lOMMANDITAIRE VENNOOTSCHAP. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. Ontvang- en Betaalkantoor. L. DROOGLEEVER FORTUYN, RotterdamBeursplein, iN0. 1. ei stopping. Ï(EK pjuegatie. PODOPliYLLE PEARCY. jtn der Carlislen binnenkort Ie Durangu bijeenkomen, om Ie beraadslagen #(ef de geschikte maatregelen, ter bestrijding van de moedeloosheid, dc desertie en de vredelievende uitingen der aanhangers van don Carlos. Het bombardement van Guetaria is door de Carlisten hervat en dat van Hernani wordt voortgezet. OlIITICHLASO. Bij besluit van den minister van oorlog, zal het naaldgeweer, hetwelk jB 1866 zooveel heeft bijgedragen lot de overwinningen van het Pruissische jeoer, weldra voor goed uil het leger zijn verdwenen. Tol heden waren de troepen der landweer nog in het bezit van dat wapen en hield men in de magazijnen nog een ontzaggelijk aantal naaldgeweren in gereedheid, om bij ,en voorkomende mobilisatie te worden gebezigd. Het nieuwe ministeriële Besluit brengt daarin een geheele wijziging. De verschillende magazijnen tullen spoedig van de noodige Mauscrgewcren worden voorzien. De postmeester-generaal, dr. Stcphan, heeft aan de ambtenaren der posterijen eene circulaire gerigt om hen tot eene beleefde behandeling van Pet publiek te vermanen. Niet dan bij groole uitzondering mogen de amb tenaren het publick laten wachten en ook dan nog slechts met eene beleefde verontschuldiging:, ledereen zooveel en goed mogelijk in te lichten en ten spoedigste te helpen moet regel zijn. In dc provincie Posen gaan hevige klaglen op over de weinige onder steuning. geschonken aan de katholieke geestelijken, die krachtens de wet óf hun bezoldiging moeten missen, ól hel land zijn uitgewezen. In het aartsbisdom Posen zijn er van de eerstgenoemde categorie ruim 50, en meer jan de helft van deze hebben uit gebrek een toevlugt in hel buitenland moe- tcu zoeken. Dezer dagen had te Berlijn de aanbesteding plaats van machineriën roor de slads-walerleiding. De heer Köchlin uil den Elzas schreef in voor 819,000 mark; Egels te Berlijn voor 751.000 m. terwijl een labrikant uit llanover en een uit Hessen, ieder, voor 370,000 m. inschreven, en eindelijk schreef de bekende fabrikant Borsig voor 360.000 m. in. Toen dit werk aan hem gegund werd, zeide hij: dat is een verlies van 300 000 m.maar ik hond mijne werklieden bezig. Uit bovenstaande blijkt, dat meerdere fabrikanten lot die opoffering bereid werden gevonden. Onlangs had, zooals meermalen gebeurd, op de beurs te Berlijn, eene vechtpartij plaats, waarbij de een den ander een oog uitsloeg. De aanran der heeft nu aan den belcedigde eene schadevergoeding van 60000 mark geschonken. In de zaak tusschen den Beijerschen minister van eeredienst en den bisschop van Regensburgis met beider goedvinden de heer von Hau- benschmicdte Munchcn, lid der eerste kamer, belast met het verhoor der priesters, die tegenwoordig zijn geweest in de conlerenlie, waarin, volgens bij den minister ingekomen informatien, eene bisschoppelijke instructie aan gaande de verkiezingen is voorgelezen. Tevens is de advocaat von Auer, telhinchen, den heer von Haubcnschmied als gedelegeerde van den bisschop toegevoegd. Door Oostenrijk is eene ernstige vermaning gezonden aan den vorst van Montenegrodaar het een feit is dat meer dan 2000 goedgewapende Monlenegrijnen zich bij de opstandelingen der llerzegowina gevoegd hebben om de Turken te bestrijden. De l'orte heeft daarover te Weenen geklaagd en graaf Andrassy heeft ten gevolge daarvan prins Nikila gedreigd onmid dellijk op te zullen houden met de toezending van het graandat geregeld tweemaal 's weeks van Triest naar Cetiinje verzonden wordt, teil behoeve van de op Montenegrijnsch gebied gevlugte familiën uit de llerzegowina. De klagt der Porte, dat dit graan niet door de Montenegrijnsche regering ver deeld. maar opgestapeld werd in de magazijnen, om in geval van oorlog met Turkije te strekken tot onderhoud van het leger, die klagt is gebleken in strijd met de waarheid te zijn. 'sGRAVENHAGE8 December. Een bij hel departement van koloniën uit Indië ontvangen telegram meldt: Gezondheidstoestand is gunstig; cholera gevallen komen niet voor; een vijandelijke aanval op Sinangri en Lampit is afgeslagen. Een bende Atchinezen, die in den nacht van 21 op 22 No vember in Missigit Longbattah was binnengedrongen, werd verdreven met achterlating van 5 dooden en wapenen daarbij werden gewond dc luitenants de Sleenhuysen cn Simmermacher, 10 mindere militairen en eene vrouw. BERLIJN, 7 December. De rijksdag besloot, na eene beraadslaging van bijna 4 uren, met groole meerderheid van stemmen, ten aanzien van de verzoekschriften lot het handhaven der invoerregten op het ijzer tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan. VERSAILLES, 7 December. In de nationale vergadering werd het debat over de hervorming van het regtswezen in Egypte voortgezet. Boucher be streed, Diipont verdedigde de overeenkomst. De discussie zal morgen wor den voortgezet. LONDEN, 7 December. De stoomsleeper Liverpool van Harwich heeft te Harwich den kapitein en een deel der passagiers en van de equipage van liet gestrande stoomschip Deutschland ontscheept. Men gelooft dal 50 pas sagiers en de rest van de equipage zijn omgekomen. De Deutschland is gestrand op de Long Sands. SHEERNESS, 7 December. Dc stuurman van de Deutschlandde eenige aan boord die de schipbreuk overleefde, zegt, dat 150 personen, zoo passa giers als bemanning, zich op hel schip bevonden hebben en, naar hij ge looft, allen omgekomen zijn. BRUSSEL, 8 December. Het Journ. de Brux. constateert dat tusschen België en Nederland ophelderingen gewisseld zijn over het gebeurde met de Phoemx. maar verklaart voor onwaar dat een uit de hoogte gestelde nota (note hautaine) van Nederland ontvangen is. PETERSBURG, 7 November. Aartsherlog Albrecht van Oostenrijk is lieden namiddag feil 2 ure hier aangekomen, en werd aan liet station, waar eene cerewacht was geplaatst, door den keizer, de grootvorsten en prins Karei van Pillissen ontvangen en regt hartelijk verwelkomd. WASHINGTON, 7 December. Boodschap van president Grant. De pre sident vergelijkt den tegenwoordigen toestand van het land met dienwaarin het een eeuw geleden verkeerde. Hij beveelt een wijziging der grondwet aan, strekkende tot het oprigten van vrije scholen zonder onderscheid van geslacht, kleur ol godsdienst, en tot het afschaffen van de belastingen, die opgebragt worden ten behoeve van de sectescholen. Hij stelt voor over te gaan tol een schatting van de c-igendommen der kerken. De betrekkingen met hel buitenland zijn over het algemeen voldoende. Hij geeft den raad. aan Amerikaansche burgers het bezitten van slaven in vreemde landen te verbieden. Het geschil met Guba duurt voort, zonder dat gelet wordt op de wetten der beschaving cn menschelijkhciden zonder dat er hoop be staat op een spoedigen afloop. De mogendheden zullen weldra gedwongen zijn te' beraadslagen over hetgeen hare belangen en hare pligten cischen. »lk heb", zegt de president, //de hoop, door Spanje een eind te zien maken aan het geschil; hoewel tot dusverre de pogingen vruchteloos zijn geweest. In den toestand is geenc verandering gekomen Intusschen vormen de op standelingen geenszins eene burgerlijke organisatie van zulk een aard dat zij erkend kan worden. De erkenning ware onbestaanbaar met de leiten. Het erkennen van de Cuhaansche opstandelingen als oorlogvoerende magt zon onvoorzigiigvoorbarig en onverschoonbaar zijn, indien niet weldra vrede en orde tot stand zouden komen. Ik geloof dat het zelfs pligt is, in de nu geopende zitting van het congres voorstellen te doen, welke noodig zullen schijnen." Daarna beveelt de president aan het vaststellen van wet ten op de emigratie cu op de verandering van nationaliteit. Hij geeft het congres den raad. aan te vullen de door hel vorige congres gemaakte wet lol hervatting van de specie-betaling met Januarij 1879, waarvan afhangt dc volkomene, gezonde en bestendige terugwerking leu voordeele van's lands nijverheid en welvaart. Dc president betoogt de noodzakelijkheid van de alschafling der wetwaarbij /'greenbacks" als betaalmiddel tol afdoening van schulden worden aangewezen. Voorts behoort de schatkist gemagtigil te worden, het muntpapier genaamd "legat tenders" te doen vervangen door bonds die langen tijd loopen; maandelijks zouden 2 milliocn dollars op deze wijze uitgegeven kunnen worden. Dok moet de schatkist gemagtigd worden goud bijeen te brengen tol de finale aflossing; tevens belmoren de ontvangsten vermeerderd, de uitgaven verminderd Ie worden. Hij acht het noodig, de regten op thee en koffij weder in te voeren. Uit hel rapport van den lieer Brislow, minister van financiën, blijkt, dat de inkomsten van het verloopen dienstjaar 288 millioen en de uitgaven 294 milliocn hebben bedragen, van welk laatste cijfer 19 millioen zijn aange wend tot schulddelging. In het eerste trimester van het loopende fiskale jaar bedroegen de inkomsten 81 en de uitgaven 84 millioen. Voor de 3 volgende trimesters worden de inkomsten op 216, de uitgaven op 184 mil lioen geschat. Burgerlijke j5lan&. Van 2 tot en met 8 December 1875. BEVALLEN: M. J. van Hoven, geb. Pauw. Z. M. Blankwaardt, geb. van Riemen, N. Beurze, geb. van der Veer. Z. W. P. Oostveen, geb Jansen, Z. C. Dozy, geb. van Terlholcn, D. E. Bonte, geb. Bodijn, Z. L. van dei- Ree, geb. Stoute, D. G. van der Reek, geb. van Gent, Z. A. Vervark, geb.' Kleinhans, Z. G. J. Dee. geb. Oltz. D. J. A. van den Bos. geb. van der Pompe, D. M. Kok, geb. Overdijk. Z. VV. P. Swaak. geb Calkhoven, Z. J. de Mey, gebf, Vijlbrief. 1). G. J. Klinkhamer, geb. Seebert, D. M. Sloos, geb. de Haas, D. G. S. Kolderman. geb. Briër, D. TV. M. Eggink, geb. Nederbragt. Z. E. M. Oldenburg, geb. Pielers. Z. M. A. Bos, geb. Visser, Z. I. J. van Ewijk. geb. van der Zee, Z. M. G. Homulle, geb. Oulhuis, I). GEHUWD: P. van Vliet, jm. en VV. van der Waals. jd. A. W. J. de Kort, jm. en 11. 11. Ribbink, jd. J. van Wecren, jm. en W. S. F. van Oosten, jd. OVERLEDEN: 11. Baars, geb. Klerk, 78 j. TV. de Vos Z., 7 m. - .1. G. F. Wollweber, 49 j. F. A Deierkauf, 49 j. M. Smit, w ede. D. Bindervoet. 82 j. W. de Groot, Z..4 m. 11. Hensing. 62 j. 11. Swaan. geb. van Pullen, 82 j. M. Klinkhamer, D.,2 j. M. van Loon. geb. de Grijs. Z. Icvenl. - J. P. G. Veuge- link. Z., 1 m. N D. Smits, Z., 8j. M. Evers, 70 j. W. van Haarlem, wed'. A. van der Heiden, 64 j. J. II. ijzerman, 78 j W. J. de Graal. I).. 19 m. W. Ilannaarl, Z., 7 m. A. J. Gans, 19 d. J. W. Mieloo. Z., 2 j. T. van der Zwet. 72 j. -- J. J. du Mortier, Z., 10 j. A. van Berkel. 52 j. P. Krassen- burg, Z., 25 j. A Esscrs, geb. Noest. 59 j. H.C. Kaneman, wed'. K. Kerkvliet, 86 j. 11. VV. de Nie. Z„ 11 m. G. Verlouw. V., 66j. Bevallen van een Jongen M. A. BOS VISSER. Leiden, 7 December 1875. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van belangstellingondervonden bij de geboorte van onzen Zoon, betuigen wij onzen welmeenenden dank. A. J. JONGMANS. 8 December. M. JONGMANS, geb. Madlener. Het Ontvang- en Betaalkantoor belast zich met het inkassceren van wissels en quitantiën op alle plaatsen in het binnen- en buitenland en geeft onmiddelijk kennis van hel inkomen der gelden. Eén Pil 's avonds. 1 1 ,25 de Boos. Eén Doos is voldoende. Te Leiden bij X. K. SWÜ5BKR, Mare, 56.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3