LEIDSCHE COURANT. DONDERDAG 2 DECEMBER. t m. 2S2. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. Ito prijs der ourant >s per vierendeel /aars ƒ3.franco p. p, f 3.50; met het Verslag der Handelingen ran tien Gemeenteraad r 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor '2.50 's/aars. buiten de expedittekosten. afzonderlijke n om inert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Aiivertenliëii is van 1—4 regels f 1.- iedere regei meer 25 cents. »«37ffi33xsi»eMsr.ïsaHfivBS6r.fiEi.-2» 'f- -Xi ü*253HS*VaTZ250ï3KI3S3C Si BiNNENLANDSCfIE BERIGTEN. LEIDEN. 1 December Bij de heden gehouden besteding van het vcrrigten van eenige werk zaamheden aan de onderscheidene schoeijingwerkcn rondom het terrein van de fabriek "de Kon. Ned. Grofsmederij", is ingeschreven door: P. Colleyn, te Oude Wetering, voor 3350.50. v. d. Burg, te Oude Wetering, voor ƒ3309.90, C. Alkemadc Jr., te Noord wijk, voor 2228, van üet, te Bode graven voor j 2063. Gedurende de maand November 1875 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken afgeleverd: 3234 poriiën warme spijs, 260 porden vleesch, 57 porliën spek- lolaa! 3557 portiën. liet stoomschip Friesland, van Botterdam naar Batavia, is op 29 Nov. bet Suez-kanaal ingegaan. liet hoofdbestuur van het Ned. onderwijzersgenootschap heeft aan de leden kennis gegeven dat het de door het genootschap verlangde wijzigin gen in de bes'aande schoolwet, zooais die in de beide taaiste algemcene vergaderingen zijn vastgesteld, aan den minister van biimenl. zaken ter kennisneming beeft toegezonden, vergezeld van eenc memorie van toelichting. Blijkens een door d- rijks-adviseurs voor de monumenten van geschie denis en kunst aan den minister van binnen!, zaken ingediend verslag, is het Ntderlaiidsch museum sedert hunne laatste opgave bezocht: van 23 tot XV Mc'.ober door 625 personen en van 1 lot 23 November door 827 perso nen, in liet geheel, sedert de opening op 23 Angustus dezes jaars, door 6653 personen. Den met verlof in Nederland aanwezigen predikant bij de herv. ge meente te Paramaribo, S. van Dissel, is tot verder herstel van gezondheid verlenging van verlof voor den tijd van zes maanden verleend. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Groningen is beroepen ds. A. J. Eykman pred. Ie Hengelo. Aangaande de redding van den 13-jarigen scheepsjongen van dm Maas- slnisschcn visclilogger Kinderdijk, meldt men aan de O. C. van Maassluis, aD gedeeltelijk uit den mond van den jongen, gedeeltelijk uit dien van zijn vader opgeteekend, het volgende: Toen de Kinderdijk, met de vischvangst gereed zijnde, Vrijdag avond 19 dezer, des avonds ongeveer 6% ure, op reis naar huis was. werd hel schip, door hel ruwe weder, overzeild door een groot barkschip. De wacht stond op dek en de overige equipage was beneden bijeen. Daar niemand anders dacht dan dat dc logger onmiddclijk zou zinken, sprongen allen, 17 man, op het barkschip over; althans zoo dacht men. doch weldra bleek dat de dertienjarige zoon van een der visschers was achtergebleven. Toen zijn va der, hem op de bark niet ziende, riep: "Piet waar ben jc", ontving hij van zijn zoon ten antwoord: "Nog op den logger", en op hetzelfde oogcublik stiet een rukwind de beide schepen van elkander, zoodat aan overspringen niet meer te denken was. Daar ging dus het groote schip, met de geredde 16 man, terwijl de logger met den knaap, te midden van een hevige» storm en hemelbooge zeeën, in de duisternis verdween. Maandag daaraanvolgende kwant liet schip echter behouden te Gravesend aan en zetle de schipbreuke lingen daar aan wal. Zij vertrokken naar Londen en verder van daar per stoomboot, via Harwich, naar Maassluis. Men verbeelde zich de vreugde van den vader toen deze vernam dat zijn zoon behouden en reeds op reis naar huis was. Wat was er inmiddels met Piet gebeurd? Toen hij zag dat bet groote schip verdween, ging hij heel bedaard naar dc kajuit en stak de lamp aan, (lis door den schok was uitgegaan; vervolgens kwam hij weder op het dek, haalde het nog overgebleven zeil naar omlaag en beproefde de lantaarns op testeken. hetgeen hem echter niet gelukte. Uit verveling ging hij toen we der naar heneden, rolde zich in een deken en begaf zich naar kooi; daar hij echter niet best slapen kon. stond hij maar weer op en ging wat pren ten zitten kijken in zee-boeken, tot dal de ntorgen aanbrak, toen hij weder eens boven ging zien. Een Engelsche kotter trachtte toen het wrak te na deren, doch door de hooge zee bleek dit onmogelijk; de manschappen gaven Piel door teekenen te kennen dat zij hem niet konden redden. De Zaturdsg gingon er aanhoudenden storm, voorbij en op nieuw brak de nacht aan, zonder dat voor Piet nog eenige huip opdaagde. Uit verveling ging hij nu dc blikjes der matrozen eens nazien en vond in een daarvan een fleschje met een weinig likeur; hij liet zich dit. in de koude, goed smaken en ver wisselde vervolgens zijn nat geworden plunje tegen droog ondergoed van een ander, trok daarop zijn laarzen weder aan en ging nog eens boven kij ken. Tegen het aanbreken van den dag, Zondagmorgen dus, zag hij land, dal hij al meer en meer naderde. Het bleek toen ook dat het wrak van land mede was ontdekt, want weldra zag Piet een boot van een Fransch oorlogschip uitbrengenmaar door de branding was er geen naderen aan. Op eens echter springt een neger (een matroos van 't Fraixsche oorlogschip) uit de boot in zee en komt al zwemmende en duikende op den logger af. "Wacht", denkt Piet, «ik zal het je gemakkelijker maken" en hij springt, zonder aarzelen, in vo'le zee, waar hij. na een oogenhük dobberens, door den neger gegrepen wordt, die hem vervolgens al zwemmende naar den wal brengt. Die wal was Calais. Piet was intosschen in zwijnt gevallen, doch kwam onder de liefderijke behandeling die hij ondervond, spoedig weder bij Hij werd vervolgens naar Duinkerken gebragl om van daar met een zeeboot naar Maassluis te gaan, waar hij juist een week nadat de aanzei- ling plaats had. aan wal slapte. Hij zag er goed uit, was geheel in het nieuw gestoken en bragt zelfs nog speelgoed voor zijne zusjes, eenige francs enz. mee. Piet. zegt onder al zijne wederwaardigheden geen traan gelaten ie hebben of z'ch een oogenbfik in angst of zelfs maar "in de war" gevoeld tc hebben Te Amsterdam is gisteren avond eene meeting gehouden van belang hebbenden in den tabakshandel, om te spreken over het wels-ontwerp, waarbij de invoer eencr belasting op den tabak wordt voorgesteld. Er ÏS eene commissie benoemd om werkzaam te zijn. ten einde te trachten dat gevaar voor den tabakshandel af te wenden. Te Amsterdam werd gisteren ochtend aan liet bureau van politic, 4J" sectie, een der nachtwachts op het appèl gemist; bij onderzoek bleek, dat de man in zijn huisje op de Utrechtschezijde was overleden. De ongelukkige is vermoedelijk eerst gestikt en daarna verbrand. Deerlijk verminkt kwam zijn lijk te voorschijn. Uit Meppel meldt men: De ingevallen vorst heeft reeds eene groote •trem'thlngf in de scheepvaart teweeg gebragt. De beurtschepen van Amster dam kunnen niet afvaren: de kribben zitten vol grondijs en hebben boven dien door den aflandige» oostenwind geen water; zeer vele schepenom llii'i op reis naar de veenderijen, liggen stil; op Maas en Waal zitten hon derden schepen vast, die alle eveneens nog naar hier moesten varen om brandstof naar Holland te laden. Voor de arrond.-regtbank'le Zierikzee stonden Vrijdag 11. leregt de personen van J. van Dongen, zaakwaarnemer, en A. Trygelaar, scheepma ker, beschuldigd van opligting. Zij hadden een groot aantal personen in de eilanden Schouwen. Duiveland en Tholen, door vaDclie voorwendsels, in den waan gebragt, dal deze regthebhenden waren op de nalatenschap van Leendcrl van der Lisse, in leven stadhouder van Oosterland en aldaar overleden in 1751. Uit de verklaringen der getuigen bleek, dal de be- Ulaagden zich hij hen vervoegd hadden, voorgevende door het vorstelijke huis te zijn aangesteld om de genoemde nalatenschap te vereffenen, en die opdragl staalden door liet vertonnen van enveloppes, voorzien van in rood ei: zwart lak afgedrukte zegels van liet vorstelijk huis en daarbij overleg den een afschrift van het testament van genoemden van der Lisse, hetwelk zij hadden weten niagtig te worden. Zij wekten bij iéder de hoop op, dat zij als reglhebbenden hun aandeel in die nalatenschap zouden ontvan gen, doch vorderden geldelijke bijdragen tot bestrijding der kosten. Van een der getuigen ontvingen zij 312, van een ander ƒ95, van een derde 37, van de meesten ƒ2 50, ƒ1 enz. Aan het «merendeel der getuigen had de beklaagde van Dongen medegedeeld, dat hij bij liet kon. huis hoog stond aangeschreven,, dat lijj op één na de hoogste was onder de vrijmet selaars en dat, wanneer zij bij elkander waren, hij den prins naast zich had, en dergelijke verzinsels meer. Het openb. min. requireerde schuldig verklaring van dc beklaagden en litinne veroordeeling elk tot eene gevan genisstraf voor den tijd van één jaar en 8 geldboeten elk van f 25, den l"e beklaagde bovendien tot betaling van 4 gclboelen elk van ƒ25 of bij wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van 5 dagen voor elke geld boete. De uitspraak is bepaald op 3 December e. k. 's GRAVENHAGE1 December. Z. M. heelt aan jh'. mr. A. L. E. de Stuers. raad van legatie hij HD'.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1