LfilDSCHE COURAMT. 284. ZATURDAG 4 DECEMBER STADS-BER ÉCHTEN. BiNNEN LA ft I >SCH E BEK IGTEN. 1875. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prij* der Courant ts per vierendeel /aars f 3.franco p. p. 3.50; met het F er slag der Handelingen ran den tiernernteraad r 3.35, franco p. p. f 3.35. Het rerslag afzonderlijk is verkrijgbaar r oor 2.50 'sjaars, buiten de exp*ditiekosten. afzonderlijke nominers der Courant zijn verkrijgbaar cour 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Ad verf ent i£n is van 1—4 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. R:jA..U.JVt'7JnKBa BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van 1". Jacobbs Johannes Taverne, winkelier, wo nende alhierom eene slachterij op. Ie richten in het huis in de Maars- mansleegwijk IV, n", 85, en 2". Hendrik Otto Si.ok, vleeschhouwer wonende alhier, om eene slachterij met veestalling o\r te richten in het huis aan de Uiterstegracht, wijk VII, ne. 49, Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan hel publiek dat genoemde verzoeken, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente Ier visie gelegd zijn; alsmede dat op Vrijdag den 17'0 December aanst., 's voormiddaas te elf uren, op het Raadhuisgelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leid- sche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 3 December 1875. E. KIST. Secretaris. LEIDEN, 3 December. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt to in tiet volgende jaar eenige jongelingen, na behoorlijk afgelegd exa men, op het kon. instituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden toegelatenom le worden opgeleid lot 2*'" luitenant bij het corps mariniers. Omslreeks de maand April 187G zal nader worden bekend gemaakt het aantal plaatsen en de wijze waarop ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen in dat jaar voor eene plaatsing in aanmerking ko men, zich daartoe aan den minister van marine moeten wenden. Alleen zij worden, toegelatendie geboren zijn in de jaren! 1859, I860 en 1861. Het stoomschip Friesland, van Rotterdam naar Batavia, is op 2 Dcc. van Suez vertrokken. Door burg. en weth. van Amsterdam is aan den minister van hinnen- landsche zaken een adres gezondenwaarin met aandrang verzocht wordt om de noodige gelden op de rijks-begrooting ie brengen, opdat reeds in 1876 met hel graven van een kanaal van Amsterdam naar den Rijn en de Waal worde begonnen, waarbij de rigting door de Geidersclie vallei wordt aanbevolen. Tc Gorinchem heeft zich vrijwillig in arrest begeven zekere C. de V. van Sliedrechtonder het voorgeven ten nadecle van Schram de Jong aldaar eene belangrijke hoeveelheid hoepels ontvreemd, naar Rotterdam vervoerd en aldaar te gelde gemaakt te hebben, hetgeen bij een ingesteld onderzoek overeenkomstig de waarheid werd bevonden, zoodal de V., bij wien het vooruilzigt om gedurends den winter voor rekening van den staat gehuisvest en gevoed le worden stellig meer gegolden heeft dan berouw over den ge- pleegden diefstalnog ilienzelfdcn dag naar de cellulaire gevangenis is over- gebragt De V. was een omslagen veroordeelde, die reeds vroeger door hel prov, geregtshof in Zuid-Holland lol criminele straffen veroordeeld werd. Dingsdag II. gaf de conducteur van een trein van den Centraalspoor- weg een paket af, aan het station Nijkerk. Een passagier, die juist uit den trein was gestapt, nam, onderwijl de conducteur verder de portieren opende, het paket op en hield dal bij zich. De justitie heelt zich met de zaak bemoeid en tegen den dader proces-verbaal opgemaakt. Dezer dagen was een drietal Siaphorster boeren voor den regter te Zwolle geweest. Bij hunne terugwandeling naar Staphorst ontmoetten zij een 17-jarigen schippersjongcnvan wien een hunner een flesch jenever eischte, onder bedreiging hem anders te zullen verzDe brutale boer zoude werkelijk dit plan hebben volvoerd en had reeds den schipper nabij tie schutsluisdoch gelukkig greep hij zich aan eene ketting eu werd op bel hulpgeschrei door een nabij wonenden .winkelier onlzet. Naar men uit Oudelande meldt werd Maandag morgen op den Ouden Bjczclingschen dijk in eene sloot gevonden het lijk van een 30-jarig jong man, woonachtig te Biezelingen, die bekend stond als een braaf oppas send mcnsch. Daar liet hoofd op het ijs tegen den kant lag, meent men dat hier van geen verdrinken sprake kan Zijn. Er loopen geruchten dat er een misdaad gepleegd is. Zondag avond was de verongelukte nog te 'sGra- Ij venpolder in eene herberg geweest, in gezelschap van een ander persoon, met wien hij ook van daar was vertrokken en die i.u schijnt te vertellen, dat hij door de duisternis zijn kameraad was kwijt geraakt. De commissie uit de tweede kamer, die onderzoek! heeft de inlichtin gen van den minister van koloniën, op het adres van mr. J. J. van Angel- heek, houdende verzoek dal aan den adressant alsnog worde uitgereikt een besluit van ontslag als raadsheer in het hooggereglshof in Indie, met regt op pensioen enz., stelt als conclusie aan de kamer voor, om, den minister van koloniën dankzeggende voor de inlichtingen, te verklaren dat zij den wensch blijft uitspieken dat de zaak van den liter van Angclbcek op eene billijke wijze worde beëindigd. Zij oordeelt echter met den minister dat, zoolang de heer van Angclbeek tegenover de regering het standpunt inneemt als nare hij nog steeds lid in het gereglshof, er geen sprake kan zijn van eenige legcmoetkoming. Naar het D. r. Z-tl. verneemt is over de stiikerconventie en de stti- kcrwelten, bij liet onderzoek in de afdeelingcn van de tweede kamer, door de overgroote meerderheid der leden een ougunslig cordtcl uilgesproken. 'sGRAVENHAGE, 3 December. liet heeft Z. M. behaagd den heer G. van Bfiltzingslöwenwonende le Soerabaija. lei' erkenning zijner groote verdiensten in de menschlievende zaak, waaraan de Nederl. vereeniging tol hulp aan zieke en gewone krijgs lieden in lijd van oorlog hare krachten wjjdtte benoemen lot eerelid dier vereeniging. De minister van koloniën heeft den beer G. von Biiltzingslöwen, voor malig gedelegeerde der vereeniging '/het Roode Kruis" bij de 2d« expeditie tegen Atchin, in het bezit gesteld van bet eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven, met de gesp "Atjeh 1873 1874", en van de Atchin-me- daille, en dat wel krachtens een kon. kabinets-rescript van 14 October jln9. 5. Z M. de koning-groot hertog heelt benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon de bh. VVouwermans, Dupont, Thielens Jr. en Odemare, allen officieren in Belgische dienstbelast geweest met het toezigt op de ontgrar ving der stoffelijke overblijfsels van het Hollandsch garnizoen op de citadel le Antwerpen, die later met krijgseer zijn ter aarde besteld op het kerkhof te Ginneken bij Breda. Tot ontvanger der directe belastingen te Veldhoven is benoemd de heer G. A. M. Bevers, thans surnumerair, werkzaam in de inspectie Rotterdam. De heer G. Bouricins, rijksontvanger te Zuidhorn c. a., is als zoodanig benoemd te Onde Pckel-A. Dij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt van Ne der!. Indië is benoemd tot officier van gezondheid 2" kl., de heer G. Mya- lowilsch, civiel geneeskundige. In de zitting van de tweede kamer van lieden is de behandeling van hoofdsl. IV, Justitie, der staalsbegrnoting voortgezet. Onder de verschillende punten, die besproken werden, was de quaestie van de Phoenix. De heer Tak heeft de regering voor hare houding in deze hulde gebragt en de minister heeft geantwoord dat die zaak eenvoudig is eene quaestie van souvereini- teitsregt op ei zen territoriaal gebied. Hel hoofdstuk is met algemeene stem men aangenomen. De leden der commissie voor de huishoudelijke aangelegenheden der tweede kamer hebben op het V" hoofdstuk der staatsbegrooting een amendement voorgesteld, strekkende om een memorie-post te doen opnemen, Iuidende:- kosten van vergrooling van het locaal, bij de tweede kamer der staten- ganeraal in gebruik, en aankoop daarvoor van een gebouw. De hooge raad (burg. kamer) gaf lieden zijne beslissing in den eisch tot cassatie van een arrest van het hol' in Zuidholland, waarbij in hel pro ces tusschen den heer E. Oort, gezagvoerder van het stoomschip Willem III, en de sloomvaartmaatschappij Nederland, tegen de firma H. Muller en C°.te Rotterdam, is beslist, dat de schipper veranlwoordelijk is voor de schade aan de hem ten vervoer toevertrouwde goederen overkomen, ook al mogt de schipper zich op overmagt, in casu brand, beroepen. Ter vervulling der vacalure, hij de Ned. hervormde gemeente alhier, onlstaan door het overlijden van d\ J. J. van den Broek, is door het kies- collegie het volgend zesial van predikanten zamengesleld: dd. G. J. van der Flier, th. dr.te Delft; J. II, Guldenarm, te Oostliem; C. J. G. van Hoog straten, te Almelo: E. A. G. van Iloogenhuyze, te Steenwijk; W. J. Immink, te Kollum, en II. Smeding, th. dr,te Haarlem,

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1