BUITENLANDSCHE BER1GTEN. PER TELEGRAAF. EKGELAXa LONDEN 6 Januarij. De benoeming van lord Lytton lot onderkoning van Indië. ter opvol ging van lord Northbrook, vindt over het algemeen goedkeuring. Dat een bekwaam diplomaat thans tot onder-koning benoemd is, acht de Times goed en tevens van beleekenis in dagen, waarin de belangen van Britsch- Indie naauwer dan voorheen in verband staan met de Europesche politiek. Het bestuur van de /'Marine Societyheeft eene vergadering gehouden om onderzoek te doen naar de oorzaken van hel verbranden van de IF ar spite. De kommandant, de instructeur en verscheiden jongens werden in verhoor genomen. Het vermoeden, dat de brand door kwaadwilligheid is ontslaan, is versterkt; er is dan ook een belooning van 50 uitgeloofd om de misda digers te ontdekken. Het blinde parlementslid Fawcelt heelt onlangs voor de verdiensten, welke hij zich verworven heeft door zijne bemoeijingen in het lagerhuis ten behoeve der Indische bevolking, een schitterend bewijs van erkenning ontvangen. Toen Fawcett zich te Hackney candidaat stelde, hielden zijne verre vrienden in Calcutta eene inzameling ter bestrijding der verkiezings- kosten, welke binnen kotten tyd een niet onaanzienlijk bedrag opleverde. Intusschen waren de kosten door een inschrijving in Engeland gedekt. Het Indische fonds zal nu voor een volgende gelegenheid bewaard blijven en dan tot hetzelfde doel worden gebezigd. Te gelijkertijd hebben de Indische inzamelaars de echtgenoote van den vertegenwoordiger met een zeer kost bare halsketen van robijnen vereerd. Te Manchester heeft men het plan opgevat de rivier Irwell van Man chester tot waar zij in de Mersey valt te verbreeden en uit te diepen. Van daar wenscbl men het tegenwoordige kanaal van de Mersey naar zee zijne bogten te ontnemen en het zoo zeer uit te diepen, dat de vloedgolf tot Manchester zou kunnen komen. De Irwell zal zoo uitgediept worden, dat de Suez-Kanaal-stoombooien te Manchester laden en lossen kunnen. De kosten, met inbegrip der vervaardiging van w erven, spoorwegbruggenenz., zijn op 3% millioen geraamd Maandag 11. is op zijn buitenverblijf nabij Southampton overleden sir Anthony Rothschild, in den ouderdom van 66 jaren. Hij was de tweede zoon van baron Nathan Meyer de Rothschild, en een werkzaam lid van de lirma Rothschild Zonen. In 1846 werd hij tot baronet verheven. Daar hij geen mannelijke nakomelingen nalaat, gaat zijn titel over op zijn neef Nathaniel M. de Rothschild, parlementslid voor Aylesbury. Bij het uitgaan der middernachtsdienst op nieuwjaar is de vloer der Christ Church, te Liverpool, onder het gewigt der binnendringende menigte, die door een deur moest, ingestort, zoodat 20 menscheri in het gewelf onder het gebouw, ruim 10 voet diep, te land kwamen. Gelukkig verloor niemand het leven, ofschoon menigeen zwaar gekwetst werd. FKJtNKHIJK. ha France zegt daf de regering zich reeds bezig houdt met de be'oor- dceling der candidaten voor den senaat. De mannen van het regler-cenlrnm zijn hare lievelingen. In de departementen, waar deze ontbreken, onder steunt de regering de candidaten, die zoo weinig mogelijk republikeinsch getint zijn. Na deze komen de gematigde Bonapartisten in aanmerking. De prefecten zijn aangemaand de candidaten voor de kamer van afgevaardigden naar dezelfde volgorde te begunstigen en alle persoonlijke sympathieën ter zijde te stellen. Onder zekere omstandigheden naar gelang van de meer dere of mindere kansen van sommige candidaten. mogen zij van den regel afwijken. Doch in geen gevalook niet zijdelingsmogen zij zuivere repu blikeinen in bescherming nemen. Sedert 3 Januarij zgn de ag-enten van de prefectuur van policie te Pa rijs een rondgang door de stad en in den omtrek begonnenten doel heb bende de kinderen van één- tot tweejarigen leeftijd te tellen, die buiten het ouderlijk huis worden opgevoed. Men hoopt hierdoor tot een naauwkenrige kennis te geraken van den toestand der kinderen, die aan vreemde zorg worden toevertrouwd. De «Commission des Graces" heeft haar rapport ingediend, waaruit blijkt, dat zij van 30 Junij 1871 tot 20 December 1875 6501 zaken heeft onderzocht. De krijgsraden hadden 9596 vonnissen uitgesproken en niet minder dan 66 pCt. der veroordeelden hadden de genade der commissie ingeroepen. Van de 110 doodvonnissen zijn slechts 26 uitgevoerd; 83 zijn in andere straf veranderd en I in geheele gratie. Over het geheel zijn van de 7965 verzoeken om gratie 4961 geweigerd en 3004 in andere slraflen veranderd. Niet minder dan 5506 personen boelen nos: altijd hun deelneming aan de wandaden der commune. Daarvan zijn 3619 gedeporteerd, 233 mannen en 7 vrouwen tot dwangarbeid veroordeeld, 1647 mannen en vrouwen in Frankrijk veroordeeld tot verschillende straffen Van Januarij 1874 tot 20 Junij 1875 zijn 33 communisten ontsnapt.. Uit Marseille wordt gemeld, dat aldaar dezer dagen eene lading suiker, met een schip uit Batavia aangebragt, gelost werd, tocri een sjouwerman plotseling uit de rp kanassers, die op de kade waren geplaatst, drie groote slangen zag te voorschyn komen, die haastig naar de daarbij gelegen pak huizen kropen. De werkzaamheden tot het lossen van het schip werden dadelijk geslaakt om de dieren op te zoeken en te dooden. Men vergiftigde cenige duiven met strychnine en wierp ze vervolgens de slangen toe. Twee van deze schoten op den lekkeren kost toe en waren spoedig dood. De derde slang is niet gevonden. De vrouw, die, zooals onlangs gemeld werd, zes harer kinderen en een kleinkind vermoord heeft, door naalden in het ligchaam der kleinen te steken, heeft Dingsdag 11. haar doodvonnis te Bourg ondergaan. D U I T S ia A IV I». De Pruissische landdag zal, volgens de Prov. Correerst tegen 15 of 16 Jan. worden bijeengeroepen. Dit geschiedt om aan de landdagen der provinciën zooveel mogelijk tijd te laten hunne werkzaamheden tot een einde te brengen. De begrooting zal onverwijld worden ingediend. Dan zullen de werkzaamheden van den landdag eenigen tijd moeten rusten, daar den 19,B a. s. de rijksdag zijn zittingen hervat. Tegen hall Februarij kan de landdag dan zijne werkzaamheden voortzetten. De Köln. Zett. deelt de bijzonderheid mede, dat het te Ileiligenstadt was, waar de dichter Heinrich Heine, op 28 Junij 1825 tot het Christen dom overging. In het doopboek der Evangelische Martini-Kerk aldaar is op dien datum ingeschreven: Een proseliet Harry Heine, die te Göttingen in de regten had gestudeerd en reeds tot doctor in de regten was gepro moveerd, is heden gedoopt, onder behoud van zijn familienaam Heine, met de namen Christian Johann Heinrich. Geboren op 13 December 1799, is hij de oudste zoon van den vroeger te Dusseldorf gevesligden Israëliet Sam son Heine, koopman, thans zonder beroep te Luneburg gevestigd. Hij werd in stille gedoopt, in de studeerkamer van den toenmaligen superinten dant Grimm. PARIJS6 Januarij. Het berigt in den Timesdat de Fransche regering zich zonder eenig voorbehoud zou hebben vereenigd met de nota van graaf Andrassy, is voorbarig. De onderhandelingen zullen te Konstantinopel wor den voortgezet. LONDEN. 6 Januarij. De Times bevestigt dat de nola-Andrassy alleen op de opgestane provinciën betrekking heeft, en geenszins inhoudt het voor stel om ter uitvoering van de hervormingen aan eene commissie van zes gezanten te Konstantinopel het toezigt op te dragen; graaf Andrassy doet voor het oogenblik geen voorstel betreffende het controleren van het na komen der beloften. WEENEN. 6 Januarij. Lord Derby heeft acht dagen, dus tot 12 Januarij uitstel genomenom de nota van graaf Adrassy naauwkcurig te onderzoe ken. Italië heeft dadelijk toegestemd. MADRID, 5 Januarij. In een brief uit Tafalla wordt gemeld, dat in de omstreken van Estella eenige Carlistische officieren en soldaten, wegens za- menspanning, zijn doodgeschoten. ROME, 5 Januarij. Het consistorie, dat den 7"> Januarij zou moeten ge houden worden, is uitgesteld tot na den 15'°. Mgr. Ledochowski, aartsbisschop van Posen, wordt hier verwacht, om j deel te nemen aan de beraadslagingen over zijn toekomstig gedrag. De senaat heeft in de zaak van den wegens valschheid beschuldigden senator Filippo Fabriano het staatsgeregtshof bijeengeroepen tegen den 10eB dezer maand. KONSTANTINOPEL, 6 Januarij. Graaf Zichy, gezant van Oostenrijk, heeft aan den groot-vizier een ofïicieuse mededeeling gedaan met betrekking tot het ontwerp-Andrassy. De groot-vizier verwierp het denkbeeld van buitenlandsche bemiddeling en zeide dat de Porte zelve aan hare bevolkingen de waarbor gen voor de hervorming zal geven. Conslant-Eflendi zal naar de Ilerzego- wina gezonden worden .met nieuwe verzoeningsvoorstellen. Volgens gerucht zou de grootvizier Namyk-pacha door een ander als miuister van oorlog wil len doen vervangen. mffiEZONDEN. Geachte Redacteur. Dringend wordt u in het blad dat heden avond verschijnt een plaatsje ge vraagd voor dit beroep op menschelijk gevoel in naam des waren vooruitgang. Hoe vaak zij die gaarne, in het barre saizoen vooral en in armoedea%'rf hunne medemeiischen weldoen en vertroosten, nu en dan ook hel algemeen menschelijk gevoel tot sympathie voor hunne medeschepselen van lagere soort oproepen, zeer gering is nog de opmerkzaamheid die men op de ons zoo onmisbare dieren slaat, de hulp die men hun verleent, de dank dien men van hunne trouwe diensten gevoelt! Een nieuw bewijs van dit treurig verschijnsel levert ons het feit dal dezen winter een oud paard (en velen hier en daar met hem) door zijn meester een stalhouder de stal wordt ontzegd en het goede dier tot loon zijner trouwe diensten, in eene met sneeuw bedekte weide, naar verstijfde gras sprielen mag zoeken om er zijn afgewerkt lichaam mede te voeden! Dat het in vorst en storm geen ander deksel heeft dan eigen huid! Voorbijgangers worden treurig aangedaan door den lijdenden en starenden blik van het arme dier, dat hen schijnt te vertellen hoe het vroeger als fier ros werd vertroeteld en gevierd, en van graad tot graad afdalend, meer gebrek had te lijden, naarmate liet meer behoefte kreeg aan hulp en zorg. Het schijnt u al mijmerende toe te roepen «wat zijn de menschen ondankbaar en ongevoelig «Neen dom dier" zeggen de wijze menschen«gij weet er niets van elk zorgt hier beneden voor zijn eigen belang, die niet meer werken kan. moet maar uit den weg geruimd wordenin vroeger tijd werden de menschen zelfs afgemaakt als zij te oud waren om nog iels te presteren; een zoon zelfs had het recht, (het was hier en daar gewoonte) zijn afgelcelden vader met een knods dood te slaan, en Houd op, wreedaard! In de negentiende eeuw en in een beschaafd land gruwt men van den toestand waarin eens het menschdom verkeerde. We zijn vooruit gegaan; we werken steeds aan dien vooruitgang, en we weten dat allen en alles recht heelt op levensbehoeften, recht op onze barm hartigheid. Als de eigenaar van het land, die zegt een dierenvriend te zijn, den eige naar van het paard weigerde geld voor het plegen van zulk eene wreed heid aan te nemen; als de gebruikers van rijtuigen weigerden met zulke ongelukkige dieren te rijden dan zouden zeker de huurkoetsiers, al ware het ook gedwongen, zich tot betere behandeling hunner viervoetige diena ren hunner trouwe lotgenoolen aangespoord gevoelen.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2