PER TELEGRAAF. draagmand en een jekker, en liet bleek spoedig, dat de ongelukkige aldaar, door in het duin te graven, om het voorwerp zijner begeerte magtig te worden, onder het zand was bedolven. Na eenige voeten zand te hebben weggeruimd, vond men zijn lijk. Aan den Helder zijn uit Zweden aangebragt zes ijzeren kanonnen van 24 centimeters. Zij zullen op de marinewerf worden gelost om later per scheepsgelegenheid naar Oost-Indië te worden overgebragt. Te Warffum is een landbouwer, die naar het land ging om zijn scha pen te voederen, door een of ander toeval in een sloot geraakt, waar hij in het ijs en water den dood heeft gevonden; men vond zijn lijk gedeelte lijk nog boven het ijs uitstekende. 's GRAVENHAGE, 11 Januarij. Door Z. M. zijn de hh. mr. G. C. J. van Reenen, oud-minister van bin- nenlandsche zaken, oud-burgemeester van Amsterdam, oud-lid en voorzitter van de tweede kamer der staten-gencraal, en mr. W. F. Rochussen, Zijner Majesteils buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister bij het Dnitsche rijk, met alle hunne wettige, zoo mannelijke als vronwelijke, afstammelin gen, in den Nederlandschen adel verheven. De heer VV. de Timmerman, rijksontvanger te Zevenhuizen c a., is in die betrekking benoemd te Scheemda e. a.en de heer jhr. J. van Beresteyn, rijksontvanger te Weesp c. a. in die betrekking henoemd te IJsselstein c. a. Aan den heer mr. W. J. Swaving is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van bewaarder der hypothekenenz. te Znl- phenmet dankbetuiging voor de goede diensten, door hem gedurende 48 jaren den lande bewezen. De officier van gezondheid 2' kl. bij de zeemagt, dr. A. W. van Ren- terghem. is bevorderd tot officier van gezondheid 1' kl. -■ De luitt. ter zee 2e kl. J. S. van Drooge en W. H. Souman en de officier van administratie 3« kl. J. A. Torré, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. In de residentie zijn aangekomen en aan het hotel Paulez afgestapt de heeren Vervoort, oud-voorzitter der Belgische kamer van afgevaardigden, generaal Renard en de heer Picard, allen komende uit Brussel. Zij vormen eene commissie uit het comité voor de in 1876 te Brussel aangekondigde "Exposition internationale et congres d'hygiène et de sanvelage", en werden gisteren avond bij Z. M. den koning in eene buitengewone audiëntie toe gelaten. Adv. gen. Smits heeft in de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad eene uitvoerige conclusie genomen in de zaak van den proc. gen. bij het hof in Noordholland tegen een arrest van dal hof, waarbij het zich onbevoegd heeft verklaard kennis te nemen van de regtsvervolging ingesteld tegén H. J. Brouwer, als zou deze zich te Parijs hebben schuldig gemaakt aan bigamie en valschheid in authentieke geschriften. De viaag, waarop het ten deze voornamelijk aankomt, of uilleveringslractaten als wetten zijn te beschouwen en wat het oordeel onzer regering daarover is, moest naar de meening van adv. gen., hoewel zij in verschillenden zin was beant woord. toestemmend beantwoord worden. De verbindende kracht dier tractaten op wetgevend terrein was door den hoogen raad steeds erkend. Een uitgeleverd persoon kan niet teregtstaan voor een ander (eit dan waarvoor hij is uitgeleverd en spr. kon zich in 't algemeen wel vereenigen met de opvatting van het hof omtrent de als geschonden aangevoerde wets artikelen. Zijne conclusie strekte ten slotte tot verwerping van het beroep. De uitspraak is bepaald op 7 Februarij. Hierna werd behandeld het beroep in cassatie van den notaris uit Sas van Gent, die met bevestiging van een vonnis der regtbank te Goes door het hof van Zeeland is veroordeeld tot eene maand eenzame opsluiting en ƒ25 boete ter zake van misbruik van vertrouwen, door hel verduisteren van gelden, die hem waren ter hand ge steld voor een betaald wordenden arbeid en om er een bepaald gebruik van te maken. Ten overstaan van bedoelden notaris was 1 Jttnij 1875 gepasseerd eene acte van geldleening met de Zeettwsche suikerfabriek te Sas van Gent en voor de registratie en hypothecaire inschrijving van het borderel werden hem lot betaling der kosten daarvan ƒ170 ter hand gesteld. De notaris had echter geen gelegenheid die werkzaamheden te doen verrigten en vond het goed de ƒ170 niet terug te geven, maar ze te beschouwen als ontvangen in mindering zijner vordering wegens voor de labriek gedane werkzaamheden. M'. D. van Eek die het cassatieberoep toelichtte en twee cassatiemiddelen ontwikkelde was van meening dat deze zaak niet bij den strafregter tehuis- behoorde. maar veeleer tot eene burgerlijke actie had kunnen aanleiding geven. Aanstaanden Maandag zal het openb. min. conclusie nemen. BUITEN LANUSCHE HEB 111EN BlkT. EhAK S». LONDEN 10 Januarij. 1 K. H. de prins van Wales is Donderdag te Lucknow aangekomen, waar bij luisterlijk werd ontvangen. Den volgenden dag legde de prins den eersten steen van een gedenkteeken voor de inlandsche troepen, die gevallen waren bij liet verdedigen van het residentschap tegen de opstandelingen. Van regeringswege zijn alle recderijen en zeekapiteins gewaarschuwd de geheele Spaansche kost ten oosten van Bilbao te vermijdendaar de Car- listen zich onledig houden met op alle schepen te vuren, die binnen het bereik hunner kanonnen komen. De Times dringt er echter op aan dat de Engclsehe regering Spanje belette den pligt tot bescherming van het leven en de bezettingen der Engel- schen te ontduikenen dat Spanje verantwoordelijk worde gesteld voor de schade, door de Carlisten aangerigt. Naar men uit Philadelphia meldt wordt in officiële kringen de bijeen- trekking van de vloot niet beschouwd als een aanwijzing dat ten opzigte van Cuba een andere politiek zal worden gevolgd. Het is slechts de ver wezenlijking van eeu vroeger plan om het maritiem station over te breogea naar Port Royal, omdat Key West ongezond is. De London and China Telegraph bevat omtrent een orkaan, welke op de PhillippiJnsche eilanden gewoed heelt, vreesselijke bijzonderheden. Er moeten namelijk overstroomingen door veroorzaakt zijn, welke in eenige uren gansche dorpen vernielden en, behalve hel verlies aan kudden, vrucht- boomen en plantages, omstreeks tien duizend menschen om het leven deden komen. Niet minder dan 2554 huizen waren vernield, behalve nog een aantal, die men nog niet had geleld. Gedurende den orkaan werden ver scheidene aardschokken gevoeld. FKANKRUH. H. M. de koningin der Nederlanden is Vrijdag avond te Parijs aange- komen, aan het Bristol-hötel afgestapt en heeft aldaar een bezoek ontvan gen van den maarschalk de Mac-Mahon en zijne echtgenoote. Aan het station werd H. M. door den Nederlandschen gezantbaron van Zuylen van Nyevelt, ontvangen. Het Journ. des Déb. meldt dat men eene ministeriële crisis kan te gemoet zien. Het blad geeft verder te kennendat het kabinet nooit eens gezind is geweest. Slechts voor het uiterlijke was er overeenstemming, doordien men over en weer concessiën deed. Maar sedert de verkiezings periode is aangebrokenheeft de oneenigbeid tusschen de beide partijen in den ministerraad, waarvan de eene steun zoekt bij de reglerzijde, de andere bij het linker-centrumzich op nieuw geopenbaard. De prefect van policie te Parijs heeft een brief gerigt aan de Liberté, welk dagblad beweerd had, dat genoemde hoofdambtenaar zijne onderge schikten had bijeengeroepen, ten einde hun algemeene. geheime instruction te geven omtrent de openbare bijeenkomsten, welke gedurende hel verkie zingstijdperk in de hoofdstad stonden gehouden te worden. De prelect ont kent dergelijke instructiën gegeven te hebben aan iemandwie ooken verklaart ook geene te zullen gevenzoolang hij de eer heeft prefect van policie te zijn. Gedurende de laatste dagen zijn te Parijs verscheiden personen op straat zoozeer door de koude bevangendat zij bewusteloos neergestort zijn. Een grjjsaard van 70 jaren, die dagbladen verkocht, is voor zijn kiosk, op het plein van Chüleau d Eauneergezegen en was dadelijk een lijk. DII1T8CHLAKU. In de fabrieken te Bocholt, uitgezonderd in die der firma Th. en P. Driessen, hebben de werklieden den arbeid gestaakt. De fabrikanten hadden in het laatst van December een reglement gemaakt, volgens hetwelk op de werklieden, niet alleen in de fabriek, maar ook daar builen, toezigt moest woiden gehouden en er registers moesten worden aangelegd, waarin van ieder werkman bij zijn ontslag aanteekening moest worden gehouden om trent zijn werk en levenswandel. Om de invoering van dit reglement tegen te gaan zijn de werklieden lot werkstaking overgegaan. In een zoutmijn bij Bochnia (Gallicië), 900 voet diep, is brand uitge broken. De bennep, waarmede een machinist een werktuig schoon maakte, vatte vlam door een licht, dat in de mijn brandde, en vermeeneude dat hij het vuur onmiddellijk had gedoofd, liet hij den nog smeuleuden hennep op den bodem liggen. Eenig houtwerk geraakte spoedig daarna in vlam, die snel om zich greep. Tweehonderd man werden gered, en tot nog toe weet men van acht dooden Vier daarvan kwamen om ten gevolge van hunne pogingen om door de reeds gesloten mijn te dringen tot hel redden van achtergeblevenen. De brand brak uit op 30 December en was op 3 Januarij nog niet geëindigd. Tegen den gewezen maje or im Ned. dienst Steek, te Darmstadt, is op nieuw bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd, wegens geheime werving voor Alchin. Hij heeft zich echter verwijderd. PARIJS, 10 Jannarij. Men verzekert, da in den heden gehouden minis terraad de moeijelijkhedeii uit den weg zijn geruimd, dat er omtrent het verkiezings programma eene overeenstemming is verkregen en hel ministerieel status quo zal worden gehandhaafd. BERLIJN, 10 Januarij. De Staats-Anzeiger deelt een koninklijk besluit mede, krachtens hetwelk de Pruissische landdag tegen 16 dezer wordt bijeengeroepen. LEID SCHE SCIIOUWBIRG. „liet rechterbeen van kapitein Tic", blijspel in 3 bedrijven, vrij uit het Fransch. en «De werkstaking", oorspronkelijk looneelspel in 1 bedrijf, door Rosier Faassen. Het komt ons voor, dat het repertoire der Nieuwe Rotterdamsche schouw- bnrgvereeniging in dit seizoen niet heel rijk is. Men gaf nu in het abon nement al tweemaal stukken, die verleden jaar ook gespeeld werden. Eerst »De twee weezen" en nn »Het rechterbeen van kapitein Tic". De slecht bezette zaal overtuigde ons, dal men zich door zulke herhalingen niet be voordeelt. Niettemin is die kapitein Tic met zijn bewegelijk-rechterbeen een zeer amusant persoonaadje en de ernstige heeren Désambois en Céleslin Magis niet minder. Wanneer iemand wil aantoonen met welk een onbedui dende intrige een Fransch dramaturg zijn publiek een paar uur alleraan genaamst weet bezig te houden, dan kan hij niets beters doen dan te wijzen op Sardou's "Patles de mouche" en het bovengenoemde blijspel. De prettige, vlugge dialoog moet alles goedmaken. Kapitein (of ridmeester) Tic wordt bij zijn terugkomst uit China verliefd op zijn nichtje, maar de tegenstand, dien hij ondervindt door de bemoeiingen van een voogd en diens protégé, is van zoo weinig beleekenis, dat we er ons niet ongerust over behoeven te maken. De medeminaar, Célestin Magis, is toch zoo'n bespot telijke figuur, dat geen enkel meisje dien boven den fliuken levenslustigen Tic verkiezen zal. Daarbij is de tante nog op de' hand van haar neef. Het laatste bedrijf, als Désambois, de voogd, te vergeefs beproelt den kapi tein driftig te maken en het nichtje hem met de tafelschel waarschuwt, is

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2