BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsehe Courant t van Maandag d3 December 6X75/F0. 203. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUÏTENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 11 Deeember. Het heeft H. M. de koningin behaagt, aan regenten van het gesticht »de Voorzienigheid" alhier, te doen toekomen eene zeer fraaije, rijk ingelegde dames-schrijftafel, als prijs in de voor die inrigting te houden loterij. Heden morgen ten 9 ure zijn twee jongens aan de Bioemmarkt door het ijs gezakt, doch nog in tijds gered; een door het toesteken van stok ken. De ander zou zeker zijn verdronken, zoo niet de heer Johs Willem Florijn Jr.wonende in de Vrouwensteegter hulpe was toegeschoten, die zich daartoe gekleed te water begaf en na veel inspanning het genoegen smaakte den drenkeling op het drooge te brengen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 72 tot 87 volwassen personen en 24 tot 28 kinderen. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering honden. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat aan de hoogescholen alsnog eenige studenten, die minstens in het bezit zijn van het diploma van afgelegd medisch propaedeutisch examen, kunnen worden toegelaten om hunne studiën in de geneeskunde aan die hoogeseho- len voor te zetten, op de voorwaarden, bedoeld in hel kon. besluit van 17 Mei 1872, ten inde, na het examen als arts te hebben afgelegd, tot offi cier van gezondheid 2e kl. bij de Nederl. zeemagt in dienst te treden. Al- drukken van boven aangehaald kon. besluit zijn verkrijgbaar bij het dep. van marine, alsmede bij heeren rectores magnifici aan de hoogescholen. De jagt op klein wild in deze provincie zal op Vrijdag den 31-'ten De cember a.s. met zonsondergang worden gesloten, met uitzondering van het jagtbedrijf voor bet vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, dat blijft toegelaten tot en met 1 April 1876. Het stoomschip J. B. Walker, van Rotterdam naar Batavia, is op 9 Dec. te Port-Saïd aangekomen. Het centraal-besluur van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenver bond heeft een opwekkend woord gerigt tot de werklieden, om hen aan te sporen tot deelneming aan het anti-dienstvervangingbond. In eene te Rotterdam gehouden buitengewone vergadering van aandeel houders in de nieuwe Rotterdamsche schouwburg-vereeniging (directie le Gras, van Zuylen en Haspels) zijn voorstellen van de directie ter tafel ge- tragt, ten doel hebbende haar te magtigen te dingen naar de concessie voor den Haagschen schouwburg. Het bleek dat de aanvraag zal geschieden met medewerking van den heer Valois, den tegenwoordigen directeur van dien schouwburgaan wiens voornaamste artisten dientengevolge bereids engagementen zijn aangeboden, die door sommigen werden aangenomen. Mevrouw Valois zelve was een der eersten, die tot de nieuwe combinatie toe trad. Na eene uitvoerige gedachtenwisseling werd met algemeene stemmen de gevraagde magtiging verleend. Te Maassluis is Woensdag het laatste schip van de haringvisscherij teruggekeerd, aanbrengende 8 ton haring. Met de aankomst van dat vaar- Wig is die visscherij voor dit saizoen geëindigd; de afloop is over het alge meen ongunstig te noemen, door de mindere aanbrengst, in vergelijking met vorige jaren, en de groote verliezen van netten enz. ten gevolge van de gewoed hebbende stormen. Onder de gemeente Sliedrecht had Woensdag 11. het volgende ongeluk plaats. De werkbaas van den Ilengstpolder ging met nog een persoon uit schieten. De eerste droeg het geweer, met den loop vooruit, op den schou der. Ten gevolge van de gladheid had hij het ongeluk te vallen; door den slag op den harden grond, ging bel schot af en trof hem in het bovenste gedeelte van het been. Ten gevolge van het bloedverlies, bezweek hij drie uren daarna. Donderdag heeft een 30-jarig werkman aan de werkplaats van de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij te Haarlem, door het uitschieten van de dommekracht, waarmede een waggon was opgezet, die van onderen moest hersteld worden, zoodanige wonden aan zijne borst bekomen, dat hij eenige uren daarna onder hevige smarten overleed. De man laat eene vrouw en drie kinderen na. Te Utrecht wandelden eergisteren twee dames langs den Tolstcegsingel. Op eens wierp een der dames haar mof weg, liep den trap af naar het wa ter en sprong in een bijl. De artillerist V.L., die in hare nabijheid schaat sen reed, snelde onmiddellijk ter hulp en, na herhaalde pogingen, omdat de drenkeling alle moeite deed om onder het ijs te komen, gelukte het hem haar met levensgevaar op het drooge te brengen. Zij is naar het gasthuis vervoerd en later naar de woning waar zij logeerde. Men schrjj ft deze daad aan waanzin toe. Voor het prov. geregtshof in Gelderland slond gisteren te regt J. Kluin, beschuldigd van moedwilligen doodslag. Uit de stukken bleek, dat in den avond van den 13den October 11. zekere P. v. Z. ten huize van den besch. kwam om zijne vrouw, die zich daar bevond en met wie Kluin in onbeta melijke betrekking leefde, af te halen; dat Kluin, toen v. Z. binnentrad, hem gelastte de woning te verlaten en tevens op hem toekwam om hem te verwijderen; dat beiden daarop buiten de deur geraakten en handgemeen werden en dat, terwijl zij twistende waren, vrouw v. Z. het huis uitkwam, op onheuschc wijs haar man te kennen gaf, dat zij ongenegen was hem le volgen en dan ook de woning weer binnenging, weldra door Kluin gevolgd; dat v. Z. hen volgde en in de deur ging staanmet de regterhand den cenen deurpost vasthoudende en met den linkerschouder tegen den anderen geleund; dat bij zóó staande nog eens zijne vrouw opvorderde, waarop Kluin iets mom pelde, hetgeen door v. Z. beantwoord werd met het zeggen: //woudt gij op mij schieten? ik ga geen tred terug;" dat Kluin hernam: "ik wil regt in mijne kamer hebben" en v. Z. weer zeide "ik kom niet in uwe kamer, maar ik kom mijn wijf ophalen;" dat Kluin onmiddellijk daarop zijn met hagel geladen geweer van den muur greep, het op v. Z. aanlegde en a bout portaut op hem afschoot, met dat gevolg, dat v. Z.. door het schot in delinkerhand en onder den buik in de linkerliesplooi getroffen, kermende ter aarde stortte en binnen weinige oogenblikken een lijk was. Het hof veroordeelde den besch., die zijn misdaad volledig bekende, tot acht jaren tuchthuisstraf. Te Deventer werd dezer dagen tusschen twee personen een wedden schap aangegaan om 2% flesch jenever. De man, die de weddenschap won, heeft twee flessehen daarvan uitgedronken, met het gevolg, dat hij geheel bedwelmd geraakte, gedurende eenige dagen sprakeloos bleef en zóó ernstig ziek werd, dat hij in bet gasthuis ter verpleging moest opgenomen wor den. Hij is aan de gevolgen overleden. Naar men uit Hengelo meldt is nabij Zenderen een wisselwachter onder een in aantogt zijnden spoortrein geraakt, ten gevolge waarvan het hoofd en de beenen van het ligchaam zijn gescheiden. De oorzaak wordt toege- j schreven aan misbruik van sterken drank. 's GRAVENHAGE, 11 December. Aan den heer J. P. Voswinkel Dorselen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van consul der Nederlanden voor de sta ten Illinois en Michigan te Chicago. Door Z. M. is de betrekking van commissaris der loodsentevens ont vanger der loodsgelden te Brielleopgehevenen dien ten gevolge de heer B. Snoek, thans met die betrekkingen belasteervol als zoodanig ontslagen. De heer E. T. Smeets, adjunct-controleur der directe belastingen te Amsterdam, is in die zelfde betrekking benoemd te Zwolle. Door den minister van koloniën zijn de heeren F. Verstijnen, land meter 2C kl.D. A. Berkhout en J. U. Polman, landmeter 3e kl. van het kadaster hier te lande, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd: eerstgenoemde tot ingenieur 2e kl. en de twee laatstgenoemden tot landmeter 3e kl. van het kadaster daar te lande. De prins von Wied is hier ter stede aangekomen en zal in den loop der volgende week met Hd. gemalin en kinderen naar Duitschland terug- keeren. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over hoofdstuk V der staatsbegrooting voortgezet. Die over de afdeeling waterstaat zijn afgeloopen. De spoorwegbegrooting is aangenomen met algemeene stemmen. Over hooger en middelbaar onderwijs zijn geen alge meene beraadslagingen gevoerd, alleen zijn enkele punten behandeld bij de Leidsche hoogeschool en het landbouwonderwijs. Maandag is het lager onderwijs aan de orde. Gisteren in den vooravond vernam men door het klokgelui dat er brand was uitgebroken op de Nieuwe Haven. Hij was omstreeks half zeven ont staan ten gevolge van het omslaan van een petroleumlamp. Het bovenhuis, waarin de zadelmaker S. woonde, is geheel uitgebrand. Het jammerlijk ge rucht verspreidde zich snel, dat twee kinderen daarbij waren omgekomen, die zich in de kamer bevonden, waar het vuur vernieling aanbragt. Dit ge rucht bevestigde zich maar al te zeer. liet eene kind behoorde aan de be woners der benedenverdieping, het andere was van die van het bovenhuis. Hunne overblijfselen moeten in eene verbrande kast ontdekt zijn, zoodat het vermoeden bestaat dat de kinderen, door angst bekropen, zich daarin heb ben verborgen. Men kan zich den toestand van de ouders bij dit noodlottig geval voorstellen. EV6ELAWD. LONDEN10 December. Gedurende de week, eindigende op 23 November jl.werden te Lon den 10730 schapen, 434 ossen en 105 kalveren, over zee aangevoerd, af gekeurd en naar Deptford gezonden om gcslagt te worden. Sedert zijn per stoomboot Taurus, van Rotterdam, 6040 schapen direct te Deptford aange- bragt en daar geslagt. Een bewijs dat de invoerders liever schade (Iragen cp deze wijze, dan die, welke zjj lijden ten gevolge van de hoogst hinder lijke bepalingen op den aanvoer van vee aan de markt der hoofdstad. Uit de mijn te Barnsley zijn tot dusver 60 lijken opgehaald, vele on kenbaar verminkt, liet zoeken der dooden gaat met groot gevaar gepaard, daar de mijn nog vol gas staat. Zestig worden er nu nog vermist. Prof. Max Muller zal zijn professoraat in de vergelijkende taalkunde aan de universiteit te Oxford nederleggen. Ilij wil zijn tijd en krachten geheel wijden aan de Sankrietsche literatuur, die in hem een van hare ijve rigste beoefenaars heeft gevonden. Te Manchester heeft men het vermoeden opgevat dat in een der voor steden eene misdaad is gepleegd. De deur van een huis, dat een week of drie geleden was verhuurd, werd des morgens door de policie open gevon den. Nu had het reeds de aandacht gelrokken dat er wel steenkolen, maar geen meubelen waren ingebragt en bij onderzoek werden de overblijfselen van een schedel en verschillende beenderen in de asch op den haard gevon den. Op andere plaatsen ontdekte men sporen van bloed. In de jongste dagen had men een vrouw en twee mannen herhaaldelijk het huis zien in- en uitgaan. Onder de bijzonderhedendie medegedeeld worden betreffende het ver gaan van het stoomschip Deutschland, komt o. a. voor het geval van vijf nonnenwier wanhoop het meest tot de verwarring en ontzetting bijdroeg. Zij weigerden het bevel van den kapitein te gehoorzamen om zich op dek te begeven ten einde zich te laten redden. De hofmeesteres, die zich als een heldin gedragenen vele vrouwen gered heeftdrong de nonnen met geweld het salon uit, en wist haar halverwege den trap op te brengen; doch zij klemden zich stevig aan de leuning vast, versperden den weg voor de vrou wen en kinderen die zich wilden laten redden en moesten aan haar lot wor den overgelaten. Tot in het midden van den nacht, toen verretveg het grootste gedeelte van de bemanning en passagiers in het want waren vast gesjord. hoorde men het geweeklaag der nonnen, die voortdurend gillend smeekten: "Ach Gott! rnache es nur kurz." Het beklagenswaardige lot dier vrome zusters martelde enkele moedige Duitschers op zoo duldelooze wijze, dat zij met de grootste doodsverachting herhaaldelijk pogingen deden, haar nog te redden, door le midden van bruischende golven op het dek te sprin gen en haar te trachten uit het salon omhoog te trekken. Doch alles bleef vruchteloos, en toen een groote golf het salon geheel vulde, eindigde hét lijden der vrouwen. Ook wordt nog medegedeeld dat enkele passagiers in hunne wanhoop tot zelfmoord overgingen. F lit A.KKB IJ H. De linkerzijde heeft voor de senaatsverkiezing eene lijst voorgesteld, waarop sommige ultra-legitimisten voorkomen, o. a. de heeren Franclieu, Théry, Larochejacquelin en Lorgeril, in de hoop van zoodoende den steun der uiterste regterzijde te zullen verwerven. De regterzijde heeft dezelfde lijst als gisteren voorgedragen met bijvoeging van enkele namen. Sommige leden der regterzijde protesteren tegen hel voorkomen van hunne namen op de lijst der linkerzijde, andere protesteren niet; er heerscht eene groote opgewondenheid onder de leden der nationale vergadering. Het geregtshof te Douai heeft uitspraak gedaan in de zaak van den substituut-officier van justitie en den onder prefect te Sainl-Omer, die last hadden gegeven aan de gewapende magt op een krankzinnige, die gevlugt was op het dak van het gekkenhuis, te schieten, en die ten gevolge daar van verscheidene wonden bekwam. De onder-prelect is veroordeeld tot eene boete van 100 fr., de substituut-officier tot een van 50 fr.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5