BUITEN LANDSCIIE BERIGTEN. grammen voor Penang, Singapore, Nederl. Indië en Australië kunnen Jus weder, tegen de onlangs opgegeven tariefsprijzen, langs den noordelijken weg over den geheelen alstand per telegraaf worden overgebragl. Ten behoeve van de afdeeling hoogere burgerschool van bet gymnasium j' Willem III te Batavia, wordt verlangd een lecraar in scheikunde en wis- kunde, die in het bezit is van een diploma van doctor ol candidaat in de wis- en natuurkunde of van eene acte van middelbaar onderwijs. Zij die genegen zijn zich in de voormelde betrekking aan 's lands dienst in Nederl. Indië te verbinden, kunnen ter mededinging zich uiterlijk tot en met 31 December 1875, bij een op zegel geschreven request, tot het depart, van koloniën wenden. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscou rant medegedeeld. Z. K. 11. de prins van Oranje heeft het eerevoorzitterschap aangeno men van de Nederlandsche commissie voor de in 1876 te Brussel te houden tentoonstelling «d'hygiène et de sauvetage." - Door ongeveer 300 handels-firma's te Amsterdam is een adres gezon den aan de tweede kamer, waarbij zij aandringen den minister van bin- nenl. zaken te steunen in alles wat strekken kan om aan Amsterdam spoe dig een goeden waterweg naar de Waal te vcrschaflen. Te Amsterdam trad eergisteren avond op den Zeedijk een man een goudsmidswinkel binnen, met verzoek eenige horloges te mogen zien. Aan dat verzoek werd gevolg gegeven, maar naauwelijks lagen de uurwerken op de toonbank, of de quasi-kooper nam er een weg en liep hard de deur uit. Hjj werd gegrepen en naar den winkel teruggebragt. De policie werd ge haald bet horloge bjj den man gevonden cn de dief in behoorlijke bewa ring gebragt. Te Schagen is Maandag morgen eene boerenwoning afgebrand, waar schijnlijk ten gevolge van hel broeijen van haver. Eenige kostbaarheden zijn geborgen cn ook de levende have werd gered. Te Nieuwe Diep werd Vrijdag 11. voor eene waarde van ƒ3500 aan zcevisch naar Duilschland, vooral naar Keulen, vervoerd; ongekend hooge prijzen worden tegenwoordig voor de visch in Duilschland betaald; te Keu len werd voor 3 schelvisschen ƒ8 besteed. Gisteren, meldt het V. D., was het de eerste dag der belangrijke ver knoping van de bibliotheek en kunstverzameling van wijlen onzen algemeen geachlen stadgenoot C. Ivramm. Die eerste dag bewees genoegzaam, boe de volgende dagen der verkooping zullen zijn. Noch bet koude winterweder, noch de betrekkelijke afstand van de plaats der verkooping (Kapelstraat) hield de belangstellenden terug. Werd er des morgens een aanvang ge maakt met den verkoop der portrettenwaren daarvoor reeds verscheiden vreemdelingen Utrecht komen bezoeken, de boeken over geschiedenis, aan den avond van den eersten dag verkocht, bewezen, dal de bibliotheek van den heer Kramm zeker niet minder gezocht is, dan zijne kunstverzameling. Zij bragten flinke prijzen op. Men berigt ons, meldt het V. D., dal aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt in de provinciën Gelderland en Utrecht, eene officiële aanklagt is gezonden tegen een practiserend geneesheer op een der dorpen aan de Waal, in eerstgenoemde provincie gelegen, die enkele dagen geleden, boe dringend ook daartoe door den beangsten vader aangezocht, nogtans op ruwe wijze geweigerd had geneeskundige hulp te verleenen aan boord van een vaartuig, waar het jongste kind van den schipper, een knaapje, aan een hevigen aanval van pneumonia, croup, Irjdende was en welk knaapje daags daarna hulpeloos is bezweken. i Te Wageningen is Maandag den majoor Romswinckel, namens een 30-tal leden der sociëteit de Harmonie een diner aangeboden. Des avonds werd hem eene serenade bij fakkellicht gebragt. Te Vaassen wordt sedert Zondag 28 Nov. een 21 -jarig meisje vermist. Op den avond van dien dag heeft zij smoordronken een kroeg op bet dorp verlaten, cn is na dien lijd niet weergezien. Men vermoedt, dat zij in een der vele beken of sloten is geraaktdie het dorp omgeven. Aan liet llbl. deelt men mede dal er door de schipperij te land ijve rige pogingen in bet werk worden gesteld, om de in nood verkeerende schepen te helpen. De te Vollenhove liggende ijsbreker is in gereedheid ge bragt, ten einde de vastgevroren schepen uit de kribben, enz. te verlossen. Men hoopt in bet belang van den hoogst trcurigen toestand van vele schip- persgezinnen, dat deze pogingen met goed gevolg bekroond zullen mogen worden, daar de berigten van de vastgevroren schepen allertreurigst zijn en spoedige en doelmatige hulp hoogst noodzakelijk geacht wordt. Ongeveer i 30 vaartuigen liggen nog wijd en zijd in het ijs geklemd. De Asser C. meldt het volgende: In hel noorden kunnen de koop lieden en neringdoenden, als zij inspectie over magazijnen cn winkels hou den, niet zeggen; «wij hebben geen ding's gebrek!" Op alle rivieren en slroomen zitten schepen met winterproviand vastgevroren. Kofifijsuiker, petroleum, jenever, van niets van dat alles is er genoeg. Dit is treurig, omdat het alles duur maakt. Als het niet spoedig verandert, zal menigeen op aanstaanden Nieuwjaarsdag verpligt wezen, nuchtercn te blijven. - De postkar van Koevorden kon Zondag avond, wegens de gevallen sneeuwniet verder komen dan tot den Ilardenberg. Daar hebben de con ducteur en de postillon ruggelings tegen elkander plaats genomen op een ladder, waarvoor een paard gespannen was en zoo hebben zij de postpak ketten te Zwolle aangebragt, waar zij 8 uur later dan gewoonlijk aankwa men, na den geheelen nacht onder storm en jagtsnecuw op den ladder te hebben doorgebragt. -- Zondag II. overleed te Kapellc, in Zeeland, een 4-jarig meisje aan de gevolgen van een treurige vergissing, liet kind gebruikte wegens bloed armoede een ijzerhoudend geneesmiddel; bet laatste fleschje echter, dal de apotheker zond, was, volgens verklaring van den doctor, met zwavelzuur gevuld. Het kind, dat er van ingenomen had, is onder vreeselijke pijnen bezweken. De justitie doet onderzoek. Door de provinciale stalen van Limburg is tot lid yan gedeputeerde staten dier provincie verkozen de heer J. M. H. Merckelbach, burgemeester van Wittem. Te Heer, in Limburg, werd dezer dagen een landbouwer, bij het rei nigen van zijn stal, zoodanig door een der paarden gewond, dal hij kort daarop aan de gevolgen overleed. 's GRAVENllAGE9 December. Z. M. heeft benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw den heer mr. W. K. van der Dreggenadvocaatlid van den schuttersraad der dd. schutterij te Amsterdam. -- De heer AV. van den Broek is ontslagen uit de betrekking van kanselier bij het gezant in Japan. De lieer 11. J. G. Nanninga, thans rijksontvanger te Schiermonnikoog, is als zoodanig benoemd te Dirksland c. a. Door Z. M. is bij het personeel van de geneeskundige dienst der land- magt in Nederl. lndië benoemd: lot officier van gezondheid 2e kl. de heer J. P. G. Johansen, civiel geneeskundige, voorts de tijd van duur der de tachering van den 1™ luit. G. H. Slot, van hel wapen der infanterie hier te lande, die voor den lijd van twee jaren werd gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië, op het daartoe door hem gedaan verzoek, met één jaar verlengd, en gehomologeerd het besluit van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, waarbij aan genoemden officier werd vergund, voorloo ping, en in afwachting van die goedkeuring, gedetacheerd te blijven bij het Indische leger. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen gehouden over de aldeeling waterstaat van hoofdstuk V. Tot de behandeling der artikelen overgegaan zijnde, is bel gewijzigd voorstel der huishoudelijke commissie tot het toestaan van ƒ32000, tol uitbreiding van de lokalen der griffie van de kamer, aangenomen met 53 tegen 19 stemmen. Voor de. als uitvloeisel der jongste reglerlijke organisatie, te vervullen raadsheerszelel in den hoogen raad is door dat collegie de volgende voor drag! aan de tweede kamer ingediend: 1». J. Telling, raadsheer in het prov. geregtshol in Friesland; 2". C. W. E. Vaillant, president van liet prov. geregtshof in Zeeland; 3°. A. A. de l'into, raad-adviseur bij het dep. van justitie; 4". P. Hofstede, procureur-generaal bij het prov. geregtshol in Groningen; 5°. W. B. S. Boeles, raadsheer in het prov. geregtshof in Drenthe; 6". A. R. van Bel, raadsheer in het prov. geregtshof in Utrecht. liet prov. geregtshof in Zuidholland heeft bij een heden gewezen arrest de verlaten huisvrouw van S. M. B. uit Rotterdam beschuldigd van bedrie- gelijke bankbreuk door het verduisteren van koopmanschappen tot harm boedel behoorende, één jaar celstraf opgelegd. Hare beide medebeschuldig den werden vrijgesproken, op grond dat niet is bewezen, dat zij hadden zamengespannen om de verduistering te doen gelukken. BK6ELA Sf 8?. LONDEN 8 December. Alhier is eene algemeene vergadering gehouden van houders van Turk- sche obligaliën, van alle catagorieën, om te beraadslagen over een ontwerp statuut, dat nieuwe uitgiften zal beletten. Er is een comité benoemd voor het voeren der onderhandelingen; tot ontdekking der kosten zal Yt pCt. worden gekort op den aanstaanden coupon van alle obligatiën. Volgens de Times zal de heer Otway benoemd worden lot algemeen agent van de houders. De Echo meldt dat Thomas Carlyle, de patriarch van de Engelsclie letterkunde, verleden Zaturdag zijn 80"™ verjaardag heelt gevierd. Hij ont ving bij die gelegenheid van een aantal zijner vereerders in Engeland en Duilschland adressen tot gelukwensching en een gouden gedenkpenning. De dagbladen maken thans melding van niet minder dan drie ontplof fingen in kolenmijnen, die alle drie, één op groote schaal, singling hebben aangerigt onder de mijnwerkers. De eerste bad plaats in de Rhymney Valley, en kostte aan 21 menschen bet leven; dé tweede, nabij Cardiff, bragt een 12-lai personen om, en de derde, in de Swaithe Main, nabij Barnsley. ver oorzaakte den dood van 120 van de 240 werklieden. Bovendien werden nog in eene andere kolenmijn 7 mannen verpletterd door het naar beneden storten van de kooi. De Times meent dat er te weinig notitie wordt genomen van dergelijke rampen liet verlies van een schip met 120 man brengt het land in rep en roer, dal matrozen op onzeewaardige schepen roekeloos aan gevaar wor den blootgesteld, wekt de algemeene verontwaardiging. Minder wordt er over deu dood van 120 mijnwerkers geroepen. Toch is er geene klasse van werklieden, aan welke onze moderne maatschappij meer verpligting beeft. De wetenschap is daarom geroepen om bet moeijelijke probleem van de ven tilatie der mijnen ernstiger ter hand te nemen. De steenkool is haar een onontbeerlijk werktuig en zij beeft eene schuld aan de mijnwerkers af te dom. Zij loopen nog steeds allerlei gevaren, tegen welke nog geeuc af doende maatregelen gevonden zijn. Dal een der ongelukken toe Ie schrijven is aan het werken in de mijn met een gewoon licht in plaats van met eene veiligheidslamp, wekte teregt verontwaardiging. De persoon, zekere Stokes, die de misdaad van Wainwright aan bet licht bragt, heeft zich bij den regter beklaagd over het ontvangen van brie ven, waarin bij uitgescholden en met den dood bedreigd wordt; voorts, dat het gebeurde hem zijne betrekking heeft doen verliezen en hem op allerlei wijze benadeeld heeft. De regter beloofde hem de bescherming der policie. FRANKRIJK. Volgens de Pntrie hebben de commissarissen van policie ondershands den eigenaren van groote lokalen aangeraden deze niet te verhuren voor

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2