BIJVOEGSEL, behoirren.de tot de Leidsche Courant van Maandag óO Januarij .1S76, R°. 7. BINNENLANDSCHj? BEiUGTEN. LEIDEN, 8 Januarij. De minister van financiën] heeft belanghebbenden herinnerd aan de vroegere aankondiging omtrent een in de maand Maart aanst. te honden vergelijkend onderzoek van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen; zij, die daaraan wenschen deel te nemen, moe ten zich vóór 1 Februarij aanst., bij een op zegel geschreven request, tot den minister wenden. Dezer dagen was er in het Vincentius-gebouw op de Hoogelandsche kerkgracht eene tentoonstelling geopend van de voorwerpen bestemd voor eene loterij ten behoeve van het geslicht //de Voorzienigheid" Een druk bezoek viel daaraan ten deel, hetgeen niet te verwonderen is. daar zich onder het tentoongestelde eene menigte fraaije voorwerpen bevinden, en de wijze waarop het geheel is gerangschikt een goed effect maakt. Blij kens gisteren en heden gedane aankondiging zal die tentoonstelling ook nog morgen avond, bij verlichting, te bezigtigen zijn. Wij vestigen daarop de aandacht; velen zullen nog wel van deze gelegenheid gebruik willen maken om de tentoonstelling te bezigtigen of om daaraan, wegens het ver rassende gezigt, dat zij alsdan zal opleveren, nogmaals een bezoek te brengen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 68 tot 80 volwassen personen en 20 tot 27 kinderen. Bij de regering zijn ingekomen eenige exemplaren van eene prijsuit- schrijving voor de oprigling van twee weeshuizen en een oude mannenhuis te Antwerpen, waarnaar zoowel builenlandsche als Belgische bouwkundigen kunnen mededingen. Voor elk van de beide weeshuizen zal eene premie van 2000 ft', worden toegekend aan den maker van het best gekeurd ont werp en eene belooning van 1000 Ir. aan dien van het naast daarbij ko mende. Voor het oudemannenhuis is de eerste premie bepaald op 1000 fr. de tweede op 500 fr. De termijn van inzending is vastgesteld op 15 Maart 1876. Exemplaren van het programma zijn verzonden aan de besturen van de maatschappij tot bevordering der bouwkunst te Amsterdam en van hare afdeelingen te 's Gravenhcge en Botterdam, alsmede aan den raad van be stuur van het kon. instituut van ingenieurs te 's Gravenhage, met uitnoo- diging aan belangstellenden gelegenheid te willen verschaflen daarvan kennis te nemen. Bij kon. besluit van 23 December 11. heeft het besluit van den souve- reinen vorst van 14 Januarij 1815, houdende oprigling van eene weduwen- en weezenkas voor de officieren der landmagt, eenige wijziging en uitbrei ding ondergaan. Aan art. 33 van dat besluit is toegevoegd de navolgende bepaling: //Indien echter door gemeentebesturen, liefdadige- of lot algemeen nut werkende instellingen, hetzij renteloos, hetzij tegen matige rente, overeenkomstig door gedep. staten der provincie, waarin gezegde besturen zijn gevestigd, goedgekeurde bepalingen, voorschotten op pensioenen aan uit de weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmagt pensioen genietende weduwen zijn verstrekt, wordt het alzoo in voorschol verstrekte pensioen, over het sterf kwartaalalsdan aan de betrokken besturen of instellingen uitbetaald. De minister van financiën heeft ter algemeene kennis gebragt, dat het bedrag van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in iedere provincie, volgens de uitkomsten der kadastrale leggers op 20 Oct. 1874, de verminderingen en vermeerderingen, welke die bedragen in het jaar 1875 overeenkomstig de bepalingen van de tweede afdeeling der gemelde wet hebben ondergaan, en het te hellen bedrag der belasting in 1876 op de onge bouwde eigendommen iu iedere provincie beloopen: Noordbrabant 683.446.48, Gelderland 7612.191.91, Zuidholland ƒ921 479.41Noordholland ƒ561.575 36 Zeeland ƒ46606057, Utrecht 307.979 90, Friesland ƒ713.04437, Overijs sel 288,432 31, Groningen 485,790.20, Drenthe ƒ94,139.58, Limburg ƒ301.454.26, totaal ƒ5,435.594 35, De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De heer T. J. M. Heylaerts Jr. schrijft aan het N. v. d. D:, dat niet alleen de Amerikaansche Coloradokever de aardappelplant bedreigt, en in Zweden is waargenomen, maar dat ook een vlinder (Gelechia (Lita?) Sola- nella Bdl.) in den omtrek van Algiers, twee derden van den aardappeloogst heeft vernield, door zich als rups door stengels en wortels en knollen heen te boren. Daar de administratie der Algerijnsche acclimatatietuin ook aan het buitenland planten, zaden en ook aardappelsoorten levert, waarschuwt de heer 11. tegen de overbrenging van dat schadelijke insect en spoort hij de regering aan, om bijtijds werkelijk deskundigen te raadplegen en maat regelen te nemen. De vereeniging //Oud papier" heeft in het afgeloopen jaar 95000 kilogr. oud papier verzameld, waarvan 35000 kilogr. uH Amsterdam. Na aftrek van alle onkosten leverde deze hoeveelheid eene zuivere winst op van ƒ3000, die aan den Paus zijn overgemaakt. Naar het Hbl. verneemt heeft de stoomvaartmaatschappij Star Ball Line opgehouden te bestaan. Uit Maastricht meldt men dat de firma G. Tielens Ainé et fils, een der oudste bankiershuizen aldaar, schorsing van betaling heeft aangevraagd. Door den krijgsraad te Haarlem zijn de vier kolonialen (Franschen), die onlangs met eene visscherssloep van Nieuwe Diep getracht hebben te deserteren, doch in de Noordzee aan boord van het Decnsche schip Uaabet werden opgenomen, veroordeeld tot 2 maanden detentie. Het logement aan de Dieverbrug is eergisteren morgen voor de derde maal door brand vernield. Nadat door den voerman op Meppel, omstreeks 6% ure, de vrachtwagen uit de schuur was gehaald, om naar de Meppeler markt te rijden, zag men een half uur later de vlam uit de schuur slaan, welke met het daaraangrenzend huis in teen oogenblik in de asch werd ge legd. Hel huis werd bewoond door drie gezinnen. Uit Maassluis meldt men dat het stoomschip,Gronjngen. van Antwerpen naar Rotterdam bestemd, op de Maasvlakte aan den grond is geraakt. Sleep- booten waren afgezonden, maar hadden het schip niet kunnen naderen. 's GRAVENHAGE, 8 Januarij. De officieren van gezondheid -2e kl. dr. F. M. Cowan en A. Prins (arts) worden geplaatst respectivelijk aan boord van Zr. M*. ramschip Guinea en ramlorenschip Prins Hendrik der Nederlandenvoorts worden met 16 Januarij aanst. de navolgende officieren geplaatst aan boord van het schroef- stoomschip 4* kl. Aruba, als: de luitt. ter zee 2e kl. P. M. VV. T. Kraijcn- hofï van de Leur, J. 11. Mijer en J. B. Dukkers; de officier van gezondheid 2e kl. dr. T. Abrahamsz en de officier van administratie 3* kl. G. J. Gui- chardvoorts worden de luitt. ter zee 2e kl. C. H. Cornelissen en H. Vree- denberg geplaatstrespectivelijk aan boord van het wachtschip te flclle- voetsluis en te Willemsoord, en de luit, ter zee 2e kl. G. M. Titsingh, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2e kl. C. W. A. D. Steup, uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De criminele kamer van het geregtshof te dezer stede is thans zamen- gesteld uit de heeren: mrs. Franqois, president, van Bell, jhr. de Jonge, van Panhuys, Raadt van Oldenbarneveld en Lette van Oostvoorne, raads- heeren, terwijl in de civiele kamer zullen zitting nemen de heeren: mrs. Spoor, vice-president. Hanlo, Wentholt, Loke en de Graaf, raadsheeren. De dagen, waarop het hof zijne zittingen zal houden, zijn: voor civiele zaken, Maandag en Woensdag; voor criminele zaken, Donderdag en Vrijdag; en voor correctionele zaken, Dingsdag en Zaturdag. De eerste tereglzitting van het hof werd heden gehouden. De brand, die op Oudejaarsavond ten huize van een horologiemaker, in de Poten alhier, woedde, heeft voor dezen een verlies opgeleverd, waar tegen men zich niet kan assureren. In de eerste ontsteltenis werd alle hulp tot berging van den kostbaren winkelvoorraad met erkentelijkheid aange nomen: thans echter blijkt dat tal van artikelen zoo goed geborgen zijn, dat zij niet meer zijn terug te vinden. Behalve een zwart marmeren coupe met goud gegraveerd en met rood marmer ingelegd, zijn 5 fraaije groepen voor een pendule, 1 miniatuurklokje, 1 koekoek-klok, 4 wekkers, 1 ovaal reispendulelje in étui, 1 Grieksche vaas met deksel van groen en bruin brons en 2 pendules van zwart marmer met gond gegraveerd, verloren ge raakt De eerlijke vinders zullen wel doen de politie daarvan berigt te doen toekomen, daar de vermiste voorwerpen reeds in het Politieblad zijn opgenomen. BUITEIS LAM)SCHE BEH !G1E!N KNK GLAN Wi. LONDEN 7 Januarij. De dagbladen! verklaren thans dat de verhouding tusschen den Khedive en den heer Cave niets te wenschen overlaat. Alleen om op de beurs te werken waren de geruchten betredende oneenigheden tusschen hen verspreid. In de Times komt een brief voor van een correspondent te Ragusa, die den toestand in noordwestelijk Turkije voor zeer gespannen houdt. Al de inlichtingen, welke ik in staat ben geweest in te winnen, schrijft hij, van officiële en niet-offieiële zijde, bevestigen de meening, reeds vroeger door mij uitgedrukt, dat niet alleen besloten is tot de bezetting der gewesten door de Oostenrijkers, maar dat in elk geval buMenlandsche inmenging onvermijdelijk is geworden, als een voorzorgsmaatregel tegen den zeer waar- schijnlijken moord op alle christenen, die ongewapend en hulpeloos verrast kunnen worden. Het gevaar is het ernstigste in dat gedeelte van de Her- zegovvina, waar tot nu toe geen opstandelingen zijn, zooals in de omgeving van Mostar. Ik wensch nog eens en op de ernstiaste wijze te verklaren, dat het niet alleen mijn meening, maar die van eiken welingelichte!) man in deze streken is, dat staatkunde, menschelijkheid en gezond verstand een Oosten rij ksche bezetting van Bosnië en Herzegowina eischen, en zoo men deze bezetting lang uitstelt, zullen alle Europesche gewesten van Turkije, met inbegrip van Bulgarije en Creta, er om smeeken. Uil New-York meldt men aan de Times: Een kist, in October van het vorige jaar door zekeren Thomas of Thomassen op het stoomschip de Celtic bezorgd en waarop hij te vergeefs trachtte een assurantie te sluiten, als bevattende 6000 in specie, is sedert hij de stoombootmaat schappij onafgehaald gebleven en door de policie geopend. Men vond er in een stalen doos en ongeveer 100 pond aan gewonen hagel. Men kan zich den man nog goed herinneren, en zijn signalement beantwoordt aan dat van den bedrijver der gruweldaad te Bremerhaven. fKASKRIJK. De minister van binnenl'. zaken heeft aan de prefecten een circulaire gezonden, naar aanleiding van de bepaling in de wet op de drukpers, waarbij aan de administratie de magt wordt ontnomen den openbaren ver koop. van dagbladen te verbieden en die magt uitsluitend toegekend wordt aan de regtbanken. De prefecten moeten voorlaan alle geschriften, perió- dieke of andere, onder de algemeene bepalingen betreffende de colportage brengen, ten einde te zorgen, dat niets verspreid worde wat. tegen de orde, de zedeleer, de godsdienst, den openbaren vrede en de maatschappij is. Een colporteur of verspreider van een dagblad moet mitsdien voortaan voor zien zijn van een vergunning der administratie. Door deze bepaling wordt, volgens het Journ. des Déb., de bepaling der wet beperkt of wel krachte loos gemaakt.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5