€01) RAMT. LEIDSCHE r. ie. HONDSDOLHEID. DONDERDAG 20 JANUARIJ. STADS-BERICHT EN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.30; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 s jaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nonimers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. IS KR-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 28slen December 1875, n°. 29/1 Provinciaalblad n°. 86), houdende bepaling'van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1876; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der wet van den April 1869 Staatsblad n«. 57), tpt het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde lengtematen, de inhoudsmaten voor de natte waren en de gewichten onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de •lengtematen en de inhoudsmaten voor de natte waren voor wijk IV op den 20, 21 en 25 Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 17den December 1875, de letter J, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroonbij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 5 Januari 1876. v. d. BRANDKLER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN herinnert bij deze den inge zetenen dat ingevolge door hem laatstelijk uitgevaardigd bevelschrift, afge kondigd den 27sle° Seplember 1875, alle Inmaten die zich buiten woningen ot vaartuigen (geene openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, nog tol alen 2?st'n Januari ek. van een MUILKORF, volgens vastgesteld model, moeten zijn voorzien. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 19 Januari 1876. v. d. RRANDELER. PEöCHSTERSAAIi van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leiden den 18Jen Januari 1876 zijn ingeleverd. Op heden den negentienden Januari achttienhonderd zesenzeventig, in de gemeente Leiden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Petrus Isaacus De Fremery, Wet houder, Voorzitter, en de hoeren Jacques Corneiile Van der Zweep en Air. Lucas Daniel Suringar, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hemden 18den Januari 1876 overgebracht uit de beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden zevenhonderd één en zestig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter één voor één geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard vijf stembriefjesdie oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest zevenhonderd zes en vijftig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren L. M. De Laat de Kanter 331 stemmen, Jhr. J. F. L. Coenen "Van 's Gravesloot 288, G. Wilhelmy Damsté 33, N. J. Sanders 25, Mr. J. A. F. Coebergh 11, H. W. F. Bakker 9, Mr. M. d'Aumerie 7, A. W. Sijthoff 6, Prof. S. Vissering en J. P. Seharwachter ieder 5, F. Stokbuyzen, G. J. Corts en W. F. Van Wijk Jr. ieder 3, Mr. C. A. Boonacker, A. Vermey, J. Van Lith en Albertus Van Leeuwen ieder 2, G. Bakker, Dr. J. G. Drabbe, A. WitmansM. Do Looy, A. Boekkooi, Prof. P. L. Rijke, H. A. Schmier, M. Hartog, Mr. A. E. J. Modderman, M. H. Fontein, R. M. Beuth, F. Van Rhijn, S. A. Andreson J. A. Schmier, H. P. C. Stoffels, C. W. Van Overeem, J. Z. Christiaanse, J. A. Heus en Mr. G. J. Grashuis ieder ééne stem. Geene volstrekte meerderheid van stemmen verkregen zijnde, moet krachtens art. LI der Gemeentewet eene herstemming plaats vinden over de heeren L. M. De Laat de Kanter en Jhr. J. F. L. Coenen Van 's Graveslootdie op de daarbij be doelde iijst zijn gebracht. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt in tegenwoordig heid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den 19den Januari 1876. DE FREMERY. Voorzitter. J. C. VAN DER ZWEEP, 1 SURINGAR. Stemopnemers. LEIDEN, 19 Januarij. 's Rijks museum van natuurlijke historie alhier ontving voor eenige dagen iwee geschenken die als wezenlijke aanwinsten voor die inrigting mogen beschouwd worden. De heer P. G. Neeb, dirigerend officier van gezondheid, van wien het museum reeds meermalen geschenken verkreeg, zond thans weder een vijf tigtal slangen op spiritus, te Delhi op Sumatra verzameld. Voornoemd ge schenk heeft daardoor vooral waarde, omdat het museum van die localiteit nog geene voorwerpen bezat. Door den heer B. H. de Waal te Amsterdam werd ten geschenke afge staan een honderdtal vogelhuiden door ZEd. verkregen tijdens 'zijn verblijf te Port Natal (Zuidkust van Afrika). Uit een wetenschappelijk oogpunt be schouwd heeft dit geschenk eene drievoudige waarde. Vooreerst, omdat de bereiding der huiden door een zaakkundige op uitstekende wijze heeft plaats gehad, ten tweede omdat op de etiketten, die zich aan de huiden bevinden, alle noodige aanwijzingen zijn gestelden eindelijk ten derde omdat de juiste localiteit van herkomst der voorwerpen naauwkeurig bekend is. Het is ailezins te hopen dat het door de heeren Neeb en de Waal gege ven loffelijk voorbeeld ook bij anderen onzer landgenooten navolging vin den moge. Aan het ministerie van justitie te 's Hage werd heden aanbesteed het uitvoeren van vernieuwingen en herstellingen aan en het onderhoud gedu rende 18761877 en 1878 van de regtsgebouwen en gevangenissen in onder scheidene plaatsen. Voor het huis van arrest en het regtsgebouw te Leiden was de eenige geldige inschrijving die van den heer P. L. van Erkel alhier, voor ƒ2254 en ƒ2128. De Staatscourant bevat eene opgave (48s,e vervolg) van gewonde en gesneuvelde Europesche militairen van de expeditionaire magt te Atchin, sedert den 26»,e0 November 1875. Als gewond worden opgegeven: W. Keyer, C. Erkens, C. A. C. Beustcr, B. Bral, Ph. Schoonhoed, A. D. E. Laurent, L. Fabel, II. J. Meester, A. Hartman. Door de Hollandsche maatschappij van landbouw zijn 367 monsters, proeven, enz. van voortbrengselen van akkerbouw, tuinbouw, zuivelberei-' ding, houtteclt enz., verbouwd of gemaakt in de provinciën Noord- en Zuid- bolland, naar de internationale wereldtentoonstelling te Philadelphia ge zonden. Tot onderwijzer in de oude talen, de geschiedenis en de Nederl. taal aan bet instituut te Barneveld is benoemd de heer E. W. Schijfsma, candi- daat in de letteren te Leiden. Te Leeuwarden werd Maandag eene hardrijderij op schaatsen gehou den, van wege de zoogenaamde gecostumeerde ijsclub. De wedstrijd werd voorafgegaan door een historischen oplogt langs de voornaamste gedeelten der slad, voorstellende den intogt van graaf Ernst Casimir, als nieuwbe noemd siadhouder van Friesland, binnen Leeuwarden in het jaar 1620. Ofschoon de ingevallen dooi veel teleurstelling baarde, was er toch eene groole menigte menschen tegenwoordig. Na afloop der rijderij, die door spiegelgevechten en volksvermakelijkheden werd afgewisseld, werd de op- togt herhaald. Dezer dagen is te Ruinen iemand overleden, aan de gevolgen der won den bekomen bij het schielen met een pistool op den Nieuwjaarsdag. Te Oosterhout is gevankelijk binnengebragt een jongmensch, beschul digd van op een meisje, met wie hij, naar men zegt, vroeger in beirek king gestaan heeft, een pislooisehol te hebben gelost. Ten einde zijn daad te kunnen volbrengen, had hij het oogenblik gewacht, dat het meisje en haar beminde op een hem bekend hup met elkander sionden te spreken, liet schot trof baar in het aangezigt en zij verkeert in levensgevaar.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1