1870. M°. 14. DINGSDAG 18 JANUARIJ. ST ADS-BER 1CIIT EN. SUNN EN LA N DSC1IE BERIGTEN. mils De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs tier Courant is per vierendeel jaar» 3.franco p. p. f 3.50; met het Fertleg der Handelingen van den (iemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's/aars, buiten de expeditie.kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiën is van S—4 regels j 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzon den b>ads. 1011 der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij fleze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke oveh het afgeloopen jaar 1875 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste. immers vóór uit. Januari e. k. ter Gemeente-Secretarie (aldeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 17 Jauuari 1870. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door den Raad dezer gemeente, in zijne vergadering van 13 dezer, is vastgesteld: Eene verordening regelende het pensioen aan gemeente-ambtenaren en bedienden te verstrekken; waarvan de voornaamste bepalingen zijn de volgende: Onder gemeenteambtenaren en bedienden, met betrekking tot deze ver ordening, worden verslaan zij die, tegen genot van eene bezoldiging, voor vast ten dienste der gemeente worden aangesteld, door den Koning, de Gedeputeerde Stalen, den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders of den Burgemeester, alsook zij. die hunne vaste aanstelling ontvangen van Uommissiën uit den Baad en Commission door den Baad benoemd. De vermelde ambtenaren hebben na hun ontslag recht op pensioen uit de gemeentekas, in de volgende gevallen: I. Als zij den leeftijd van 05 jaar bereikt hebben, na minstens 15 jaar onafgebroken in dienst der gemeente te zijn werkzaam geweest; II. Als zij gedurende 40 jaren binnen de gemeente een of meer ambten of bedieningen hebben waargenomen; III. Als zij ten gevolge van de uitoefening hunner functie wonden of ge breken hebben bekomenwaardoor zij voor den gemeentedienst onge schikt zijn geworden; IV. Als zij na tienjarigen dienst uithoofde van ziels- of lichaamsgebreken niet meer in staat zijn hunne betrekking waar te nemen. Het jaarlijksch pensioen bedraagt, in de gevallen omschreven bij de nom mers 12 en 4 van art. 3. voor ieder jaar dienst 1 /GO van de bezoldiging (waaronder worden verstaan alle inkomsten, die hetzij onder benaming van jaarwedde, hetzij van percentsgewijze belooning, geldelijke of andere toe lage of vrije woning aan de ambtenaren of bedienden uitdrukkelijk zijn toegelegd)zonder het 2/3 gedeelte te kunnen te boven gaanen in het geval van N». 3 voornoemd2/3 van de bezoldiging. Het recht op pensioen vervalt: 1. Indien het ontslag niet eervol is verleend; 11 Ingeval van veroordeeling wegens misdaad of wegens diefstal, niet met onteerende straf bedreigd, oplichting of misbruik van vertrouwen. Ten einde op het pensioen te kunnen aanspraak maken zal door ieder ambtenaar of bediende jaarlijks worden bijgedragen 4 p€t.van zijne bezoldiging. Eindelijk schrijft de verordening voor: Dat de ambtenaren en bedienden zich binnen eene maand na de vast stelling. dus vóór decs ia»,ltD Februari e. k.. en de te benoemen ambtenaren binnen ééne maand na hunne aanstelling, schriftelijk hebben te verklaren of zij genegen zijn. op den voet bij deze verordening bepaald, bij te dragen, zullende zij, betzij bij weigering hetzij bij niet verklaring, geacht worden van alle aanspraak op pensioen te hebben afstand gedaan. x Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 17 Januari 1876. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 17 Januarij. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen t 50Ó0, 25 50, j 5.80 en 2.70 en de laagste prijzen 50.00, ƒ25.00, 5.00 en ƒ2.50. Door den minister van koloniën is de aandacht van Nederlandsche ge neeskundigen gevestigd op de gelegenheid om zichter voorziening in de behoefte aan burgerlijke geneeskundigen in verscheidene afdeelingen van Java en Madura en.de buitenbezittingen, tol uitoefening van dat vak en het opzigt over de vaccine in de afdeelingen neder te zetten. Voor ieder dezer aldeelingen wordt aan één geneeskundige die onderworpen is aan de voor schriften betreffende de burgerlijke geneeskundige dienst in Nederl. Indië, verzekerd eene toelage van ƒ200 'smaands, vrij van contributie ten behoeve der burgerlijke pensioenen, onder gehoudenheid om daarvoor, afgescheiden van hunne bijzondere praktijk; 1°. zonder verdere belooning te behandelen de hehoefligengevangenen en bannelingen ter plaatse hunner vestiging; en 2°. binnen het gewest of de aldeeling waar zij zijn geplaatst het opzigt te houden over de vaccine en reizen te doen in het belang der iniandsche bevolking bij het uitbreken van epidemische ziekten, legen vergoeding van reis- en verblijfkosten overeenkomstig de algemeene bepalingen deswege. Deskundigen die genegen zijn te worden gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië. om te worden bestemd tot vervul ling van beschikbare plaatsen als burgerlijke geneeskundigen daar te lande, worden uitgenoodigd zich bij een op zegel geschreven request tot het de partement van koloniën te wenden. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan belanghebbenden ken nis gegeven, dat het inzenden aan zijn departement van kerk- en school boeken, ter verzekering van kopijregt, niet raadzaam is, aangezien het kopijregt op die boekwerken niet wordt beschermd door de wet van 25 Januarij 1817. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 15 Jan. van Suez vertrokken. Naar men verneemt is onlangs door burg. en weth. van Amsterdam, Rotterdam, 's Hage en Utrecht een gemeenschappelijk adres ingediend aan den minister van financiënstrekkende om te bevorderen dat aan de ge meenten vrijstelling worde verleend van de betaling van zegelrcgt voor de registers van den burgerlijken stand, benevens van zegel- en registratie- regten, wegens handelingen door de gemeenten als publick-regterlijke lig- chamen verrigt, waarbij zij in die boedanigheid betrokken zijn. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben, ter vervanging van prof. li. Oort, naar Leiden vertrokken, voor de betrekking van hoog leeraar in de Oostersche talen aan bet athenaeum aldaar een tweetal voor gesteld, bestaande uit de hh. dr. J. Hooykaas, llemonstrantsch predikant te Botterdam, en dr. F. J. van den Ham, te Utrecht. Volgens het P. v. J. is de dag voor de behandeling der zaak van Jut nog niet bepaald. Het opmaken der acte van beschuldiging eischt zeer veel lijd, daar de bouwstoffen daarvoor moeten geput worden uit meer dan 700 stukken. De heer C. W. van der Pot, pred. bij de Remonstrantsch geref. ge meente te Botterdam, heelt gisteren gedachtenis gevierd van zijne veertig jarige evangeliedienst. Te Amsterdam zijn enkele tappers op het denkbeeld gekomen om aan ieder, die bij hen een borrel drinkt, een bon te geven, waarop eene pen dule of eenig ander voorwerp kan getrokken worden. Bij gelegenheid eener volksvoordragt der maatschappij voor den werkenden stand werd dezer dagen medegedeeld, dat een anders knap werkman onlangs werd aangehou den omdat hij in een slaat van ligte dronkenschap koflij uit het Dok had gestolenen dat bij de visitatie 04 dergelijke bons in zijn zak werden gevonden. Te Utrecht is Zaturdag 11., onder voorzitting van graaf Schimmelpen- ninck, eene buitengewone algemeene vergadering gehouden van aandeelhou ders in de Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij. Jaarin werd besloten eene leening van 500 000 te sluiten, rentende 5 pCt.in vijl seriën en de eerste serie a pari uit te geven,.de overige seriën later op voordragt van het bestuur, na goedkeuring door de vergadering. De eerste serie strekt tot betaling der vlottende schuld, tot voldoening van engagementen, con structie en storting op de aandcelen voor de lijn Leiden—Woerden. Onder Wolfheze, nabij Arnhem, is een jongen, van der Wal genaamd, doodgevroren. Men schrijft uit Leeuwarden aan het Ilbl.: Hoeveel er ook is ge schreven over de drukte, het leven en verlier. die door het ijsvermaak in Friesland worden veroorzaakt, men moet zelf er getuige van zijn, om er zich een denkbeeld van le kunnen maken. «Schaatsenrijden" is het parool bij jong en oudrijk en arm. De zaken laat men er voor staande scho len krijgen v.rij af. De banen in en om de stad zijn dan ook 's avonds als bezaaid met schaatsenrijders. Maar liet beleekcnt nog niets bij Vrijdag, den marktdag, als hel ijs sterk genoeg is, om niet alleen de menschen, maar ook zware vrachten te kunnen dragen. Op den marktdag van heden leverde de stad een bijzonder belangwekkend schouwspel op. Het was uren lang eene golvende menigte ook op anders minder bezochte gedeelten der stad. Een drukke kermisdag te Leeuwarden zegt veel, maar hij moet verre ten achteren staan bij een marktdag als heden. De bevolking was misschien meer dan verdubbeld. Tot Iaat op den dag duurde de levendigheid voort, die inzonderheid ten goede kwam aan neringdoenden en handeldrijvenden. De winkels en gelagkamers konden soms al de bezoekers niet bergen, en brood- en koekbakkers moesten bij herhaling hunne ovens buitengewone dienst laten doen. Nog meldt men uil Leeuwarden: Nadat in de eerste dagen des jaars door een beweldadigd echtpaar ƒ1000 was verstrekt aan de onderscheiden arm besturen, om een buitengewone bedeeiing te doen aan de huiszittende armenis een paar dagen geleden weder gelijke som lot hetzelfde einde door een ingezeten gegeven. Te 's Hertögenbosch is Vrijdag 11. een knaapje van 11 jaar door het

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1