BUITKINLANDSCIIE BER1GTEN. PER TELEGRAAF. Ei' wordt in een van die stukkenonderteekend door «een Protestant", een naam die bij een verkiezing niets beieekent, gezegd: De anli-rev. zouden gaarne zien dat ieder aan hun leiband ticp, dat niemand zag dan door hun oogen, en vooral, dat men maar betaaldeVan alles richten ze hier op, en willen nog dat wij het belalen" enz. Wat beleekent dit? Wil men er mee zeggen, dal die partij gaarne zou zien, dat allen dachten zooals zij denkt? Maar welke partij wil dat niet gaarne? Of is het streven om anderen voor zijn beginsel ie winnen langs loyalen en wettigen teeg en elke andere weg is met het beginsel der anli-rev. in strijd alleen deu liberalen vergund? Zonden ook deze niet gaarne zien dat allen zich bogen voor de revolutiebeginselen van 1789? Want dat dc bedoeling lean geweest zijn, dat de anli-rev. partij iedereen aan de leiband van een enkel persoon, in plaats van aan de leiband der christelijk-historischc beginselen, wenscht le doen loopen, kunnen we niet aannemen. Dan toch had men geen katholiek gesteund. Maar dat nu die anli-rev. var- alles oprichten en daarvoor anderen willen laten belalen. is alles behalve anli-rev. Wie zijn die andertn? ff'ij, zegt de liberale protestant, llij vindt het onrechtvaardig dat eenige menschen een bijzondere school oprichten en hem willen dwingen daaraan le betalen. En de anli-rev. partij stemt hem dit toe. Maar als nu eenige menschen een openbare school oprichten is het dan niet even onrechtvaardig hen. die er geen gebruik van kunnen maken, maar voor hunne kinderen ander onderwijs verkiezen, toch te dwingen hun geld er voor op te brengen. De anti-rev. verlangt niet den ondergang der openbare school, maar wil, dal niemand gedwongen worde er zijn kin deren le zenden, zoo hij van de openbare school niet gediend is. En dit geschiedt, door de ontwikkeling der bijzondere scholen te belemmeren Men zegge nietdat het onderwijs der openbare school geloof noch gods vrucht ondermijnt. Dit kan niemand bewijzen. 01 het geloof er schade onder kan lijden, blijlt ter beoorrieeling der ouders. Hunner uitsluitend behoort dit recht. En meenen zij. dat de openbare, of liever, dc godsdiensl- looze school voor hunne kinderen het verkieslijkst is, welnu, dat zij hun kroost er heen zenden en zorgen dat de school in stand hlijve. even als de man der vrije school zijn kinderen aan een onderwijzer zijner keus toever trouwt, en door zijne bijdragen die zaak helpt steunen, opdat er in ons Nederland vrijheid hcersche niet alleen voor den liberaal, maar ook voor den katholiek en den geloovigen protestant. ,-Sch. Door Z M. zijn benoemd: lot officier van justitie bij de arrond.-regt- bank te Almelo de lieer m'. M, W. C. de Jonge, thans substituut-officier hij de arrond.-reglbank le Amersfoort; tol substituut-officier bij dc arrond.- regtbank te 'sGravenhage de heer mr. E. Z. L. van der Kemp, thans substituut-officier van just it ie bij dc arrond.-reglbank te Assen; lot subsli- I tuut-griffier bij de arrond -reglbank le Brielle de heer nik 11. .1. Jordens, thans griffier bij het kantongcregt te Lochemtot griffinr bij het kanton- greegt te Lochem dc heer mr. J. A. Wijers, advocaat teZutphen; tot griffier bij het kantongeregt tc Helmond de heer jhk nr. C. P. J. Bosch van Dra keslein advocaat le Utrecht; lol plaatsvervangend kanlonregter te Gorin- chein de heer mr. S. C. van Appeltere, notaris aldaar; tot regler plaatsver vanger in de arrond.-reglbank le Hoorn de lieer mr. W. K. baron van Dedem, burgemeester dier gemeente; lol griffier hij het kantongeregt te BidderLcrk de heer mr. J. 11. li. van Schaik, advocaat te Delft. Aan den officier van gezondheid 2' kl. 11. A de Jough, van het per soneel der geneeskundige dienst der landmagtis. op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, en de 2' luit.-kwartiermeester N. J. van den Bent. van hel 8r rcg. infanterie, is overgeplaatst bij het personeel der militaire administratie van het leger in Nederl. Iudië. De le luit. der infanterie A. E. Mooyaart, die voor 2 jaren bij het 0.1. leger is gedetacheerd geweest, is weder bij het 7' reg. inf. ingedeeld.. De ligte ongesteldheid, waaraan 11. M. de koningin in dc laatste dagen lijdende was, is nagenoeg geweken, zoodal haar vertrek naar Cannes thans is bepaald op aanstaanden Vrijdag, des ochtends ten 844 ure. Iu de zitting van den gemeenteraad van gisteren bleek uil dc mede- deelingen: 1°. dat den raad een voorstel zal worden onderworpen om 'sknnings beslissing in te roepen in zake bet geschil tusschen gedeputeerde staten en de gemeente over het onderhoud van de Laan van Nieuw-Ooeteinde; 2°. dat dc vereeuiging voor handel en nijverheid in een adres hare bezwa ren heeft uiteengezet tegen den prijs, waarvoor gas geleverd wordt aan dc gemeente. tSEUetSE. Volgens berigtrn uit Henegouwen heeft de tegenwoordigheid der troepen de werklieden, die bedreigingen van de leiders der werkstakers vreesden, gerust gesteld. Zij hebben hun werk hervat. Er heerschi thans rust in de omstreken der steenkolenmijnen van «dc la Louvièrc. Men vertrouwt dat de zaak is afgeloopen. ENOELAMJ). LONDEN4 Januarij. Een oefeningsvaartnigj voor Woolwich op den Theems liggende, dc U arspiie. is Maandag avond een prooi der vlammen geworden. De oorzaak is onbekend. De 200 knapen, die aan boord,waren, zijn allen gered. In het dorp Hatfield, bij Doncaster, is onlangs een zonderling over leden, die, in hel bezit van een groot vermogen, door sommigen squire llawley genaamd werd, maar meer algemeen als Jack Haw ley bekend stond, llij stierf op Kersdag en is overeenkomstig zijne wilsbeschikking in zijnen tuin begraven, te midden zijner kudden, die bi] de laatste veeziekte waren bezweken. Hel lijk, in jagtkleedij en gespoorde laarzen gedost, werd. met de rijzweep des dooden naast zich, in een steenen kist van duizend kilogram uit het sterfhuis vervoerd. Ilawley's oud jagtpaard Nancy werd gedood en gezadeld en getoomd aan het voeteneinde aan het hoofdeneinde werden de jagthond en een oude vos begraven. De aarde, waarin het graf gedolven was, is door een roomsch priester gewijd. Slechts weinige personen woon den de uitvaart bij; zeer vele nieuwsgierigen hadden zich wel aangemeld, maar waren afgewezen. De overledene heeft zijn gansche vermogen nage laten aan zijnen rijknecht, John Yickars, onder voorwaarde van slipte uit voering van hel bovenbeschrevene. FBANKKIJ K, De onlangs door de kamer aangenomen drukperswet is in het Jo irn.Off. afgekondigd. Dc lijding van de ontbinding der nationale vergadering is in de pro vincie met groot gejuich ontvangen. Een groot deel der nieuwsbladen, die dit lierigt braglen, verscheen niet driekleurige randen. Een aantal leden van den aleemeenen raad. burgemeesters en fabri kanten in liet dep. der Vogezen hebben cene verklaring openbaar gemaakt, waarin zij den minister Buffet, benevens de leden van den algemeenen raad G ren dj can en Mongest in genoemd departement candidaat stellen voor den senaat. De onderaeteekeiiden. zoo leest men in dit stuk. achten de ge roemde lieeren wegens hunne conservative, echt liberale gevoelens en wegens de aanmerkelijke door hen bewezen diensten het hoogste vertrouwen des lands waardig. DVIT8CHLAN9. Volgens de Röln. Zeit. heerscht de hondsdolheid op verschrikkelijke wijze in Mittelfranken (Beijeren). In dc kantons Schwabach. Gunzenhait- senBeelngries, Eiirlh en Neusladt zijn in betrekkelijk korten lijd vijftig menschen door dolle honden gebeten. LONDEN, 4 Januarij. Volgens de Pall Mall Gaz zal de onderkoning van Britsch-lndië in April naar Engeland tcrugkeeren en worden vervangen door lord Lytlon. Hel bcrigt der aftreding van den onderkoning van Brilseh-Indië en zijne vervanging door lord Lyttongezant te Lissabon, is officiëel bevestigd. De bankier Anton Rothschild is lieden overleden. LONDEN, 5 Januarij. De Times meldt uit Parijs van gisteren dat Frank rijk. onmiddellijk na ontvangst van de nota van graaf Andrassy, aan Engeland verklaard heeft in overleg met deze mogendheid te willen handelen. BERLIJN. 4 Januarij. De keizer heeft 3000 mark geschonken ten behoeve van de noodlijdenden ten gevolge van dc ramp te Bremershaven. ROME, 3 Januarij. De onderhandelingen tusschen het Vatikaan en Spanje over het concordaat zijn geschorst tot na de eortes-verkiezingen. JV G E 3 li N B E N, Aan de Redactie der Lcidsche Courant, lil hel bijvoegsel der Leidsche Courant van 3 Jan. jl. komen twee inge zonden stukken voor naar aanleiding van de verkiezing te Leiderdorp. Ofschoon we ons niet met die verkiezing willen inlaten, meenen we toch eenige opmerkingen te moeten maken. Mijnheer de Redacteur. Met bescheidenheid kom ik u eenc plaats verzoeken voor de volgende opmerkingen en vragen, naar aanleiding van een schrijven van den heer ten Klooster, voorkomende in de L. Courant van Maandag. Hoe ongaarne ook, gevoel ik mij verplicht dit plaatselijk belang in uw veelgelezen bad te bespreken. Gij herinnert u: de heer t. Kl. heelt een stuk ingezonden, om 29 kiezers «waarvan de meesten het onderwijs hunner kinderen aan hem loev»rtrou wen, die den lieer Rijneburger hebben gestemd, dringend aan te bevelen den heer Speet (bij dc lsle stemming cand. der R. C.) te kiezen". Nu de strijd geëindigd is en de kiezers ter stembus gaan, is het dunkt mij de aangewezen tijd om dat stukje eens kalm te behandelen. Volgen wij hel op den voel. «De strijd geldt de openb. school". Hier is de steller minder juist. In geene der aanbevelingen van eenigen candidaat heb ik die zaak besproken gezien. Den lieer t. Kl. de eer, dat hij deze bom in 't strijdperk gewor pen heeft. 't Is waar, de schoolquestie beheerscht de verkiezingen voor eenc plaats in den raad eener kleine gemeente, zoowel als voor den presidentszelel in de Ver. Staten van America; maar als straks de stembus is geopend en het blijken zal dat vele kiezers den heer Speet niet hebben gewild, dan zal de heer t. Kl. beseffen, dat de schoolquestie slechts één der belangen is, die hier op den voorgrond treden. «Al wat de ant. rev. van mij en mijn werk vertellen is laster". Hel is mij eene aangename taak den heer I. Kl. op dit punt gerust te kunnen stellen. Ik verkeer meer onder de ant. rev. dan hijmaar nooit heb ik iels teil nadeelc van zijn persoon of werk gehoord. Wel kunnen velen zich niet met zijn beginsel vereenigen; uiaar hel slaat aan den heer t. Kl. orn te hu-ijzen, dat hij door onze partij is gelasterd. Klachten zijn mij wel eens ter oore gekomen, maar dan van R. C. zijde, en ben ik niet verkeerd ingelicht, dan moeten verscheidene kinderen van R. C. (welke partij dc' heer t. Kl. nu zoo getrouw dient in edele zelfverloochening) dc scholen in dc stad bezoeken. «Ze willen de openb. school ten onder brengen". Wal nu? Als dit geen onjuiste voorstelling is, dan moet ik mij verwonderen over de onbekendheid van genoemden heer met de groote questie van den dag. die hem toch van zoo nabij raakt. Is hij dan waarlijk onbekend met alle geschriften, met alle debatten door ant. rev. of waarlijk liberalen uitgegeven of gevoerd? De openb. school kan en mag niet «ten ondergebracht" worden; onze eisch is deze-.'recht, ook voor ons; eerlijke concurrentie op gelijken voet. Van iemand, die anderen wil voorlichten, mogt men mrer kennis van zaken verwachten. Of staan de ouders, die in hem den onderw. hunner kinderen zien, zoo laag in zijne schatting, dal hij meent hen zoo iels te kunnen wijs maken? «Laat u niet verontrusten door groote woorden". Deze uitdrukking schijnt aan de orde van den dag te zijn; ten minste in het stuk geleekend: ten Protestant (dat om zijne onbeduidendheid en vele insinuaties dc moeite der bespreking niet waard is) komt dezelfde uitdrukking voor. Nu bedient zich de heer t. Ki. niet van «groote woorden"? Oordeel. «Hoe meer licht er op de openb. school valt, hoe meer zij er bij winneii kan'. Bij dit «groote woord" glimlacht men onwillekeurig, en zou men geneigd zijn hel rooien van eenige hoornen enz. enz. aan te bevelen, als, door den ernst der zaak, ironie niet misplaatst ware. Sprak de heer t KL nu nog maar iu den toon der innigste overtuiging, maar er staat waarlijk «bij winnen kan". Hier is elke opmerking overbodig. Nu nog ééne zaak. waarover ik den heer t. KL meet beklagen. Hij zal overtuigend bewijzen «dat geloof noch godsvrucht door zijn onder richt worden ondermijnd. Aangenomen, dat dit bewijs te leveren-is dan is het nog een ontkennend bewijs (negatief). Ouders! Zijt ge er'mede tevreden, als uwe kinderen u overtuigend kunnen bewijzen, dal ze volstrekt geen plan hebben u te vermoorden? Of eischt ge iets positiefs? Verlangt ge gehoorzaamheid? Of smacht uw hart niet naar hunne liefde? Dit Is dan de verdienste der neutrale school (als die mogelijk is) dat ze niet af breekt. Treurige bekentenis. En zijn er nu ouders, die cene school ver langen, die opbouwt «in geloof cu godsvrucht", dan moeten die lot zwii«en worden gebracht; dan zijn zij dompers en spelbrekers; die men (denk aan het amendement Kuypcr) de kruimels niet gunt, die van de tafels des rijken vallen.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2