BIJVOEGSEL, behoorende lei de Deidsche Courant van Maandag 6 December ób75285. BUI T EN LA iN DSC 11E BEKIGTEN. PER TELEGRAAF. 's GRAVENHAGE 4 December. Z. M. de koning-groothertog heelt benoemd tot ridder-grootkruis in de orde van de eikenkroon C. baron de Labeville, lid en secretaris van den Belgischen senaat. Door Z. M. is aan den heer J. P. Hofstede, hoofddirecteur der poste rijen, ïergunning verleend tol bel dragen der cnderscheidiugsteekenen van ridder der Pruissiscbe Kroonorde 2C kl.hem door den Duitscbcn keizer, koning van Pruissen, geschonken. Aan den heer G. de Bie is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Budel. Aan den heer J. M. van der Minne is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Middelburg. Z. M. heeft goedgevonden te bevorderen: tot commies, de adjunet-com- miesen D. van der Blom en G. Admiraal, rcspcclivelijk bij de directien der marine te Uellevoetsluis en te Amsterdam; en tot adjunct-commies, de kler ken K. W. Asmus en J. C. J. Graat, respectivelijk bij de directien der ma rine te Uellevoetsluis en te Willemsoord. Door Z. M. zijn de 2' luitt. C. J. L. Scholier en B. Gordinou de Gou- berville, respectivelijk bij het 7" en 5e reg infanterie, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Ncderl. jndië; is de 2' ruit. L. C. Baggelaar, van het 4' reg. infanterie, in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger iu Nederl. Indië, en is de officier van gezondheid 2e kl. J. M. Vorst, van het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, op non-activiteit gesteld. De 9e batterij van het reg. veld-artillerie, alhier in garnizoenis aan gewezen om met 1 Mei a. s. te Zutphen te worden gestationeerd. Bij de behandeling van hoofdstuk IV, Justitie, der staalsbegrootingin de zitting van de tweede kamer van gisteren, werd o. a. betoogd de wen- scltelijkheid der herziening van de wet van 10 Sept. 1853 tot régeling van het loczigt op de onderscheiden kerkgenootschappenvoorts gewezen op de behoefte van het belasten van in de doode hand verkregen goederen om de dertig jaren met een successieregten van de vaststelling van nadere voor waarden, waaronder aan kerkelijke vereenigingen reglspersoonlijkheid wordt verleend. Voorts werd te kennen gegeven hoe noodzakelijk het was het beheer van kerkelijke goederen bij de hervormden te regelen, en regts- zekerheid ten aanzien van geestelijke orden en kloosters te vestigen. Nog werd het verlangen geuit dat op de naleving van het tarief, vastgesteld bij de wet van 31 Maart 1847, mogt worden gelet, en aangedrongen op het vaststellen van wettelijke maatregelen tot wering van het misbruik van ster ken drank. Door den voorzitter, daartoe door de vergadering gemagligd, werden be noemd tot leden der commissie tot onderzoek der van regeringswege ont vangen mededeelingen omtrent de inrigling der regtspleging in Egyptede hit. Godelroi, Mackay, des Amorie van der Hoeven, Cremers en Gevers Deynoot; en tot leden der nieuwe commissie tot onderzoek der inlichtingen over de aansluiting van den Rijnspoorweg te Rotterdam, de hh. de Vries. Mackay, Godelroi, van Wasseuaer van Catwijck en van der Does de NS'vWSöois. Eergisteren had alhier in het hotel de l'Ettrope het diner plaats, door leden van het Roode Kruis, zoo van hier als elders, den heer ridder vou Bnltzingslöwe aangeboden. Onder de 36 personen, die deelnamen aan den disclt, merkte men ook op den reeds bejaarden heer baron van Sylsama, die ter bijwoning van het leest de reis van Friesland herwaarts had onder nomen. Sedert 28 Nov. jl. wordt alhier vermist eene 62-jarige verpleegde in het r. k. geslicht voor oude lieden. Men vreest dat haar een ongeluk is overkomen. ENGELAND. LONDEN 3 December. In eene depêche van 27 Nov. aan den Franschen minister Decazes meldt de lieer d'llarcourt, dat graaf Derby hem het volgende heeft gezegd: //En geland heeft de aandeelen in het Sucz-kanaal gekocht, alleen met het doel om een grooter buitenlandsch overwigt te voorkomen. De daad van de Engelsche regering was van zuiver defensiven aard. Ik wil het niet voor dellen, maar ik trek mijne eenigen tijd geleden in het huis der lords ge sproken woorden niet indat wij namelijk ons niet zouden verzetteu tegen eeu beheer van het kanaal door een internationaal syndicaat." Gelijk men weet gaat de heer Stephen Cave naar Egypte, om de Egyptische provinciën in orde te brengen. Dat een man, zegt de Times, zoo bevoegd als Cave, hij is thesaurier-generaal, lid van het parlement, en was een der directeuren van de Engelsche bank, zich niet kan vergenoegen met de rol van eenvoudig adviseur, van platonisch raadgever, en de reis naar Egypte niet onderneemt om nuttelooze woorden te uiten of plannen te ontwerpen bestemd om in portefeuille te blijven, behoeft niet gezegd te worden. De Khedive kan, volgens dat blad, niet anders doen dan het gansche financiëel beheer van Egypte aan den heer Stephen Cave over dragen. Naar men zegt heeft de Turksche regering eene ernstige berisping toegezonden aan den Khedive, wegens den verkoop der Suez-aandeelen aan Engeland. Volgens gerucht zal de Khedive binnen kort Parijs en Londen bezoeken. Te Manchester is het standbeeld van Cromwell onthuld, een geschenk tan mevr. Abel Heywood. Het bronzen beeld staat op een voetstuk van uitgehouwen graniet en is geplaatst tegenover de beurs. Gelijk reeds met een enkel woord werd gemeld, is Henry Wainwright ter dood veroordeeld wegens het vermoorden, met voorbedachten rade, van Harriet Lane; en is zijn broeder Thomas tot zeven jaren dwangarbeid ver wezen wegens medepligtigheid aan het verborgan houden van den moord. Henry verklaarde plegtig, na het aanhooren van zijn vonnis, dat hij de moordenaar der vrouw niet was, en noch haar lijk begraven, noch het °P»egraven of aan stukken gesneden had. FRANKKIJK. bi het Grand hotel te Parijs heeft eene bijeenkomst plaats gehad van vertegenwoordigers van de provinciale conservative pers. Een tachtigtal hoofdredacteurs en directeuren kwamen daar het wetsontwerp op de druk pers bespreken. Ten gevolge van die gedachienwisseling zullen van wege de vergadering aan de commissie uit de nationale vergadering de volgende voorstellen worden gedaan1". dat een organieke pers-wet worde ontwor pen, gegrond op het beginsel van eene jury en op afschaffing van lijfstraf; 2». dat de verkoop van bladen op den openbaren weg door de prefectuur, als preventive maatregel, niet mag belet worden. De inwijding van de nieuwe faculteit der reglsgeleerdhcid aan de universiteit te Lyon heen den 26s,cn November plaats gehad met eene rede van den daartoe door den minister afgevaardigden inspeccteur-geueraal van de faculteiten der reglsgeleerdhcid, den heer Giraud. De bekende luchtreiziger Tissandier is dezer dagen weder te Parijs met een luchtballon opgestegen, om het vormen van sneeuwvlokken in de bovenlucht na te gaan. Hij was vergezeld van den heer Louis Madier, zijn broeder en twee liefhebbers. De reizigers stegen ten 11 u. 40 m. 'svoor- middags op. Er woei een vrij hevige wind uit het noord-westen. Lang zaam steeg de ballon omhoog en werd weldra wegens den mist onziglbaar. Op 800 meter hoogte kwamen de reizigers in een laag wolken. Meer dan een kwartier vertoefden zij in die dikke witte, opaalachtige massa, waar zij eene temperatuur van 4° boven nul waarnamen. Op eene hoogte van 1500 meter waren zij boven die wolklaag. Daar vonden zij als het ware een bank van ijskristallen. De temperatuur was er nul graden. Een onein dig aantal zeshoekige sterretjes, in alle mogelijke vormen en geheel door- zigtig, dwarrelden om het bootje en schitterden van verre in het zonlicht als zoovele loovertjes van diamant. Deze ijskristallen bestonden niet in de lagere wolkmassa en bleven alzoo in eene daarboven gelegen laag, die eene dikte had van 150 a 200 meter, in het luchtruim zweven. Hooger stij gende, kwamen de reizigers boven die formatie van ijskristallen in eene temperatuur van 1" boven nul. Daar vormden de wolken, die beneden het bootje hingen, bolvormige gevaarten van het zuiverste wit en hadden veel overeenkomst met sneeuwbergen. Op eene hoogte van 2300 meter werd een stapelwolk waargenomen, door welke de zonnestralen van lijd tot tijd heenbraken Meer dan een uur lang bleven de reizigers ter hoogte van 1600 a 1700 meter zweven, en zij werden in staat gesteld verscheiden be langrijke waarnemingen te doen. Twee uren nadat zij opgestegen waren kwamen zij te llliers, depart. Eure-et-Zoir, neer, DVITICHLANB. In het diplomatiek verkeer te Berlijn heerschle na de aankomst van den Russischen rijkskanselier, prins Gortschakoff, eene ongewone levendig heid. Dingsdag middag ten 1 ure bragt prins Gortschakoff een langdurig bezoek bij prins Bismarck en vervolgens bij den Russischen gezant, prins Reuss. Den volgenden dag had hij een gehoor bij den keizer en nadat hij kort daarop een bezoek van prins BDmarck had ontvangen, heeft deze on middellijk daarna eene conferentie met den keizer gehad. Bovendien heeft prins Bismarck eene conferentie gehad met den Engelschen en met den Oostenrijkschen gezant. De IVordd. Mg. Zeit. wil weten, dat er onder handeld is over de waarborgen voor hervormingen in Turkjje. Naar men uit Munchen meldt is het geschil tusschen de regering en den bisschop van Spiers, ontslaan door het gebeurde op het kerkfeest te Oggenburg, door bemiddeling der koningin-moeder bijgelegd. De bisschop van Cultn is, wegens aanstelling van geestelijken zonder inachtneming der daarop bestaande bepalingen, veroordeeld tot eene boete van 2400 markof zes maanden gevangenitslraf. BERLIJN, 3 December. In den rijksdag heeft prins Bismarck, bij de eerste beraadslaging over het strafwet-ontwerp, dit ontwerp van het stand punt der binnenlandsche politiek des rijks toegelicht. Wanneer, zeide hij, de rijksdag het ontwerp verwierp, dan zou men in volgende zittingen daarmede terug moeten komen Veel was er in het ontwerp, dat uitstel duldt; doch andere punten kouden niet worden verschoven, zooals de be palingen betreffende nalatige beambten bij gezantschappen. Krachtens zijne ervaring moest hij verklaren, dat hij, zonder scherpere disciplinaire bepa lingen, de verantv/oordelijkheid niet dragen kon om langer minister van buitenlandsche zaken te blijven. Het was waar: de noodzakelijkheid tot toepassing van die bepalingen was, met het oog op de hooge positie, den maatschappelijken stand en de vaderlandlievende gezindheid der gezanten niet denkbaar: doch dat ook het ondenkbare plaats kon hebben, dit had den zekere gebeurtenissen in den loop dezes jaars bewezen. De rijksdag besloot de technisch strafregtelijke bepalingen naar eene commissie te ver wijzen en de overige in behandeling te nemen. VERSAILLES, 3 December. De heer Decazes heeft heden in de vergade ring voorgesteld dat Maandag aan de orde zou gesteld worden het wets ontwerp betreffende de hervorming vsn het regtswezen in Egypte. Hij zeide, dal deze aangelegenheid niet slechts Frankrijk's belangen in het Oos ten gold, maar dat ook de waardigheid der kamer van haar vorderde niet uiteen te gaan alvorens zij was afgehandeld. De heer Duprat bestreed de opportuniteit dezer discussie, na heigeen Engeland gedaan had, aangezien de gewigtige stap van die mogendheid op de beraadslagingen zou kunnen influenceren. Desniettemin werd het voorstel van Decazes met groote meer derheid aangenomen. LONDEN, 3 December. De Globe zegt, dat de Engelsche vice-consul te Zanzibar bij zijne regering heeft aangedrongen op vermeerdering van hare zcemagt voor de kust van Zanzibar. MADRID, 3 December. De Imparcial prijst de houding, welke de Fran- sche regering tegenover de Carlislen heeft aangenomen. PALERMO, 2 December. De roover I.avasco, op wiens hoofd een prijs van 6000 fr. was gezet, is dood gevonden op het grondgebied van Montc- maggiore. KAïRO, 2 December. (Via Zante). Regeringsdépêches melden dat Mun- zinger-bey vermoord is. De Khedive ontbood Heuglin en 15,000 man rukken op naar Abyssinië. Zij hebben in last niet verder door te dringen dan de troepen in 1821 geweest waren. AKADEMIE-NIEIIWi. PROMOTIE AAN DE LEIDSCIIE HOOGESCIIOOL. Oen 4dlD December de heer J. W. T. Cohen Stuart, geb. te Soerakarta, in de regten, na openbare verdediging van stellingen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5