ADVERTENTIE N. liinnenlandsch bestuur in de Padangsche bovenlanden zoo lastig heeft ge- maakt, door zijn stoken en bel ophitsen der gemoederen van het volk. is gevat en gedood. Het waarnemend districtshoofd van Soengie Lemonw, ver gezeld van een oppasser en twee inlandsche hoofden, heelt hem overvallen ineen schuilplaats, waar hij zich met twee zijner volgelingen had terugge trokken. Een salvo van drie geweerschoten doodde een der volgelingen en wondde Berniat, die vervolgens werd afgemaakt. De tweede volgeling ont kwam. De hoofden der verslagenen werden van de romp gescheiden en, op staken geplaatst, in triomf naar Benkoelen gevoerd, om daar aan het volk te worden vertoond. Tegen den amfioen-pachler te Solo is regtsingang verleend, omdat hij een achterstand heeft van 111,000. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan jen voorzitter van den landraad te Samarang mr. J. de Haas, en aan den commies 2s kl. bij de post- en telegr.-dienst A. de Graafï. Benoemd: tot adsist.-resident van Patjilan (Madioen), de ambtenaar op wachtgeld J. Faes; tot adsist.-resident van Poerwokerto (Banjoemas), de adsist.-resident van Lebak (Bantam) J. H. C. van Dijek; tot adsist.-resident van Lebak (Bantam) de ambtenaar op non-activiteit F. G. van Delden; lot commies op het resid.- bnreau te Siboga (resid. Tapanoli, gouv. Sumatra's Westkust), de commies op het bureau van den adsist.-resident van Painan R. Douglas; tol commies op het bureau van den adsist.-resident voor de policie te Padang, de com mies op het bureau van den adsist.-resident van Priaman F. W. l.amballais Tessensohn; lot commies op het bureau van den adsist.-resident respect, van Painan en Priaman (Sumatra's Westkust)', de klerken op het bureau van den gouverneur van Sumatra's Westkust C. J. Peltzer en W. C. F. Gunlher; bij hel binuenl. bestuur buiten Java en Madura: tot controleur 2e kl., de adspir.-controleur E. B. Masthofl; tot adspir.-controleur. de 3e commies bij het depart, van financiën J. Versteegh; bij den raad van justitie te Macas sar: tot lid, W. Hen van Rijnberk, agent van de factorij der Nederl. han delmaatschappij aldaar; tot lcn klerk bij de algem. rekenkamer, de klerk H. J. Florentinus; lot len klerk, tevens griffier bij den landraad te Loe- madjang, 11. A. Gilhuys, thans le klerk ter griffie tè Probolingo. Departement van oorlog. Ontslagen: eervol, bij den artill.-constr.-winkel te Soerabaija, de opzigter over den timmermanswinkel L. A. M. Riemens, de opzigter over den instrum.-winkel L. F. Kaulbach en de opzigtcr over de ijzergieterij B. Pas. Benoemd: tot opzigter over den timmermanswinkel, L A. M. Riemens; tot opzigter over de instrum-winkel, L. F. Kaulbach; lot opzigter over de gieterij, B. Pas; tot meesterknecht-ijzergieter, de vaste werkman bij de fabriek voor de marine 11. J. Tak. PER TELEGRAAF. KONSTANTINOPEL, 19 December. De Sultan heeft den heer Elliott hoogst vriendschappelijk ontvangen en hem verzekerd, dal alle gedecreteerde her vormingen stipt en spoedig ten uitvoer zullen worden gebragt. LONDEN, 19 December. Lord Derby heeft in zijne rede, waarvan voor- loopig melding is gemaakt, gezegd: Vier groote militaire staten op het Europeesch vasteland hebben te zamen 7 millioen man; doch welke reus- wVuge toebereidselen, of moet ik zeggen: voorzorgen? zij ook nemen, ik geloof dat alle gouvernementen van Europa vrede willen en dat hel bij dien wil ook mogelijk is. den vrede te behouden. De Eurnpeschc kabinetten staan thans voor cene quaestie, waarvan wij waarschijnlijk nog vooreerst niet het einde zullen zien en wier definitive oplossing niemand kan bere kenen. Ten opzigtc van die quaestie beschouw ik tijdelijke maatregelen vooralsnog als de eenig mogelijke. Ik acht Oostenrijk en Rusland ten volle opregt in hun verlangen om de uitbreiding van den opstand te beletten en orde te herstellen. Met de bijzonderheden van Oostenrijks hervormings- ontwerp ben ik echter nog niet bekend. De taak is moeijelijk; gij moogt met ons wenschen, dat wij haar reeds hadden volbragt. Doch wanneer eenmaal de oplossing is verkregen en zjj ons niet alles geeft wat wij zou den verlangen, geeft dan niet toe aan ecne onredelijke ontevredenheid. LONDEN, 20 December. Lord Derby heeft aan lord Lyons en sir H. El liott, te Parijs en le Konslantinopel, in last gegeven officieus te ondersteu nen den heer Hammond, die aau de Porte een plan betreflende de Ottoma- nische schuld zal voorleggen. De heer Hammond zal heden avond naar Parijs vertrekken. MADRAS, 19 December. De prins van Wales is naar Calcutta vertrokken. INGEZOSIUEN. DB MUNTQUAESTIE. 111. Ben ik geslaagd, in het vorige stuk, het begrip der eigenschap, waarde. eeniger mate te verduidelijken, ik heb getracht de twee factoren, 1". het goede, voor den mensch het welzijn en hetgeen in staat is daarop eenen gunstigen invloed te hebben, het nuttige, 2°. de tot behoud of bevorde ring der directen of middellijken goede niet te vermijden opofferingen, als een bekend feit te beschouwen en geheel ter zijde te schuiven. Ik was mij zeer goed bewust, daardoor cene later aan te vullen leemte over te laten. Daaraan stel ik mij nu voor te voldoen. Hoe men over 's menschen toestand denke, in goeden ernst twijfelt nie mand óf aan zijne individualiteit, welke zich zeer onderscheidenlijk open baart, óf aan de betrekking, waarin hij, als lid der maatschappij, tot zijne natuurgenooten staat en welke hem niet enkel de mogelijkheid verschaft, maar uit een zedelijk oogpunt den pligt oplegt eenen wenschelijken invloed op hunnen toestand uit te oefenen. Die aangeboren individualiteit, met alle hare daarvan onafscheidelijke eigen aardigheden of onderdeelen vormt, als hel ware, 's menschen onverander lijke natuur. Men kan haar welligt verbeteren, uitjagen, uitroeijen kan men haar niet, al mogt het gelukken haar geweld aan te doen. De mensch heeft zijne gevoeligheid, zijne krachten, zijne vermogens, zijne Pligten, zijne mogelijkheid van ontwikkeling ten koste van zijne inspan ning. zijne behoeften. Dit alles gaat niet verloren wanneer hjj gewillig den daardoor getrokken kring overschrijdt. Evenmin als zijne zelfzucht hem verhindert haar zelfs lot algemeenen menschenmin le zuiveren en uit te breiden, belet zijne individualiteit, of beletten zijne individuele behoeften, dat de bewustheid daarvan op zijne rede, op zijne besluiten werke en invloed op zijne handelingen hebbe. Desniettemin zijne personelijke omstandigheden bepalen zijne behoeften niet alleenmaar evenzeer en zijne vermogens van handelen en zijne mid delen tot het doen van opofferingen of zijne verpliglingen daartoe. De individualiteit der twee factoren, wier zamenwerking de waarde voort brengt, waarborgt onwedersprekelijk de individualiteit dezer eigenschap in alle zaken, doch de onophoudelijke wisseling zoowel van noodenals van pligten. waaraan alle individuen zelfstandig onderworpen zijn, stelt tevens niet minder de individualiteit der waarde van alle zaken boven allen twijfel. Hier komen bij de individuele inziglen en oordeelvellingen. Is derhalve de objective waarde der dingen uit den aard dier individuele afwisselingen en van behoeften en van verpliglingen lot het brengen van productive opof feringen door geenen waarachtigen oeconomist in twijfel te trekken; hoe zou hij het dan kunnen die den invloed kent en in overweging neemt, welken de individuele voorstellingen op het oordeel, op de subjective schat ting der bijzondere lieden zullen hebben? KIEZERS TE LEIDERDORP. Voor de aanslaande verkiezing van een lid van den gemeenteraad komen tol nu toe 3 personen in aanmerking, de heeren Rijnsburger, de Koning en Speet. Deze drie heeren staan bij een elk in de gemeente als zeer achtings waardig bekend, en aan ieder van hen is de behartiging der gemeentebe langen wel toevertrouwd; aan de twee eerstgenoemden zijn dan ook reeds herhaaldelijk door de ingezetenen belangrijke betrekkingen toevertrouwd, welke zij altijd met ijver en nauwgezetheid hebben vervuld. Nu schijnt de keuze moeilijk, en toch kan ze dit voor u niet zijn. De heer Speet wordt aanbevolen op grond daarvandat hij met onpartij digheid en nauwgezetheid de belangen dezer gemeente zal bevorderen; op dienzelfden gr nd kunnen ook de heeren Rijnsburger en Koning ten zeerste worden aanbevolen, ofschoon de 6 kiezers die den heer Koning aanbevelen, hunne aanbeveling niet motivceren. Maar wat is hier het geval? Aan den gemeenteraad is door den dood een hoogst achtenswaardig lid ont vallendie nagenoeg 25 jaren de belangen dezer gemeente behartigd heeft, met wiens medewerking al het goede is tot stand gekomen, dat hier in de laatste 25 jaren is uitgevoerd, die bij een ieder bekend heeft gestaan als een regtschapen. welwillend man, die steeds enkel het belang der gemeente op het oog had. Nu vraag ik, zal men bij deze verkiezing, waar ons drie kandidaten worden voorgesteld, die gelijkelijk aanspraak hebben op ieders vertrouwen, nog aarzelen? Zal men zijn stem niet uitbrengen op den heer P. Rijnsburger, en zoodoende den vader eeren in den zoon, die ook reeds dikwijls bewezen heeft, dat men niet misgezien heeft, toen men meende in hem een man te vinden, die met ijver en nauwgezetheid de be langen zou voorstaanwier bevordering men hem toevertrouwde. De "Onder scheidene kiezers", die den heer Speet aanbevelen, wijzen op het groot aan tal stemmen bij vorige verkiezingen reeds verkregen, maar de heer Speet, die ieders achting bezit en verdient, zal het, hoop ik, niet aan minachting toeschrijvenwanneer ik den kiezersdie dezen zomer hunne stem op hem uitbragien, dringend aanbeveel, ter voorkoming van stemversnippering, een parig te stemmen op den heer P. RIJNSBURGER. Wie dus den gemeenteraad wil versterken met een achtenswaardig, on partijdig en ijverig lid, wie het bewijs wil leveren, dat hij de diensten erkent van wijlen den heer P. Rijnsburger Sr.gedurende bijna 25 jaren aan deze gemeente bewezen, die blijve Dingsdag a. s. niet te huis, maar brenge met mij zijn stem uit op den heer P. ItlJNSBliKGER. EEN KIEZER. Burgerlijke ONDERTROUWD: P. de Graaf, jm. 23 j. en T. van der Zwel,jd.23 j.T. Welling, jm. 23 j. en M. Overveld, jd. 28 j. G. de Tombe, jm 24 j. en M. Engel- bregt, jd. 31 j. T. Segaar, jm. 36 j. en 11 J. Mathlener, wedf. 29 j. Gehouden Verknoping van onroerende goederen in het lleeren-Logemenl aan den Burg, Zaturdag 18 December. Notaris Mr. H. Obreen. Een dubbel Heerenhuis en Erf, aan de westzijde van het Rapenburg, tus- schen de Groenhazengracht en Doelensteeg, n*. 37, Sectie Fn°. 289. Kooper H. N. van Amerom qq. ƒ8000. Een Woonhuis, aan de westzijde van de Vrouwensteeg, omtrent den Apolhekersdijkn°. 9, Sectie H, n'. 2120. Kooper F. A. Griindemaun. /220O. Getrouwd: M. P. OUDSHOORN, Wedr. van J. M. Schretlen en J. A. DEN BOER, die, tevens namens wederzijdsche betrekkingen, hunnen harlelijken dank beluigen voor de belangstelling zoo ruimschoots ondervonden. Ouddorp, 17 December 1875. II11IV] lljj l 1PT voor een HOEDENMAGAZIJN in België een JONG- ilS Sj i\ ISliVl tïS SIEKSCH, met den verkoop en reparation bekend en die een weinig Fransch spreekt. Men adressere zich met goede getuigschrif ten franco by C. KUETGENS, Hoeden in 't groot. T, rue Bertholet, Luik.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3