LEIDSCIIE COURANT. M°. 12. 1870. 7, VfUllDAG 15 J AND A RIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.SÜ; met het Fer slag der Handelingen van den fietneenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's/aars, buiten de expeditie/tosten, afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs dei' Advertentie» is van 1—4 regels f i.—iedere regel meer 25 cents. 3E33I2Er!.'»^rE£iïSiaE:ï3Ei BINNENLANDSCIIE BEIUGTEW LEIDEN. 14 Januarij. De door zijne schriften algemeen bekende, en bij allen, die met hem persoonlijk in betrekking mogten komen, zoo hoog gewaardeerde Zwit- sersche godgeleerde, Heinrich Lang, le prediker aan de St. Petruskerk te Ziirich, is gisteren, 13 Januarij, aldaar plotseling overleden. Het berigt van ditvoor de verspreiding en bevordering van eene onbe vangen vrije opvatting van het Christendom schier onherstelbare verlies zal voorzeker, door de talrijke vereerders en vrienden van den braven, gemoe delijken man. die ongeveer een jaar geleden ook een paar weken in ons land vertoefde en op enkele plaatsen als spreker voor een uitgezocht gehoor optrad, met diepe droefheid vernomen worden. (C. L.) Naar wij vernemen zal hier ter stedevan wege de heeren officie ren van het 4' regiment infanterie, een concert worden gegeven, waarvan de opbrengst strekken zal ten bate der algemeene armen. Als wij bereke nen, dat de stafmuziek van dit regiment in den iaatsten tijd beduidend vooruitgaat, zelfs een paar zeer goede solisten telt en daarbij in aanmer king neemt het weldadig doel. dan hopen wij dat de hh. officieren eene ruime inteekening op de circulerende lijsten zullen verwerven. Veel kommet en armoede is er geleden in de laatste dagen en dergelijke pogingen tot leniging verdienen aller steun. Op den I0'1<n Februarij aanst. iijn de heeren Montigny en Folly voor nemens een concert te geven in de Stads-Zaal, met medewerking van mevr. Singelée, van het theatre lyrique te Parijs, en de heeren Colyns (violist), professor aan het kon. conservatoire te Brusseldie eene kunstreis in üuilschland heeft gedaan, en aldaar veel roem mogl inoogslcn; Duhem (cornet a piston), professor aan genoemde instellingdie mede overal elders een groot suceèsmogt verwerven; üevriès, eerste bas van het keiz. theatre te St. Petersburg; Iluiquoy (fluitist) en Pardon (pianist)beiden van hel kon. conservatoire te Brus sel. Het programma voor dit concert zal eerstdaags bekend worden gemaakt. De Staatscourant bevat een vergelijkenden slaat der in de jaren 1874 en 1875 van Amsterdam direct naar den Rijn verscheepte en van den Rijn aldaar aangebragle goederen. In 1874 werden verzonden 43.707,481 kilogr. en aangebragt 83,795.091 kilogr.; in 1875 werden verzonden 27,872,506 kilogr., aangebragt 63,111,625 kilogr. Op 22 Januarij zal te Nieuwe Diep aan boord van bet via Suez naar .lava bestemde stoomschip Foorwaarts overgaan: een detachement sterk 212 koloniale militairen, onder welke 12 onderofficieren. Het bevel van dit detachement is opgedragen aan den van verlof naar Java terugkeerenden 1" luit. van het O -I. leger J. A. E. Saltzman. Het stoomschip Prins Hendrik is op 12 Jan. van Batavia naar Neder land vertrokken. De besluurderen van de Amslerdamsche werkliedenvereeniging hebben aan den gemeenteraad te Amsterdam een adres gerigt, waarin zij verzoe ken, dat aan de pachters van den stadsschouwburg worde verboden kinde ren beneden 12-jarigen leeftijd op het tooneel toe te laten. Dit adres vindt zijne aanleiding in het ballet: "Fêle Oriëntale", waarin, volgens adressan ten, ongeveer 40 kinderen beneden 15, waarvan minstens 8 beneden 10 jaar, voor arbeid worden gebezigd, tegen betaling van 20 of 15 cenl aan de ouders, naarmate van de werkzaamheden. Verder komen de adressanten er tegen op, dat die kinderen, naar zij beweren, zich allenjongens en meisjes, slechts door een kamerschut gescheiden, in hetzelfde vertrek moe ten ontkleeden, terwijl zij elkander op het tooneel met houten klossen slaan. De bestuurders vertrouwen .dat Amsterdam zal toonen /'dal het haar krenkt, wanneer een financidele onderneming het durft wagen in haar belang zulke nog zoo jeugdige kinderen zedelijk en ligchamelijk ten ver- derve te voeren." Wederom zijn drie Franschen, die met valsche papieren le Harderwijk dienst trachten te nemen voor het Oost-Indisch leger, door de rijks-policie te Utrecht aangebragt, om over de grenzen van dit rijk te worden geleid. Ook zijn twee koloniale militairen door de policie te Harderwijk aangehou den, nadat zij zich reeds van burgerklecderen hadden voorzien om le deserteren. Te Arnhem is eene buitengewone algemeene vergadering gehouden der vereeniging lot instandhouding der kweekschool van onderwijzeressen. Het bestuur werd gemagtigd lot den aankoop van een huis, grenzende aar het gebouw der kweekschool. Daardoor ontstaat er gelegenheid om niet alleen eene modelschool aan de kweekschool te verbinden, maar de kweekschool zelve uit le breiden en nevens de 62 inwonende leerlingen nog meerdere op te nemen. Reeds 1 Mei a. s. zal aan deze plannen gevolg worden gegeven. Omtrent den persoon, die Vrijdag 11. le Oosterbeek dood in hef veld gevonden werd, meldt de ff'ag. Cour,-. Met. het voornemen om een haas, dien hij had zien loopen, te achtervolgen, ging D. te Oosterbeek 'savonds met zijn geladen geweer de deur uit. Toen bij den 7de™ dezer des morgens nog niet te huis was, gingen de huisgenooten hem zoeken en vonden zij hem bij een greppel, waarover hij waarschijnlijk heeft willen springen, nevens zijn geweer dood liggen. De ongelukkige had een wond, van de keel tot in den nek, waarschijnlijk bij het springen gekregen. Men meldt uit 's llertogenbosch aan de N. R. C.: Door den controleur en drie commiezen van 's rijks belastingen alhier is proces-verbaal opge maakt tegen den lieer II., distillateur der 2e kl.ouidat hij in een pand, gelegen langs de Zuid-Willemsvaart, voorhanden had 16 vaatjes gedistil leerd, zonder dat hij kon vertoonen een quitantie van helaalden accijns of een geieibillet tot dekking. De vaa'jes zijn in beslag genomen. In den nacht van den 10d,n op den ïldc0 dezer werd op eene verdachte wijze vaat werk gebragt in voormeld pand, dat eigenlijk bestemd is tot berging van vet, benoodigd lot hef bereiden van kunstboter; dit heelt tot deze calange -.Inleiding gegeven. De gemeenteraad van Antwerpen heeft met grooten bijval het voorstel aangenomen, om den 300-jarigen geboortedag van Rubens met schitterende feesten te vieren. Men rekeut op de algemeene deelneming der burgerjj, daar het eene zaak geldt, die geheel vrij van de politiek heeten mag. Levensverzekering. Evenals in vorige jaren wijst de "Berliner Bör- sen Zcitung" in haar extra-bijblad van n". 506, in een statistisch overzigt, op den geregelden vooruitgang der levensverzekering in Duitschland als een magtige ontwikkeling van het beginsel van zelfhulp, op den rang, dien zij inneemt, en inzonderheid op den solieden geldelijken toestand van deze Duitsche maatschappijen. Van de 57 maatschappijen, in dat overzigt behandeld, belmoren 38 aan hel Ouilsche rijk, 17 aan Duitsch-üostenrijk en 2 aan Duitsch-Zwitserland. Bij. de 33 maatschappijen van het Duitsche rijk waren op het einde van 1874 in de hoofdafdeeling, //verzekering van kapitalen bij overlijden", 504,098 personen met ƒ877,963,000 verzekerd, waarvan 316.228 personen, met een verzekerd bedrag van ƒ506.427,710, belmoren bij de 19 acliënmaatschappijen en 187,870 personen, met een verzekerd bedrag van ƒ371.535.280, bij de 19 maatschappijen van onderlinge verzekering. Met bijberekening van de be- grafeniskassen en uitzetverzekeringen bereikte het gchcelc verzekerde bedrag dezer 38 maatschappijen een totaal cijfer van ƒ921,942,369. Van de maatschappijen op aandeelen had de grootste Prnissische levens» verzekering-maatschappij, de //Germania" te Stettin, op uliimo 1874 het hoogste bedrag, zijnde 129,711 verzekeringen met ƒ116,814,750 verzekerd kapitaal en ƒ60753 jaarlijksche lijfrente. In het afgeloopen jaar was ook bij deze maatschappij de belangrijkste toetreding van nieuwe verzekeringen. Voor 7712 sterfgevallen, in het jaar 1874 voorgekomen, en voor vervallen kapitalen van verzekeringen bij het leven en lijfrenten betaalden de 38 maatschappijen in het Duitsche rijk 13,859,839 of 36.53 pCt. van haar ont vangsten de Germania te Stettin, alleen, ƒ1,715,255. Het fonds der premie-reserve werd met 11,640,014 of 30,86 pCt. van de inkomsten over 1874 vermeerderd, en het totaal bedrag van het waarborg fonds steeg door bijvoeging van ƒ15.769,112 tot ƒ204,601,906. Aan waarborgfonds bezitten de 19 actiün-maatschappjjen ƒ134.891.386 of 25.22 pCt. van het verzekerd kapitaal, de 19 maatschappijen van onderlinge verzekering ƒ69,710,520 of 18.01 pCt. van haar verzekerd kapitaal. Van het geheele bedrag van het waarborgfonds der 38 maatschappijen op ultimo 1874 bezit de Germania te Stettin ƒ18,457.348, welk fonds sedert het voorjaar vermeerderd is met 1,593,937 en welke gelden hoofdzakelijk rentegevend zijn belegd op hypotheken, volgens de wettelijke voorschriften van belegging voor minderjarigen onder voogdij. 's GRAVENHAGE, 14 Januarij. Door Z. M. is aan den kapitein J. E. N.j baron Sirtema van Grovcslins, van den grooten staf, adjudant van Z. IL 11. prins Alexander der Neder-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1