Hel openb. ministerie deelde mede, dat uit Brussel alleen meer dan 500 man aan het werfdepot waren geleverd, door middel van valsche papieren en valsche namen. In andere plaatsen van België was het getal ook zeer groot. De twee policie-beambten verkochten bladen wit papier met het zegel van de policie voor 5 fr. per blad, en dan vulden de zielvcrkoopers die stukken naar welgevallen in. De agent, die teregt stond, is een Fransch- man. Despieq genaamd, die in 1871 door de Commune tot hoogleeraar in de regtcn aan de universiteit te Parijs was benoemd en na den val der Commune met het beste gevolg voor Atchin geworven had. De uitspraak is bepaald op 15 December. 13 M E I, A ft' LONDEN 13 December. Door een lid van het lagerhuis, lord A. J. E. Russell, is in cene toe spraak tot zijne kiezers betoogd dat het parlement zich niet te vrede kon stellen met de intrekking, zonder meer, van de bekende slaven-circulaire. Duidelijk behoorde dooor de regering te worden uitgesproken wat te dezen opzigle de meening is van de reglsgeleerden der kroon, opdat niet eene of andere buitenlandsche regering zich op het beginsel, waarop die circulaire gegrond was, tegen Engeland zou kunnen beroepen bij een verschil over het verleenen van een toevlugtsoord aan voortvlnglige slaven. Op 15 plaatsen in het Kanaal heeft de Fransche ingenieur Lavalley grondboringen gedaan, die hel bewijs hebben geleverd, dat de gesteldheid van den bodem voor den aanleg van een tunnel zeer geschikt is. Te Harwich zal nu een reddingsboot worden gestationeerd. De po gingen daartoe gaan uit van de "National Lifeboat Institution", die hierin door een aanzienlijk deel der burgerij wordt gesteund. De laatste van het koninklijk geslacht der Stuarts is overleden, name- ij lijk lady Louise Stuart. Zij werd honderd jaar oud en verheugde zich lot het laatste oogenblik in het volle bezit van haar geestvermogens F A ft U IJl Ei. De uitslag der stemming voor de benoeming van senaatsleden blijft steeds ten voordeele van de linkerzijde en de regterzijde, vooral haar cen trum, lijdt een zware nederlaag. Het Journ. de Paris, het orgaan van het regter-centrum, werpt de schuld op de Bonapartislen, die bet bereiken van de noodige meerderheid onmogelijk hebben gemaakt. L'Huivers is ontevreden over de legitimisten, omdat door hunne handel wijze vele republikeinen van liet linker-centrum in den senaat komen, ter wijl de liberalen toch nog steeds tegenstanders der katholieke zaak blijven. De legitimisten hadden eene afzonderlijke katholieke lijst behooren op te maken, voor deze moeten stemmen en dusdoende het tot stand komen van eene volstrekte meerderheid moeten beletten; hadden zij zóó gehandeld, dan ware het gebleken dat de nieuwe staatsregeling een doodgeboren vrucht I is, en het persoonlijke septennium, ontdaan van alles, waardoor het kan belemmerd wordenals resultaat overgebleven. j Het ridderkruis van het Legioen van Eer is geschonken aan eene geestelijke zuster, mevr. Pauline Lefèvre, zuster Onésime, abdis van de zusters van den H. Joseph van Cluny op het eiland Martinique. Zuster Onésime, zegt het Journ. off., tell 51 dienstjaren in de koloniën, waarvan 36 aan het hoofd der scholen voor jonge meisjes op Martinique, in die be trekking voortdurend een ijver en een toewijding aan den dag leggende, die boven allen lof verheven is. Een voormalig hoogleeraar aan de faculteit der letteren te Besanqon, Perronis tot 14 dagen gevangenisstraf en eene boete van 500 fr. veroor deeld wegens het opwekken tot haat en verachting van de regering in een Bonapartistisch vlugschrift. Volgens de Temps is het gerucht in omloop, dat het heilige collegie binnenkort zal bijeenkomen, tot beslissing der vraag, of hel aanslaande conclave te Rome ol elders zal gehouden worden. De Paus en kardinaal Antonelli stemmen voor Itome. *- DriVICSLANB. Bij de behandeling van de begrooting van Elzas-Lotharingen in den rijksdag heeft men zich vrij algemeen verklaard tegen het behoud der kei zerlijke tabaksfabriek, welke ten behoeve der regering wordt gedreven op gelijke wijze ais zulks onder het Fransche bestuur geschiedde. De begroo ting wijst inlusschen aan. dat de financiële toestand der inrigting gunstig is, want de inkomsten zijn geraamd op 2.513.400 fr. en de uitgaven op 1,912,000 fr.zoodat een vermoedelijk batig saldo op hel einde van hel jaar aanwezig zal zijn ten bedrage van 601,400 fr. Uit de discussie is geble ken, dat ook de regering niet ongeneigd is die fabriek van de hand te doen. In den bondsraad is daarover reeds herhaaldelijk beraadslaagd en het stellige plan daartoe opgevat. Men wacht slechts op het geschikte oogenblik. Nadere berigten omtrent de ontploffing, die te Bremerhaven heeft plaats gehad, doen meer en meer het vreeselijke van de ramp gevoelen. Het stoomschip Mosel was Zaturdag voormiddag ten 11 ure uit de Nieuwe Ha ven naar de Voorhaven verlegd, om de nog ontbrekende passagiers en bagage aan boord te nemen. Voor den boeg van het schip lag de stoom boot Simsondie hel op 'stroom moest slepen. Reeds was alles gereed en waren de passagiers door het luiden der klok gewaarschuwd dat zij aan boord moesten komen, toen er nog twee wagens aankwamen, de een met bestel-, de ander met passagiersgoederen. Op laatstgenoemden wagen ston den vier kisten en een vat, en terwijl het werkvolk bezig was dien wagen te ledigen, hoorde men den knal. De kade stond juist vol menschen. deels sjouwers en ander personeel, deels passagiers, die van hunne vrienden en betrekkingen afscheid namen. Een ooggetuige, die op het dek der Mosel stond, zegt dat hij bij d n schok een aantal donkere voorwerpen, die hij door den schrik niet kon onderscheidenin de lucht zag vliegen en hij eensklaps op hel dek onder een hoop zand, glas, stukken vlcesch, enz. lag, terwijl er tegelijkertijd op de kade weinig of niets meer van de men schen te zien was. Onbeschrijfelijk was de vernieling aan boord der Mosel. De lantaarns op het dek waren verbrijzeld, de zijdeplaten van het schip gebarsten, de bak- boordshulten in het voorschip ingedrukt en verpletterd, schotten en kajui ten uit elkander gewrongenzelfs de hutten aan stuurboordzijde door de forsche Iuchtdrukking uit elkander geperst, terwijl vooral in de kajuiten der eerste klasse alle breekbare waar in stukken door elkander lag. In het ruim en overal vond men armenbeenen en andere ledematenwaarvan eenige door de open luiken in het benedenruim waren geslingerd; kortom allerwege lag alles door elkander vermengd met bloed en stukken van men- sehelijke ligchamen. Kapitein Leist, die op het dek achter eene boot stond, werden de kleederen van het lijf geslagen. De eerste, derde en vierde stuurman werden allen zwaar gewond; twee schiemannen vielen dood en van de overige bemanning worden velen vermist. Al de overige matrozen der Mosel zijn door den knal deels doof, deels hardhoorend geworden. Dadelijk werden de dooden en gekwetstenbenevens velen die door den slag slechts verdoold waren, voorloopig in een schuur gebragt en vervolgens naar de zieken barakken overgebragt. Inmiddels was er naar Bremen ge seind, vanwaar met een extra-trein twintig genees- en heelkundigen, vier ziekenzusters, benevens policie en benoodigdheden voor ziekenvervoer wer den aangebragt. Twee lijders bezweken onder de amputatie. In den loop van den namiddag vond men het lijk van den inspecteur Poppe zonder hoofd en vreeselijk verminkt. Zwaar is vooral de familie Ettmer getroffen. He heer en mevrouw Ettmer, alsook hun zoon, die naar Californië op reis ging en van wien zjj juist afscheid namen, benevens hun schoonzoon, zijn allen doodgeslagen; de schoondochter heelt een arm, een der andeic kinderen eene hand verloren. Voorts vond men in de raderkast der Simson het nil- ecngescheurde lijk eener vrouw. Een andere vrouw, met een kind op den arm. lag op het ijs en had beide beenen verloren. Tot tegen den avond zag men menschen bezig met armen, beenen, enz. in manden naar een hiertoe aangewezen plaats weg te brengen, om te beproeven of deze en gene bloedverwant of bekende welligt nil de kleedingstukken en schoeisels kon opmaken of een der zijnen onder de dooden was. Algemeen wordt ver moed, dat het ongeluk is veroorzaakt door dynamiet. Er liep een gerucht, dat een passagier, van wien een verdacht kistje op den tweeden wagen had gestaan, zich na de ramp in zijne kajuit aan boord der Mosel had dood geschoten. Wel vond men den bedoelden persoon, nadat men zijne kajuit met geweld had geopendmet een zware wond aan het voorhoofd op den grond liggen, waarna hij dan ook naar het ziekenhuis is gebragt, doch het ware van de zaak was niet bekend. ©OST-IftBIE. BATAVIA. 6 November. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den adsist.-resident van Sampang II., F. van Lier; aan den opzigter 2' hl. bij den waterstaat W. van der Goes; aan den opzigter bij de spoorwegdiev sten A. F. J. Caloire; aan den raadsheer in hel hooggereglshof mr. J. Th. M. Godefroy; aan den hoofdcommies bij het depart, van financiën II van Alphen aan den controleur 2e kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Ma dura A. M. G. Meertens: aan den adsist.-resident der afd. Tebing-Tinggi Th. G. V. Boreel; aan den commies 3e kl. bij de post- en telegr.-dienst R. W. Pereira. Ontslagen; eervol, de secretaris der resid. Tagal J. B. Scharfï; de commies op het resid.-kantoor te Banjoemas H. Th. W. Doeve; de 1' klerk op het bureau van den adsist.-rcsident van Madjalengka P. I). M. llenricus; de griffier bij den landraad te Loemadjang P. E. Boot; de controleur 2' kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura P. N. Doórninck; de hulp- onderw. aan de openb. 4e lagere school te Soerabaija C. de Gast; de opzig ter 2' kl. bij den waterstaat P. J. Dumonlin. Hersteld in activiteit: dc ambtenaar voor de Javaansche taal- en letterkunde dr. A. B. Cohen Stuart; Benoemd: tot resident van Japara, de adsist.-resident van Poerwokerto J. M. Moojen; tot resident van Rembang, de hoofdambtenaar op non-activiteit mr. J. C. J. van der Schalk; tot resident van Madioen, de adsist.-resident van Patjitan W. H. van der Hell; tot assist.-resident van Tebing-Tinggi, de controleur 1' kl. bij het binnenl. bestuur buiten Java en Madura C. J. Braun; tot adsist.-resident van Sampang, de ambtenaar op non activiteit G. A. van Delden; tot secretaris der resid. Tagal, de onderchef der afd. statis tiek ter algem. secretarie M. A. C. Herderschee: tot commies op het resid.- kantoor te Banjoemas, de ambtenaar op wachtgeld B. Pas, laatstelijk posth. te Soekadama; tot opzigter 3' kl. bij den waterstaat. J. I). Pasteur, J, BurkinkG van Kleef, C. Doesberg. J. W. F. van BrusselG. B. Berkhout, A. L. W. Heldring. L. van der Tas en M. J. IJzerman, daartoe gesteld ter beschikking van den gouv.-generaaltót lid in den raad van justitie te Sa- marang, de officier van justitie te Makassar, mr. J. II. Verbeek: tot 3° subsi.-griffier bij het hooggereglshofde ambtenaar voor de regterl. magt jhr. mr. J. H. Singendonck; tot griffier bij den landraad te Magetan.de ambtenaar voor de regterl. magt mr. A. J. (ie Geus; tot opzigter le kl. hij den waterstaat. 11. Messer; tot 1"> klerk bij het collegie van boedelm.. de klerk W. Mandeis; lot lr0 klerk, levens griffier bij den landraad te Sida- joe, P. C. Ilalkema, thans te Lamongan. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land, aan den majoor der inf. C. J. M. de Wilde; aan de le luitt. der inf. 11. L. Vorsleiibos, E. H. F. Leyssius en P. 1). W. Wilken, en aan den kapt. der inf. L. A. Drigny. Ontslagen: eervol, de le luit. der inf. P. A. Ouwens; de 2' luit. der inf. E. F. Fromberg; de buig. schrijver 5e kl. bij de mil. adminislr. F. II. Bruhns; de majoor der art. 11. W. Ketjen, onder toekenning van den titul. rang van luit.-kolonel. Benoemd: tol mil. amble- I naar 2e kl., de mil. ambtenaar 3e kl. J. van der Eist. Bevorderd: bij de infanterie, lot majoor, de kaptt. W. Q. E. Vetter, W. J. Vervloei (thans met verlof in Nederland). J C. Donckheer, A. I'. Soetens en E. L. G. J. Vei'dooren; tot kapt., de le luitt. M. KerrebijiiW. F. Braun, P. G. Bode, J. Sterk, D. Brakel en J. C. Schmidt; tot lcn lui!., de 2e luit. L. J. Smits, W. C. van den Vrijhoef, P. B. Baptist, J. T. van Uoytema, A. G. Popelier, T. J. M. F. Mollinger, J. F. F. van Bloemen Waanders, W. Klatt en C. F. Remy. Departement van marine. Verleend: een tweejarig .verlof naar Neder land, aan den referendaris bij het depart, van marine M. J. P. Struick. Be noemd: tot referendaris, de hoofdcommies F. G C. DegenItot hoofdcom-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2