Daarna werden de algemeeue beraadslagingen geopend over hel hooldsluk koloniën. De lib. Insinger en Nierstrasz hebben de politiek van den minister bestredenals in strijd met zijne vroegere beginselen. De minister heelt zich daartegen verdedigd. De hh. Fransen van de Putte en Mackay hebben i lret beleid van den minister toegejuicht. Vervolgens zijn de begrootingen voor Suriname en Curasao behandeld en aangenomen. Na de behandeling der onderdeelen is het hoofdstuk koloniën aangenomeu met 56 tegen 3 stemmen. De kamer heeft besloten de suikerconventie en de suikerwetten te behan delen na het reces, zullende de regering uitstel der ratificatie vragen. Het provinciaal geregtshol in Zuidholland heeft heden uitspraak gedaan in het bekende geschil tusscnen M. Hakker en de huisvrouw van C. van dei- Spek, omtrent de teruggave aan laatstgenoemde van hare natuurlijke doch ter. liet hof heelt zich met het gevoelen van het openb. min. vereenigd en bevestigd het vonnis der reglbank te dezer stede, waarbij de exceptie van onbevoegdheid der moeder is ongegrond verklaard. Burg. en weth. blijven in een gemotiveerd advies aan den gemeente raad vasthouden aan hunne zienswijze dat de verpligting tot het in bruik- baren en veiligen toestand brengen der Laan van Nieuw üosteinde niet op de gemeente, maar op de provincie berust. Zij meenen dan ook dat de raad, na kennisneming van het besluit van de gedeputeerde staten, waarbij cene som van 4300 aan de uilgaven is toegevoegd voor de kosten van herstel ling van die laan, niet kan voldoen aan de uilnoodiging om de middelen tot dekking aan te wijzen. Zij praeadviseren derhalve in dien geest aan gede puteerden te antwoorden. Ten aanzien van het verschil over het subsidie voor het burgerlijk arm bestuur, waarvan de vermindering met ƒ2500 op nieuw door gedep. staten verlangd wordt, zijn burg. en weth. van oordeel dat het subsidie volgens den weusch \an ged. staten kan worden verminderd, omdat het bedrag, bij gebleken behoefte, later kan worden aangevuld. Een daartoe strekkend voorstel is bij den gemeenteraad ingediend. BUITENLANDSCUE BER1GTEN. BELGIE. Uit Slons meldt men nader het volgende omtrent de vrcesselijke ramp, waardoor de bevolking van het nabijgelegen kolendislrict getroffen werd. Des ochtends ten 8 ure had eene ontploffing plaats in eene gaanderij, gele gen ter diepte van 520 meter, van de mijn la Cour. behoorende tot de maatschappij der "Charbonages Beiges" en gelegen onder de gemeente Fra- meries. Op het oogenblik der ontploffing waren ongeveer 350 personen in de mijn werkzaam, van welke echter meer dan 200 in gaanderijen boven en beneden die, waarin de ontploffing plaats had. In deze bevonden zich op dat oogenblik 125 personen; drie hunner zijn er in geslaagd te ontko men, 111 zijn onmiddelijk omgekomen, terwijl 11 zwaar gekwetst te voor schijn gehaald werden. Twee van deze laatsten stierven reeds vóór den nacht, terwijl de toestand van 4 anderen hopeloos is. De maatregelen, onmiddellijk tot redding der ongelukkigen genomen, beantwoordden weinig aan de verwachting, daar slechts 11 van de 122 personen nog levend te voorschijn gebragt werdendie bovendien nog allen zeer gevaarlijk gewond zijn. De meeste slagtoffers waren niet verminkt en blijkbaar gestikthunne gelaatstrekken waren niet verwrongen en bij velen ligt nog een glimlach om den mond, zoodat zij blijkbaar plotseling door den dood verrast zijn. Een onderzoek naar de oorzaak is ingesteld. Deze mijn is, wat luchtverver- sching betreft, een der beste van hel land, zoodat óf verregaande onvoor- zigtigheid van een der werklieden dit onheil veroorzaakte, óf hier slechts te denken is aan zulk eene ontploffing, waarvoor men onmogelijk op zijne hoede kan zjjn. EKfiELAKS. LONDEN19 December. Er is thans berigl ontvangen van de expeditie, welke, onder bevel van den luitenant Cameron, oorspronkelijk werd afgezonden tot opsporing van Livingston». Cameron is met 57 man den 9den November te Loanda aangekomen, na geheel Midden-Alrika doorgetrokken te hebben. De dagbladen bevatten een brief van den gezant van Peru, inhoudende, dat de Peruaansche regering nog geene gelden heeft kunnen vinden om den aanstaanden Januarij-coupon te betalen en de onmogelijkheid voorziet om ze bijtijds te verkrijgen. FB4KKB SJ Si. Bij de Zaturdag gehouden senaatsverkiezing bedroeg de volstrekte meerderheid der uitgebragte stemmen 315. Gekozen zijn de minister Wallon met 371 en mgr. Dupanloup met 315 stemmen. De dagbladen vermelden dat de linkerzijde wel geneigd zou geweest zijn de ministers Decazes, de Cissey, Wallon en den ambassadeur te Berlijn, de Gontaut Biron. tot leden van den senaat te benoemen, maar, zooals de heer Gainbeita verklaard heeft, had de houding van genoemde ministers, toen over de nietigheid der stemming beslist worden moest, dit onmogelijk gemaakt. Het is namelijk gebleken, dat toen Woensdag het voorstel-Paris (vernietiging der stemming) aan de orde kwam, dit in de Cissey, Decazes, Gontaut-Biron voorstanders heeft gevonden, terwijl Wallon zich van stemming onthield. Tegenover zulk een gedrag meende de linker zijde niet toegevend te mogen zijn, noch voor personen noch voor posities. Naar men zegt zal de nationale vergadering over een paar dagen Kers en Nieuwjaarsvacantie nemen, en met het begin van Januarij nog een korte cindzitting houden. Alvorens voor goed uiteen te gaan zal zij de perma nente commissie moeten benoemen, welke haar, tot dat de nieuwe kamer optreedtbij de regering moet vertegeuwoordigen. Vele leden die van ge voelen zijn dal bij den te verwachten verkiezingstrijd de tegenwoordigheid ter plaatse geeischt wordt van diegenen, welke op nieuw willen gekozen worden, zullen voorstellen Je 75 gekozen senatoren als permanente commissie te doen (ungeren, doch hiertegen verzet zich de regering, omdat de meeste van die gekozenen haar vijandig zijn. Een voorval, dat Woensdag in de nationale vergadering plaats had, heelt er niet toe bijgedragen het prestige van den heer Buffet te verhoogen. Gambetta was aan het woord en nadat de minister hem een paar maal in de rede gevallen had, voegde Gambetta hem toe, dat het wel scheen, alsof hij er prijs op stelde «ministre des interruptions" te zijn. Buffet werd woedend en verlangde dat Gambetta tot de orde geroepen zou worden, maar de president der vergadering meende, dat, zoo Gambetta zich wat scherp had uilgelaten, dit daardoor te verontschuldigen was, dat hij door den minister in de rede werd gevallen. De minister riep den voorzitter toe: /'lk zal zorgen, dal, wat gij gezegd hebt, woordelijk in het officiële blad komt!" "Natuurlijk," hernam kalm de voorzitter, //want gij hebt het regt niet met het officiële kamerverslag te handelen, als (met de redevoeringen uwer ambtgenooten in het kabinet." Volgens geruchten heerscht er nog vrij wat tweedragt in den boezem van den ministerraad, zoodat de ontbinding van hel kabinet niet tot de on mogelijkheden behoort. sp aar je. Don Carlos heeft thans tot opperbevelhebber van zijn leger benoemd Alfonso de Bourbon y Austria, conde de Caserta, broeder van den ex-koning van Napels. Hij heelt de volgende proclamatie tot de soldaten gerigt: "Sol daten van geloof en legitimiteit, edele zonen van het ware Spanje, helden, die rond uwe slapen de lauweren draagt van Sommorrostro, Abarzuza, Biarrun, Urnieta, Lacar en Lumbier, op u vertrouw ik voor overwinning; en vertrouwen te stellen in uw heldenmoed zegt in andere woorden de zekerheid te bezitten van victorie. Vrijwilligers! uw standvastighe.d zal ons de gewenschte overwinning geven, en het zal de trots van mijn leven zijn met u er toe te hebben medegewerkt. DUITSClUiAN». De rijksdag is, na de rijksbegrooting voor 1876 overeenkomstig de be sluiten der tweede lezing bij derde lezing aangenomen te hebbeu, tot 19 Januarij e. k. uiteengegaan. Van Bremershaven meldt men nog dat het verhoor der vrouw van Thomas of Thomson niets heeft opgeleverd. Zij verklaarde van zijn verle den, van zijne familie, van zijne relaliën of werkzaamheden niets met eenige zekerheid te weten, zelfs met zijn waren naam niet bekend te zijn. Van een misdadig plan had zij nooit iets bemerkt. Wel had zij gezien dat hij uit Amerika eene bezending had ontvangen, die hij als poetspoeder had aangegeven en die, gelijk haar thans is gebleken, de door hem gebruikte ontplofbare stof moet zijn geweest; doch op hare vraag, welke stof het was en waarvoor die moest dienen, had hij geen antwoord willen geven Vol gens zijne laatste bekentenis heette hij evenmin Thomson als Thomas en was hij van Duitsche afkomst, daar zijne ouders omstreeks 1830 uit Duitsch- land als landverhuizers naar Virginië waren vertrokken. Hel aantal perso nen, die onmiddellijk bij de ramp zijn omgekomen en die aan de gevolgen zijn overleden, bedraagt te zamen reeds over de 80. De vrouw deelde nog mede dat zij een goeden man in hem had gevon den, aan wien zij met innige liefde was gehecht. Hij was voor haar een goed menschhoewel hij menigwerf van het cene uiterste in het andere viel, en zich door hartstogt liet vervoeren. Hartelijke liefde legde hij steeds voor zijn kinderen aan den dag. Terstond na het ongeluk heeft men te Bremen de handen aan het werk der liefdadigheid geslagen. Men heeft reeds ruim 33000 mark bijeengebragt; ook te Straatsburg heeft zich eene commissie gevormd om, evenals te Bremen, gelden in te zamelen ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der veron gelukte personen In Beijeren zal dezer dagen, voor het eerst weder sedert drie jaren, een doodvonnis ten uitvoer gelegd worden. I)e Italiaansche spoorwegwerker Battistella, die nu juist een jaar geleden in koelen bloede een moord pleegde, met geen ander doel dan zich met eene som van 35 gulden te verrijken, is ter dood veroordeeld en de koning heeft dit vonnis bekrachtigd. Volgens de wet heeft de voltrekking van het vonnis binnen de muren der gevangenis plaats. Uit Bucharest wordt gemeld dat de dief van de kostbare voorwerpen uit het Archaeologisch museum, zekere Pantazescu Popescuis ontdekten gevat. Hij had de gouden voorwerpen in een zak gepakt, maar kon uit Bucharest niet weg. omdat door de gevallen sneeuw het verkeer met de buitenwereld onmogelijk was. gost-inuie. BATAVIA, 11 November. Van mailberigten was men ditmaal verstoken. Het stoomschip Willem Kroonprins der Nederlanden werd hier te vergeefs met de Engelsche mail van 1 October verwacht. Eindelijk vernam men dat in den avond van 5 dezer, in de nabijheid van de Noordwachter een groot onheil had plaats gevonden. Tusschen de Aljeh en de Willem Kroonprins der Nederlanden heeft eene aanvaring plaats gehad, waardoor de mailboot binnen 35 minu ten zonk en slechts de top van het tuig boven water bleef. Een inlandsclie stoker en drie Chineesche passagiers verloren hel leven. De mailpaketlen, 80 kisten opium90000 dollars en de verdere lading zijn verloren. Het onheil is des te minder verklaarbaar, omdat het vaarwater breed en de schepen elkander op geruimen afstand hebben gezien, terwijl de beide ge zagvoerders als bekwame en voorzigtige zeelieden bekend staan. Volgens den Locomotief zullen eerlang twee bataillons en eene berg- batterij generaal Pel volgen. Te Atchin zijn onderofficieren cn minderen bezig met een liefhebberij- tooneelgezelschap te organiseren. De zwervende onruststoker Bemint, die het den ambtenaren bij het

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2