U Amsterdam, is lieden nacht een stoute diefstal gepleegd. Naar liet schijnt zijn de dieven in de Pjjlstceg over de schuif geklommen en hebben vervol gens zonder veel schade aan te rigten de deur van den winkel opengebro ken, waarbij blijkbaar beitels en breekijzers gebruikt zijn. Deze vertrek ken, alleen tot winkel ingerigt, zijn des nachts niet bewoond. Het schijnt den ongenoodigden bezoekers alleen om geld te doen geweest te zijn, aan gezien de eigenaar geen sigaar vermiste; daarentegen was met een zak geld van een aangrenzend kantoortje al het klein geld uit de lade in den winkel j medegenomen. Te Coevorden is Dingsdag avond op nieuw brand uitgebarsten in het j huis van den landbouwer H. Ballust. aan de Markt, waar den vorigen dag op den hooizolder brand ontstaan was. Nu stegen de vlammen uit het dak boven den zolderwaar de geheele oogst van rogge en stroo was opgesla gen. Niets kon gered worden, maar men is er in geslaagd de belendende gebouwen te beveiligen. - Het provinciaal geregtshof van Friesland heeft zich MaandagDings dag en Woensdag bezig gehouden met de zaak van den gewezen burgemeester van llennaarderadeel, IJ. R., beschuldigd van valscheid in authentieke ge schriften (meer dan 200 stuks). Eerst op het einde der laatstgenoemde zitting was het verhoor der opgeroepen 35 getuigen afgeloopen. In eene avondzitting zou het openb. ministerie, daarna de verdediger van den be schuldigde, de heer mr. A. Bloembergen Ez.het woord voeren. Door Z. K. H. den prins van Oranje, beschermheer van de ijsclub te Leeuwardenis Ier beschikking van haar bestuur gesteld een fraai ge schenk, om te worden uitgereikt aan den prijswinnaar der dezen winter eventueel te houden hardrijderij op schaatsen, en zulks bij gelegenheid der feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan der club. De gemeenteraad van Sneek heeft beslotende verordening omtrent het lieflen van den hoofdelijken omslag zoodanig aan te vullen, dat voortaan ook alle stichtingen en zedelijke ligcliamen, voor zoover in hunne uitgaven niet door contribniiënsnbsidiën of collecten wordt voorzien, tot dien om slag zullen moeten bijdragen. Op dit besluit zal de koninklijke goedkeuring worden gevraagd. Bij het Japansche gezantschap te Petersburg is eene telegrafische mede- deeling ontvangen uit Jedo, meldende, dat zekere Da Roza, een Portugeescli onderdaanbeproefd heelt met behulp van valsche volmagtsbrieven der Japansche regering de Nederlandsche maatschappij te Yokohama op te ligten voor drie millioen dollars, voorgevende voor dat geld oorlogschepen te moe ten aanknopen voor de Japansche regering. De toeleg mislukt zijnde, is Da lioza gevlugt naar Amerika of Europa, waar hij welligt beproeven zal zijn misdadige plannen te herhalen. Waarschijnlijk wordt de Nederlandsche han delmaatschappij bedoeld. 's GRAVEN11AGE, 17 December. Z. M. heelt benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leenw de lib. mr. F. J. E. van Zinnicq Bergmann, raadsheer in het prov. geregtshof in Noordbrabant, en mr. J A. Vaillantte Rotterdam; alsmede den regent van Making (residentie Pasoeroean) raden adhipati Arjo Nolo Dining Rat. Aan den heer P. J. C. Gabriel, kunstschilder te Schaerbeek, is ver gunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der Leopolds orde, hem door den koning der Belgen geschonken. Z. M. heeft jhr. T. E. van Nispen, thans rijks-ontvangers te Hellevoet- sluis, als zoodanig benoemd te Neuzen. Z. M. heeft benoemd lot commies der posterijen 4e kl. de heeren G, H. van Senden en J. A. Slrobant, thans surnumerairs. -- Door Z. M. is de bij kon. besluit van 25 April 1864 benoemde com missie van beheer en toezigl over de droogmakii.g van dc zoogenaamde Kleine Plassen in Schieland thans bestaande uit dc heeren mr. J. A. Vail lant, dijkgraaf van Schieland en lid der staten van Zuidholland, voorzitter, G. A. van Ilouweninge Gz., hoogheemraaad van Schieland en lid der stalen van Zuidholland, en J. F. Angier, oud-hoofdingenieur van den waterstaat, met 1 Januarij aanst. ontbonden, onder dankzegging voor de belangrijke door haar bewezen diensten. De officier van gezondheid 2' kl. W. Smith, die voor 5 jaren bij het O. I. leger is gedetacheerd geweest, is weder bij het personeel van de ge neeskundige dienst van het leger hier te lande en bij het garnizoen ingedeeld. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over het hoofdstuk Oorlog voortgezet. Daarbij is aangenomen met 41 tegen 28 stemmen, eene motie van den heer van Houten, voorslellende de regering nit te noodigen de kamer nader schriftelijk in te lichten omtrent het ver band van de instructie aan de vestingkommandaritcn omtrent den staat van oorlog en beleg met het decreet van 1811 en de wet van 1791, en inmid dels de beraadslagingen over die instructie te sluiten. De hb. de Roo en Stieltjes hebben nader bezwaren legen den minister ontwikkeld. De heer van Nispen heeft hem verdedigd. Dc minister heeft zich zeiven eveneens ver dedigd. De algemeene beraadslagingen zijn daarop gesloten. Door den heer Bredius is als amendement voorgesteld, art. 7 van hoofdstuk VIII (Oorlog) met 1500 te verminderen. Die vermindering heeft de strekking om het tractemeut van den plaatselijken kommandant 1® kl. te 's Gravcnhage gelijk te stellen met dat van den plaatselijken kommandant I' kl. te Amsterdam, en het insgelijks te brengen op 3500. De commissie, belast met het onderzoek van de inlichtingen van de ministers van binnen- en van buitenlanrischc zaken op het adres van direc teuren der maatschappij tot exploitatie van veestallen en veetransporten enz., betreffende het verbod van in- en doorvoer van rundvee, heelt haar verslag uilgebragt. De commissie is van oordeel, dat, onder de tegenwoor dige omstandigheden, aan het verzoek van adressanten geen gevolg kan worden gegeven, maar acht het evenwel zeer wenschelijk dat de regering, in het belang ian handel en scheepvaart, de belemmerende bepalingen zal trachten op te heden, zoodra dit zonder gevaar of nadeel van onzen vee stapel kan geschieden. Zij stelt mitsdien aan de vergadering voorden heeren ministers dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen. Het optreden van mevrouw Kleine-Garlman, van Amsterdam, jnahaar herstel, in den titelrol van het treurspel Saffo, had gisteren avond een groot aantal barer vereerders naar de nieuwe concertzaal gelokt. Naauwelijks was de gevierde kunstenaresse ten tooneele verschenen of bouquelten en kransen vielen voor hare voeten, gepaard met luide teekenen van toejui ching' als bewijzen van ingenomenheid met een der sieraden van het IIol- landsch tooneel. Een geacht stadgenoot, de heer B. C.is gisteren avond voor den aan vang der voorstelling, in het gebouw van kunsten en wetenschappen, plot seling onwel geworden. Nog voor dat het rijtuig, waarin men hem terstond huiswaarts vervoerde, de woning had bereikt, was hij een lijk. BUlTENLANbSCHE BEBIGTEN. BELGIE. De regtbank te Brussel heeft uitspraak gedaan in de zaak van de val sche papieren, welke gebruikt werden om dienst te nemen bij het Nederl. Indisch leger te Atchin. Wautier, adjunct-commissaris van policie, Michaux, ex-adjunct-commissaris van policie, en Arsène Despick, handelsagent, zijn ieder tot een jaar gevangenisstraf, de beide eerstgenoemden met 50 (r.de derde met 100 fr. boete, veroordeeld. In de steenkolenmijnen te Grison, nabij Bergen, heeft eene ontploffing plaats gehad, waarbij 110 personen gedood en 11 gekwetst zijn. FBANKKUK. Het Jouvn. de Paris meent te weten dat in d<n ministerraad, na langdurige bespreking van den politieleen en parlementairen toestand, de bewindslieden besloten hebben vooralsnog aan het roer van zaken te blijven en de gebeurtenissen af te wachten. De commissie der nationale vergadering, belast met hel onderzoek van het ontwerp op de drukpers, heelt haar rapport ingediend Zij scheidt de regeling van den staat van beleg van het ontwerp af, stelt een nieuw ont werp voor, een éénig artikel behelzende en aldus luidende: /'Onmiddellijk na het uilvaardigen dezer wel is de staat van beleg in geheel Frankrijk opgeheven", en concludeert verder tot verwerping van hel ontwerp op de drukpers. Uit Parijs meldt men aan de TimesDe hoofdredacteur van den Figaro heeft plotseling de tactiek veranderd en besloten Veuillol op zijn eigen ter rein aan te vallen. Hij is begonnen met over den aankoop van een gods dienstig blad te onderhandelen en verzamelt een aantal kerkelijke auteurs van verdiensten rondom zich, zoodat de Villemessant, die reeds de verdedi ger van den troon was en die als zoodanig door den graaf van Chambord was omhelsd, nu ook de officiële kampioen van het altaar wordt. Hij zal een godsdienstig, orthodox blad uitgeven. De abonnementsprijs zal enkel de noodzakelijke onkosten dekken, en al de winst wordt voor religieust ondernemingen besteed. Nooit is er in de jaarboeken der Fransche journa listiek een zoo zeldzaam feit vermeld, als dat een en dezelfde man directeur is van het orgaan der I'arijsehe dwaasheden en dat der godsdienstige orthodoxie. De antieke kerk van Gournay is door een ernstige ramp getroffen. Twee pilaren van het koor zijn plotseling ineen gestort, in hun val stukken van het gewelf medeslepende, zoodat men nu maar al te zeer beducht is voor verdere onheilen in dat gedeelte van het gebouw. Die kerk wijst op den overgang van het Romaansche tijdvak tot den spitsbogenstijl. Zij is gevuld met een schat van archaeologische voorwerpen. De cholera, die in Syrië afneemt, schijnt Mesopolamië te bedreigen. Te Aleppo is hel gevaar geweken. Te Orfah, Aintab en Bisnada zijn sedert 12 November geen gevallen voorgekomen en te Lattakia, evenals in de andere zeehavens, laat de gezondheid niets te wenschen over. Te Kirsada, een dorp ongeveer drie mijlen van Lattakia, heerscht de cholera in he vige mate. BUITbCilLANB. De Reichs-Anz. meldt: De adspiranttolk von Möllendorf, tot het Duit- sche gezantschap te Peking behoorendc, werd in de maand Jttnij jl. op een uitstapje in het binnenland door een hoop Chinezen aangevallen en met steenworpen nog al ernstig gekwetst. De Chineschc regering heeft zeer bereidwillig terstond voldaan aan het verlangen van den gezantom een onderzoek naar de schuldigen te doen instellen, hetwelk thans met hunne gestrenge bestraffing geëindigd is. Men mag hopen, dat de indruk, dien de maatregelen der Chinesche regërirg in deze aangelegenheid op de bevolking gemaakt hebben, in het vervolg eene herhaling van zulke voorvallen ver hinderen zal. Herhaaldelijk is beweerd, dat hel beheer van het rijks-invalidenfonds veel te wenschen overliet. Uit de medcdeelingen der regering in de begroo ting-commissie is de onjuistheid van die voorstelling gebleken. Aan bedoeld fonds zal integendeel nog grooter vertrouwen worden geschonken, daar het een som van vijf millioen mark 'sjaars zal besteden, ten bate der invaliden uil vroegere oorlogen. De Köln. Zeit. meldtdat de aartsbisschop van Keulen de stad heeft verlaten en er vooreerst niet zal lerugkeeren; de geestelijke autoriteiten zijn van de noodige voluiagt voorzien. Naar men uit Weenen meldt heeft het algemeen bestuur der wereld tentoonstelling te Philadelphia tot de Weener commissie de vraag gerigt, op welke voorwaarden en tegen welke financiële tegemoetkoming eene mili- faire of eenige andere beroemde Oostenrijksche muziekkapel-genegen zou zijn, gedurende de tentoonstelling naar Philadelphia te komen, om aldaar voor een tijdperk van 30 dagen muziek uitvoeringen Ie geven. Uit het archaeologisch museum te Bucharest is een belangrijke schat van gouden voorwerpen gestolen, bekend onder den naam van: schat van

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2