LEIDSCHE OER AIT. 1°. 288i 1875. DONDERDAG 9 DECEMBER. STADS-BE RICHT EN. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; «iet het F er slag der Handelingen van den tjemeenteraad t 3.35," franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekocten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Adyertentiün is van 1—4 regelsiedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 28slen October 1875, is vastgesteld de volgende TERORDEKIKfi, waarbij wordt gewijzigd de Ferurdening houdende regeling der jaar wedden voor de teeken- en gymnastiekon derwij zers aan de openbare lagere en middelbare scholen te Leiden. De RAAD der gemeente Leiden Gelet op art. 24 der Wet van den 2d,n Mei 18G3 (Staatsblad n°. 50), hou dende regeling van het middelbaar onderwijs; Besluit Met wijziging in zooverre der Verordening van den 26sle° Februari 1874, houdende regeling der jaarwedden voor de teeken- en gymnasliekonderwij- zers aan de openbare lagere en middelbare scholen te Leiden (Gemeenteblad n°. 8), te bepalen dat van de jaarwedde voor den hulponderwijzer in de gymnastiek, met ingang van 1». Januari e. k. vastgesteld op ƒ800, een bedrag van ƒ120 wordt geacht bezoldiging te zijn voor het aan de hoogere burgerschool te geven onderwijs. Gedaan te Leiden, ter openbare raadsvergadering van den 28'len Octo ber 1875. De Burgemeester, v. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde de regeling dezer jaarwedde goedgekeurd door den Minister van Binnenlandsche Zaken, bij zijn besluit van den ls,tn December 1875, n». 32 (5' aid.), en door de Gedeputeerde Staten van Zuidhollandbij hunne beschik king van den 30 November/2 December 1875, B. n°. 3303 (3e afd.)G.S. n°. 26. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 8>tin De cember 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Johannes Kooreman. om cene smederij op te richten in het peiteel aan de Voldersgracht n°. 694 alhier; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede.dat op Woensdag den 22Jt n December aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leid- sche Courant. Rurgemeestcr en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 8 December 1875. E. KIST, Secretaris. El LEIDEN. 8 December. Vrijdag den 10dtn December, des namiddags ten half twee ure, zal de heer dr. H. Oort het hoogleeraarsambt aanvaarden by de faculteit van be spiegelende wijsbegeerte en letteren, met het houden eener redevoering in het groot auditorium van het akademiegebouw. Blijkens eene opgave in de Staatscourant (43e vervolg) zijn van de expeditionaire magt in Alchin, sedert 19 October 11., gewond geraakt 11. Belonie en L. Mekkes. Volgens bij het ministerie van binnenlandsche zaken ingekomen ambts- berigten zijn in het tijdperk van vier weken31 Ociober tol 27 November 1875, door longziekte aangetast: in Zuidholland 33 runderen, in Noordhol land 1, in Utrecht 6, in Friesland 12, totaal 52 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 108 runderen door die ziekte aangetast. De commissaris des konings in Zuidholland heeft ter kennis van de gemeentebesturen gebragt dal de minister van binnenlandsche zaken, ter toelichting van art. 6 der wet regelende de oprigting van fabrieken enz., de wenschelijkheid heeft uitgesproken dat de autoriteiten, onder welke de bij art. 6 bedoelde percelen onmiddellijk ressorteren, in de gelegenheid zou den worden gesteld zelf bezwaren tegen het verleenen van vergunning in te brengen. De gemeentebesturen zijn daarom uilgenoodigd dienovereen komstig de kennisgeving te adresseren. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 7 Dec. het Suez-kanaal ingegaan, en de Madura, mede op weg naar Nieuwe Diep, is op 7 Dec. van Napels vertrokken. In de eerste helft der maand Maart a. s. zal te 's llage een examen voor onderofficierentot het verkrijgen van den rang van 2'" luitenant bij het leger hier te lande, worden afgenomen, waartoe de volgende plaatsen worden opengesteld: voor de infanterie 30, waarvan 6 voor het ligter examen; voor de cavalerie 4, en voor de artillerie 10. waarvan 2 voor het iigter examen. Tegelijk met dat examen zal er ook een gewoon en een ligler examen ter verkrijging van den rang van 2C0 luitenant der infanterie, cavalerie en artillerie bij het Neerl. Indische leger worden gehouden. Het getal der voor de Indische dienst open te stellen plaatsen zal later worden bepaald. De onderofficieren dingende naar den rang van 2tn luitenant brj het Indi sche leger, zullen aan dezelfde eischen moeten voldoen als die voor het leger hier te lande. Door den bisschop van Haarlem zijn benoemd: lc» pastoor te Berken rode, de heer H. Kerlen, pastoor te Raamburg; tol pastoor te Raamburg, de heer A. C. F. Mutsaers, kapellaan te Kralingen; tot kapellaan te Kra lingen, de heer W. A. van Worcom, adsistent bij de 11. Petrus-parochie te Leiden. De Nederl. dierkundige vereeniging heeft te Amsterdam de gewone winter-vergadering gehouden en o. a. besloten eene zoölogische werkplaats aan onze kust in te rigten, waartoe in het volgend jaar zal worden over gegaan, nadat eene commissie, bestaande uit de hh. prof. Hoflman, dr. Hoek en dr. Hubrecht, de plaats zal hebben aangewezen, die hun het meest ge schikt voorkomt tct tijdelijke vestiging van zoodanige inrigting. De commissie voor de tabaks-quaestie te Rotterdam heeft zich gecon stitueerd en aan eenige handelaren en fabrikanten in tabak in de verschil lende plaatsen des lands eene circulaire gezonden, waarin zij op de wen schelijkheid wijst, dat in alle plaatsen van eenig belang vergaderingen van handelaren, fabrikanten en verdere belanghebbenden worden belegd, ten einde de zaak te bespreken, en de bezwaren, die tegen den voorgestelden accjjns kunnen worden aangevoerdter kennis te brengen van de kamers van koophandel en fabriekenmet verzoek de bezwaren te willen onder zoeken. Te Amsterdam had gisteren aAond in hel Paleis voor Volksvlijt het gewone jaarlijksche St. Nic, laasfeest plaats van wege liet dames-comitc voor kinderfeesten en de Vereeniging tot veredeling van het volksvermaak. 2000 kinderen der openbare armenscholen waren aldaar aanwezig. In de vol gende week zullen nogmaals 2000 kinderen onthaald worden. De hh. Gebr. Koster, te Amsterdam, geven pianino's ten geschenke, ais premie» bij pakketten boekwerken. Een dezer premiën kon niet wor den uitgereikt, omdat het bewijs er van zich bevond in een onverkocht pakket. De hh. Koster hebben nu de waarde van de premie, ƒ325, ter be schikking van de Vereeniging tot veredeling van het volksvermaak en van i het dames-comité voor kinderfeesten gesteld. Bij gelegenheid van den jongsten brand te Zwolle zijn twee personen j aangehouden, die zich aan diefstal hadden schuldig gemaakt. Een hunner heeft bij zijne aanhouding een rijks-veldwachter en een policie-agent ver scheiden slagen en kwetsuren* toegebragt met de sabel van den rijks-veld wachter. Hij is naar hel huis van verzekering overgebragt. Belrelïende den brand meldt de Zw. C. nog het volgende: Om op de plaats waar de brand ontstaan was iets te redden, viel niet te denken. Alleen eenig goud, eenige papieren van waarde en de hoeken werden bij den heer Bergman behouden. Men moest zooveel mogelijk zorgen den brand te beperken. Dit kostte ontzaggelijk veel inspanning. Van de straat kon men het bovenste gedeelte van den gevel van den heer Bergman niet met het water der spuiten hereiken. Men moest dus op de huizen aan de over zijde en voor het achtergedeelte op de bovenverdiepingen der belendende percelen gelegenheid zoeken om de vlammen boven in hel huis te bereiken. Een oogenblik, toen de vlammen uit de ramen sloegen en, door den feilen wind voorlgezweeptden voorgevel van hel huis van den heer Bolhe van

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1