COURANT. LEIDSCIIE ZATUBDAG 18 DECEMBER. 3TADS-BERICI1TEIY. X°. 200. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Ccuraiit is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expsditiekosten. afzonderlijke nowners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. Pe prijs der Advertentie;! is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, In aanmerking nemende dat de eerste Kerstdag en de Nieuw jaarsdag ditmaal op Zaterdag invallen; Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat dienten gevolge de BEESTENMARKT, in plaats van op Vrijdag 24 en Vrijdag 31 December, zal worden gehouden op Woensdag' (len gjsten en Woensdag den 29sten December ek.terwijl de gewone WEEKMARKT, in plaats van op Zaterdag 25 December en Zater dag 1 Januari, zal worden gehouden op Vrijdag den 24sten en Vrijdag den 31sten December aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, v. d. BRANDELER, Burgemeester. 17 December 1875. E. KIST, Secretaris. BINNENLAMLSCHE BEUIGTEN. LEIDEN, 17 Dcecmber. Uit liet regeringsantwoonl op het verslag over de onteigeningswet voor èen spoorweg LeidenWoerden blijkt, dat de minister van binnenl. zaken met genoegen uit het verslag vernam, dat de meerderheid van oordeel was, dat het algemeen belang geen tegenspraak lijdt. De beslissing over nog te (vachten voorstellen tot spoorweg-verbinding staat in geen verband met deze (vels-voordragt. liet ontwerp Rotterdam—Houten is vatbaar voor uitvoering. Bij de mon delinge behandeling van liet ontwerp LeidenWoerden is de minister be reid Ie antwoorden omtrent de bijzonderheden der onderhandelingen lus- sehen de gemeente Leiden en de concessionarissen, maar twijfelt of dit nog wel noodig is, daar de ongunstige geruchten, omtrent die zaak uitgestrooid, in den gemeenteraad van Leiden zijn gelogenstraft, en thans daaraan niemand meer gelooft. Verder beantwoordt de minister nog eenige bijzondere opmerkingen of vragen. De minister is van meening dat een afzonderlijk goederen-station, mits behoorlijk met liet andere station verbonden, voor dc uitoefening van dc dienst in vele gevallen te verkiezen is boven eene inrigtiug, waarbij alles op een terrein vereenigd is Gisteren avond hield de heer R. Koopmans van Roekeren cene lezing in de Nulsvergadering van bel alhier gevestigde departement. Des sprekers onderwerp: "Dc Pantoffel", was eene luimige voordragt over dc verschillende wijze, waarop dit "zinnebeeld van vrouwelijke overheersching", door eclilge- nooten wordt verworven, gevoeld en bestreden. De liuisse ijke tooneeitjes, die de spreker daarbij schelste, waren alleraardigst en blijkbaar zeer onder houdend voor de toehoorders. Na de pauze droeg spreker cene novelle voor, getiteld: //Grootebeonen"; eene schets, die in zekere mate eene bijdrage levert tot kenschetsing van de gevaren der pantoffelregering, terwijl de toegejuichte redenaar met eene goede overzetting vail eene van Geibels minnedichtenhoe wel niet van des sprekers hand, besloot. Gisteren avond gaf de Leidsche Koraalvcreeniging eene zanguitvoering in dc zaal van de Vereeniging voor Christelijke belangen, die door een tal rijk publiek werd bijgewoond. De uitvoering van onderscheidene liederen en zangstukken, meerendeels in verband staande met liet naderende Kers feest, werd door de aanwezigen met liet meeste genoegen gehoord en schonk de overtuiging dat de koraal-vereenïging zich onder haren verdien stelijken leider, den heer K. de Jong, met lust en ijver toelegt op voort durende ontwikkeling. Door den beer Joh. Drost werd in de pauze voor gedragen de Hymne van da Costa "God met ons", en bij liet eindigen der uilvoering aan de vereeniging dank gebrngt voor het genot, dal zij allen had geschonken, met eenen harlelijken vvensch voor haren verderen bloei, een wensch, waarmede blijkbaar al de aanwezigen instemden. Op Maandag 27 December aansl. zal aan het gebouw van liet provin ciaal bestuur te 's Hage aanbesteed worden: liet onderhouden van en liet doen van eenige herstellingen aan de gebouwen van de hoogeschool te Leiden, gedurende liet jaar 1876. alsmede het bouwen van een porte-coclière met portiersloge enz., liet in verband daarmede veranderen van den afsluit- mtuir en doortrekking daarvan lot den stads-singel, en het gedeeltelijk overwelven van de Binnenvcstgracht bij en om liet akademisch ziekenhuis te Leiden. Gisteren middag ten 4 ure zijn vier jongens, die zich op liet ijs aan de Binnenvestgracht nabij het Plantsoen waagden, door het ijs gezakt, doch spoedig gered. De minister van financien beeft bekend gemaakt, dat ter benoeming van hoogstens 18 controleurs van het kadaster in dc maand Maart e. k., op nader te bepalen dag, te 's Gravenhage een examen zal worden gehou den. Aan de betrekking van controleur van het kadaster zal verbonden zijn een jaarlijkscli tractcment van ƒ2000 tot ƒ2600, behalve vergoeding voor bureau- en reiskosten, en bovendien voor de meeste controleurs eene toelage van ƒ300 of ƒ500, naar mate van de standplaats. Die tot het exa men wenscht te worden toegelaten, kan zich vóór 15 Februarij e. k., met overlegging van dc vereischte stukkenlot den minster wenden. Het Staatsblad n°. 238 bevat het besluit van den 5I,C" December 1875, houdende organisatie van de dienst van het kadaster en van de daarmede in verband staande werkzaamheden voor de beffing der grondbelasting. Hel stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 16 December te Napels aangekomen. In n°. 49 en 50 van Ons Streven komt een artikel voor van de hand van de redactie (Agatha), get.: Vrouwenvereeniging, ter opleiding van dienst boden. Daarin wordt de vraag gesteld en beantwoord: «Zou het niet van zeer groot belang en zou het niet mogelijk zijn, dat alle Ncderlandsche vrouwen zich vereenigden om gezamenlijk de opleiding der toekomstige dienst boden ter hand te nemen?" Op de vraag of het haar belang is, meent de schrijfster dat het antwoord te vinden is in den bestaand.en toestand: er zijn geen dienstboden genoeg, getuigen de tallooze advertentien waarbij zij ge vraagd wordenen het gehalte laat veel te wenschen over. Na de bewijzen voor dit laatste Ie hebben opgegeven, komt de schrijfster tot de conclusie dat de handen moeten worden ineengeslagen om te trachten de meisjes de zoo noodzakelijke opleiding te geven, die zij in hunne jeugd helaas maar al te dikwijls missen. Wil er echter eene vrouwen-verceniging lot opleiding van dienstboden in het gezin tot stand komen, dan is er deelneming noodig van personen uit alle standen, niet alleen van hen die meisjes nemen, maar ook van haar wier dochtertjes lot dienstboden zullen worden opgeleid. De ouders moeten voelen dat de maatschappij liet werkelijk belang hunner meisjes be oogt en iu de gezinnen moet men steeds bespeuren dat de ouders medewer ken om dc leerling-dienstboden i:et goede voor te houden. De taak der leden zal zijn te zorgen dat de meisjes goed onderrigt ontvangen in ai wat een dienstbode behoort te weten. Zij zullen zich moeten verbinden om het kind dat de school verlaat, met overleg der ouders, in dienst te nemen op vastq en vooral geldende bepalingen als leerling-dienstbode. Voorloopig kan de redactie van Ons Streven niets doen dan onze landge- nonten in bedenking geven of liet niet raadzaam zou zijn een dergelijke ver eeniging te slichten. Blijkt het dat dit plan bijval vindt, dan zal het niet moeijelijk zijn een plan te maken, waarbij wel in de eerste plaats de me dewerking ook noodig zal zijn van onderwijzers en onderwijzeressen. Het goede getuigenis van de school moet de grondsteen zijn, waarop men voort bouwt, even als later het getuigschrift der vereeniging weer als maatstaf zal worden genomen voor het loon dat zij krijgen kunnen. Door op dergelijke wijze zamen te werkengelooft de schrijfster, zou men veel verdriet en ergernis voorkomenveel goeds kunnen stichten en ten slotte in onze huizen den hooggeroemden //ouden tijd" vernieuwd kunnen terug tooveren. Den 25'° dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk per spoortrein over Utrecht en 's Gravenhage naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 200 man, om dienzelfden dag aldaar te embarqueren aan boord van het stoomschip Prins van Oranje en daar mede via Suez naar Java te vertrekken. liet bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der inf. van het O. I. leger J. W. Marckart. Te Amsterdam zijn gisteren vijl werkliedenbezig zijnde aan een in aanbouw zijnd lutis in de P. C. llooftstraat, van den steiger gevallen. Een hunner werd zoo deerlijk aan hel hoofd verwonddat men voor liet behoud van zijn leven vreest. In den sigarenwinkel van den heer Y. Vv. Dammers, in de Damstraat,

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1