PER TELEGRAAF. De tiriiö'A', légitimistisch' orgaan', spoort zijne geestverwanten aait bij de verkiéHrlgen niét beslistheid op te treden; Wij moéten, zegt dat blad, met kracht tegenover het land en' tegenover allen revolutionairen wedijver het heilrijk program onzer thans miskende openbare vrijheden handhaven, welke ons eenmaal hel bewarend beginsel der monarchische erlelijkheid hergeven zal. Wij zijn en wij moeien ons bij de stemming toonen aan dé zijde des konings, ter verdediging van onze vrijheden en de zekerheid onzer toekomst; aan de zijde des maarschalks, voor de handhaving eèner tijde lijke orde tegen dé begeerlijkheden der revolutie; aan de zijde van Frank rijk, om door deze dubbele, standvastige houding het uur zijner bevrijding te bespoedigen. v Dê' héér A. Réville is door de republikeinen te Dieppe candidaat ge steld voor de nationale vergadering. Zijn tegenstander is de Orleanist Estancelin. De kamer van koophandel te Toulouse heeft de wenschelijkheid uit gesproken dat de spoorwegstations des Zondags gesloten worden voor het goedcrenvoerten einde den beambten de noodzakelijke rust te verschaften. De Univers meent, dat de spoorweg maatschappijen dusdoende voor eene kleide opofïering ruimschoots vergoeding zonden vinden in eene betere ze delijke tucht onder hunne beambten. Reeds heeft de Oosler-maatschappij den gewenschten stap gedaan en voorzeker hebben hare belangen er geene schade bij geleden. Eene geweldige instorting heeft in het begin van December in het ge bergte van het eiland Réunion plaats gehad: 62 personen zijn daarbij omgekomeu. DIJITSCHLAÜftt. Te Berlijn vergadert thans eene door de Pruissische regering, in over leg met de andere Duitsche regeringen, bijeengeroepen commissie om over het tot stand bréngen van eenheid in de Dtiilsche spelling te beraadslagen. De minister van ónderwijs wil de besluiten der commissie ten grondslag leggen aan hel onderwijs op alle hoogere scholen, onder aanschrijving, dal voortaan alleen in de aangenomen spelling gedrukte leer- en leesboeken aan die scholen gebrnikt mogen worden. In het Pruissische district Liebenwerda, prov. Saksen, kwamen in het jaar 1868 verscheidene branden voor en een man werd toen wegens her haalde brandstichting tot tuchthuisstraf veroordeeld, die nog niet geheel is afgeloopen. Het is echter nu gebleken dat die persoon onschuldig is ver oordeeld. Twee eigenaars van eene nieuw aangelegde steenbakkerij, die niet veel te doen had, hadden, naar thans aan het licht gekomen is, het voornemen opgevat en ten deele ook met het verwachte gevolg uitgevoerd om een aantal huizen in brand te steken en zoodoende behoefte aan nieuwe steenen te veroorzaken. Huil misdrijf is door aangifte van een bloedver want aan den dag gekomen en beide broeders bevinden zich in hechtenis. Een Zweedsch reiziger, G. de Vylder, die zich door zijne reizen in de binnenlanden van Afrika heeft doen kennen, is van plan eenen nieuwen togt te ondernemen, welks doel zou zijn de onbekende landstreken ten noorden van het N'gamimeer. Het is de ongezondste streek van Afrika en de inboorlingen zijn bekend om hunne wreedheid. Daar reeds verschei dene geleerden zulk eene poging met hunnen dood betaald hebbenheeft de heer de Vylder, in het vooruilzigt van een dergelijk lot, een testament aan de academie van wetenschappen te Stockholm overhandigd, bij hetwelk hij aan het museum van natuurlijke historie dier stad alle voorwerpen ver maakt, welke hij op zijne reis zal verzamelen, voor het geval dat hij er den dood mogt vinden. Hij denkt tegen liet einde der maand Mei dezes jaars op reis te gaan en vier jaar weg te blijven. OOST-ISIDIE). BATAVIA, 4 December. Van den bevelhebber in Atchin is berigt ontvangen dat in den nacht van 22 Nov eene bende Atchinezen de missigit Longbatta was binnengedrongen, maar met achterlating van vijf dooden en eenige wapens was verdreven." De Indiër bevat omtrent dit feit het volgende schrijvenTerwijl de vijand een aanval deed aan de voorzijde en onze troepen in een vuurgevecht gewikkeld waren, kwam een kleine troep in het gezigt van een der schildwachten aan de achterzijde van de versterking. De schildwacht riep aan en meende //patrouille" te verslaan, maar herhaalde zijn «werda!' en gaf toen vuur. In een oogwenk stormden de Atchinezen nu op hem los en hieuwen hem neder. Het schot had alarm gegeven. De Atchinezen verwondden 2 offi cieren; de eene officier ontving een klewanghouw over den regterarm en een ander over den linkerarm, de andere werd door een steek digi bij het hart getroffen, zoodat men voor het behoud van zijn leven vreest. °De strijd werd echter in ongeloofelijk korten tijd door het vuur uil de achterladers beslist. De enquête over de aanvaring van het stoomschip Kroonprins der Ne derlanden door den sloomer Atjeh is algeloopen. De uitslag van het onder zoek is niet gunstig voor de kapiteins van genoemde vaartuigen, allerminst voor den kapitein van den sloomer Atjeh. Op verschillende plaatsen hebben in de laatste dagen weder aardbevin gen plaats gehad. Te Koeningan was sedert 35 dagen de aarde in beweging. Den 28sltn November deed zich aldaar een hevige schudding gevoelen. Op den berg was de beving vreesselijk en hadden zware aardstortingen plaats waardoor twee menschen het leven verloren. Te Batavia en Buitenzorg wer den Woensdag jl. weder schokken van aardbeving waargenomen. Uit Soerabaya meldt men dat te l.oemadjang door een orkaan 17 ta- baksloodsen zijn vernield. De schade bedraagt meer dan ƒ100,000. Van den gouverneur van Celebes is een telegram ontvangen van Ma kassar 18 November, luidende: //ln de Vorstenlanden laat de rust niets te wenschen over. Verscheidene vorstelijke personen zijn naar de hoofdplaats opgekomen ter bijwoning van de paarden- en veemarkt, ln de Noorder- distrieten bleef de rust ongestoord, hoewel onze patrouilles in het oostelijk gedeelte van die afdeeling af en toe beschoten werdenvermoedelijk door volgelingen van kraëng Bonto-Bonto. Van het voornemen van dien opstan deling, om zich te onderwerpen, wordt niets vernomen." Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den ontvanger der in- en uitvoerreglen en accijnsen ,te Siboga (Sumatra's Westkust) A. A. A. Liedermooy; aan den hooldonderw. te Bonlhain (Cele bes) A. J. Bieshaar. Benoemd: lot resident van Samarang, de resident van Madura G. M. W. van der Kaa; tot resident van Madura, de hoofdambtenaar op wachtgeld A. A. M. N. Keucheniustot officier van justitie bij dert raad van justitie te Makassar (Celebes), de griffier bij den omgaanden regter in de 3' afd. Op Java mr. N. Th. Verwey; tot voorzitter van den landraad te Samaratig, het lid van den raad van justitie te Batavia mr. A. Makkers; tot l«i commies bij het depart, van justitie, de ambtenaar ter beschikking van den directeur van justitie tnr. J. G. Brillenburg; tot pakhuism. te Pasaroean, de commies bij 'slands algem. pakhuizen te Soerabaija J. A. M. Winter- steyn: tot pakhuism. te Muntok (Biinka), dè ambtenaar op wachtgeld L. C. Middendorp; tot opzigter le kl. bij den waterstaat en 's lands burgerl. openb. werken, de opzigter 2e kl. C. E. Doeve. Door den directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid zijn benoemd: tol hulponderw. aan de openb. lagere school te Bonthain (Celebes), 11. D. J. Rijnenberg; tot 2'° hulponderw. aan de openb. 2' lagere school te Makassar (Celebes), M. Scheele. Departement van oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens vol- bragten dieii's'ttiiddb dirig. officier van gezottdh. 2e kl. W. Ai li Bernard. Vergund: op verzoek, om naar Nederland terug te keeren, aan den voor den tijd' van twee jaren bij het leger in Ned. Indie gedet. 1'" luit. der inf. van het Nederl. leger M. G. W. A. Schumann. Departement van marine. Door den kommandant der zcemagt en chef van het depart, van marine in Ned. Indie zijn geplaatst: bij de dienst dér' kustverlichtingop Noordwachter-eilandde lichtopzigter 2e kl. J: L. G.' Kcyzer; op Duiven-eiland, de lichtopzigter 3e kl. L. J. Temperman. PENANG, 7 Januarij. De militaire operatiën in Perak worden onafge broken voortgezet. Deu 4d'° dezer heeft een gevecht met cfe Maleijers plaats gehad; de Engelsche troepen stonden onder aanvoering van generaal Kass; zij verjoegen den vijand, terwijl een majoor en twee soldaten gedood en een geneesheer en drie soldaten gewond werden. De gouverneur der Straits Settlements gaat naar Malakka om de zaken in deze kolonie te regelen, ln de omgeving van het bezette gebied heerscht volkomen rust. BERLIJN, 7 Januarij. Uit een uitstekend goed ingelichte bron wordt uit Weenen gemeld dat het antwoord van Frankrijk op de nota van Andrassy nog niet aangekomen is. PARIJS, 7 Januarij. De legitimisten hebben hun gedragslijn voor de ver kiezingen vastgesteld. Zij zullen overal candidaten stellen en in overeen stemming bandelen met andere conservativenwanneer een eervol verdrag mogelijk is. CONSTANT1NOPEL7 Januarij. De ex-ambassadeur Ali Pacha, lid van den uilvoerenden raadis benoemd tot gouverneur-generaal van de llerzego- wina, ter vervanging van Raoul, die benoemd is tot gouverneur-generaal van Creta. Ibrahim Bey, gouverneur van Serajewo, is benoemd lot gouverneur- generaal van Bosnië. BERLIJN. 7 Januarij. Het berigt in de Times dat in de nota van graaf Andrassy geenerlei controle wordt voorgesteld door de gezanten te Konstan- tinopel uit le oefenen, bevestigt de reeds voor eenige dagen medegedeelde tijding dat le Weenen het centrum der diplomatieke handeling blijven zal. Het misverstand van verscheidene, met name Engelsche bladen, als zou eene vormelijke commissie van toezigt of eene conferentie van de gezanten te Kon- stantinopel beoogd worden, wordt hierdoor weggenomen. Het schrijven uit L. zal in een volgend nommer opgenomen worden. 289'" Staats-Koterij. Kijf de Klasse Trekking van 8 Januarij Prijs van 200: N°. 4251 13077. 100: 15979 16925. e 70: 5754 en premie van 3000. Prijzen van t 70. 930 2178 2650 5748 6543 9223 9425 11879 12954 18110 18673 19817 1853 2614 4331 5905 7017 9389 10179 12808 14661 18448 18822 20715 2109 2631 5370 6008 7826 PRIJZEN DER OLIE. Amsterdam 7 Januarij. Raapolie op 6 w. 40%. cont. ;39&. Lijnolie, op 6 w. ƒ29 cont. 2754. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 7 en 8 Januari. Oude Tarwe Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver Lichte Duivenboonen Paardenboonen Ossen Stieren Kallkoeien Varekoeien Vette koeien Kalveren (vette) (magere) Hamels (magere) (vette) Ooien (magere) (vette) Lammeren (magere) (vette jarige) Varkens (magere) (vette) e (biggen) Grasboter (l"e qualiteit lA vat) Schei (2d8, 54 Gras a (lsle u per kil.) Schei s (2de n Turf haardbr. lsle soort (grauwe) Lange zwarte VERKOCHTE HOEVEELHEID 8 12 6 12 6 50 80 72 30 17 500 10 30 hectol, stüks. 4120 kilog. duhb. heet. 2000 "e PRIJZEN. Laagste Hoogste 9.25 7 50 7.- 6.25 6.75 7.50 5. - 3.75 91- u 9.- '165.- «145. "195.- 40:— 6.— H 24.- 16; H 7.- 70.— 65.— 1.75 l-.62% 0.35 9.75 8.- 7.50 6.75 7.— 8.- 5.50 4.- 10 9.50 "290.- "205.- "280.- 95.- 11.— 32.- 30.— 13.— 74'. 69.- 1.85 1-72% 0.37% Ter markt aangebracht 202 runderen, 47 kalveren, 588 schapen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J>. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6