I)e lltld. en tV. d. C. bevat de volgende «mededeeling en "waarschu- wing." Het telegram van de behouden aankomst te Batavia van het slootn- 1 schip Prinses Amalia van de stoomvaartmaatschappij //Nederland" heeft hier, 1 waar zoovele betrekkingen der opvarenden wonen, meer dan in gewone g gevallen menigeen met vreugde vervuld, ofschoon er bij goed nadenken niet j één reden was om verder ongerust te zijn. Wat toch was het geval? Be 3 vader van een der passagiers heeft ons het navolgende medegedeeld, en wij - staan voor de waarheid in. Den tweeden dag nadat het prachtige stoom schip met zijne rijke lading en 700 personen aan boord van Suez was ver trokken, was het zoogenaamde -bagagedag" en bij hel openmaken van het ruim, waar de bagage is geborgen, steeg een dikke rookwolk op. Het behoeft tenaauwernood te worden gezegd, dat dit een ieder met schrik en angst vervulde. De rook trok evenwel spoedig weg en bij onderzoek is ge bleken, dat eene kist van den heer tv.passagier li,e kl.in brand was geraakt, en toen de kist opengemaakt was, bleek de inhoud reeds geheel verkoold te zijn terwijl de kist zeil lot op weinige strepen na was door gebrand. Volgens verklaring van genoemden heer, heeft zich in die kist o. a. bevonden c-mc llcsch met medicijnen, die, het is duidelijk gebleken, de eenige oorzaak is geweest van den brand. Het is ons bekend, dat door de directie der stoomvaartmaatschappij /'Nederland" niets wordt verzuimd om de veiligheid der opvarenden te ver zekeren, maar tegen dergelijke zaken kan zij geen voorzorgen nemen. Petroleum mag niet geladen of gebrand worden, en alle aan zelfontbranding onderhevige artikelen zijn aan boord verboden. Maar wie bepaalt daarvan de grens? Hel is daarom dat wij deze gelegenheid aangrijpen 0111 een woord van waarschuwing te riglen tot de passagiers en hun toeroepen: "Geeft alles, waaromtrent twijlel bestaat, bij uwe komst aan boord aan den admi nistrateur af, die voor eene afzonderlijke berging moet zorg dragen." Wanneer de brand een uur later was ontdekt, zou de ramp niet te over zien zijn geweest. Een 14-tal Scheveningschc en Noordwijker vischbommcn zijn te Vlis- singen in de haven binnengekomen, omdat de N. O. wind hun belette, naar huis te zeilen. tip de kust van Ameland is een schip verbrijzeld, vermoedelijk een Deensche schoener. Onder meer wrakhout is een gedeelte van den spiegel aangespoeld, waarop: Karen Botele- Soderhoterwijl uit een gevonden blief blijkt, dat de gezagvoerder J. Morlensen heette. De bemanning is zeker omgekomen, zijnde het lijk van een jongmeuseh reeds aangespoeld. Eene in de Tuinstraat te Amsterdam wonende vrouw werd dezer dagen door hare buren gemist. Om zich te vergewissen of zij zich nog op haar kamer bevond, werd op last der policie de deur opengesloten. Het lijk der vrouw werd daar gevonden. Waarschijnlijk is zij zoo plotseling door eene lievige ongesteldheid aangetast, dal zij bezweek voordat zij hulp kon vragen. Wij vernemen, meldt de 11. C., dat het maken van den spoorweg Zaandam-Amsterdam beoosten de spoorwegbrug over het Kanaal gröote moeijelijkhedeii begint op te leveren, liet 1111 reeds eenige weken aanhou dend gestorte zand blijft op die hoogte niet liggen, zoodat aan weêrszijdcn van den weg de grond oprijst, terwijl het zand in de diepte wegzakt. -- Tnsschen de stations Beverwijk en Velsen liepen (Woensdag) ochtend drie paarden op den spoorweg. Door den aankomenden trein van den Hei- dar werd er één van gedood; de twee andere ontkwamen. De trein be kwam geen letsel en zclte de reis na een klein oponthoud voort. Te Utrecht werd eergisteren aan den hoogleeraar de Jong, in het gebouw voor kunsten en wetenschappen aldaar, een geschenk aangeboden als blijk van erkentelijkheid, omdat hij het hem aangeboden professoraat te Leiden niet heeft aanvaard, maar aan de Utrechlsche hoogeschool zijn krachten is blijven wijden. Depraeses der tot liet brengen dezer hulde be noemde commissie voerde het woorden gaf op uitnemende wijze uitdruk king aan de liefde en sympathie, die de beminde hooglceraar algemeen van zijne leerlingen wegdraagt. Prof. de Jong beantwoordde hem in hartelijke en gevoelvolle bewoordingen. Het geschenk bestaat uil het eenige overge bleven exemplaar van hel prachtwerk van van de \clde, getiteld: «Le Days d'Israël. collection de 100 vues d'aprcs nature dans la Syrië et la Palestine", in zwart Marocco-band en verguld op snee. Voorin stond de opdragt met prachtige letters, gevolgd door de namen van 117 studenten, en luidende als volgt: "Den hooggeleerden hcere dr. P. de Jong, als hij het professoraat iu de Ooslcrsclie talen aan de hoogeschool te Utrecht niet voor dal aan de Leidsche hoogeschool had willen verwisselen, aangeboden door zijne dank bare leerlingen." - (II. D.) Uit Assen meldt men dal de diligence der onderneming Thomas C°. Dingsdag-ochlend te 4 uur van Coevorden vertrokken, hare beslemmings- plaats Hoogeveen niet heelt kunnen bereiken; zij is vastgeraakt lusschen Dalen en üosterhesseierbrug, ten gevolge van de ophooping der sneeuw. Te Silvolde heeft zich dezer dagen een kind van 2 A 3 jaar, dat zonder opzigt te huis was gelatendeerlijk gebrand. Bijna was het kind de onschuldige oorzaak van een tweede ramp geworden; want in zijn angst vloog het n et brandende kleertjes het bed indat dan ook rccJs vlam had gevat, toen toevallig een voorbijganger binnentrad. Door wijlen den heer J. Fransen van de Putte is een legaat van ƒ1000 gemaakt aan de diaconie der herv. gemeente te 's ileer-Arends-kerke. 's GKAVENHAGE, 2 December. Aan den heer W. Huysmans is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend kantonregler te Eindhoven. Door den Ned. consul te la Roebelle is de heer J. Gouly aangesteld tot vice-consul te Royan. 11. II. de prinses zu Wied is heden middag ten 1 ure uit Duitschland gearriveerd met hare twee zoontjes. Zij werd aan het slation ontvangen door Z. K. H. prins Frederikdiens beide adjudanten en eenige leden der hofhouding. De prinses was vergezeld van den prins van Reuss, die len 2 11. 35 m. naar Amsterdam vertrokwaar Z. D. 11. onder geneeskundige behandeling zal worden genomen. De prins zu Wied wordt aanstaanden Maandag alhier verwacht. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. De eersle kamer heeft in hare zitting van heden de Indische begroo ting met algemeene stemmen aangenomen. In de zitting van de tweede kamer van heden is hoofdstuk 111 der slaatsbegroolingdepartement van buileulandsche zaken, na beraadslaging, aangenomen met 53 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de hh. Bredius, Smidl en Zijlker. De algemeene beraadslagingen over hoofdstuk IV, justitie, zijn aangevangen. Morgen voortzetting. Heden wordt door den president der tweede kamer in het hotel Paulez de tweede reeks van leden dier vertegenwoordiging een diner aangeboden. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad alhier gal liet voorstel tot verbreeding der Lange Pootcnwaarvoor eene onteigening van tien huizen zal moeten plaats hebben, tot eenige woordenwisseling aanlei ding waarbij eenerzijds werd opgekomen legen de bepaling eener breedte van 14 meters, die men te ruim achtte, immers minder noodig en dan in ongelijke verhouding tol de verlenging met de Korte Pooten. Ook om het noodzakelijk vooruitspringen door die breedte van hel voormalige departe ment van koloniën, vond men het wenschelijker de straal niet in die male te verbrecden. Men wilde in overleg hebben getreden met den minister van binnenlandsche zaken, ten einde zich ten deze niet te binden aan de rooi- jing. Door het dagelijksch bestuur werd geantwoord, dat in de eersle plaats het gebouwvroeger gediend hebbende lol departement van koloniën, hel voormalige huis door Conslautijn lluygens gesticht, mede zal komen te vallen; terwijl de minister juist aan het gemeentebestuur verzocht heeft dc rooijing op te maken. Ten slotte is hel voorstel aangenomen onder bepa ling, dal omtrent deze zaak de medewerking der hooge regering zou wor den verzocht. Veel bezwaar ontmoette liet voorstel betrekkelijk de gcnteenlc-begrooliiig voor 187G van wege de bedenkingen die daarop door gedeputeerde staten waren gemaakt, en die van zoodanigen aard waren, dat, wierd daaraan niet toegegeven, gemeld coliegie die begrooling niet zou goedkeuren. Om twee voorname punten werd tegen die gedragslijn van gedeputeerde staten zeer opgekomen. Hel betrof in de eersle plaats namelijk de Laan van Nieiiw-Oosteinde, waarvoor gedeputeerde staten een post op de begrooling verlangden. En de bestrijders der zienswijze van dat coliegie waren >an oordeel, dat die weg volstrekt niet is bijzonder eigendom van de gemeente, en deze dus niet tot zijn onderhoud verpiigt is. Men zag geen verband lusschen de niet-goedkeuring der bcgrooting, als de bedoelde weg niet her steld werd en de quaeslie van eigendom; en om dan eene begrooting van 2% millioen niet goed le keuren, ging le ver. Bij het verschil van inzigt van den raad omtrent dat eindje weg, is hier een administrative dwang uitgeoefend. Men meende in den laatsten lijd die neiging ai meer en meer bij gedeputeerde staten te bespeuren. Art. 179 A der gemeentewet vond alzoo bij den raad eene andere uitlegging. Bovendien de laan is niet ia zoodanigen slaat van onbruikbaarheid, dal zij gevaarlijk is le achten; en hel gemeentebestuur is aizoo niet verpiigt in haar herstel te voorzien. Het andere punt betrof de weigering om in te willigen den post voor het bur gerlijk armbestuur tot het uitgetrokken bedrag, willende gedeputeerde stalen hebben voldaan aan den geest der armenwet, en alzoo eene trapsgewijze vermindering van subsidie. Sterk, èn bij schriftuur èn bij het mondeling debat, heeft hel burgerlijk armbestuur doen uitkomen de onhoudbaarheid van dc stelling van gedeputeerde staten en aangedrongen het werkelijk be staan van onvermijdelijke noodzakelijkheid, iels wat gedeputeerde stalen onmogelijk kunnen beoordcelen. Ten slotte oordeelde de raad, ten aanzien van die heide hoofdbezwaren, niet te moeten toegeven aan het verlangen van gedeputeerde stalen. BI? 1TtëMAMS(M1E BKIHG'I KW. E Jï €4 Si 5.1 A W B. LONDEN 1 December. De telegraphische gemeenschap met Indië is geheel verbroken.] Alle depêches sedert Maandag avond zijn onderweg opgehouden. Een torenschip, de Monarch, van de Engclsche marine, is in aanva ring geweest met een Noorweegsch hout schip. Het eerste is ontredderd te Plymouth aangekomen. Ook het houtschip is beschadigd. De beide kapi teins beschuldigen elkander aanleiding tol het gebeurde te hebben gegeven. Kapitein Brewer van Biddeford, die met zijn bark hij de Aucklands- eilanden landde, verhaalt dal aldaar twee Amerikaansche en een Engelsche bark bij windstilte door de inboorlingen overvallen en geplunderd werden en zij de schepen daarop lieten zinken De manschappen werden aan land gesleept en dienden den kannibalen tol feestmaal bij hunne krijgsfeesten. Die berigtcn komen van een blanke, den eenig overgeblevene bij deze sing ling, en hebben door hel lange uitblijven der schepen allen schijn van waarheid. F E A S 3t Jt 1.8 K. De maatregel der regering legen de particuliere bijeenkomsten is reeds in toepassing gebragt. Eenige ultra-republikeinen wilden te Parijs vergadc- 1 ren. Een commissaris van policie verscheen in hun midden en verbood de bijeenkomst. Dc Temps vraagt, aan welk Iceken de commissaris van poli cie in 's hemels naam kon bemerken, dat deze vergadering, die nog niet eens geopend was. onder de termen van verbod viel. -- De bh. Tarbé, van den Gaulois, en de Gassagnacvan den Pays, zijn, wegens het openbaar maken van de in Belleville gehouden rede, door de raadkamer naar de assises verwezen. De verantwoordelijke uitgevers van den Echo univ. en den Monde, die de rede insgelijks hadden mede-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2