BUITEN LA NDSCIIE BERIGTEN er k si sa k«5 »i. PER TELEGRAAF. landenvergunning verleend lot het dragen der versierselen van officier der Leopoldsordehem door den koning der Belgen geschonken. Tot notaris te Tilburg is benoemd de heer A. H. J. VV. Martens, cand.-notaris te Berchem. Als raadsheer in het geregtshol te Leeuwarden werd in de heden ge houden zitting van den hoogen raad beëedigd en geïnstalleerd de heer m\ N. 11. van Nes van Meerkerk, laatstelijk advocaat-generaal bij het prov. geregtshol in Zeeland. - Heden avond wordt door den Engelschen gezant bij ons hof een groot bal gegeven voor de leden van het corps diplomatique en verdere genoodigden. 1 KNKKLA US li. LONDEN 13 January. De prins van Wales heeft te Cawnporc de plek bezocht waar de kuil was. waarin de vermoorde Engelschen tijdens den opstand in Indië ge worpen werden. Hel is thans een fraai park, versierd met bloembedden. Dingsdag ochtend kwam de prins te Delhi aan en aanschouwde met belang stelling de plaatsen waar de gedenkwaardige belegering is voorgevallen. De bevolking van Delhi toonde ontzag en wellevendheid, doch de ontvangst schijnt stil tc zijn geweest, vergeleken bij de houding van de bevolking van andere plaatsen. Te Manchester is door kardinaal Manning eene katholieke akademie geopend, door wier oprigtirig men de kennis van het wezen der katholieke godsdienst wil bevorderen, en de moderne dwalingen bestrijden: daartoe zullen voordragten worden gehouden over letterkunde, historie en andere wetenschappen. Er is eene proclamatie verschenen van den maarschalk-president. Daarin wordt o. a. gezegd: Wij hebben behoefte aan goede orde. vrede en eene eerl(jke toepassing der constitutionele instellingen; maar daartoe is eene conservative, waarlijk liberale politiek onmisbaar. Allen belmorenter ver- dediging van de maatschappelijke orde en van 'slands wetten, hunne toe wijding aan het vaderland te stellen boven herinneringen en partij-bedoe lingen. Niet alleen degenen, die de thans heerschende rust storen, moeten ontwapend worden, maar ook zij, die de toekomst bedreigen door anti sociale leerstellingen en revolutionaire programma's. Ik heb het gezag niet begeerd, maar ik zal het zonder zwakheid uitoefenen. Ik vertrouw op de hulp van God en van het volk. Naar men verneemt, is de overeenstemming tusschen de ministers hersteld. Geen enkele wijziging zal in het ministerie gebragt worden. De eerste kabinetsraad zal thans niet vóór Maandag worden gehouden. Volgens den Parijschen correspondent van de Köln. Zeit. zou niemand anders dan baron Rothschild Mac-llahon hebben doen besluiten, het ontslag van den minister Dufaure niet aan te nemen. De bankier namelijk, onder- rigl van hetgeen er gaande was, ging naar het Elysée om Mac-Mahon onder het oog te brengen, dat eene ministeriële crisis in het tegenwoordig oogen- blik allcrbedenkelijkste gevolgen kon hebben. De Bonapartistischgezinde burgemeester van Saint-Germain-lez-Corbeil, die zich in het dep. der Seine en Oise candidaat stelt, heeft volgens de Opin. IV'at. aan de kiezers der afgevaardigden voor het kiescollege niet slechts een vriendelijken brief, maar ook zijn photografisch portret toe gezonden. Naar men verneemt heeft de regering aan de bevelhebbers der troepen op de Spiansche grenzen krachtige bevelen gegeven om het Fransche grond gebied te doen eerbiedigen. Aan de familie van de vrouw, die te Biriaton door een Spaanschen kogel gedood werd, zal door de Spaansche regering eene schadeloosstelling worden gegeven. In Spanje worden alle krijgs-operatiön door het ruwe weder belet. i -- In vele streken des lands is in de laatste dagen veel sneeuw gevallen, vooral te Cette en in den omtrek. In de straten dier stad lag de sneeuw niet minder dan een meter hoog. DIIITNCHLAID. liet plan, om te Berlijn een gedenkteeken ter nagedachtenis aan den vrijheer von Stein op te rigten, zal eindelijk ten uitvoer kunnen worden gebragt. De commissie heeft bekend gemaakt, dat voor de kosten, geraamd op 60000 th een som van 42090 th. uil vrijwillige bijdragen is ingezameld en de staal alsnu het ontbrekende voor zijne rekening heeft genomen. De oud-katholieke gemeente te Wiesbaden heeft vergunning verkregen om van het katholieke kerkgebouw gedurende eenige uren per week ge bruik tc maken, tip grond van de zoogenaamde oud katholieken-wet van 4 Julij 1875 had die gemeente zich lot den opperpresident der provincie Hessen-Nassau gewend, bij wien volgens die wet in gevallen als het onder: havigc de beslissing ligt. De opper-president heeft overwogen, dal .er reden bestend' om het verzoek toe te staan, daar de oud-katholieke gemeente te Wiesbaden 267 leden teltterwijl het aantal der overige katholieken aldaar 1399 bedraagt. LONDEN, 13 Januarij. De heer Cave heeft uit Cairo per telegraaf aan lord Derby berigt, dat hij in het volbrengen van de hem opgelegde taak geen moeijelrjkheden ondervindten dat ook door de aftreding van den mi nister Nubar-pacha zijne pogingen niet bemoeijelijkt worden. Sir John Glover, benoemd tot gouverneur van New-Foundlandis naar Parijs vertrokken, om onderhandelingen aan te knoopen ter regeling van het vraagstuk der Engelsch-Fransche visscherij in de wateren van Kanada. De Brilsche regering is voornemens aan de Franschen het vischregt af te koopen. WEENEN, 13 January. Eerst in de aanslaande week, als wanneer de ministerraad vergaderen zal, zal, naar men verneemt, Engeland een besluit nemen met betrekking tot de nota van graaf Andrassy. KONSTANTINOPEL12 Januarij. Volgens telegrafisch berigt uit de Her- zegowina, bij de regering ontvangen, zijn de keizerlijke troepen zonder belemmeringen te ondervinden te Trebinje aangekomen, waar zij zullen overwinteren. Overal is de rust hersteld, alleen uitgezonderd het gebied tusschen Trebinje, en de Montenegrijnsche grens. De gezanten der mogendheden, die het tractaat van Parys onderteekenden, hebben, ieder voor zich, een aanvang gemaakt met het doen van stappen om de aandacht van den sultan op het ontwerp-Andrassy te vestigen en dit by hem aan te bevelen. Deze lusschenkomst is louter officieus en van vriend- schappelijken aard. INGEZONDEN. VERKIEZING VOOR DEN GEMEENTERAAD. Mijnheer de Redacteur! Gij zult wellicht, even als zoo vele anderen met mij, niet zonder verbazing de namen gelezen hebben van hen, die ons als de uitverkorenen voor den Gemeenteraad, van twee verschillende zijden, worden aanbevolen. Ik bedoel de Heeren de Laat de Kanter en Coenen van 's Gravesloot. Bij het noemen dier namen rijst onwillekeurig de vraag: '-hoe komt men er toch toe om schier bij elke verkiezing zulke onbekende grootheden tot candidateu te proclameren?'' Zijn er dan werkelijk in Leidenonder hare goede bevolkinggeen man nen meer te vinden die, in hare grijze veste geboren en opgevoed, geschikt en gezind zijn, om, als er eene plaats in de Raadszaal openvalt, die waar dig te vervullen Als men de verkiezings-annoncen leest zou men zeggen neen. Maar is dit inderdaad zoo? Is werkelijk hel intellectueel gehalte der geboren Leidenaars tot zulk een laag peil gedaald, dat men bij iedere ver kiezing telkens weer zijne toevlucht moet nemen tot mannen, aan wier per soonlijke bekwaamheid ik overigens niets te kort wil doenmaar die alge meen zóó onbekend zijndal men zich bij het lezen hunner namen onwille keurig afvraagt//hé woont die man in Leiden De kiesvereenigingen van beiderlei richting schijnen als't op eene geschikte keuze van candidateu aankomt, doorgaans ziende blind te zijnwant in plaats van in eigen omgeving de mannen te zoeken die men noodig heeft, zoeken ze die meestal daarbuiten, en schijnen daarbij tevens zoo weinig beginselvast te zijn. dat ze hen. wien ze voor weinige maanden nog om 't zeerst prole geerden en propageerden, nu, zonder eenig bekend motief, eenvoudig laten vallen. Ik denk hier aan de candidatuur der heeren Wilhelmy Damslé aan de eene, en die van den heer G. J Corls, om van anderen niet te spreken, aan de andere zijde. Waarom móesten die beide mannen, aan wien toch niemand de noodige bekwaamheid en kennis omtrent de Leidsche aangelegenheden zal ontzeggen, nu weder plaats maken voor twee anderen, wier namen zelfs bij de meeste kiezers totaal onbekend zijn Moet dan onze Leidsche gemeenteraad bij voorkeur zijn zamengesteld uit hen wien de belangen der goede Leidenaars ten eenemaal vreemd zijn, en die morgen, wanneer het hun gelukt elders een voordeeliger werkkring te vinden, met evenveel pleizier verhuizen als een regiments-kom- mandant, die, ettelijke maanden hier vertoefd hebbende, van garnizoen ver andert? Of ik, behalve de reeds genoemden nog meer nauien weet? Wel zeker. Denk b. v. maar eens aan de HeerenII.. ff. F. Bakker, Alb. van Leeuwen Notaris, A. ff. Sijthoff, P. ff'. M. Trap, e. a. De ruimte waarover ik in uw blad beschikken mag laat niet toe om óver ieder dezer Heeren in bizonderheden te treden maar wat van eerstgenoemde kan gezegd worden is 't niet met geringe wijziging op die allen toepasselijk Of kent iedereen den Heer Bakker niet als een man. die eene carrière ach ter zich beeft, die hem met alle standen, alle behoeften der Leidsche maat schappij heeft in aanraking gebracht; die geloond heeft wat energie op ieder gebied vermag; die steeds blijken gaf een open oog en oor te hebben voor de belangen der stad waarin hij is geboren en opgevoed, en die aan volledige kennis van zaken levens den tact paart om zijn denkbeelden met juistheid te formuleren en te uilen? Ik herhaal, wat ik van hem zeg is op ai de bovengenoemden, naar gelang der omstandigheden waarin zij verkeerden, van toepassing. De Heer v. Leeuwen b. v. is als oud-beambte ter Rekenka mer ten volle met Leiden's financieele aangelegenheden vertrouwd; terwijl de andere heeren zoo op industrieel als algemeen gebied zich steeds van de gunstigste zijden deden kennen. //Maar", zal men wellicht aanvoeren: //Nu geen der door U genoemden door eene enkele kiesvereeniging zijn aanbevolen, hebben ze immers geen van allen éënige kans?" Zacht wat. Als de kiezers nu maar ditmaal niet weêr aan den leiband loopen der kiesvereenigingen, maar de door haar aanbevolen kandidaten eenvoudig laten voor wat ze zijn: onbekende groot heden, en ieder kiezer eene naar zijne innige overtuiging zelfstandige keuze doet uil de door mij genoemde namen of anderen, zal waarschijnlijk bij deze eerste stemming niemand de volstrekte meerderheid verkrijgen, maar men zal er dit door winnen, dat, na afloop der stemming, openbaar zal worden, niet wie de kiesvereenigingenmaar integendeel wie de kie zers willen. En dan zal. bij eene daaruit volgende geheel vrije stemming met meer juistheid blijken, wie de uitverkorene is. dan thans bij zulk eene onvrije keuze uit personen die men zelfs bij name niet kent, het geval zou zijn. Mijne conclusie is dus': Ieder kiezer stemme ditmaal geheel zelfstandig en vrij. zonder rekening te houden met de door de kiesvereenigingen aanbevolen, en zeer zeker bij verre weg het meerendesl onbekende kan didaten. Een onpartijdig kiezer. Renefice-voorstelling' van den heer Spoor. Met zeer veel genoegen woonden wij de volks-voorstelling van 11. Zondag bij en hadden gelegenheid de verdiensten van den heer Spoor bij vernieu wing te waarderen in het tooneelspel //Laurierboom en Bedelstaf", waarin hij de rol van Henry vervulde. Men moge nu meenen dat de heer Spoor in die rol wijlen den gevierden Peters niet kan evenaren, zeker is het toch dat hij in het vertolken daarvan voor den heer van Ollefen niet behoeft achter te staan. Wij vinden in het schoone spel van den heer Spoor, als llenry, meer dan voldoende reden om de benefice-voorstellingdie op Maandag 17 dezer zal plaats hebbenbjj ons tooueelminnend publiek aan te bevelen. Het aangekondigde stnk is sedert 1865 niet in onzen schouwburg ver-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2