LËIDSCIIE COURANT. 18/0. ZATURDAG 8 JANUARIJ. BINNENLANUSCHE BERIGTEAL 6. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 3 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden N'. 53 blad 65) der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 7 Januarij. De minister van financien heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dat op Maandag den 14den Februarij e. k. en volgende dagen te 's Gra- venhage een vergelijkend onderzoek van caudidaten naar de betrekking van adspirant-landmeter bij het kadaster zal plaats hebbenwaartoe tien plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De candidaten behooren zich vóór 25 Januarij e. k. bij een op zegel geschreven request tot den minister te wenden. Na dien tijd inkomende verzoekschriften worden buiten aanmer king gelaten. Ten vervolge van een vroeger berigt wordt in de Staatscourant me degedeeld dat bij de operation tegen de VI Moekim op 26 December jl. ge sneuveld is de luit.-adjudant Ernste. Volgens het dezer dagen vermelde kon. besluit betreffende de medewer king der post-administratie tot inbrenging van gelden in de spaarbanken, wordt, zooveel mogelijk, aan alle postkantoren en ook aan de aan te wijzen hulpkantoren de gelegenheid gegeven, om gelden over te maken aan of terug te verkrijgen van spaarbanken, welker besturen verklaren aan de be palingen van het besluit te willen voldoen. De minister bepaalt, in overleg met de besturenwelke kantoren met elke spaarbank in betrekking zul-" len staan. De eerste inbreng geschiedt door aan de spaarbank een postwissel te zen denwaarop, zonder verhooging van regt, een aanvrage wordt geschreven, om als inlegger te worden toegelaten. Het bestuur zendt, bij toelating, den inlegger een boekje (volgens model) met volgnommer en kan van het in te schrijven bedrag de kosten van het boekje en van de frankertng af houden. Het volgnommer wordt door den inlegger steeds vermeld bij mede- deelingen of vragen. Verdere inbreng wordt mede per postwissel overge maakt; dan legt de inbrenger zijn boekje bij het postkantoor over. waar het bedrag er wordt bijgeschreven, met dagteekening, de handteekening van den beambte, en het poststempel. Het bestuur der spaarbank zendt zoodra mogelijk aan den inbrenger een franco bewijs van ontvangst. Is binnen 14 dagen het ontvangbewijs niet ingekomen, dan geeft de inlegger daarvan regtslreeks ongelrankeerd kennis aan het hooldbesluur der posterijen. Wenscht de inlegger een bedrag terug te ontvangen, dan zendt hij een gefrankeerde aanvraag aan het bestuur der spaarbank, met een formulier postwissel in blaneo, voorzien van zooveel postzegels als voor overmaking der som is verschuldigd. Het bestuur zendt, zoo de rekening het toelaat en na verloop van den vastgestelden termijn van opzegging, het bedrag door middel van het formulier aan den aanvrager over. Deze ontvangt het bedrag aan liet postkantoor op den afgelcekenden postwissel, nadat aldaar de som op het boekje is afgeschreven. Bij geheele afbetaling wordt het boekje ingehouden en voor rekening van den belanghebbende aan het be stuur teruggezonden. Eens in het jaar, op een tijd door het bestuur te bepalen, worden de boekjes tot bijschrijving van rente en tot controle aan de spaarbank opge zonden, met verpligte frankering (als drukwerk) heen en terug door den belanghebbende. Het besluit treedt in werking met 1 Mei e. k. Het heeft Z. M. den koning behaagd den heer W. van Zuylen, mede directeur der Nieuwe Schiuwburg-vereeniging te Rotterdam, gratie Ie schen ken van de straf van 15 dagen cellulaire gevangenis, hem opgelegd bij vonnis van de regtbank te Zwolle, en die straf te veranderen in eene boete van honderd gulden. Meermalen werden over het Rijnspoor uit het buitenland vaten zuur bier aangevoerd, welk bier. zoo men zegt, door leerlooijers gebruikt wordt. Gisteren kwam weder eene bezending aan van 20 of 21 groote vaten. Twee ambtenaren bij 's rijks directe belastingen peilden de vaten zuur bier. Het bleek toeu, dat in elk dier vaten een tweede vat aanwezig was, spiri tus bevattende, tot eene gezamenlijke hoeveelheid van ongeveer 1800 liter. Al de voorhanden zijnde vaten werden toen natuurlijk in beslag genomen. {H. C.) Te Amsterdam zijn thans ongeveer 9000 honden voor de belasting aangegeven. Te Utrecht kreeg dezer dagen een werkman bij het middag-eten een stuk spek in de keel; hij riep de hulp in van niet-deskundige personen; deze trachtten te vergeefs te helpen en de man is gestorven Volgens berigt uit Wageningen is het vermoeden, dat de persoon, wiens lijk te Andelst gevonden is, vermoord zon zijn, bevestigd geworden. Een der vijf personen, die op vermoeden waren gevangen genomen, is ge bleken de schuldige te zijn. Het is zekere Gillingen, die te Andelst eene herberg houdt. De verslagene, Burgers genaamd, was landbouwer, onge huwd en omstreeks 40 jaar oud. Hij bezocht dikwijls de herberg van Gil lingen. Zondagavond geraakten beiden in twist, en deze liep zoo hoog, dat Gillingen Burgers met eene blaaspijp de hersenpan verbrijzelde, waarna hij zijn slagtoffer in eene nabij zijnde gracht wierp. De dochter van den schul dige heeft de misdaad aan het licht gebragt, en Gillingen zelf heeft reeds volledig bekend. Hij is gevankelijk naar Nijmegen gebragt. Nabij Almen is bij gelegenheid van het zoogenaamde Nieuwjaarschieten op den l,le" dezer een jongeling zoodanig door het hoofd geschoten dat hij, na een paar dagen lijdens, is bezweken. De dader is niet bekend. Uit Assen meldt men dat het uitspanningsgebouw Tivoli, in hetSterre- boschgeheel is afgebrand, üok de inboedel is eene prooi der vlammen geworden. De eigenaar en bewoner was afwezig. Alles was tegen brand schade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Door kapt. E. T. Mulder, te Veendam, is per telegram van Z. M. ver gunning gevraagd en verkregen, om aan zijn 9e0 zoon, geb. 31 Dec. jl., 's konings namen te mogen geven; zoodat deze in de registers van den burg. stand is ingeschreven als: Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk. 's GRAVENHAGE, 7 Januarij. Het heeft Z. M. behaagd tot minister van oorlog te benoemen jhr. G. J G. Klerck, adviseur bij den aanleg van staatsspoorwegen; den minister van marine W. F. van Erp Taalman Kip te ontheflen van de waarneming van het tijdelijk beheer van het depart, van oorlog, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, een en ander met ingang van 1 Februarij 1876, en te benoemen tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw den heer W. F. van Erp Taalman Kip, minister van marine. Door Z. M. is aan den heer Ch. Rochussen, kunstschilder te Rotter dam, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der Leopoldsordehem door den koning der Belgen geschonken. Tot burgemeester der gemeente Vries is benoemd de heer C. P. Eb- binge VVubben. De heer J. E. Loder. thans controleur der direcle belastingen te Nij megen, le afd., is benoemd tot ontvanger der direcle belastingen te Hooge- veen c. a. De 2e luit. G. H. Kriill, die van het wapen der infanterie van het leger hier te lande werd gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië, is overgeplaatst bij dat wapen van het leger in Nederl. Indië. De officier van administratie 3e kl. J. A. M. Korpershoek van der Kooy, dienende aan boord van het wachtschip te Amsterdam, wordt op non-activiteit gesteld. De commissie van het in Maart a. s. hier te houden officiers-examen is zamengesteld als volgt: voorzitter: luit.-generaal N. Mac-Leod, Zr. Ms. adjud. in buitengew. dienst, insp. der inf.; leden: de majoors H. E. J. Ileymans, van hei reg. gren. en jagers, tl. J. van Nieuwkuyk, van het 1* reg. vest.- art., en E. Visser, van liet 3e reg. huzaren, en den kapt. L. J. J. A. Joost, van het 6e reg. inf.; secreiaris: kapt. J. W. Boeïlaard, adj. van den insp. der inf.; zijnde voor zooveel betreft het afnemen van het examen der onder officieren tot het verkrijgen van den rang van 2"' luit. bij het Ned. Ind. le ger aan die commissie toegevoegd de luit.-kol. H. G. Boumeesier, van het G.-I. leger, thans met verlol hier te lande. Tot examinatoren zijn bestemd: kapt. 11. W. Alma, van het le reg. vest.-art., en de 1» luitt. G. Blaauw en G. Verstegen, van het reg. gren. en jagers, en VV. J. H. Römer, van het 1 reg. huzaren. II. M. de koningin heeft heden ochtend ten kwart voor acht ure de residentie verlaten, ten einde zich over Parijs naar Cannes te begeven. Z. K. H. de prins van Oranje vergezelt 11. M. op HD. reis tot Parijs, waar men lieden avond ten 9 uren aankomt. Aan liet Rijuspoorslatiou werd 11. M. uitgeleide gedaan door Z. K. H. prins Frederik.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1