u j it s in: COURANT. DONDERDAG 30 DECEMBER. ST ADS-BERICHT EN. 1875» 305. De Courant verschijnt dagelijksZon~ en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco pp. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de espeditiekostenAfzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco pp» 6 Cents De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den lsteD Januari 1876 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1857, nismede hen, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 208te, ingezetenen zijn geworden de verplichting tot het doen van de aangifte voor de nationale tnililic, in de maand Januari 1876. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsltn Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1». hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad n°. 44) 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaandeachttien maan den in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens onders de langstlevende ingezeten was. al is zijn voogd geen ingezeten, inits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, beboerende tot cenen Staat, «aar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpenof waar (en aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wedevkeorigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20sle, ingezeten wordtis verplicht, zich, zoodra dit plaatsheeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en WeLhouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden, dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Neder lander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf hoadende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzresche bezittingen of koloniën woont dat, in welke gemeente men moet worden ingeschrevente vinden is in art. 16 der wet, waarbij is verordend: De inschrijving geschiedi 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden oveileden, de voogd woont; van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont; van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; van den builen 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond beeft. Voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe hij Burgemeester en Wethouders aan te geven tussehen den isten en den 31slen Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moederof, zijn beiden overledenzijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten dal lot deze inschrijving zilting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 10 Januari, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dinsdag »11 4 en 5 Woensdag 12 a d »6, Donderdag »13 a »a a aa Vrijdag al4 a aa a aa 8 en 9 of de buitenwijk. Eindelijk dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die bier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den 16!cn, den 23^0 en den 30sleo dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiben, 15 December 1875. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. B1NNENLANDSCHE BEJtlGTEN. 2». 3». 4». LEIDEN, 29 December. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat de eerstvolgende verzending der brievenmaal voor Nederlandsch Indië, langs den weg van Napels, en verder met het stoomschip Prins van Oranje van de maatschappij «Nederland", zal plaats hebben op Zondag den 2lleB Januarij aanst., door middel van de op de volgende uren vertrekkende trei nen, te 7 's morgens uit Amsterdam, te 6.25 's morgens uit Rotterdam en te 6.15 's morgens uit 's Gravenhage. Bij de onlangs gehouden aanbesteding van de levering van papier, pennen, leijen en griffels ten dienste van de openbare gemeentescholen, voor den lijd van driejaren, zijn daarvan aannemers geworden: van het papier en de pennen de lieer J. P. D. Lancel alhier, en van de leijen en griffels de heer .1 N. Geijer alhier I Bij de uitgevers W. Eekhoff en Zoon, te Leenwarden, is weder ver schenen de Almanak voor landbouwers en veehouders voor het jaar 1876 2Jl' reeks, 10le jaargang. Dit jaarboekje bevat weder vele stukjes voor landbouwers en veehouders van praktisch belang, menigen wenk, die kan leiden tot vermeerdering hunner kennis en verbetering van hun bedrijf; door enkele bijdragen in poëzie is aan het geheel eene aangename afwisse ling gegeven. De redacteur, de hc-r W. Eekhoff, deelt mede dat hij met dezen 305ttB jaargang besloten heeft de redactie van dit jaarboekje neder te leggen. H(j hoopt echter dat het, wegens hetgroote volksbelang, waaraan het isgewjjd, in stand zal blijven. Door de toetreding van Frankrjjk tot de algemeene poslvereeniging met 1 Januarij aanst., zal, te rekenen van dat tijdstip, het bij kon. besluit van 6 Junij 1875 vastgestelde algemeene vereenigingsportmede in het postverkeer met Frankrijk en Algerie van toepassing zjjn. Het in Nederland te beffen port bedraagt alzoo: a. voor gefrankeerde brieven naar Frankrijk 12% cent. en voor ongefrankeerde brieven uit Frankrijk 25 cent per 15 gram of gedeelte van 15 gram; b. voor briefkaarten naar Frankrijk 5 cent; c. voor papieren en bescheidenmonsters van koopwarendagbladen en ge drukte stukken naar Frankrijk, 2% cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram; d. voor aangeteekende brieven en andere stukken, behalve het onder a, b en c hierboven vermelde port, een vast regt van 10 cent; e. voor berigten van ontvang wegens aangeteekende brieven en andere stnkken, en wegens brieven met aangegeven waarde naar Frankrijk, een port van 5 cent. Volgens liet Fad. zijn de inspecteurs van het lager onderwijs door den minister van binnenl. zaken tegen 20 Januarij te 's Hage bijeengeroe pen, om met den minister te beraadslagen over rijkskweekscholen en pun ten van wetgeving. -- Naar de Stoompost meldt heeft de minister van binnenl. zaken thans beslist, dat de haven van Stavoren zal worden verbeterd. Deze beslissing schijnt in verband te staan met den ontworpen aanleg van een staatsspoor weg van Stavoren langs Hindclopen en Sneek naar Leeuwarden. Het stoomschip Torrington, van Botterdam naar Batavia, is op 25 Dee. te Port-Saïd aangekomen. Te Amsterdam is gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden der «Maatschappij tot nut van den Javaan." De voorzitter, mp. J. van Gennep, van Rotterdam, opende haar met een korte toespraak, waarin hij den toestand der maatschappij schetste als wel niet hoopvol, maar toch ook niet hopeloos. Ofschoon toch het ledental en vooral de belangstelling in de afdeelingen niet zijn toegenomen, is een nieuw leven te wachten, als het plan voor de oprigting eencr kweekschool ten dienste van het inlandsch onderwijs op Java op voldoende ondersteuning mogt kunnen rekenen. Wel hebben de daarvoor opengestelde inschrijvingen op verre na niet aan de verwachting beantwoord (er is voor ongeveer ƒ7000 ingeschreven, terwijl over de eerste vijl jaren een som van ƒ60000 als noodig werd geraamd), maar cr bestaat gegronde hoop dat de regering een subsidie voor dat doel aan de maatschappij zal verstrekken. De minister van koloniën toch heeft een deswege ontvangen adres met welwillendheid bejegend, en onmiddellijk, met verzoek om'advies, naar het Indisch bestuur opgezonden. Het verzoek van hel hoofdbestuur is de toezegging van een regerings-subsidie van ƒ6000

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1