BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidseke Courant van Maandag Januarij .1X76, ïf°. J, BiiNiNENLANDSCHE BER!GTEIN. LEIDEN. 31 December. Gedep. staten van Ztiidliolland hebben bepaald dat de herijk van1 de maten en gewigten in 1876 alhier zal plaats hebben op Dingsdag, Woens dag, Donderdag en Vrijdag, van 11 Jannarij tot 10 Maart. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 77 lot 82 volwassen personen en 25 tot 28 kinderen. Van de Breuk en Smits' Algemeen adresboek voor de gemeente Leiden ziet thans de zeventiende jaargang hel licht. De ondervinding heeft ruim schoots hel gemak aangetoond dat dit werkje in velerlei omstandigheden verschaft. De jongste zamenstelling van de verschillende collegiën en be sturen van vcreenigingen zijn daarin opgenomen, benevens cene naamlijst van ingezetenen, met aanwjjzing hunner beroepen en woonplaatsen. De uitgevers trachten daaraan steeds de meest mogelijke volledigheid te geven, en daar hel aan eene algemeen gevoelde behoefte voldoet, hebben zij aan spraak op de welwillende ondersteuning hunner stadgenootenom daarin aanmoediging te vinden hunne zorgen aan deze uitgave te blijven wijden. Met ingang van 1 Januarij 1876 zullen de telegraafkantoren op de stations der Ilollandsclie ijzeren spoorwegmaatschappij in gemeenten, waar tevens rijkstelegraaf kantoren gevestigd zijn, zich niet meer met de afleve ring van telegrammen belasten, maar uitsluitend open zijn voor de aanne ming en overseining van aangeboden telegrammen. Van deze beperking zijn alleen uitgezonderd de telegrammen, welke in het adres der aanwijzing «station restant" bevatten. De commissaris des konings heeft namens den minister van binnenl. zaken de gemeentebesturen met nadruk aanbevolen de naleving der voor schriften vroeger gegeven omtrent het doen van jaarlijksche opgaven om trent de koepok-inentingen, daar het anders onmogelijk is eene bruikbare statistiek der inentingen te bekomen. Het contingent suppletie-troepen, dat in hel jaar 1876 naar Nederl. Indie zal worden uitgezonden, is vastgesteld op 2000 man naar Oost- en 106 man naar West-Indie. Te Rijswijk is eergisteren avond brand ontstaan bij den timmerman Valk, aan de Kerklaan. Twee houtloodsen met hout gevuld, en twee wa genschuren, waarin eenige rijtuigen van den naast het brandende perceel wonenden bouwman van Nierop, zoomede de kap van diens stroobarg wer den door het vuur vernield. Te Delft is eergisteren een anderhalf-jarig kind, terwijl de moeder aan den waterkant goed uitspoelde, uit den kinderstoel, die voor het raam dér bovenverdieping stond, door een ruit heen, op het hoofd, op de straat ge vallen waardoor een herschenschudding is ontstaantengevolge waarvan het kind in zorgvollen toestand verkeert. Naar men uit Amsterdam meldt was de branddie aldaar eergisteren nacht op het llekelveld woeddevan dien aard dat de meeste inspanning werd gevorderd om dien meester te worden. In een der percelen toch lag, behalve brandstoffen en granen, eene partij kamfer, ter waarde naar men zegt van 40000, en het was niet mogelijk die massa met water te bestrij den, men moest daartoe zand aanwenden. Het is, meldt het Hbl.wel een bewijs van de woede der vlammen, dat een dikke straal water uit een slang van de drijvende stoomspuit, bijna drie kwartier uurs, op één punt werd gehoudenvoor dal de gloed in rookkolommen verkeerde. Persoonlijke on gelukken zijn niet te betreuren. Drie levens werden gered, die van een kip. een hond en een kat. De kip werd bij het uitbreken van den brand voor het kippengeslacht gespaardde hond werd om zes uur, onder een stoel ge kropen, in de zijkamer van de onderste verdieping gevonden. De kat werd op een der verkoolde balkeu van een der zolders gevondenzij stond op de achterpooten in een met water gevulden ton en werd liefderijk verzorgd en verpleegd. Op Texel wordt reeds druk handel gedreven in de lammerendie in het voorjaar moeten geboren worden. Men biedt ƒ10 a 11 per stuk. Te Utrecht is een arbeider, die bezig was den muur van een gebouw in de Zonstraat af te brekendoor het instorten van dien muur onder den puinhoop bedolven geraakt en met veel moeite in zeer bedeukelijken toestand daaronder uitgehaald. Te Groenlo zijn dezer dagen in een stuk grond twee pollen met zilver geld en een koperen doos gevonden, inhoudende 320 goudstukken ter geza menlijke waarde van p. m ƒ7000, en later is nog een pot met zilveren muntstukken voor den dag gekomen ter waarde van ƒ1200. Men vermoedt dat zij zijn uit den tijd van prins Maurits. Door de arrond.-regtbank te Zierikzee zijn voor de vacerende betrek king van kantonreater aldaar aanbevolen de hh. jhr. mr. L. van Citters, substituut-griffier bij die regtbank; mr. E. A. B. van der Kemp, kantonregter te Sluis, en mr. W. H. Dolleman, griffier bij bet kantongeregt te Schagen. Aan een particulier schrijven van Cheribon ontleent de Amst. C. het volgende: Wij hebben hier een aardbeving gehad, als deze streken in jaren niet geteisterd heeft. Ik kan u mijn schrik en angst niet naar èisch schet sen. Voor ons ligt een vuurspuwende berg, die sedert dertig jaren in rust was, en dus niets kwaads deed vermoeden. Maandag 3 November, terwijl ik bezig was mij te kleeden, overviel mij eensklaps een vreemd, zonderling gevoel, en hoorde ik een donderend geraas. Ik verstijfde van schrik; ik "voelde den grond onder mij golven, en toch had ik nog niet de minste ge dachte aan aardbeving. Mijn dienstbode, bleek als een lijk, snelde de kamer binnen en sleepte mij er uit. Buiten gekomen zag ik ieder met den doods angst op het gelaat Een onbeschrijfelijk fijne aschregen, die het licht ver duisterde en alles in nevelen hulde, dwarrelde in dikke wolken uit de plot seling in werking gekomen vulkaan neder. Ik kon niet meer staan en ging midden op den weg zitten. De schokken duurden twee minuten en dit is voor eene aardbeving zeer lang. Ik waggelde eindelijk meer dan ik liep naar het groole huis, dat wjj met de boomen letterlijk als het ware wan kelen zagen. Nog wel 5 of 6 ligtere schokken zjjn er gevolgd, maar zij waren toch zoo erg, dat wij de hanglampen zagen slingeren. Niet ver van Sindang is alles verwoesthet huis van den regent is geheel ingestort. De regent lag nog te bed en had zjjn behoud als aan een wonder te danken. Een muur was op het punt hem te verpletteren, doch door het vallen van een anderen muur werd de eerste tegengehouden en zoo werd de regent ge red. Het plaatsje Kreninganop drie uren afstand van hier, is geheel ver woest; alle huizen Zijn ingestort. De vrouw van den adsistent-resident was het laatst in huis; toen zij er slechts tien passen van verwijderd was, stortte alles in. Vele misvormde lijken, sommige zonder hoofd, zijn gevonden. Van bovenbedoelden berg is een stuk nedergeslort, waardoor overslrooming veroorzaakt werd, zoo sterk, dat een geheele dessa of dorp is weggespoeld. Op een andere plaats zijn twintig nieuwe bronnen ontstaan. Enorme gaten in den grond maken in den omtrek het gaan gevaarlijk. Vier postpaarden spoelden weg. Heden (6 November) is er weder een kleine schudding gevoeld. 's GRAVENHAGE, 31 December. Z. M. de koning heeft benoemd tot ridder 4® kl. van den] Gouden Leeuw van Nassau den heer A. Schotborgh, gepensioneerd kapitein ter zee, voormalig chef der afdeeling personeel aan het depart, van marine. Z. M. heeft aan W. van der Toorn, te Scheveningen, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van verscheidene personen, die in den afgeloopen zomer bij het baden in zee in gevaar verkeerden van te verdrinken, toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is de heer S. VV. Ruyssenaers, agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandrie, op zjjn verzoek, gesteld op non-activiteit, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten door hem in die betrekking bewezen. Door Z. M. zijn benoemd; tot regter in de arrond.-regtbank te Leeu warden de heer mr. O. E. G. graal van LimbHrg Stirum, thans substiuut- officier van justitie bij die regtbank; tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Leeuwarden de heer mr. E. Star Busmann, thans regter in de arrond.-regtbank te Almelo; tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Eindhoven de heer mr. E. F. M. Mathon, advocaat te Middelburg. Tot notaris te Amsterdam zijn benoemd de hh. C. Jonker en P. W. Schreuder, cand.-nrtarissen aldaar, en J. G. H. ter Horst, thans notaris te Steenwijk; voorts is aan den heer F. F. Schreuder vergund zijne notariële standplaats over te brengen van Noordbeek naar Willem, en is tot notaris te Noordbeek, arrond. Maastricht, benoemd de heer B. J. Berghans, cand.- uotaris te Schaesbergh. De heer L. Berden, thans ontvanger der directe belastingen te Arcen, is als zoodanig benoemd te Boxmeer. Tot opzigler bij 's rijks museum te Amsterdam is benoemd de heer A. D. de Vries Abz. De le luit. J. M. K. Bisdom, die voor 2 jaar bij het O. I. leger is ge detacheerd geweest, is weder bij het lc reg. vesting-artillerie ingedeeld. Bij gelegenheid van den Nieuwjaarsdag zal morgen middag ten 1 ure door 1111. MM. den koning en de koningin receptie worden verleend aan de ministers, de leden van Zr. Ms. civiel en militair huis, de leden der konink lijke en prinselijke hofhoudingen. 11. M. de koningin zal aanstaanden Dingsdag de reis naar het zuiden van Frankrijk ondernemen, en te dien einde des ochtends te 7% ure"per Rijnspoor de residentie verlaten. Het gevolg, dat II. M. op haren reis verge zelt, beslaat uit freule van Dedemdame du palais, jhr. Gevaerts van Simons- haven, hofmaarschalk, mr. van Weckherlin, secretaris. Tevens verneemt men dat dr. Vinkhuyzen Jr. als geneesheer de reis zal medemaken, vermits de gezondheidstoestand van de koningin nog geneeskundige behandeling vereischt. Het heeft Z. M. den koning behaagd op nieuw een bewijs le geven van zijne belangstelling in alles wat kan strekken tot bevordering van de kunst en tot aanmoediging van haar beoefenaars. Aan dezelfde commissie uit de maatschappij Arli et Amicitiae, die reeds het beheer heeft over het fouds van de jaarlijks uit te reiken koninklijke aanmoedigings-medaille, heeft Z. M. thans een nieuw (onds toevertrouwd, waaruit gouden medailles benevens gratificatiën zullen worden uitgereikt aan jonge kunstenaars, die zich in bet schilderen naar het naakt model en naar koppen (studie-koppen) bijzonder onderscheiden. Dezer dagen is het examen van onder-officieren van het leger hier te lande, dingende naar den rang van tweede luitenant bij het Ned. Indisch leger, welk examen te dezer slede werd afgenomen, afgeloopen. Men ziet thans spoedig de benoemingen der officieren tegemoet. Gedep. staten der provincie Zuidholland hebben bij besluit van 27 Dec. eene beslissing genomen ten aanzien van de gemeenle-bcgrooting van 'sGra- venhage voor 1876. De gemeenteraad heeft geweigerd te voldoen aan het verlangen van gedep. staten, om op de gemelde begrooting een post uit te trekken ter voorziening in de bruikbaarheid en veiligheid van de Laan van Nieuw Oosteinde van den Bezuidenhoutschen weg af lot aan de brug over de Schenkwateringgelegen in de gemeente's Gravenliage. Gedep. staten hebben nu besloten den post van onvoorziene uilgaven te verminderen met ƒ3400 en de voormelde begrooting, dienovereenkomstig, gewijzigd goedge keurd tot een bedrag van ƒ2.862.852.21 in ontvang en in uitgaaf. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier, ter opvolging van wijlen d». van den Broek, is gisteren avond beroepen dr. van der Flier, pred. te Delft.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5