BUITENLANDSCHE BERIGTEN. In de zitting van de tweede kamer van lieden zijn hoofdstuk X der staatsbegrooting (onvoorziene uilgaven) en de wet op de middelen aangeno men. De behandeling der wijziging van hoofdstuk VIII (oorlog) als crediet- wet is bepaald op morgen. Van de vijf candidaten bij het examen voor leerling-consul, dezer da gen alhier afgenomen, is alleen geslaagd de heer H. S. J. Maas, oud-leerling van dc Amslerdamsche handelsschool. -- De burgerlijke actie, waarin de arrondissemenls-regtbank te dezer stede eerlang eene beslissing zal geven en die heden aan hare kennisneming werd onderworpen, levert weder een bewijs van de vele wederwaardigheden, die het dagelijksch leven, niet alleen lusschen bekenden maar zelfs tusschen familieleden biedt. liet betrof thans eene quaestie tusschen vader en zoon. De vader, te Amsterdam woonachtigbeweert aan zijnen zooncommis sionair in effecten le 'silage, te hebben in bewaring gegeven eenigeeffecten met coupons en talons en vvcnscht thans zijn zoon veroordeeld le zien tot afgifte van bedoelde effecten met coupons en talons, zoo mede lol het doen van rekening en verantwoording aan hem, eischer. De zoon ontkent van z(jn vader effecten te hebben ontvangen. Hij zegt geene waarden onder zich te hebben gehad, maar tracht le doen gelooven dat hij die waarden van zijne moeder en zuster heeft ontvangen en haar die ook in den loop van dit jaar heeft teruggegeven; terwijl de tegen hem ingestelde eisch niet hem in privé, maar zijne firma aangaat. De vader wenscht door gelHi- gen te doen aantoonen dat hij, en niet zijne vrouw en dochter, zijn eigen dom aan zijn zoon heeft ter hand gestelddat zijn eisch alleen zijnen zoon betreft en hij steeds met zijn zoonmaar nooit met zijne firma handelde. De zoon daarentegen gelooft dat dit getuigenverhoor als niet admissibel moet worden afgewezen en weerspreekt zijns vaders meening dat hij zou moeten bewijzen met zijne moeder en zuster te hebben gehandeld en dat hij aan haar het door zijn vader van hem gevorderde zou hebben ter hand gesteld. Het hier medegedeelde werd namens den eischer door mr. J. VV. Tydeman van Amsterdam en voor den gedaagde door mr. D. van Raalte nader toe gelicht. De regtbank zal heden over 14 dagen bare beslissing kenbaar maken. EWGELAHTI». LONDEN20 December. De Times is van gevoelen dat de misdaad, die le Bremcrshaven heeft plaats gehad, geen geïsoleerd leit is. Er zijn, zegt genoemd blad, ernstige redenen om te vooronderstellen, dat deze misdaad een van een geheele reeks is geweesten dat enkele er van met goed gevolg bekroond zijn. Niet alleen vooronderstelt men, dat Thomas medepligligen had, doch in een andere kolom van ons blad kan men een opgave vinden, waaruit blijkt, dat daden als die van Thomas volstrekt geen uitzonderingen zijn. Boven dien moet men niet vergeten, dat twintig werktuigen, gelijk aan dat, het-' welk de ontploffing veroorzaakte, bij één maker besteld werden en dat twintig schepen door den moordenaar veroordeeld waren tot den ondergang. Het schijnt, dat er aanslagen van dezen aard bekend zijn bij de Londen- sche policiedoch zorgvuldig geheim zijn gehoudenten einde eene betere kans te loopen, om de schuldigen te ontdekken. Er is genoeg waarschijn lijkheid voor het vermoedendat de misdaad van Thomas slechts een van een reeks is, om het noodig te maken dat iedereen, die daartoe in de ge legenheid is, medewerke tot ontdekking der misdadigers. Als eene proeve van de roekeloosheid der mijnwerkers, wordt het volgende feit medegedeeld, voor hetwelk dezer dagen twee mijnwerkers te Bamsley leregt stonden. Een gedeelte van de Silkstone-mijn was officiéél verklaard //gevaarlijk" te zijn, en het volk was gewaarschuwd er zich niet in te begeven. Desniettemin waagden de twee bedoelde mijnwerkers, of schoon volkomen met het gevaar en de waarschuwing bekendzich met «naakte" lichten in dat gedeelte der mijnen één hunner ging in zijnen overmoed zóó ver, dat hij dc vlam zijner kaars voor een gat hield, en het gas ontstak dat er uitstroomde. Er volgde geene ontploffingdoch zeker hadden de beide waaghalzen al het mogelijke gedaan om er eene te ver oorzaken van welke zij de eerste slagoffers zouden zijn geweest. De regt bank veroordeelde hen beiden tot eene boete. Henry Wainright heeft een laatste onderhoud gehad met zijn vrouw, zijn broeder William en zijn schoonzuster. De omstandigheden in aanmer king genomen, was hij vrij kalm. Verzoek om gratie zal niet plaats heb ben, daar er geen kans is dat het zal worden toegestaan. Thomas Wain right is naar de gevangenis te Pentonville overgebragl, zonder met zijn broeder vooraf een onderhoud te hebben gehad. Uit de Vereenigde Staten meldt men dat president Grant met zijne ministers, de leden van het opper-geregtshof en een aantal congresleden, le zamen ettelijke honderd personenvan Washington een uitstapje naar Phi ladelphia heeft gedaan, ten einde aldaar den voortgang in oogenschouw te nemen van de groote tentoonstelling in het volgende jaar. FBAIH S& IJ K. Door de nationale vergadering zijn in hare jongste zittingen aangeno men: 1°. het ontwerp omtrent Frankrijks toetreding tol de conventie, be treflende de hervorming van het Egyptisch regtswezen, met 445 tegen 144 stemmen, en 2". Ricard's ontwerp, betreffende de nieuwe indeeling der kiesdistricten. Daarbij verkrijgt o. a. Parijs drie afgevaardigden meer, dan waarop hel lot nu toe regl had. Een Bonapartislisch agent wordt te St. Quentin vervolgd wegens het nrideelcn van vlugschriften. De wijze, waarop hij deze in de wandeling bragt, was nieuw en vernuftig bedacht. Hij was verbonden aan de kleed kamer van den schouwburg en hield zich tijdens de voorstelling onledig met de zakken der overjassen, die hij in bewaring had te vullen mei tractaatjes, waarin de voordeelen van den terugkeer der keizerlijke lamilie werden uitgemeten. UIIIïbClILAXB. De Pruissische minister van binnenlandsche zaken heeft, op verzoek van de ingezetenen van tlarburg, de lading van een aldaar in het ijs vast geraakt schip, uit 1200 kisten dynamiet bestaande, naar elders doen over brengen. Ook te Minden worden pogingen aangewend om het depót van dynamiet, nabij die stad gelegen, van daar te verwijderen. De Köln. Zeit. meldt, dat in den nacht van 13 op 14 dezer brand is geslicht in het aartsbisschoppelijk bureau, in de zoogenaamde consistoriaal- registratuur, le Gnesen. Dat bureau is de plaats, die men zou mogen noe men de rekenkamer van het bisdom Gnesen. Een gedeelte der documenten is verbrand. Op zeven verschillende plaatsen van het gebouw is de brand te gelijk uitgebarsten. Men heeft de vlammen echter tijdig kunnen bedwin gen zoodat de aangcrigte schade niet groot is. In de sneeuw heeft men de sporen van den vermoedelijken brandstichter gevonden. Er zijn reeds beambten van het bureau in verzekerde bewaring genomen. De Schwab. Merkiir verzekert, dat in het geschil tusschen den Beijer- schen minister von Lulz en msgr. Seneslrey, bisschop van Regensburg, de aartsbisschop van Bamberg, als getuige, de verklaringen bevestigd heeft, welke de minister in de Beijersche kamer gedaan heeft en die door den bisschop bestreden werden. Men leest in de lialn. Zeit.: De Parijsche bladen hebben meermalen de afwezigheid van hun post van de Fransche gezanten ter sprake ge- bragt, zooals ook thans plaats heeft ten gevolge van de senaatsverkiezing te Parijs, en men zigt dat dit op bevel der Fransche regering geschiedt. De gezanten zijn alzoo //in staatsdienst" afwezig en behouden dus niet alleen hun geheele honorarium, maar ook vergoeding voor reiskosten. Ten tijde van Bodewijk Philips werd deze laatste berekend naar de wetten van den tijd toen er nog geen spoorwegen waren, en zoo ontving de markies van Dalmalié voor een reisje vau Berlijn naar Parijs 0000 frs. Of hierin sedert wijziging gebragt is, is niet bekend. Betreffende den beruchleu Thomas bevatten dc dagbladen nog onder scheidene mededeelingen. Volgens de IFes. Zeit. zou zijn familienaam Alexander zijn geweest. Uit Southampton is het berigl ontvangen dat al daar onder medewerking van een Duitsch politie-beamble nader onderzoek wordt gedaan omtrent dc goederen, die voor Thomas aan boord van liet schip Mosel moesten worden bezorgd. Te Bremerhavcu waren reeds eenige colli's van hem aan boord, onder anderen een vat kaviaar, dat hij voor 3000 mark had verzekerd. Te Dresden is ontdekt, dat hij aldaar, in Au gustus, bij een fabrikant in ijzerwaren een ijzeren kist, ter grootte eener gewone geldkist, heeft doen vervaardigen. Nadat deze was afgeleverd, heelt hij acht dagen later hij denzelfden leverancier daarin een vakje laten ma ken, met eene opening in den bodem, alles op dezelfde wijze als volgens de beschrijving het vat was ingerigt, hetwelk bestemd was om het schip Mosel in de lucht le doen springen. Omstreeks half September heeft hij eene tweede dergelijke, iets grootere kist dom vervaardigen. Deze laatste heeft hij in eene houten kist laten verpakken en die in het laatst van Sep tember persoonlijk bij den fabrikant weggehaald, doch de eerst afgeleverde kleinere bij hem achtergelaten, vermoedelijk omdat die hem minder geschikt voorkwam. Die kleine kist is thans op het politiebureau te Dresden gede poneerd. De Prov. Zeit. te Bremerhaven brengt in herinnering, dat voor ongeveer twee jaren in de officieuse bladen geheimzinnige zinspelingen wer den gemaakt, volgens welke er een plan had bestaan om ontplofbare bom men binnen te smokkelen aan boord van stoomschepen naar Amerika, welke boosaardige onderneming toen door een uiterst streng toezigt verijdeld was. Bij de rijkskanselarij waren toen mededeelingen ontvangen dat een dergelijk plan ook in Amerika was ontdekt. Volgens beriglen uit llerzegowina maken de opstandelingen toebereid selen voor den veldlogt in de aanstaande lente. De rajahs hebben een na tionale regering gekozen, die uit tien leden beslaat en le StaroSlano zetelt, in een hoog gelegen vallei, verdedigd door ontoegankelijke bergpassen en bewaakt door keurtroepen. Een geheim comité, waarvan verscheidene hoof den van den opstand deel uitmaken, heeft de leiding van den opstand, zoo wel binnen als buiten de grenzen. Dat comité heeft een memorandum op gesteld in antwoord op den jongslcn firmaii van den Sultan, welk stuk aan de Europesche kabinetten zal worden toegezonden en waarin de erkenning van de opstandelingen wordt gevraagd als oorlogvoerende partij. OOST-IN DIE. BATAVIA. 13 November. Den 10Jpn dezer is het stoombootje Iihiva naar de Noordwachter ver trokken, ten einde le onderzoeken ol er uit den gezonken stoomer FPillem Kroonprins der Nederlanden iets gered kon worden. Er zijn onderschei dene proeven genomen om de lading le redden en men heeft zelfs ouder water de tent van het schip bereikt. De Khiva is teruggekeerd om meer materieel te halen en zal waarschijnlijk op nieuw vertrekken om het op- visschen der lading te beproeven. Volgens beriglen uil Samarang, in de Locomotiefmoet bet aau 'slands kas ontvreemde bedrag de som van ongeveer 7 80000 bedragen, die in den loop van 30 maanden door het telkens verhoogen der pensioenstaten met 2 a 3000 verkregen moet zijn. Het vermoeden bestaat, dat de beambte bij 's lands kas, die zich sedert maanden te dier zake in preven tieve gevangenschap bevindt, medepligligen gehad heeft, daar het anders nieL te verklaren is, hoe een dusdanige malversatie zoo lang een geheim is kunnen blijven. Van Soekaboemi schrijft men: flier had onlangs een zeer kwaadaar dige brandstichting plaats, waarvan de Chinees Lie Goean Diong en zijne nog jeugdige dochter het slaglofler geworden zijn. De booswicht, die onge twijfeld wist, dat iu de woning van den Chinees een goede voorraad petro leum was geborgen had bovendien dc voorzorg genomen om de voor-en

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2