M°. 8. isro. DINGSDAG 11 JANUARI J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.53; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Ret verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Coura zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 3.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op het raadsbesluit van den 29slen December 1870, gewijzigd den 30sien November 1871regelende de heffing eener plaatselijke directe belasting, goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 11den Januari 1872, n°. 20, waarbij tevens de verordening, regelende de invordering dier belasting, is aangehaald Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat tot schatters voor deze belasting zijn benoemd en beëedigd de UIL: J. ENGELS Jr., H. FILÏPPO Jz., P. G. I10UTHUYSEN B. VAN KLEEF, J. VAN LITH G. RIETBERGEN, J. C. RIJK, A. VERHOOG; aan welken een ieder wordt uitgenoodigd den toegang tot zijn belastbare perceelcn te verleenen op alle werkdagenvan des morgens 9 tot 's namid dags 4 urenen voorts die aanwijzingen en mededeelingen te doendie strekken kunnen om de bedoelde schattingen met juistheid en gelijkma tigheid te verrichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 10 Januari 1875. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den IS"1'11 Januari 1876, des namiddags te twee uren. KINNENLANDSCHE BEfUGTEN. LEIDEN. 10 Januarij. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen i 51.00, 25 50, 5 90 en ƒ2.70 en de laagste prijzen f 50.00, ƒ25.00, f 5.00 en ƒ2 60. Ter aankondiging ontvingen wij de Januarij aflevering van den twee den jaargang van »de Banier". Als redacteuren van dal tijdschrift zijn thans opgetreden de heeren Marcellus Emants, mp. S. Katz, F. Smit Kleine en J. van Santen Kolfl. Hoevcle de moeijelijkheden zijn. waarmede dit nieuwe tijdschrift, opge- rigt ei: geschreven dooi' eenige jonge letterkundigen, uit den aard dier zaak te kampen heeft bij eene aan tijdschriften zoo overrijke litteratuur als de onze, langzamerhand schijnt hel meerdere belangstelling te verwerven, zoo dat thans zijn bestaan verzekerd is In den afgeloopen jaargang bewoog het zich hoofdzakelijk op letterkundig en aeslhetisch gebied in eene rigling, die goede levensvatbaarheid aanduidt. De stukken, in deze aflevering voorkomende; Marcellus Emants. Eenige indrukken medegebracht uit het Thorwaldsen-Museum te Kopenhagen; H. L. Berckenhoff, Over menschen en boeken; M. Coens, Liederen; F. Smit Kleine, Amerikaansche humor, 1; J. van Santen Kolfi. De Nibelungen repetielies te Bayreuth in Juli en Augustus 1875, I; A. J. Cosyn, Brieven uit Antwer pen. I, wettigen de meening dat "de Banier" over jonge en frissche krach ten beschikt, wat op zich zelf reeds eene groote aanbeveling is. Men schijft ons uit het WestlandZondag op den middag kostte liet jonge ijs reeds een treurig offer. Een drietal jonge mannen nabij de Vlaar- dingsche schouw den Middelvliel oprijdendetegen de zon inbemerkten daardoor niet het wak, dat op de baan lag, waardoor de twee voorsten, broeders en oppassende menschen, onder het ijs geraakten en verdronken. De derde kon geene hnlp bieden, zag hen verdrinken en moest met het treurige herigt huiswaarts keeien. Bij kou. besluit van 8 Januarij is Zr M® commissaris in Friesland ge- magtigd tot bijeenroeping van de stalen dier provincie in buitengewone vergadering op Dingsdag 25 Januarij e.k.ten einde daarin te behandelen; de verkiezing van een lid van de eerste kamer der staten-generaal in de plaats van jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, die opgehouden heeft lid dier kamer te zijn; en voorstellen van gedeputeerde slalen betrekkeiijk eenige opmer kingen van den minister van binnenl. zaken omtrent het besluit der staten, ten aanzien der inrigting van den provincialen waterstaat. Ter voorkoming van ongelukken, is door den minister van oorlog be paald, dat de exercitie-patronen voorlaan vertind zullen zijn en de onver- tinde door de corpsen moeten worden ingeleverd in 's rijks artillerie stapel en consiructiemagazijnen te Delft. Het stoomschip Holland is op 8 Januarij te Batavia aangekomen. Het Fad. verneemt, dat zich als schrijfster van de novelle Rika, be kroond in den wedstrijd Tony Bergmaanbekend heeft gemaakt mej. E. Cool te Amsterdam. Van de te Schoonhoven garnizoen houdende artillcrie-inslructie-com- pagnie zijn in 1875 96 jongelieden in dienst gesteld; tot korporaal-titulair werden bevorderd 85. Van de thans aanwezige 140 jongelingen zijn er 55 korporaal-titulair, terwijl de geheele sterkte bestaat uit 7 officieren en 187 onderofficieren en minderen. Uit Maassluis meldt men dat het stoomschip Groningen in den nacht van Zaturdag op Zondag is verlaten. Het schip zat hoog op strand en had reeds water in. Later waren de gezagvoerder en een deel der equipage weder naar boord gegaan. Men meldt uit Utrecht: Sedert het jongste ongeval aan de stedelijke gasfabriek is men nog altijd zoekende naar de verstopping in de buizen op de fabriek; dit onderzoek gaat met de meeste omzigtigheid gepaard; men heeft voorzorgsmaatregelen genomen, om te voorkomen, dat eene ontplof fing zich herhale. Men zal daarom over dag de geheele stokerij buiten werking moeten stellen, nadat de gashouders voor de behoeften der par ticuliere verlichting zijn gevuld, waarom de openbare verlichting enkele idage achterwege moet blijven, hetgeen met het maanlicht minder bezwaar oplevert. De schade is inmiddels zoo goed als hersteld. De ernstig gevvonde onderbaas aan die fabriek verkeert in bedenkelijken toestand. Te Utrecht werd Zaturdag morgen, omstreeks 10 uur, in het plant soen door de politie een krankzinnige aangehonden, die een uur te voren het gesticht, waarin hij verpleegd werd, was onlvlugt. Onmiddellijk werd hij naar het gesticht teruggebragt. Onder Oosterbeek werd Zaturdag morgen het lijk gevonden van zeke ren D. Hij scheen door koude le zijn bezweken. Daar men een geweer bij hem vond, rijst het vermoeden, dat hij zich van wild had willen meester maken. Een milddadig echtpaar te Leeuwarden heeft duizend gulden geschon ken aan de verschillende armbesturen, om daarvan eene buitengewone uit- deeiing te houden van brandstoffen en levensmiddelen aan de bedeelden hun ner administraliën. Uit Norg schrijft men aan de Amst. C.: Sedert eenige dagen bevinden zieh in Zuid- en Westervelde ruim 40 militairenom ongeregeldhedendie zich in de koloniën zonden kunnen voordoen, te beteugelen. In plaats van rust, ontstaat er in de gemeente Norg onrust door dat militaire corps. Dik wijls toch trekken manschappen naar dit dorp en veroorzaken er, ook in herbergeh. groose luidruchtigheid, terwijl een tamboer dooi' hoorngehlaas de bevolking uit de woningen doet komen en oploopen teweegbrengt. Bleef het daarbij, hel zou verdragen worden, maar die zamenscholingen geven aan leiding tot twist, en zoo werd in den nacht van Woensdag op Donderdag de winkelier K. te Norg door een der militairen op vreeselijke wijze met een mes gewond. Hij ontving eene snede, loopende van den hoek van den mond, door de wang, naar het oor, cn dat halverende. Een tweede snede, langs den nek, was een decimeter groot en een derde, waardoor het Idletlje van het regteroor bjjna afgesneden werd, had een hevig bloedverlies tengevolge. De ongelukkige werd dadelijk in een wagen gezet en naar Assen vervoerd, waar hij, in den nacht aangekomen, door dr. van der Scheer, onder het uitstaan van lievige pijn, werd verbonden. Was een der sneden een weinig lager toegebragt, dan zou hij een lijk zijn geweesi. De twist en mishande ling hebben kwaad bloed gezet en er zal dus streng toezigt geëischt worden, opdat het treurig voorval niet tot nieuwe misdaden leide. Donderdag 11. is le Bergen op Zoom een spoortrein, die van Middelburg kwam, ten gevolge van het op een verkeerd spoor loopen, tegen drie goe derenwagens aangereden, waarvan één totaal verbrijzeld werd. Gelukkig heeft niemand letsel bekomen; men kwam met den schrik vrij. Naar men uit Maastricht meldt is het huis aldaar, genaamd de "Refuge van Hoch," toebehoorende aan den heer P. Regout, door de «Dames du Sacré Coetir," een te Aken gevestigd nonnenklooster, aangekocht. Men meldt uit VlissingenDe nieuwe aanlegplaats te Queensboro' voor de booten der maatschappij Zeeland is, naar wn vernemen, thans geheel voltooid. Alleen is men nog bezig met eenige molens te baggeren, om een

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1