Bij den lieer A. Brummelkamp, Ie Kampen, is van een onbekende de gift van 1800 ingekomen voor de weduwe van den omgekomen leeraar in de gymnastiek, de Gruyter. Tc Utrecht heeft Zaturdag avond een onbekende in de Bolerslraat j moedwillig twee pistoolschoten gelost op vrouw R.tapster aldaar, waarvan een miste en de andere haren linkerarm trof. Terstond is door den heer Monne'e geneeskundige hulp verleend. De toestand der vrouw is niet ge vaarlijk. De dader, die terstond na het feit de vlugt nam, is door de poli- cie opgespoorddes avonds werd hij in een kroeg bij het Ooslerspoor ge vonden. Hij is zekere N. uit Groningenen was van plan nog des avonds naar Groningen te reizen. Welke reden hij tot zijn misdrijf had, is tot nog toe onbekend, llij heeft echter bekend en is ter beschikking der jus titie gesteld. Aan bet spoorwegstation te Utrecht werd Zaturdag middag een vee koopmandie de rails wilde oversteken, door een trein aangereden en bekwam daarbij ernstige verwondingen aan het hoofd. Hij is aan de ge volgen overleden. Het prov. geregtshof in Drenthe heeft behandeld den moord te Havelte gepleegd op 27 of 28 September jl. Twee boerenknechts zijn beschuldigd die misdaad gepleegd te hebben. Nadat de getuigen waren gehoordeischte het openbaar ministerie voor elk eene tuchthuisstraf van minstens 5, doch 20 jaren niet te boven gaande. Te Heerenveen had Vrijdag 11. een man, werkzaam aan een hout zaagmolen het ongeluk met een balk op den schouder uit te glijdenmet het ongelukkig gevolg, dal hij op de plaats dood bleef. Hij laat eene we duwe na met negen kinderen. Het prov. geregtshof in Zeeland heeft J. van der Vorst, ond 32 jaren, landbouwer te Vrouwepolder, die voor dat hof heeft teregt gestaan terzake van moedwillige brandstichting, aan dat feit schuldig verklaard, doch onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot eene correctio nele gevangenisstraf van drie jaren. 's GRAVENHAGE13 December. Tot directeur van het spoorweg-postkantoor N°. 1 standplaats Amster dam. is benoemd de heer B. J. llerweijer, thans directeur van het postkan toor te den Helder. De officier van gezondheid ls,e kl. B. H. Thomson, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van gezondheid ls,e kl. W. Pannevis. Voorts wordt de dirigerende officier van gezondheid dr. D. llellema geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord, en de benoemde officier van gezond heid 2de kl. A. Prins geplaatst aan boord van het ramschip Guinea. Door den minister van koloniën is de heer W. M. Visser, luit. ter zee le kl., laatstelijk gedetacheerd geweest aan het dep. van marine hier te lande, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden belast met de waarneming der betrekking van inspec teur van stoomvaartdienst bij het dep. van marine daar te lande, en defini tief tot die betrekking te worden benoemd zoodra hij zijn eervol ontslag uit 's rijks zeedienst zal hebben bekomen. Z. M. de koning zal aanstaanden Woensdag avond van het Loo alhier aankomen. Z. K. II. Prins Alexander is Donderdag naar Marseille vertrokken, om zich aldaar naar Algerië in te schepen. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleencn. In de zitting van de tweede kamer van heden hebben de beraadslagin gen betreffende het lager onderwijs den ganschen dag geloopen over de schoolwelwijziging, in verband met de houding der regering. De heer Kuyper heeft aangekondigd een ontwerp tot schoolwetwijziging in den loop der zitting van de zijde der antirevolutionaire partij. De heer Moens zijnerzijds heeft een ontwerp-wijziging aangekondigd, indien de minister niet vóór Februarij een wet indiende. De hh. Haflman, lleydenrijckMesschert, Begram en van Nispen hebben tegen aandrang op de regering tot indiening dier wet geprotesteerd. De minister van binncnlandsche zaken heeft het onregtvaardige der ver wijten legen de houding der regering uiteengezet en toegezegd indiening eener wijzigingswet in den loop der zitting na de behandeling van het hooger onderwijs. De heer van Naamen heeft als amendement op hoofdstuk V voorge steld: Art. 177 (bijdragen voor gemeenten die door de kosten van het lager onderwijs te zwaar worden gedrukt) te verhoogen met 20000, en alzoo vast te stellen op ƒ190,000. Door het hoofdcomité der Nederl. vereeniging //het Iloode Kruis" is dezer dagen aan het dep. van koloniën overgemaakt eene som van 100, welke van den generaal-majoor Smits, kommandant van het koloniaal mi litair invalidenhuis op Bronbeek, is ontvaugen, als bijdrage ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden en gewonden in den strijd legen Atchin. Gezegd bedrag is ter beschikking gesteld van den gouverneur- generaal van Nederl. Indië. De minister van binncnlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dal het kon. kabinet van schilderijen in het Mauritshuis, te beginnen met 15 dezer, weder geopend zal zijn op de uren bij het algemeen reglement Bepaald. Volgens mcdcdeeling in den Ned. Spectator heeft zich alhier eene commissie gevormd tot het oprigten van een standbeeld voor Spinoza. Ook in het buitenland heeft men zich bij deze commissie aangesloten. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. XS srM S, A Si H. LONDEN 12 December. De. -prins van Wales heeftna een verblijf van acht dagenhet eiland Ceylon verlaten. Eerstdaags zullen de heeren Hamond en Johnstone, leden van het par lement, op verzoek der Engelsche houders van Turksche fondsen, zich naar Konstautinopel begeven, om te trachten eene overeenkomst met de Porte te sluiten. De Times spreekt met verontwaardiging over het gebeurde bij het ver gaan van de Deutschland. Het smart ons, zegt het blad, te moeten erken nen dat het verlies van zoovele menscheulevens in de eerste plaats schijnt te moeten worden geweien aan grove pligtverzaking van een belangrijke Brit- sche haven. Dertig uren lang kunnen schipbreukelingen op redding wachten op de zandbanken buiten Harwich, zonder dat een reddingboot of sleepboot hun bijstand geeft. De reddingboot komt niet, omdat er in geheel Harwich geen reddingboot is; en de sleepboot, die overal elders op de Engelsche kust, en dat met heel wat ruwer weer dan het Zondag was, benarden schepen te hulp snelt, komt niet omdat zij liever te huis blijft. Deze feiten zullen zulk een ernstige verontwaardiging in ons geheele land wekken, dat wij op het oogenblik aarzelen om die te bespreken op de wijze als zij verdienen. Har wich is een drukke, belangrijke haven en verdient veel geld door zijn ver keer met het vasteland. De stad is in overvloede in staat een reddingboot te koopen en le onderhouden, de behoefte aan een reddingboot is zeer vaak gevoeld en toch heelt het gemeentebestuur van Harwich dien pligt verzaakt. Dat de stad geen reddingboot bezitis een voorbeeld van even wreede als misdadige nalatigheid. Doch nog meer te veroordeelen is de liefdeloosheid, om niet te zeggen de lafhartigheidder zeelieden van Harwich, die niet met gewone zeesloepen de schipbreukelingen afhaalden. Engelsche zeelieden zijn verschrikkelijk roekeloos, doch het is iets nieuws, dal zij geen hulp bieden omdat ze niet de meest wetenschappelijk gebouwde vaartuigen hebben, tot verzekering van eigen behoud. Hetgeen, geschied is, werpt een smet op den Engelschen naam en wij kunnen niet zien, dat er iets ter verontschuldiging kan worden aangevoerd. De flesch, waarin een der passagiers zijn laatste groet aan vrouw en kin deren zond, is gevonden te Ramsgate, waar zij aanspoelde. De brief is ge adresseerd aan mevrouw Behring te Bremerhaven en beval hel volgende: //Wij zijn gestrand sinds een uur, elke minuut voelen wij een verschrik kelijk stooten. Een boot met passagiers reeds weg. Ik geloof dat wij ver loren zijn. Ik ga heen in vrede met mijn God en zonder bezorgdheid voor u. Mijn harle's groeten aan mijn vrienden, mijn kinderen en mijne schoon moeder. D. J. Behring." Uit New-York meldt men dat nabij Vicksburg een botsing heeft plaats gehad lusschen blanken en negers, waarbij zeven negers zijn gedood. FRANHKIJE. De leden van de regterzijde der nationale vergadering zijn uiterst ver bolgen over den loop der verkiezingen voor den senaat. Zij doen nog pogingen om op de eene of andere wijze eenen anderen uitslag te verkrijgen. De hh. Buffet en de Mcaux hebben den afgevaardigden der regterzijde dank betuigd voor hunnen steun en verklaard hunne candidatuur in te trekken. Te Parijs is bij de uitgevers Jouby et Roger een //Blaauwboek" ver schenen Het bevat de documenten, die betrekking hebben op het afbreken der officiële betrekkingen tussclien Nederland en Venezuela. Volgens berigten uit Japan zijn in vier der grootste steden, Tokoi, Osaka, Nagasacki en Fuchuschiwa, hoven van appèl opgerigt en is in de hoofdstad des rijks een hof van cassatie gevestigd. SPANJE. De Carlislische generaal Saballs is door een krijgsraad veroordeeld tot verlies van zijn rang als generaal en zijn titel van graaf Apons en lot 4jaar gevangenisstraf in een vesting in Afrika, nadat don Carlos zal hebben ge zegevierd Voorloopig zal hij evenwel te üurango in de gevangenis gehou den worden. - De Cuartel Real bevat een brief van don Carlos aan den bisschop van Urgel. In dit schrijven betreurt don Carlos den toestand, waarin de bis schop is gebragt. Hij geeft hem de verzekering dat hij spoedig zal aanko men, om hem de vrijheid te hergeven door de kracht zijner wapenen en met de hulp der Voorzienigheid. In eene der Rio Tinto-mijnen heeft eene ontploffing plaats gehad. Verscheidene personen zijn daarbij omgekomen. ITALIË. De dagbladen van Napels bevatten vele bijzonderheden over den schok van aardbeving, welke op 6 dezer in de zuidelijke provinciën van Italië is gevoeld en zich tot aan Rome heeft uitgestrektdoch in hevigheid vermin derende, naarmate hjj die hoofdstad naderde. De schok heeft, vcor zoover men weel, gecne belangrijke schade aangcrigl. De vrees, dat dit natuur verschijnsel in verband staat met een ophanden zijnde uitbarstiug van den Vesuvius, wordt door prof. Palmieri tegengesproken, ofschoon de werking van den krater vermeerdert. MUSTrs&tsaL/Arae». Uit Brcmershaven wordt gemeld dal aldaar een vreeselijke ramp heeft plaats gehad. Het stoomschip Moscl lag aldaar gereed om naar Nieuw-York te vertrekken en reeds waren de passagiers aan boord, toen er eene zware ontploffing plaats had. Die ontploffing werd veroorzaakt door het springen van een kistje dynamiet, hetwelk, naar men zegt onder den naam van eene andere stof, aan boord werd gebragt en bij liet afladen ontplofte. Hel aan tal dooden of vermisten bedraagt ongeveer 60 en dat der gewonden ruim 40, terwijl er nog eenige personen, die in het water waren geslagen, ver mist worden, waaronder een inspecteur en een kapitein. Van de passagiers hebben slechts weinigen zwaar letsel bekomen; zooveel te meer de voorbij gangers en werklieden op de kade. De IHosel is beschadigd, üp het dek der bijliggende sleepboot Simson was alles weggeslagen. Uit de kade is een stuk grond afgescheurd. In de naaslbijzijnde huizen zijn vele ramen vernield.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2