BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. BELGIË. De kamer van vertegenwoordigers heelt de begrooting van het departe ment van buitenlandsche zaken goedgekeurd. De heer Dedecker, algevaar digde van Antwerpen, bragt ter sprake het aanhouden van de Deensehe stoomboot Phoenix op de Schelde door een Nederlaudsch oorlogsschip; bij deze zaak waren volgens hem België's belangen ten ernstigste betrokken. De minister d'Aspremont zeide, dat het voorval inderdaad ernstig was; doch aangezien het vele belangen raakte, achtte hij hel niet weuschelijk het gebeurde thans tot een onderwerp van discussie te maken. Te Verviers is de lakenweverij van den heer Tancré door brand geheel vernield. Het gebouw, 15 meters breed, stond in eens in vlam; men is er naauwelijks in geslaagd eenige stukken laken te redden. De kinderen, die midden in het huis waren, zijn gered. De aangrenzende werkplaatsen zijn behouden. Het verlies is door verschillende verzekerings-maatschappijen gedekt. Er heeft ook een hevige brand gewoed in de suikerfabriek van den heer de Donder te Ronse; 14000 kilo's suiker, het materieel en het gebouw zijn een prooi der vlammen geworden en het is te danken aan spoedige hulp middelen, dat men het huis en de naburige gebouwen heeft kunnen redden. De verliezen worden op 20500 fr. geschat. ËKGELA1VB. LONDEN2 December. 11. M. de koningin heeft aan de jongste drie kinderen van den heer Birch, die te Perak vermoord is, een pensioen verleend ten bedrage van 75 voor elk per jaar. De telegrafische verbinding met Indie is weder hersteld. Depêches uit Bombay en Calcutta zijn aangekomen. Thomas Wainright. de moordenaar van Harriet Lane, in Whitechapel, is ter dood veroordeeld. De sultan van Zanzibar heeft aan de Pall Mall Gas. de volgende depêche gezonden, gedagteekend den 17'le0 Nov.; »Zeg aan het volk van Engeland, dat de Egyplenaren met 4 schepen en 400 soldaten, met kanon nen bi) zich. zonder waarschuwing zich hebben meester gemaakt van het noordelijk gedeelte van Zanzibar en dit bezet hebben, onze vlag te Brawa en te Kismayo hebben neêrgehaald, de forten hebben bemagiigd en onze troepen hebben ontwapend." De Pall Mall Gas. acht het niet twijfelach tig, dat het bezit van deze beide plaatsen van het grootst gewigt is voor Egypte, sedert Zaila, Berbera en llarar door de troepen van dat land zijn bezet; doch zoo dit de eenige reden voor die annexatie is, mag men ver wachten, dat Engeland en de overige Europesche mogendheden, die trac- taten met den sultan hebben gesloten, dadelijk tussche.ibeide zullen treden. Bij het Augtikaansch zendeling-genootschap is weder een som van 3000 ontvangen voor het zendingswerk in Afrika. Kort geleden waS 5000 voor dat doe! ontvangen. Volgens de Times zal de Porie weldra aan de mogendhedendie het tractaat van Parijs onderteekend hebbenmededeelen de ontworpen hervor ming, welke zij voornemens is in het staatsbestuur in te voeren en die al dadeljjk in Bosnië en de Herzegowina toegepast zullen worden. FRAMKRUK. Volgens de Jncl. de Const, heelt de generaal Chanzy aan verscheidene leden van den algemeenen raad verklaard, dat de handhaving van den slaat van beleg te Algiers, vervat in het wels-onlwerp op de drukpers, daarin opgenomen is, zonder hem alvorens te raadplegen. De gouverneur-generaal van Algerië zou nu aan het gouvernement getelegrafeerd hebben, dal hij de voortduring van den staat van beleg geheel nutteloos acht. De Temps vest int de aandacht op ecne uitdrukking, welke de minister Buffet, bij gelegenheid van het debat over de kieswet, zich heeft laten ont vallen. Toen de afgevaardigde Testelin, bij de verdediging van een amen dement, de opmerking maakte dal het gunstiger bepalingen behelsde voor de regterzijde dan voor de linkerzijde, zeide Buffet: »Dal zou juist een reden wezen om er vóór te stemmen!" Men wist wel, zegt ie Temps, dat het ministerie en de reglerfraclies met de kieswet een paiij-belang en niet het welzijn der natie beoogdenmaar het is wel een weinig onbeschaamd van den heer Buffet, openlijk daarvoor uit te komen. De Spaansche gezant, markies de Molins. heeft aan de regering een nota gezondenmet het verzoek dat hem genoegdoening worde verschaft voor de grove heleedigingenhem aangedaan in een artikel van de Pep. Franp.. waarin hij als vertegenwoordiger van moordenaars werd voorgesteld. De generaal Picard, kommandant van het 13" leger-corps, heeft de volgende kennisgeving of dagorder lol zijne troepen gerigtDe onder-officie ren Ronsel en Favérieux en de korporaal Grivel werden 's avonds van den IA4" Nov. op de openbare s'raal aangevallen door eenige werklieden, die voor het overige voor hel geregt zullen verschijnen. Deze drie militairen, die zich in een staat van wettige zelfverdediging bevonden, lieten, in plaats van zich cordaal te gedragen, gelijk het mannen in uniformen, en vooral onder-nffieïerenpist, zich beleedigen, mishandelen en ontwapenen. De onrfpr-officiei- Rouse! bekwam een vuistslag in het gezigt, de epauletten werden hem afgescheurd en dc sabel ontnomen, zonder dat de beide andere militairen hunnen kameraad te hulp kwamen, olschoon zjj goed in staat waren de aanvallers te weer te staan. De door dit voorval diep getroffen kommandant verklaarde de onderofficieren Rouxel en Fave'rieux en den korporaal Grivel van den militairen stand vervallen en maakt hunne lafheid aan de troepen van het 13" leger-corps bekend. Hij brengt in herinnering, dat teler be'eedigde of aangevallen militair het regt heeft en verpligt is te zijner verdediging gebruik te maken van zijne wapens, doch zonder verder is gaan dan tot zijne verdediging, zoodal hij nooit aanvaller worden mag. i'ünivci's deelt den iekst mede van een adres, door het te Rijssd vergaderd katholiek congres vóór eenigen tjjd tol de nationale vergadering gerigt, betreffende de bestaande bepalingen op het huwelijk. In dit adres leest men.- »Allendie den doop hebben ontvangenverloonenof zij liet willen of niet, het onuilwisebbaar kenmerk van kinderen der kerk en zijn aan hare wet onderworpen. Anderzijds behoort de huwelijksverbindtenis tusschcn Christenen bij uitnemendheid lot bet gebied der kerk. Hoe zou er dan voor hen een wettig huwelijk kunnen zijn, tenzij gesloten overeen komstig de wet der kerk? Echler beeft het burgerlijk wetboek deze onmo gelijkheid tot werkelijkheid pogen te maken en, de civile uitwerksels van hel huwelijk verwarrende met liet huwelijk zelf, hel burgerlijk huwelijk ingevoerd." Adressanten erkennen, dat deze toestand niet nieuw is, maar verklaren den stap, welken zij doen, uit de lastgeving, welke in de bekende woorden, den 3,l,n October door den Paus tot de Belgische bedevaartgangers gerigt, lag opgesloten; zich daarop beroepende, vragen zij, dat voortaan, krachtens de Fransche wetgeving, bet sacrament des huwelijks de verbind- tenis moge vooralgaan. L'L'nivers heeft dezer dagen betreffende den bouw van de kerk op Montmarire medegedeeld dat de lange duur van de grondlegging den kar dinaal-aartsbisschop der hoofdstad genoopt heeft eene voorloopige kapel te bouwen, welke voor 24000 fr. is aanbesteed. Men heeft reeds de handen aan het werk geslagen Tc Parjjs is dezer dagen een prachlige collectie violen verkocht. De Fransche en Engelsche liet hebbers betw istten elkaêr het bezit van de twee aanwezige Stradivariussen. De alt-viool blijft in Frankrijk, de andere viool gaat naar Engeland en zal daar waarschijnlijk eigendom worden van prins Alfred. Het eerste instrument bragt 7900 Ir. op, liet tweede 7000 fr. Mlie Déjazct is te Parijs overleden. Zij was aldaar geboren den 30M« Augustus 1798. L! ITftCHLAA B. Dc rijksdag beeft op nieuw het voorstel van den afgevaardigde Scliulze, om den leden van den rijksdag eene jaarlijksche schadevergoeding voor hunne aan 's rijks belangen opgeofferde moeite en lijd toe te kennen, met 179 tegen 58 slemmen aangenomen. De bondsraad beeft vroeger dit voorstel verworpen. Dezer dagen beeft de opper-president van Elzas-Lolharingen bij reso lutie het verder verschijnen van het dagblad das iïeue Strassburg verboden. De uitgever heeft een bezwaarschrift gezonden aan den rijkskanselier. lil de vergadering van hel Duilsch genootschap voor openbare gezond heid is medegedeeld, dat er bij den rijksdag adressen zijn ingezonden uit Hamburg, Leipzig, Baden en Noord-Slecswijk, te zamen voorzien van ruim 23000 bandieekeningen, inhoudende verzoek om opheffing der vaccinatiewct. Het genootschap, ofschoon ten volle vertrouwende dal de rijksdag zich niet zal laten overhalen om de naauwelijks ingevoerde wet af te schaffen, heeft echter gemeend, tegenover liet publiek niet te mogen zwijgen en derhalve bij den rijksdag ecu krachtig protest tegen dergelijke verzoekschriften ingezonden. ADEN, 2 December. Volgens bcrigten uit Zanzibar, hebben de Egypti sche troepen Juba en Kismayo bezetdie tot liet gebied van Zanzibar's Sultan belmoren. De Egyplenaren ontwapenden de troepen van den Sultan en lieschcn de Tttrksclie vlag. WEENEN, 2 December. Het Fremdenblatt verneemt, dat liet beweren van den Times, alsof de onderhandelingen van Oostenrijk en Rusland be treffende de hervormingen, door de Porie in de Herzegowina aan te bren gen, schipbreuk zouden geleden liebucn, uit dc lucht is gegrepen. Oosten rijks voorsti llen zouden reeds sedert eenigen lijd te Petersburg in beginsel aangenomen zijn. Thans moet nog slechts over de bijzonderheden beslist worden, en dit zal plaats hebben zoodra de Czar en Gorischakoff te Peters burg zijn teruggekomen. PARIJS, 2 December. De afdeeliugen der nationale vergadering hebben in de commissie voor de ontbinding 9 afgevaardigden van dc regterzijde en 6 van de linkerzijde gekozen. Daar allen voor de ontbinding waren, duurde de beraadslaging in de aldeelingen kort. Het voorstel der linkerzijde nopens de bepaling van het tijdstip der ontbieding vond bij de regterzijde goedkeu ring en zal slechts weinig gewijzigd worden. CAIRO, 2 December. De aandeelen der Sttez-kanaal-maalscbappij zijn aan Engeland verkocht op dezelfde voorwaarden, waarop de Khedive die hezal: die aandeelen geven regt op bet uitbrengen van tien stemmen in de ver gaderingen. BERLIJN, 2 December. De zitting van den rijksdag, waarin liet wets ontwerp op de posterijen voor de tweede maal zou gelezen worden, moest worden verdaagd. Door de gasvlammen geraakte liet bouten beschot achter den zetel des voorzillers in brand. Terstond werd de brand gebluscht. BERLIJN, 2 December. Een artikel in de Prov. Corr. over dc regten op ijzer wordt in politieke en handelskringen in dien zin uitgelegd, dat al de regeringen besloten hebben de ijzertolquaeslie te doen oplossen in over eenstemming met de tegenwoordige begrippen van staathuishoudkunde. MADRID. 2 December. In handen des konings hebben lieden avond den eed afgelegd de heeren Canevas del Castillo als minister-president, Calderon Collantes als minister van buitenlandsche zaken, Ilerrera als minister van justitie, Toreno als minister van openbare werken. De andere ministers zijn gebleven. MADRID, 2 December. De Imparcial conslateert liet gerucht, volgens hetwelk Sisanago aan don Carlos een eervol »convenio" zou voorstellen, en verlangt dat het leger zijne zege voortzette totdat een volkomene overwin' ning zal behaald zijn, die de nationale eenheid met de gelijkheid van alle provinciën bevesLigt. MADRID. 2 December. Het ministerie heeft een onderhoud met de gene raals Quesada en Campos gehad, waarin besloten werd twee legers le orga-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2