Hoofdkiesdislrict 'Ret. Uilgebragt 1210 stemmen. Gekozen jlir. m'. 11. A. ridder van Rappard, met 1057. Er waren 119 bianco billetten. Blijkens een bij bet depart, van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, is de mail van het op 5 Nov. 11. verongelukte stoomschip Willem Kroonprins der Nederlanden gered. Uit een vroeger berigt van den landvoogd is gebleken, dat, behalve de brieven mail van 1 October 11. over Brindisi, ook die van 28 Sept. te voren uit Nederland via Triëst naar Indië verzonden, aan boord van bedoeld stoom schip geladen was. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met het afne men van het examen, vermeld in art. 4 van het kon. besluit van 10 Sep tember 1864 voor ambtenaren bij de burgerlijke dienst in Nederl. Indië Overeenkomstig het verlangen van handelaren zullen in de maandelijk- sche en jaarlijksche statistiek, te beginnen met die over 1876, de opgaven van het artikel wolvoor zooveel den invoer tot verbruik en den uitvoer uit het vrije verkeer betreft, worden vervangen door de volgende: wol van alle soort, lange, gekamde, korte, kunslwol. In de maandclijksche staten wordt ten opzigte van de afzonderlijke opgaven der landen van herkomst en bestemming voor dit artikel op denzelfden voet gehandeld als thans voor de ruwe wol geschiedt, met dien verstande dat van kunstwol slechts afzon derlijke opgaaf wordt gedaan voor Groot-Brittannië. I'ruissen en België Blijkt uit de aangiften tot in- of uitvoer niet, tot welke der voormelde soor ten de wol behoort, dan moeten de ambtenaren, belast met de visitatie, dit onderzoeken en de soort op de aangiften vermelden. Te Gouda is het plan geopperd om een gedenkteeken op te rigten voor de gebroeders de Houtman, die, te Gouda geboren, aan boord waren (de een in ondergeschikte betrekking, de andere als hoofdpersoon) van het viertal schepen, dat. uitgerust door de Compagnie van Veere te Amsterdam, in 1595 het eerst naar Oost-Indië stevende. Tc Moordrecht is een jongen, die zich met eene prikslede op het ijs vermaakte, in een wak geraakt en verdronken. Een man, die pogingen deed om hem te redden, heelt er naauwelijks het leven afgebragt. Te Ra- venstein is de 14-jarige zoon eener weduwe door het ijs gevallen. Hij werd nog levend aan wal gebragt, maar de pogingen om hem in het leven te behouden waren vruchteloos. Men schrijft aan het V. D. uit Aspercn dat het eeuwenoude tiend- re°t aldaar, rustende op het zoogenaamd Ilooge Veld in die gemeente, zijnde een uitgestrektheid van circa 187 hectaren, dezer dagen door de vereende ingelanden van den liendhefter. den heer C. J. Vermeulen, ambachtsheer van Asperen, is afgekocht voor ƒ28000. alzoo tegen ƒ150 per hectare. Te Utrecht had zekere jufvrouw D.ruim 72 jaren oud. wonende in ilc Zuilenslraat, zich sedert Maandag morgen in hare woning opgesloten, zonder zich tot Dingsdag meer te vertoonen. De buren, die de leveranciers vruchteloos zagen aanbellen, gaven hiervan terstond kennis aan de pohcie, die daarop de woning liet opensteken en het lijk vond van genoemde juf vrouw, welke vermoedelijk door verslikking is omgekomen of dood gevro ren is. Naar men verneemt was zjj zeer gierig en onthield zich zelfs in dit barre jaargetijde de noodigsle levensbehoeftenalhoewel zij een welge stelde vrouw was. Aan het Hbl. meldt men: Zij was niet zonder middclgn, want op haar naam staat een aantal vaste goederen, waaraan zij vroeger veel liet vertimmeren. Men verhaalt, dat zij eenige jaren geleden, ontevre den over het werk, met haar houten been de ladder opklom en door een der werklieden bijna van boven naar beneden werd geworpen. Verder ver haalt men, dat zij bijna bij alle commissionairs in effecten alhier effecten in prolongatie had loopen, en dat zij vooral groote lielde voor //de Turken" fondsen namelijk hadzoo zelfs dat zij een paar jaren geleden al hare vaste goederen voor Turken had laten ruilen. De Tw. C. meldt het volgende: Een treurig ongeluk had voor ccr.ige dagen in de katoenspinnerij van de hh. van Delden C°. te Gronau plaats. Terwijl een metselaar bezig was met pleisteren, kwam hij te digt bij een rad, werd bij het boezeroen gevat en verscheidene malen mede rondgeslin gerd. Toen eindelijk stop gezel was, waren letterlijk alle kleeren aan lappen van het ligchaam gescheurd, en had hij vreeselijke wonden bekomen. Ofschoon nog in leven, verkeert hij in bedenkelijken toestand. De onge lukkige is een 20-jarig oppassend jongeling. Te betreuren is het verder, dal ook dit ongeluk, gelijk zoo vele van dien aard, aan onvoorzigtigheid moet toegeschreven worden. Tegen den uitdrukkelijken last der eigenaren, verrigtte hij dat werk terwijl de fabriek in volle werking was. Tc Oss is Dingsdag middag in de gasfabriek eene groote hoeveelheid ongezuiverd gas ontsnapt, waardoor twee werklieden bedwelmd werden, zoodat zij in bedenkelijken toestand verkeerden. De boeveelheid gas, die ontsnapte, was zóó groot dat de gemeente des avonds in het donker moest zitten. 'sGBAVENHAGE, 13 Januarij. Door Z. M. zijn benoemd: tot officier van justitie bij de arrond.-regt- bank te Maastricht de heer mr. A. M. B. Hanlo, thans substituut-officier van justitie bij die regtbank; tot substituut-officier van justitie bij genoemde regtbank de heer mr. C. H. B. Boot, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank té Almelo. Aan den heer J. J. Wildschut is vergund zijne notariële standplaats over te brengen van Putten naar Arnhem. Door den minister van koloniën is de commissie, belast met het in het jaar 1875 in Nederland afnemen van het examen, bedoeld bij art. 4 van het kon. besluit van 10 Sept. 1864, houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij de burgerlijke dienst in Nederl. Indie, ontbonden, onder dankbetuiging voor de wijze, waarop zij zich van hare taak heeft gekweten. -— De heer staatsraad A. Sergpantowsky is erkend en toegelaten in de hoedanigheid van consnl-gencraa! van Rusland te Amsterdam. BUlTENLANDSCliE BEftlGTEN. ENG ELA.NR. LONDEN12 Januarij. Door de hh. Dent, Palmer en C°. is een vergadering bijeengeroepen van de houders in de Turksche leeningen van 1854, 1858 en 1871. Men wenschte, zoo verklaarde de heer Palmer, den uitslag van de onderhande lingen van den heer Hammond te Konslantinopel niet af te wachten. De vergadering besloot //de hh. Dent, Palmer en C°. te magtigen, namens de houders in de leeningen van 1854 en 1871, zoodanige stappen te doen, in zulke schikkingen te treden en die concessiën te erlangen, als zij wensche- lijk en noodig achtten om te verzekeren de voortdurende uitbetaling van den Egyplischen cijns aan Engeland." Wat de leening van 1858 betreft, sommige belanghebbenden hadden daarin voor eigen rekening gewerkt, en de voorzitter hoopte dat zij zouden slagen. De genoemde firma zou, werd verder besloten, de kosten van de zending naar Ivonstaniinopel voorschieten en die van den naast vervallenden coupon afhouden. Door de heeren Ch. Boundy C°.metaalfabrikantenis bij de Bankruptey Court van Birmingham een verzoek om liquidatie ingediend. liet actief be draagt 9300 het passief 167,000 Volgens een berigt uit Ragusa, door de Times medegedeeld, zijn bij Douga 300 Turksche soldaten doodgevrorenen zijn de gasthuizen vol met lijders, van wier ledematen enkele bevroren zijn. f R A M K R IJ H. Omtrent de in den boezem van het kabinet bestaande geschillen ver neemt men dat men tot het besluit was gekomen, dat er een verkiezings programma zou worden uitgevaardigdten einde., te doen blijken dat de ministers in de hoofdzaak eenstemmig dachten. Er werd bepaald dat de hh. Dufaure, WallonDecazes en Buffet zulk een programma zouden ont werpen, dat aan het kabinet ter goedkeuring zou worden voorgelegd, en datindien het werd aangenomendoor alle ministers zou worden getee- kend. Het ontslag van Léon Say en Dufaure werd intusschen niet inge trokken, maar bleef in handen van den maarschalk Mac Mahon. Men ge looft niet dat de genoemde ministers er in zullen slagen een programma zamen te stemmen, dat zoowel aan de liberale als aan de conservative leden van het kabinet kan voldoen. Voor zooverre men weet hebben zij wel een ontwerp ingediend, maar is het niet tot eene beslissiing gekomen. Het Journ. off. bevat eene aanschrijving, door den minister Dufaure, betreffende de toepassing der nieuwe drukperswet, aan de procureurs-gene raal gerigt De minister zegt daarin: (tpregtelijk door de regering voor bereid door de nationale vergadering zonder eenige bijbedoeling aangeno men, moet de nieuwe wet in denzelfden geest worden uitgevoerd; zij zegt duidelijk wat zij aan de regtspraak der gezworenen meent te moeten ont trekken en wat zij integendeel daaraan wil voorbehouden. Het staat aan u, mijnheer de procureur-generaal! haar eerlijk en te goeder trouw te doen toepassen. De magistraatspersonen, ik houd er mij van overtuigd, zullen voor het overige eenstemmig beseffen wat zij er al bij zouden verliezen, indien zij wederom als reglers optraden in gedingen van zuiver politieken aard of strekking... Gij zult verder niet vergeten, dat tusschen eene straffeloosheid, welke de uitspattingan der pers zou aanmoedigen, en eene gestrengheid, welke er zich op zou toeleggen om op de geringste fouten, welke zij begaan mogt, acht te geven, de regte maat moet worden in het oog gehouden. Bij ondervinding weet gij, dat in zaken betreffende de druk pers, gelijk in elke andere zaak, veroordeelingen niets duurzaams uitwer ken tenzij die door de openbare meening worden goedgekeurd. Gij zult er u derhalve van onthouden, zonder noodzaak bij de correctionele reglbanken een Ie groot aantal vervolgingen in te stellen. De circulaire wordt door de organen der verschillende rigtingen geprezen. In den Petit Marseillais is een brief van den heer Emile Ollivier opgenomen, gerigt aan de kiezers van het departement du Var, waar hij zich candidaat stelt in de districten Draguignan en Brignollcs. De heer Ollivier schrijft o. a. dal hij de botsjng met Pruissen noch verlangd noch uitgelokt heeft en dat hij destijds het mogelijke heeft gedaan om den vrede te bewaren. Zoo de woelingen van de onverzoenlijken de plannen van de generaals niet hadden gedwarsboomdzoo zij hel geheim van hunne bewegin gen niet aan den vijand hadden geopenbaardzoo de keizer niet ware ver raden geworden; zoo de revolutie 's lands hulpbronnen niet had gedesorga niseerd en verspild, dan zou het Rijnlcger ten slotte nog de overwinning hebben behaald. De Vnivers geeft den raad alleen tot senatoren en afgevaardigden die personen te kiezendie zich verbindenom 1°. de vrijheid van godsdienstig onderwijs en het onderwijs der katholieke hoogescholen te beschermen, te verdedigen en te ontwikkelen; 2°. de herziening van de wet op hel huwe lijk uit het oogpunt van de godsdienst in de hand te werken. Een nota van protest van Turkije is hier ontvangen en reeds aan den minister van builcnlandsche zaken overhandigd. Dit protest steunt niet op een reeds te Konstanlinopel officiéél gedanen stap, maar heeft betrekking lot het gerucht omtrent een aanstaande tusschenkomst. Men verneemt, dat de minisier Decazes deswege heeft geantwoord, dat het protest van de Porie niet genoegzaam is gemotiveerd, zoolang'Turkije niet officiëel en naauwkeurig in kennis is gesteld van de voorstellen, tegen welke men in verzet komt. De prins van Oranje heeft, na het vertrek van O. M. de koningin der Nederlanden, het Brislol-hótel verlaten en zijnen intrek genomen in het Grand-hötel, waar Z. K. H. gedurende zijn verblijf in de hoofdstad denkt te vertoeven. In de jongste vergadering van het aardrijkskundig genootschap te Pa- lijs werden subsidiën toegekend aan de volgende reizigers: 1000 fr. werden

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2