LEIDSCHE COURAAT. 1875. i\°. 289. VRIJDAG 10 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BEBSGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs fier Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. 3.50; met het F er slag der handelingen van den tiem eenier a ad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Del verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.$ 0 's jaarsbuiten de espeditiekost en. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p, p. 6 Cents De prijs der AdvcrlcntiCn is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. aasman»? ia'jieaimvnrm«i LEIDEN, 9 December. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is o. a. ingekomen eene dispositie van gedep. staten van Zuidholland, houdende goedkeuring der gemeentebegrooting voor 187G. Daarop was geen enkele aanmerking gemaakt. Verder is ingekomen een brief van iemand zich noemende "een onbekende", waarin onder de aandacht van den raad werd gebragt dat de persoon van C. Verravoorgedragen voor de vervulling der betrekking van adjunct-marktmeester, en C. Plu, onlangs tot algemeen marktmeester be noemd, volle neven zijn, zoodat de benoeming van den eerstgenoemde niet wenschelijk kon worden geacht. Omtrent dit adres werd overgegaan tot de orde van den dag. Nog was ingekomen een adres van neringdoenden aan de Mare en de Oude Vest, waarbij zij wijzen op het belemmerende voor den handel van de afsluiting door het maken van eene nieuwe brug, vooral thans bij vriezend weder. In andere gemeenten wordt bij dergelijke werken in de behoefte voorzien door hulpbruggen. Zij verzoeken ook bier in eene dringende behoefte te voorzien door het leggen cener hulpbrug, opdat zij gcene verdere schade in hnnne nering-mogen lijden. Dit adres is gesteld in handen van burg. en wetli. Aan de orde was de benoeming eener hulponderwijzeres aan de meisjes school 2' ki. Als zoodanig werd benoemd mej. A. Honig, te Alphen. Alvorens werd overgegaan tot de stemming voor de benoeming van een adjunci-niarkimeestervroeg de beer Cock eenige inlichting van den voor zitter, t. w. of het gerucht, hem ter oore gekomen, waarheid was, dat de door burg en wetb. voor deze betrekking voorgedragen persoon een winkel of tapperij uitoefende. De voorzitter verklaarde dal ook later aan burg. en weth. was bekend geworden dat de man een winkel in touw en victualiën hield, en dat daaraan eene tapperij was verbonden, die door de vrouw werd waargenomen. De heer Cock zeide dat het nog al bezwarend en niet wen schelijk was dat een stadsambtenaar eene tapperij hield, dit kon aanleiding geven tot misbruiken. De voorzitter meende dat voor het laatste weinig gevaar bestoudaangezien de man op een geheel ander einde van de stad woonde dan dat waarop hij gewoonlijk zijne functiën uitoefende. De heer tic Fremery wees er op dat de man reeds jaren dienst op dc markten had gedaan, zonder dat er ooit aanmerking op hem was gemaakt. De voormalige marktmeester had hem wei eens gezegd dat bij er juist op zijne plaats was. Ook de hceren der gebuurten waren gehoord en van dezen had men niets dan gunstige getuigenissen vernomen. De heer Cock verklaarde zich dank baar, maar niet voldaan, omdat de Zijlpoort juist de plaats was waar de kocijen aankomen. De lieer Goudsmit zeide dat liet zijne overtuiging was dat iemand, die tapper is, niet moet benoemd worden tot stads-ambtenaar. Het deed hem leed dat burg. en wetli. de voordragl handhaafden-, als hij in hunne plaats was, zou hfl die hebben ingetrokken. De heer Librecht Lezwijn merkte aan, dat, zoo hij goed was ingelicht, het patent stond op naam van de vrouw. Tot stemming overgegaan zijnde werd met 18 stemmen benoemd J. 11. Oldenburg, thans agent van policie. Op C. Verra werden 3 stemmen uitgebragt. De voordragl betrekkelijk de riolering van het Ziekenhuis en de daarbij gelegen buurt lokte eene uitvoerige beraadslaging uit. De commissie van financiën bad geen bezwaar tegen bet verzoek van hh. curatoren tot dem ping van een gedeelte der Singclgracht en het overwelven van een ander gedeelte dier gracht, maar wilde bet veranderen van het gehcele rioolstelsel in die wijk van dat verzoek afscheiden om daarover nader haar gevoelen mede te deelen. De heer van Iterson was het gevoelen toegedaan der commissie, om aan die schijnbaar onschuldige zaak niet de riolering der geheele buurt vast te knoopen. Waarom toch waren die zaken gekoppeld? Eerst twee jaren geleden was aldaar verandering aangebragt, waarover met voldoening was gesproken. Antwoord hierop had hij in de Hukken niet gevonden. Hij vroeg hoe het rapport van burg. en weth. moest opgevat worden en of de toestand bij aanneming van het eerste ge deelte der voordragt zou verergeren. De voorzitter trad in zijn antwoord in eene ontwikkeling van den loop der zaak. Men hadwat betreft het ziekenhuis, ondervonden dat voor de faeces de doorstrooming nog minder goed was dan vroeger. De medische faculteit had eene verandering "nodig geoordeeld. Er was eene conferentie gehouden met curatoren over de toepassing van het Licrnur-stelsel in die buurt, maar daar bjj onderzoek bleek dat de kosten daarvan ƒ32000 zouden bedragen, was hier van geen sprake meer geweest. Maar nu wilde de minister een anderen weg inslaan en burg. en weth. geloofden niet dat de algemeene toestand beter zou worden, omdat het groote riool van de Narmstraat in de gracht uitloopt en het kanaal voor de helft vernaauwd wordt. Burg. en wêlh. hadden gemeend beide zaken te moeten koppelenwant de hoogleeraren waren van oordeel dat de uitlozing van het ziekenhuis niet langer mag plaats hebben in de Binnenvestgracht en het was nu niet meer dan bil- Jjjk dat ook de riolen der stad niet meer in die gracht uitloosden. De heer van iterson zag nu in de aanneming van het eerste gedeelte der voordragt een drang om tot eene verandering van het rioolstelsel te komen, want men zou staan voor een fait accompli. Hij stelde daarom voor liet verzoek van curatoren zooals het daar lag niet toe te staan maar verlof te geven het nog opengebleven gedeelte Binnenvestgracht te overwelven, daarop een muur te plaatsen en liet hekwerk door te trekken. De voorzitter bestreed dit voorstel. De toestand zooals die nu was was onhoudbaar. Er moest gezorgd worden dat geen riool in de Binnenvest- gracht meer uitloosde, en in alle gevallen zou er toch een voorstel moeten inkomen om die uitlozing te doen ophouden. Het toeslaan van het ver zoek, alzoo gewijzigd, zou gelijk staan met verwerping van het verzoek. De lieer van iterson zeide dal hij geen verzoek wilde toestaanwanneer daardoor de reeds slechte riolering nog erger werd. Nadat nog eenige woordenwisseling had plaats gehad werd het voorstel van den heer van Iterson met 14 tegen 7 stemmen aangenomen. Eene in de voordragt mede opgenomen wijziging vau het vroeger met het rijk gesloten .contract werd, op voordragt van den heer van der Lith, aangehouden, waartoe met 17 te gen 4 stemmen werd besloten. Eene voordragt tot wijziging van de verordening regelende het onderwijs op het gymnasium werd goedgekeurd. Het verzoek van het bestuur van het studenten-muziekgezelschap Sempre Crescendo, om vrijstelling van de betaling van zaalhuur voor het armen- concertwaarop door burg. en weth. afwijzend was geadviseerd, gal mede lol gedachtenwisseling aanleiding. De heer Goudsmit zou gaarne zien dat het verzoek werd toegestaan. Het argument van burg. en wetb., dat het een bedekt subsidie aan de armen zou zijnging niet op. Er werd hier niets gegeven aan dc armenmaar wel aan hen die de armen wilden onder steunen. Het was dus allezins billijk het verzoek toe te staan. De voor zitter en andere leden wezen er op dat het een gevaarlijk precedent zoude zijnwaarop zich velen zouden beroepen. Bij het vaststellen van het tarief was bepaald dat men er niet van zou afwijken en reeds waren ook eenige aanvragen afgewezen. Met 17 tegen 4 slemman werd het afwijzend praead- vies van burg. en weth. aangenomen. Op het verzoek van J. J. van Thertholen, om ontslag als hulponderwijzer 2e kl.werd gunstig beschikt, en de voordragt betrekkelijk eene overdragt van de aan de gemeente behoorende torens aan de betrokken kerkbesturen werd aangenomen. Die voordragt strekte om burg. en weth. te magtigen daarover in overleg te treden. Voor het sluiten der vergadering bragt de heer Krantz in herinnering de zaak der duinwaterleiding, waaromtrent magtiging was verleend om met maatschappijen of particulieren te onderhandelen. Htj vroeg of inmiddels het rapport van den gemeente-architect niet in handen van deskundigen kon worden gesteld, met het oog op eene eventuele eigene exploitatie. De voorzitter verklaarde dat onderscheidene personen zich hadden aangemeld en dal deze zich bezig houden met liet maken hunner plannen, waarbjj zy de teekeniiig van den architect tol basis hadden genomen. - In eene gisteren avond gehouden vergadering is alhier eene afdeeiing geconstitueerd van het Antidienstvervangingbond, waarvan het doel is de verpligte persoonlijke dienst als grondslag voor de regeling der levende strijdkrachten te verkrijgen. Tot voorzitter van het afdeclings-bestuur is benoemd de heer mr. J. T. Duys, tot vice-voorzilter de heer W. A. baron Mulert tot de Leemkule, tot secretaris de heer mr. S. J. Fockema Andreae, tot vice-secretaris de heer mr. H. J. Kann en tot penningmeester de heer dr. A. Kuenen. De afdeeiing telt aanvankelijk ruim 120 leden of begunstigers. De gemeenschap op de telegraaflijn, welke Rusland over Siberië met China, Japan en verder gelegen bestemmingen verbindt, is hersteld. Tcle-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1