BUITENLANDSCHE BEKIGTE1N. boven aantastten, was er vrees, dat diens gelieelc magazijn mede in brand zou geraken Bij de pogingen om hier te redden wat mogelijk was, is zeer veel in ontredderden toestand geraakt en wat door de vlammen gevrijwaard werd. door het water bedorven, liet moet dan ook niet mogelijk zijn, vooralsnog de schade, door den heer Bolhe geleden, met eenige juistheid te bepalen. Van de schade bij den heer Bergman hoort men, dat het huis ge heel, maar de inboedel en de voorhanden goederen slechts voor de helft verzekerd zijn. Men spreekt van ecne waarde van 25,000 en eenc assu rantie van f 10,000. Uit Leeuwarden meldt men van den 6dlD: Het is moeijclijk den ontred derden toestand te beschrijven, die alom in de noordelijke gewesten op de wegen en velden hccrscht, ten gevolge van den vreeselijken sneeuwstorm, die in den afgeloopen nacht heeft plaats gehad en de sneeuw op sommige plaatsen bergen hoog heeft opgejaagd. Be nachtposlkarren uit Fiiesland en Overijssel zijn eerst heden-morgen gearriveerd; die van Assen is mede te laat aangekomen. Te Dwingcloo is gisteren doctor H. aldaar met zijn rij tuig in de huizen hooge sneeuwbergen, die in een omzien kwamen opzetten, bljjven vastzitten en is door een groot aantal dorpelingen, met spaden ge wapend, ontzet. Ook op de straatwegen in Friesland en Groningen is geen doorkomen aan; iele arbeiders zijn overal reeds den ganschen nacht aan het werk, om de wegen te ontruimen. Te Groningen kregen dezer dagen eenc vrouw uit den arbeidenden stand en hare moeder, beiden in beschonken toestand, zoodanig twist, dat de laatste, schier onkenbaar door vele wonden, iuet handen en nagels toc- gebragt, heelkundig moest worden bijgestaan. Voor hel prov. geregtshof in Zeeland stond eergisteren te rcgl J. van der Vorst, landbouwer te Vrouwenpolder, beschuldigd van moedwillige brand stichting in zijne schuur en woning. Zes getuigen zijn in deze zaak ge hoord Be besch. ontkende aile schuld. Het O. M. requireerde schuldigver klaring en veroordeeling tot cene tuchthuisstraf van 5 lot 20 jaren. Als verdediger trad op jh\ mr. W. H. Snouck Ilurgronje, die lol vrijspraak concludeerdeomdat de schuld niet bewezen was. liet hof heeft de uit spraak bepaald op Vrijdag aanst. Be minister van oorlog heeft zeer breedvoerig geantwoord op het afdec lingsversldg der tweede kamer nopens de begrooling van uilgaven voor de voltooijing van het vestingstelsel. Onder de algeineene beschouwingen, die hi) oordeelt dat ten riglsnoer moeten strekken van de behandeling van het geheele onderwerp, komt o. a. het navolgende voor; Be algemeene eischen der defensie van een land zijn niet voor zulk eene absolute oplossing vatbaar, dat er feitelijk daarvoor slechts éc'u volkomen goed stelsel zoude beslaan waar tegenover alle andere stelsels als geheel ver keerd zouden moeten worden veroordeeld. Naarmate nu de beslissingen van het algemeene tot het gedetailleerde meer afdalen, verminderen zij in uitge breidheid van strekking, terwijl zij toenemen in technisch karakter en in aantal van onderwerpen. Het is dus niet te verwonderen, dat men er naar streeft, omtegenover de onvermijdelijke verscheidenheid van opiniën, de middelen op tc sporen tot bet verzekeren van de zoozeer bedreigde stabili teit in de uitvoering, liet eerste wat daarbij voor de hand ligt is, door wettelijke regeling de toekomst te binden, maar men ondervindt al spoedig, dat, hoe wenschelijk zulks ook ware, deze niet de volkomen oplossing van alle bezwaren in zich kan bevatten. Be wetleljike regeling moet toch ih algemeene trekken blijven, en zich bepalen tot het aangeven van de linien en stellingen die men in de permanente defensie wil begrijpen. Ver der kan zij niet gaanwil zij aan de verantwoordelijkheid der elkander op volgende uitvoerders der wet beperkende cn beschermende grenzen stellen zonder hunne zelfstandigheid te vernietigen. Be vestingwet gaat daarin zooverre als bestaanbaar is. Be gedetailleerde opgave der werken voor het vestingstelsel vereischt, met schatting der kos ten, moge volstrekt noodig geweest zijn om dc gedachten tc bepalen bij de va.-tstelling der bedoelde liniën en stellingen, als absoluut heerschend boven de overtuiging der uitvoerders kunnen zij evenmin voor de toekomst dienen, als dat de opgegeven kosten een bepaald totaal cijfer kunnen waarborgen. Nog daargelaten de verhoogii.g van de eenheidsprijzen hij de contracten, de meerdere eischen wegens de verhoogde kracht en de kostbaarheid der vuur monden, zijn de fmantiële resultaten van dc vele grootc werken, ook op ander gebied in de laatste lijden uitgevoerdwanneer men die vergelijkt met de aanvankelijke ontwerpen, allen zoo vele bewijzen voor deze waar heid, die ten overvloede nog wordt bevestigd door de zesjarige ondervin ding, sedert het eerst aangeboden ontwerp van vesting-wet verkregen. Van zelve moet nu, daar men dus alles niet tc voren kan bepalen, de vraag rjjzen, of die wcnschelijke stabiliteit niet te verkrijgen zoude wezen door het instellen van eene permanente commissie. Op grond van verschillende overwegingen acht de minister het denkbeeld van de instelling eener zoodanige commissie, hoe ingenomen hij in menig opzigl daarmede ook zon-.Ie wezen, als in lijnregten strijd met onze staats instellingen cn voor geene verwezenlijking vatbaar. Reeds in de stukken heeft de minister zich. ten opzigte van zijne beginselen nopens de voltooi jing van het vestingstelsel, zeer bepaald verklaard. Zijne zienswijze omtrent deze voltooijing nadert in vele opzigtenvoornamelijk wat de Nieuwe Hol- landsclie waterlinie betreft, meer tot het ontwerp van den minister Engel- vaart dan tot die der opvolgers van dezen, echter geheel blijvende in de beginselen vastgesteld in de vestingwet en zich aansluitende bij de be staande, bij dc in uitvoering zijnde er, bij de goedgekeurde versterkingen. 's GRAVENHAGE, 8 Bccember. Boor Z. M. is aan den heer mr. W. J baron d'Ablaing van Giessen- burg, kamerheer des konings in buitengewone dienst, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van commandeur der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande reglen, haven en schnlgthien op het kanaal van Walcheren dc heer C. T. Knottenbelt, ihans controleur te Maastricht. -■ Aan den luitenant ter zee 2e kl. V. C. Dijckmecster is, op zijn ver zoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend, en de heer A. Prins, arls, is benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemagt. Boor den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzers H. T. Wee- huizen, P. van Vlodrop, D. VoorenB. Rolling cn J. V'eltens, geste'd ter beschikking van den gouvtrneur-generaal van Nedcrl. lndië, om te worden benoemd lot onderwijzer 3e kl. voor de dienst daar te lande. Naar men verneeml zal de heer Buyssenaers, die zijn ontslag heeft verzocht als V. M'. consul-generaal le Alexandrië, worden opgevolgd door den heer J. N. Anslijn, thans vice-consul van Nederland aldaar. Be minister van binnenlandsche zaken zal Zaïurdag aanst. geen gehoor verleenen. In de gisteren avond door de tweede kamer gehouden zitting zijn de algemeene beraadslagingen over hoofdstuk V, binnen!, zaken, ten einde ge- bragl; onderscheidene leden en ook de ministers voerden toen nog het woord. Be minister verklaarde aan liet slot zijner rede dat zoo dc kamer eene ministeriële crisis noodig acht, zij het moet uitspreken, maar bijaldien dit liet geval niet is zij het regeren niet door het opwerpen van disputen onmogelijk moet maken. In de zitting van heden zijn verschillende punten bij de onderdeden van hoofdstuk V besproken. Be beraadslagingen zijn gevorderd lot de afdeeling Waterslaat. Morgen voortzetting. Door de afdeelingen zijn benoemd tot rapporteurs over de onteigenings wet voor den spoorweg Leiden—Woerden, dc hh. van Kerkwijk, Begrara (voorzitter), de Vries, van Uappard en Messcherl van Vollenhoven. Op hoofdstuk liinnenl. zaken der staalsbegrooling voor 1876 zijn we derom eenige amendementen voorgedragen. Be hecrcn Tak van Poortvliet en Stieltjes hebben memorieposten voorgesteld voor rijks-subsidiën tot het onderhond en de verbetering van den Ouden IJsstl en van de Berkel, als mede een lot aanleg van een kanaal van Amsterdam naar de Waal bij Doodewaard. De heeren Kuyper, Teding van Berkhout, van Wassenaer en van Loon stellen een amendement ten bedrage van ƒ30000 voor, strekkende om eenc toelage van ƒ150 te verzekeren aan hoofdonderwijzers, die niet reeds op rijks-kweekscholen werkzaam of aan normaallessenopleidings-klassen ol anderzins van overheidswege voor de opleiding van onderwijzers bezoldigd zijn, voor eiken kweckeling, door hen opgeleiddie na afkondiging van deze wel acte van hulponderwijzer zal ontvangen, met dien verstande dat deze loelaag voor eiken kweekcling slechts eenmaal zal worden verstrekt. E S G E L .4 Jf E. LONDEN 7 December. Volgens hij dc Lloyds ontvangen lelegraphisch berigt tc Sbecrness, is eene boot, toebehoorendc aan bet stoomschip Dcutschland, van Bremen naar New-York, aldaar aangekomen, waarin de bootsman, Augustc Beek genaamd, en twee lijken waren. Deze boot was 38 uren in zee geweest. Men gelooft dat het stoomschip Deutschlandmet 150 personen aan boord, bij de monding van de Theems verongelukt is. De toenemende welstand van Liverpool blijkt uit de sommen, die door de sedert de laatste twaalf maanden in die stad gestorven burgers zijn na gelaten. Uit eene opgaal blijkt, dat dc legaten van acht dezer heeren in het geheel vertegenwoordigen meer dan 4 miliioeti Uil Hongkong wordt liet volgende gemeld: Grootc billetten, waarop de laatste onderhandelingen der Chinesche regering mei Engeland ten scherpste worden afgekeurd, zijn op de muren te Peking aangeplakt, doch onmiddellijk door de autoriteiten verwijderd. De uilslag der laatste onder handelingen heeft onder de Chinesche ambtenaren een zeer ongunsligen indruk lewccggebragt. Een gerucht wil, dat later ingewonnen inlichtingen tol de overtuiging hebben geleid dat de Mahomedaansche autoriteiten medc- pligtig zijn aan den moord op Margary gepleegd. V SI A X K SE J Ei. De prefect der Seine heeft den raad van Parijs een crediet van 10000 frs. gevraagd voor nachtelijke geneeskundige hulp. Met erkenning van de toewijding, door de geneeskundigen beloond, meende de prefect echter zijn aanvraag te moeten doen: 1". opdat men zeker zou welen, waar den doctor le kunnen vinden; 2". opdat de geneesheer vrij genoeg zal zijn om aan het verzoek te kunnen voldoen, en 3". opdat die geneesheer zeker zij van be- looning voor zijn toewijding. In elk kwartier zullen nu in liet politie bureau de namen worden vermeld van dc gcneeslieerendie zich voor nach telijke hulp beschikbaar stellen. Die hulp behoevende, vraagt men aan dat bureau een policie-agent, die medegaat den doctor halen en terugbrengen en hem een bon van 10 Ir. ter hand stelt, betaalbaar ter policie-prefccluur. Dat honorarium vordert de administratie al dan niet lerug, naar gelang van de gegoedheid der lijders. De onder-prefect van het departement Gard heeft dezer dagen een be sluit van den gemeenteraad te Aulas, die gemeend had op eigen kosten eenc buste der republiek in de vergaderzaal tc mogen doen plaatsen, vcrnieligd, aangezien niet de republiek, doch maarschalk Mac-Malion het hoofd van den slaat is en in de vergaderzaal van den gemeenteraad geen andere buste be hoort dan die van het hoofd van den staal. Montpellier en Marseille waren op 4 December reeds drie dagen lang zonder berigten uit Parijs. De sneeuw had alle gemeenschap verbroken, Tussclien Avignon en Valence waren niet minder dan elf sneltreinen door de sneeuw ingesloten. 8P1VJE, Volgens een le Madrid ontvangen berigt zullen dé voornaamste hoof-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2