeg bovendien het water met bui tengewone snelheid. De toestand was zóó, dat generaal-majoor von Appel belast werd met de militaire leiding veh alle voorzorgs- en reddings-maat- regelen. Behalve door den sterken dooi, die den 171*"' inviel, werd het gevaar vooral hierdoor afgewend, dat het water zichzelf een uitweg in andere rigting baande. De afsluilingsdijk tusschen het oude en nieuwe bed der Donau bezweek namelijk, waardoor het oude bed weder volliep. BERLIJN, 21 Januarij. De Reichsanzeiger bevat een kon. besluit van 20 dezerhoudende bekrachtiging van de regeling, door de algemeene synode voor de evangelische gemeenten der acht oude provinciën vastgesteld. PETERSBURG. 21 Januarij. Het Journ. de St. Pét. meldt als een feit, dat Engeland aan de nota van Andrassy zijn bijval heeft verleend. WEENEN. 21 Januarij. Van goed ingelichte zijde wordt verzekerd, dat Engeland onvoorwaardelijk aan de nota van Andrassy zijn bijval heeft toe gezegd. De heer Andrassy is uit Pesth hier teruggekeerd. RAGUSA, 22 Januarij. Van den 184en tot den 22lt0 hadden er voortdu rend gevechten plaats op den weg naar Trebinje. Volgens de verzekeringen van ooggetuigen was de uitslag ongunstig voor de Turken, die groote ver. liezen hadden geleden. De weg van Ragusa naar Trebinje was op ditoogen blik in handen der opstandelingen. KONSTANTINOPEL20 Januarij. Aali-pacha is met Constant-effcndi naar de Herzegowina vertrokken en Server-pacha van daar hier teruggekeerd. Een iradé van den Sultan is verschenen, waarbij de minister van justitie, Djevdel-pachain last krijgt te zorgen dat de hervormingen ten spoedigste uitgevoerd wordenen zich eerst naar Adrianopelvervolgens naar het Donau-vilayet te begeven. Hij vertrekt onverwijld. De commissiën ingesteld tot het doen van voorloopig onderzoek hebben commissarissen van politie benoemd, die moeten waken tegen het in hech tenis nemen van personen die onschuldig zijn of wier aanhouding een gevolg van vergissing is. HVGEZONDEN. Naar wij vernemen zal de zangvereeniging Caecilia. die ondanks de jongste bewegingen op muziekaal terrein haren naam krachtig heeft staande ge houden, eene uitvoering geven die, te oordeelen naar het programma, ons een genotvollen avond waarborgt. Toegerust met een flinken aanvoerder, goede elementen en bezield met lust en ijver om hare oude reputatie te hand haven, mag zij tevens haar 10-jarig bestaan herdenken. Moge zij nog een reeks van jaren onder de alhier bestaande muziekgezelschappen eene waar dige plaats innemen, een wensch zekerlijk naar den geest van ieder, die ware verdiensten op prijs weet te stellen en kunstgenot weet te waardeeren. DE MUNTQUAESTIE, VII. Soms ziet men de onmogelijkheid voorbij, dat er eene maat, een meter bestaat van eene reden, van eene erkende zedelijke uitgebreidheid, van iets, dat, even als de waarde, noch stoffelijke, noch aanschouwelijke of tastbare uitgebreidheid hebben kan. Men merkt zelfs niet eens op dat, wanneer muntspeciën waarde-meters waren, althans de onderscheidene, onverschillig of zij al dan niet dezelfde soort van edel metaal inhielden, tot elkander in eene onveranderlijke waardebetrekking moesten staan. Op deze even slordige als onaannemelijke onderstelling steunt de bewering zoowel, dat de vermeerdering of vermindering der geldsommen, die men voor zekere waarde moét betalen, dezer rijzing of daling aanwijzen, als dat hij die de grootte der verpligting, welke hij op zich neemt, in geld speciën uitdrukt, daardoor eene bepaalde onveranderlijke waardeuitgebreid- heid aangeeft. Zij miskent ingewikkeld de waardewisseling waaraan elke soort van edel metaal even zoo wel, als elke andere stoffelijke waar, onver mijdelijk onderworpen is en uit den aard der zake steeds onderworpen moet blijven. Daarvan openbaren zich even onvermijdelijk de gevolgen op de waarde der muntspeciënhetzij van hetzelfde metaal vervaardigd naar de hoeveel heid die zij bevatten, hetzij van onderscheidene metalen, èn naar de be trekkelijke rijzing of daling dezer èn naar de hoeveelheid van haren inhoud. Op deze misvatting berust wederom de dwaling, dat de waardewisseling aan de muntsoort., waarin eene schuld is uitgedrukt, niet enkel een verlies voor de eene en eene winst voor de tegenoverstaande partij zoude veroor zaken indien eene muntsoort niet tevens eene onveranderlijke waardeéén- heid ware; maar hetgeen den staat bijzonder aangaat, dat dit verlies of die winst onregtvaardig zouden wezen; en daarom dat op den staat de vcrplig- ting rust maatregelen te beramen en uit te voeren, geschikt om zulk een voorgesteld onregt hetzij te voorkomen, het zij te doen vergoeden. Alle die opvattingen vinden uitsluitend ingang bij hen, die zich nog her senschimmen vormen omtrent de beteekenis van het woord waarde en die het niet gelukt is zich daarvan het begrip duidelijk voor te stellen. Van daar bij velen de meening, dat de betrekkelijke rijzing of daling des metaals waarvan de muntsoorten zijn vervaardigd, welke in de onderschei dene staten als verkeerséénheden omloopenop de wisselcoursen tusschen verschillende staten invloed uitoefenen, met voorbijzieniug, dal die rijzing of daling enkel invloed heeft op de bepaling van het pariterwijl de cour- sen zich in waarheid regelen naar de meerdere of mindere behoeften aan metaal ter verzending. Te Leiden ter Roekdrukkerij van J. C. DRARBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6