BUITEN LAN USC11E BEHIGTEN. PER TELEGRAAF. J5i?rgcrlijï«c £?tanb. gezantschap te Londen, vc-rlol verleend tot het aannemen van het officiers kruis der orde van Leopold, hem door den koning der lielgen geschonken. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige 2e luit. der in fanterie van de landmagt in West-Indië IL de Vries Reilingh, als zoodanig eervol ontslagen, en benoemd tot 2e" luit. der infanterie bjj het leger in Nederl. Indië. De officier van gezondheid 2e kl. J. van Lith Harrebomé, uit O. 1. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De officier van administratie le kl. F. Wollson, dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt mede op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van admi nistratie 1' kl. G. 11. C. van Nuys. Z. K. 11. prins Frederik is ten ruim 1 ure heden middag uil Duilsch- land in de residentie teruggekeerd. Morgen omstreeks dcnzelfdcn tijd zullen de prins en prinses zu Wied alhier aankomen. In eene gis eren avond door de eerste kamer gehouden zitting is de Indische begrooting voor 1876 tegen morgen aan de orde gesteld. In de zitting van de tweede kamer, met gesloten deuren gehouden, zijn de beraadslagingen over de interpellatie betrekkelijk Venezuela voort gezet en eerst ten half vier ure geëindigd. Morgen ten 11 ure is de be handeling van hel hoofdstuk Buitcnlandsche zaken aan de orde. De eerste uitvoering te dezer stede van Robert Schumann's meester werk fScenen aus Goethe's Faust" had gisteren avond in het gebouw voor kunsten en wetenschappen door de 's Gravenhaagsche afdceling der maat schappij van toonkunst in tegenwoordigheid van een talrijk en aanzienlijk publick plaats. Deze compositie liet over het geheel een diepen indruk na. waarvoor aan de executanten in de eerste plaats een woord van lof toekomt. Door velen werd de vensch gekoesterd dit groolsche werk andermaal in dit winlersaizoen le mogen hooren. E W IB Si A 3f 3. LONDEN30 November. De Timesover de gevoeligheid sprekende waarvan men van Fransche zijde doet blijken over den aankoop der aandeden iu de Suez-kanaal-maal- schappij doi r Engeland meent dal daartoe gcene aanleiding bestaal. Waarom zegt hel blad, toont men er zich in Frankrijk geraakt over? Omdat Frank- ryk aan Egypte eene oude en sentimentele belangstelling toedraagt, daglee- kenende van de krijgsbedrijven des eersten Napoleons in dal land, en omdat hel graven van het Suez kanaal eene Fransche onderneming was. Wat het eerste punt betreft, Frankrijks invloed in Egypte is steeds dalende geweest, terwijl die van Engeland rees; kortom, met den val van het Napoleon tisch keizerrijk heeft de inbeelding, als ware Frankrijk Egyple's natuurlijke beschermer den genadestoot moeten ontvangen. Dat wijzoo het kanaal ooit financieel geheel ons eigendom werd het voor hen zouden sluiten is dwaasheid. Eene natie van vrijhandelaars zal het voor elke andere natie zoo goed openhouden als voor zichzelf, en de vaart er door regelen op strikt commerciële gronden. De waarheid isdat een handelsroute als deze op den langen duur het eigendom moet worden van de natie, die den lioog- sten prijs voor haar biedt. Dien ho'gsten prijs zijn de Franschen niet ge neigd te bieden, omdat hun belang bij het Suez-kanaal grootendeels van sentimentelen aard is. Tot nu toe is reeds 10000 ingekomen bij het fonds voor de nood lijdenden door de overstroomingenwaarvan de lord-tnayor het voorzitter schap bekleedt. Het regenachtige weder heeft opgehouden. Merkwaardig en een zeldzaam verschijnsel mag hel daarbij worden genoemd, dat de maand November bijna geheel vrij bleef van dien dikken, geelbruinen, verstikken- den mistwaardoor zij zich anders vooral te Londen zoo onaangenaam onderscheidt. FRA.VHHIJH. Bij de voortzetting der beraadslagingen in de nationale vergadering over de kieswet, stelde op art. 19 de heer Feray een amendement voor, waarbij het aantal afgevaardigden, dat Algerie naar de kamer zendt, be paald wordt op C, twee voor elk departement. Nadat dit amendement door den voorsteller en ook door de lib. Crémieux en Jules Favre met warmte verdedigd was, werd het verworpen met 379 stemmen tegen 330, zoodat Algerie, gelijk de kamer bij de tweede lezing had besloten, de helft zijner vertegenwoordigers verliezen zal. UPASJE Zondag II., des konings verjaardag, is er eene groole receptie ten ltove gehouden. De keizers van Rusland en van Oostenrijk, en de koningen van België en van Portugal, de generaals Espartero en Cabrera en een groot aantal andere personen hebben Z. M. geltikwenschingen doen toekomen en niet mind r dan 1655 invloedrijke personen zijn persoolijk ten hove verschenen. De proclamatie, dezer dagen door don Carlos aan zijne troepen gerigt, was van den volgenden inhoud: Madrid maakt zich gereed om 100,000 man, welligt 200.000. legen deze provinciën in het harnas te jagen. Dat zij komenmet soldaten zooals gij telt men den vijand er eerst na de overwinning. Dat zij komen, hun woeste onstuimigheid zal zich te pletter stooten tegen uw borstengelijk de golven der onstuimige zee verbrijzeld worden legen de onbewegelijke rots. Wij zullen vreesselijke dagen beleven, dagen van het pijnlijkste hartzeer. Voor waarts' de eindelijke zegepraal is ons. In den aanvang van den bloedigen oorlog legen den veldheer dezer eeuw. waren de sterke plaatsen, het hof, de steden, alles in den magt van den overweldiger, en noglans stonden onze vaderen op zonder wapenen en worstelden tol de Fransche adelaars, ten doode toe gekwetst, de Pyreneën weèr overtrokken om op St. Helena le sterven. Geheel Spanje deed Napoleon vallen, en gij alleen, barrière van de Europesche revolutie, gij hebt met de punt uwer bajonetten den vreemden troon omvergeworpen van Amadeus van Savoye. die eeuwigdurende schand vlek voor de Spaansehe monarehalengij hebt de atheïstische republiek doen vallen, die vernedering voor de catholieke harten, de ongerijmde dictatuur, die schande voor fiere burgers. Zoo zal ook Alphonsus vallen. Vruchteloos zal de revolutionaire storm over onze hoofden losbreken; de bliksem, die de gebouwen bedreigt, glijdt onmaglig af langs den afleider, die ze beschermt. Ik ben kalm, rustig, onwrikbaar zooals het een Spanjaard betaamt, zooals het een soldaat past. Uw koning en generaal Carlos. DllITSCHIiAKB. De IVeue Social-Dein. deelt bijzonderheden mede betreffende de huis zoeking. welke op 23 dezer ten huize van verscheiden leden der partij heeft plaats gehad. liet onderzoek heeft met groote zorg plaatsgehad; kastenkistenkofiersbureauxin een w oord alle hoeken en galen zijn doorsnuffeld. Of in de bureaux van ons blad, wordt gezegd, datgeneis gevonden door de handhavers van orde en wel, hetgeen zij maglig wcnsch- tcn te worden, aan welke poging zij twee volle uren hebben besleed, hierop moeten wij voorloopig het antwoord schuldig blijven. Dezer dagen is te Weenen in verzekerde bewaring genomen de lieer Brandstetterlid van den rijksraad voor Marburg-Peltau. Nadat hij in den jongst verleden lijd aanzienlijke verliezen had geleden, waardoor zijn vroe ger zeer belangrijk vermogen was versmolten, beeft hij, om zich te dek ken, een valschen wissel gemaakt. Het bedrag daarvan is 60000 fl. en de manwiens naam hij heeft gesteld op hel valsche stukis Conrad Seidl, insgelijks lid van den rijksraad, met vvien hij sedert een reeks van jaren als vriend heeft omgegaan. BERLIJN, 30 November. De Russische rijkskanselier Gortschakoff confe reerde dezen namiddag van 1% tot 2% uur met Bismarck in het hotel van biiilenlandsche zaken, en bezocht vervolgens den Pruissischcn gezant prins Reuss. Bismarck werd ten 4 ure door den keizer ontvangen. Gortschakoff keert dezen avond naar St. Petersburg terug. Prins Reuss vertrekt morgen naar Amsterdam om zijne geneeskundige kuur le hervatten. PEST 1130 November. In de kamer van afgevaardigden heeft de minis ter-president Tisza, in antwoord op eene deswege tot de regering gcrigtc interpellatie, verklaard, dat de Hongaarschc regering heeft toegestemd inde opzegging van het Engelschc handelstractaat, waardoor Ooslenrjjk meent in zijne handelsbelanaen te worden benadeeld. VERSAILLES, 30 November, liet amendement, strekkende om Senegal en Guiana elk door ée'n afgevaardigde te doen vertegenwoordigen, is door de nationale vergadering verworpen. Daarop werden de artt. 21 en 22, handelende over straffen wegens kiesdelicten. aangenomen. De gehcele kieswet werd vervolgens aangenomen met 384 tegen 269 stemmen. De heer de Clercq diende een voorstel in, waarbij de verschillende data der verkiezingen en van de ontbinding dezer kamer bepaald worden. De ontbinding wordt daarbij vastgesteld op 13 Februarij 1876 en de bijeen- komst der nieuwe kamer op 16 Maart daaraanvolgende, liet voorstel is, urgent verklaard. Het ontwerp van wet tot goedkeuring der suiker-conventie is door de kamer aan de orde gesteld. BERLIJN, 30 November. In goed onderrigte kringen is niets bekend van internationale moeijelijkheden, die uit Engelands handeling betreffende het Suezkanaal zouden kunnen ontslaan. Aan de gegrondheid van geruchten, hiermede in strijd en in cenige bladen opgenomen, wordt minstens sterk getwijfeld. BERLIJN, 30 November. Een deputatie, beslaande uit den eersten burge meester en twee leden van den gemeenteraad van Keulen, stelt heden aan den rijkskanselier prins Bismarck het diploma van het eereburgerschap van Keulen ter hand MADRID. 30 November. Naar men gelooft is het verspreiden van geruch ten betreffende een door de Vereenigde Stalen van Noord-Amcrika gewcnsch- ten oorlog een politieke list, of moeten die geruchten uitgaan van lieden, die helang bij de vrijbuiterij hebben. De aangekondigde kabinetswijziging zal morgen bekend worden. De corlcs zullen den 1 Februarij bijeenkomen. S11ANGI1AE25 November. De heer Wade, de Brilschc gezant, is naar Pekin teruggekeerd. Een uit Yunnan aangekomen reiziger heeft Grosvcuor en zijn gevolg ontmoet, en hun medegedeeld dat in de nabijheid van Yunnan sterke troepen-afdeelingen zijn bijeengetrokkenen dat waarschijnlijk legen het in te stellen onderzoek naar den op Margary gepleegden moord verzet zich zal openbaren. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS C°. in Hamburg, welke door hare prompte en reële bediening tegenover hare geïnlresseer- den het volste vertrouwen in alle opzigten verdient. Van 25 November tot en met 1 December 18?5. BEVALLEN: S. M. de Jaeger, geb. Monnce, D. M. van der Linden,geb. Webbers, D. P. Hoeken, geb. Tisseur, Z. - J. Ilenzen, geb. van der Lof, D.-~ 11. de Just, geb. Nieuwenhuis, Z. - P. M. van Iterson, geb. Üevilee, 0. M. Keere- weer, gtb. Larest, D. S. van de Grift. geb. Driebergen. D. A. M. Olivier,geb. Louwrier, Z. -- I' C. Bril lijn, geb. van der Lof. Z. S. van der Wilk, geb. Dui kers. D. E. L. Deyn, geb Flaman, D. P. Kloos, geb. Molenaar, D. A F. Kicrjet. gtb. Waage D. C. Dingjan, geb. de Fey, D. M. F. Lüsclien. gel).de Matter. Z J. W. de Jong. geb. Pielanen, Z. - C. Colpa, geb. Hamers. I).-■ S. C. Heus, geb. Verbeek, D. E. M. L. Engels, geb. Schut, Z. - C. M. Labree, geb. Jillis, D. W. Slikkelman, geb. van Velzen. Z. L. Ruitenbeek, geb.de Haas, Z. - E. van Halléren. geb. van der Meulen, Z.-—J. M. Frankhuizen,geb. van den Bosch, D. E. Smink, geb. van Noort. D. D. M. Noest. geb. Jaspers, Z. -- L. Brouwer, geb. van Dijk, Z. - J. W. Bowier, geb. van Son, Z. -- H.C,

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2