LEIDSC1IE COD ADVERT ENTIEN. TWEEDE VERIFICATIE. 1875. 285. MAANDAG 6 DECEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het F erslng der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35, franco p. p. 3."5. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 sjaart, buiten de expeditiekost en. afzonderlijke titlpituers der Courant zijn vet krijgbaat voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AiivertenliCn is van 1—4 regels 1.— iedere regel cieer 25 cents. Bij deze Courant bclioort een Bijvoegsel. ST A DS-BEft 1CHT EN\ BINNENLANDSCHE BE5G LEIDEN, 4 December. In de maand November zijn binnen de gemeente Leiden geboren 149 kinderen, als: 82 zoons en 67 dochters, waaronder is begrepen 1 twee- linggeboorte. Overleden 81 personen, als: 18 mannen, 20 vrouwen, 21 zoons en 22 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 7. Gehuwd 35 pareu. Tot commissarissen der spoorwegmaatschappij Leiden—Woerdenwaar van dezer dagen de acte van opristiug werd gepasseerd, zijn benoemd de lil). mr. P. du Uien. mr. A. Philips, mr. L. A. J. W. baron Sioet, T. P Viruly en A. P. Zaalberg. lieden m den vroegen morgen omstreeks 5 ure, is er brand uitge barsten in de droogloods van de kleederbleekerij van 0. G. Klatner, aan den stationsweg, die spoedig vrij wat uitgebreidheid verkreeg. Door de hulp van een tweetal spuiten werd de brand echter in betrekkelijk korten tijd ge- bliischi. OTscboon hulpvaardige handen veel van bet in de loods aanwezige goed wisten te redden, is de schade toch vrij aanmerkelijk. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 65 tot 78 volwassen personen en 22 tot 26 kinderen. Naar men verneemt zullen de presidcnlen, vice-presidenten, raads- lieerenambtenaren van het openbaar ministerie en griffiers der met 1» Januarij e. k. inwerking komende nieuwe gereglshovenin eene zitting van den lioogen raad der Nederlanden, op Donderdag 30 December a. s. gezamen lijk in hunne nieuwe betrekking worden befiedigd. liet ontslag en de benoemingen van regterlijkeambtenaren, voortvloeijende uit de jongste organisatie, worden spoedig verwacht. Den 23<'n December e. k. zal aan hel depart, van binnenl. zaken wor den aanbesteed bet maken en stellen van den meialen bovenbouw voor de brug over den Rijn, nabij Arnhem. Het werk moet uiterlijk 1 Mei 1878 gereed zijn. De kosten zijn begroot op ƒ965.000. Door bemiddeling van den heer jhr. mr W. H. de Savorninj Lobman penningmeester van de afdecling Groningenbeeft de maatschappij van wel dadigheid van iemand, die zich een vriend dier instelling noemt, een gilt van ƒ800 ontvangen. Door een 50-tal vlecschhouwers is aan de Iweede kamer een adres verzonden, waarin zij beweren, dat de afschaffing van den accijns op het geslagt in strijd met het algemeen belang is. Zij beweren, dat de prijsver mindering, hij afschaffing van den accijns, die 6 of 7 cent per KG. bedraagt, »om de verhouding van de deelbaarheid der prijzen", niet meer dan 5 cent per KG. kan zijn. De gegoede burger wordt alzoo door die afschaffing weinig, de mindere in het geheel niet gebaat. Verder achten zij de afschaf fing van den accijns op hel geslagt niet wenschelijk, omdat door die heffing eene controle wordt gehouden op het zieke en algemaakte vee. Woensdag middag, meldt de Tijd, veroorloofde zich de sterke arm des geregts te Amsterdam, den inhoud van een pakhuis in de Spuistraat, nabij de Mosterdpolsteeg, waar zekere koopman van Z. zijn hammen, boter enz. had opgeslagen, op slraat le zetten. De voor hel nieerendeel ledige kisten en vaten werden door de policie bewaakt tot des middags klokke- twaalf; niet zoodra had zij zich verwijderd, of de lieve straatjeugd nam de vrjjheidop haar beurt eens inspectie te houden. Al spoedig had zij iets van haar gading gevonden; althans het duurde niet lang, of men was ge tuige van vrij ernstige vechtpartijtjes; links en regts rolden jongens en meisjes door de sneeuw, heten elkander in de hand enz., en dat alles, ge lijk bij onderzoek bleek, om biscuitjes. Door dit levendig en niet minder levenmakend tooneel gelokt, kwamen allengs ook honderden volwassenen opdagen, die, een tastbaar bewijs leverende dal "woorden wekken", zich in een oogwenk meester maakten van kisten, vaten, tooibank, schalen, bas cule en wat er verder voorhanden was. In minder dan een half uur was alles verdwenen; nog slechts ccnige oude couranten bljjven als getuigen van den roof, tol de wind ook haar in dwarrelende vaart zal hebben voortge dreven. Te Willemsdorp is het logement met annexe schuur, van G. van den Brink, bewoond door C. E. de Korver, met den inboedel, het hooi en de gereedschappen een prooi der vlammen geworden. Het hoornvee en de paar den zjjn gelukkig gered. Dezer dagen ontving een apotheker te Arnhem een brief uit Londen, van de firma Read Cie.met verzoek om prijsopgave van argentum nitri- eum. Daar hij onwillekeurig vermoedde, dat de zaak niet zuiver was, gaf Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 9J'° December 1875, 's namiddags te twee uren. hij een veel te hoogen prijs op. Niettemin volgde er eene aanzienlijke be stelling en geld er bij, althans een cheque van ongeveer ƒ400. betaalbaar aan het kantoor der London South Western Bank, Finsbnry Branch. De cheque is geknipt uit een daarvoor bestemd boek, voorzien van haiidlce- kening en stempel, enz. De apotheker werd. nu men zoo grif een prijs betaaldewaarvoor men le Londen zeer zeker ook teregt kangeheel over tuigd; hij informeerde ten overvloede naar de bank en het bleek, dal deze.' niet bestond, gelijk hij ook verwacht bad. Het merkwaardigste echter van deze zaak is, dat Zondag avond de apotheker een ongeteekend briefje uit Londen ontving, met verdraaide hand geschreven en luidende: //Laat de gezonden cheque Read Cie. eerst incasseren, alvorens nilras argenti le zenden. Een uwer vrienden." Uit Zwoile meldt men dat liet ijs reeds zoo sterk is dat vele boeren gisteren met hunne sleden op schaatsen naar de stad zijn gekomen. Voor liet prov. geregtshof in Friesland stond eergisteren teregt de persoon van D. G.. vroeger koetsier bij den heer mr. P. Heringa Cats te Oranjewoud, wegens manslag, gepleegd op eene der vrouwelijke dienstboden aldaar. De beschuldigde bekende ten volle zijne misdaad/doch was verder, gelijk van den beginne af. vrij koel en onverschillig. Het open. min. eischte zijne schuldigverklaring en veroordeeling lol tuchthuisstraf voor den tijd van 5 tot 20 jaren. Na den verdediger, jhr. mr. A. E van Boelen van Eysinga, te hebben gehoord, bepaalde het bof de uitspraak op Woensdag e. k. In Friesland zijn door besturen van verschillende ysclubs reeds hard rijderijen op schaatsen door mannen ol door mannen en vrouwen aange kondigd. De trappisten uit liet klooster Mariswald, te lleimbach, zullen zicli te Deurne ia Limburg vestigen, alwaar het huis //Landzigtvoor hen is aangekocht. (Zie verder het Bijvoegsel.) Bevallen van een Dochter G. J. DEE OLTZ. Leiden, 4 December 1875. Volstrekt eenige kennisgeving. Heden overleed Mevrouw de Weduwe Mr. A. K-RELING, in den ouderdom van bijna 85 jaar. 's Ghavenhage, 2 December 1875. Eenige kennisgeving. VAN GOUDOEVER, geboren Heden overleed, na langdurig en smartelijk lijden, mijn gefielde Echtge noot GUSTAAF JACOBUS FERDINAND WOLLWEBER.' in leven Kapitein Plaatseljjk Adjudant. C. A. HOOGEBOOM, Leiden, 3 December 1875. Wed. G. J. F. Woelweber. Heden overleed, tot ons aller diepe droefheid, onze hartelijk geliefde Vader MATTHEUS EVERS, in den ouderdom van bijna 72 jaren. Leiden, 3 December 1875. Uit aller naam, dlgemeene kennisgeving. P. EVERS. Dank zij gebracht aan G. RIETBERGEN en J. J. PLANJER, Brandmees ters van Spuit N". 3<i, mei hunne manschappenalsmede mijne buren en vrienden, voor den bijstand mij getoond bij den brand in den nacht van 3 op 4 December. C. Cf. KLiUIEB. In het Faillissement van JOB VAN LEEUWEN Chbz.vroeger Koopman, te Leimuiden, zal de tweede bijeenkomst van scliuldeischers ter veri ficatie hunner schuldvorderingen plaals hebben op Woensdag 5 Januari 1876, des middags tctwaalf urenin liet Gerechtsgebouw aan het Rapen burg, te Leiden. De Ondergeteekende verzoekt de opgave der schuldvorderingen vóór 2® December a. s. te mogen ontvangen, voor zoover dit niet reeds vroe ger is geschied. Leiden, 4 December 1875. Mr. F. WAS, Curator.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1