LEID8CHE COERAIT. 1875. r. 281. WOENSDAG 1 DECEMBER. B1NNENLANDSCHE RERJGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Contant xs per vierendeel ja'tlrs f 3.franco p. p. 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35, franco p. p. f 3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditxekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. lie prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. acssacsra ?uz asssa». LEIDEN. 30 November. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. Indie, door middel van het stoomschip Torringtonwaarvan het vertrek tlit Rotterdam in den nacht van 4 op 5 December aanst. is bepaald. Be halve voor Batavia zal er met deze gelegeuheid mede eene brievenmaal naar Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren belmoren uiterlijk in den morgen en de brieven in den avond van den 4dc* December te Botterdam aangekomen te zijn. Op Zaturdag avond werd door den heer C. A. Jeekel, van Leerdam, in het hier gevestigde departement der maatschappij van nijverheid eene voordragl gehouden over hardglas. Na eene korte historische beschouwing over het gewone glas en na vermelding zijner verschillende eigenschappen, vermeldde spreker de wijze, waarop men door plotselinge al koeling aan het glas eene groote hardheid, maar tevens brosheid kan geven, zooals bij de reeds lang bekende Balaafsche tranen en ilolognesche fleschjes merkbaar is. Na vele wetenswaardige bijzonderheden over de ontdekking van het thans bekende hardglas lichtte de spreker de uitmuntende eigenschappen van het liardglas toe door enkele goed geslaagde proeven, zooals bet bakken van beafsleak op een glazen bord, het afkoelen van een sterk verhit lampen- glas, het doen vallen van een gewigt van 150 gram op eene dunne glas- \iVmo. van eene valhoogte van ongeveer 2% meter, het met kracht werpen van bierglazen, platen, schotels, bobèches over den houten vloer. Al deze proefnemingen slaagden uitmuntend, daar in geen der genoemde gevallen het hardglas gebroken werd. Welgemeende toejuichingen beloonden den spreker voor zijne aangename en hoogst belangrijke voordragl. De bekende kapitein Boyion, van wien wij reeds meermalen melding maakten, zal Donderdag aanst. ook alhier belangstellenden in staat stellen zich te overtuigen van de doelmatigheid van zijn reddingsgewaad. De onder nemer van de zwem- en badinrigting Rijnzigt, de heer Kramer, heeft, zoodra de heer Boyion daartoe het verlangen te kennen gaf, de bassins dier inrigling voor hem beschikbaar gesteld. Gisteren gaf hij te Amsterdam nogmaals eene voorstelling, die door eene menigte belangstellenden werd bij gewoond, en aan allen de meeste voldoening schonk. Wij tvvijielen er niet aan of dit zal ook hier het geval zijn. Een groote opkomst moge den heer Kramer het bewijs leveren dat men de gelegenheiddie hij heeft ge opend om ook hier met de uitvinding van den heer Boyton kennis te ma ken, op prijs stelt. Men schrijft ons: Hoewel menigeen het vermoeden had dat toen de wind van het westen door het noorden naar het noord oosten trok, er koude zou volgen, had niemand voor herfst zooveel winter verwacht. Met graauwe sneeuwlucht, doch feilen wind heerscht er 8° vorst. De tuinders vinden zich teleurgesteld omtrent nog cenig te veld staand gewas, waarvan de bloemkool dan ook is verloren. De scheepvaart werkt zich nog door het ijs heen, dat hier en daar begint vast te zetten, doch met nog een etmaal onveranderlijke weersgesteldheid is zij gesloten. liet stoomschip Madura, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 28 No vember van Port-Saïd vertrokken. De Prins van Oranje, mede op weg naar Nieuwe Diep, is op 27 November Kaap Roca gepasseerd. Naar wij vernemen, meldt de IV. II. C., heeft de Star Ball Line hare dienst lusschen Rotterdam en Java gestaakt. Zij zal nu, volgens de New- Yorker Handelszcxtung van 13 November, van New-York eene dienst openen op Brazilië. Daar zich thans ruim 50 leden van het Utrechtsch studenten-corps terbonden hebben aan de in de maand Junij 1876 te houden maskerade deel te nemen, is het houden van die maskerade, die een voorstelling zal geven van den inlogt van Karei den Stoute in Zutphenverzekerd. Vijf jaar geleden mislukte het houden van eene maskerade te Utrecht door ge brek aan deelneming. De majoor Romswinckelwien, wegens ziekte, door den gouverneur- generaal van Ned. Indië een tweejarig verlof naar Nederland is verleend, is te Wageningen aangekomen. Naar men zegt bestaat het plan, hem eerlang eene welverdiende hulde aan te bieden. Onder Ridderkerk had eergisteren avond het volgende vreeselijke voor val plaats. Een persoon. Jen koristen weg van IJsselmonde naar Ridder kerk willende volgen, scheen, ten gevolge van dronkenschap, van den reg- ten weg gedwaald. Ilij keerde, na den bewoners van een watermolen naar I het pad te hebben gevraagd, terug en kwam aan een tweeden watermolen. Daar opende hij eene deur, waaronder zich het zoogenaamde kamrad be vond. Onmiddellijk stortte de ougelukkige naar beneden en werd, daar de molen in werking waslusschen het rad en den muur verpletterd. De schok, dien men in den molen waarnam, deed dc bewoners naar buiten snellenwaar zijdcor het open staan der deur en het vinden van den arm, die van het Iigchaam gescheiden was, lot de ontdekking van het ont zettende ongeluk kwamen. Eerst den volgenden morgen werd, na groote moeite, het Iigchaam van den ongelukkige, vreeselijk verminkt, te voor schijn gebragt. Te Haarlem is Zondag avond brand ontstaan in een perceel in de Frankest raat, bewoond door den broodbakker J. Hogetoorn. De brand is hoogst waarschijnlijk toe te schrijven aan het broeijen van krullen en andere brandstoffen voor de bakkerij. Het grootste gedeelte van bet huis is vernield, alleen het voorgedeelte is behouden gebleven. Het huis en de koopmansgoederen waren verzekerd; de inboedel echter niet, welke voor een groot deel door de buren is gered. Zaturdag avond, meldt liet JUL, werd eene gehuwde vrouw te Am sterdam van een zes maands kind verlost. Het kind leefde en de schoon moeder der vrouw, die als vroedvrouw dienst had gedaan, besteedde hocge- naamd geene zorgen aan bet kind, maar liet het naakt en hulpeloos liggen, naar het schijnt in dc meening, dat znik een kind toch niet in het leven te houden was. Buurvrouwen kregen medelijden met de pasgeborene en bragten een spanen doos met wattenom het kind daarin te leggen. Dit geschiedde, maar toen een der vrouwen terugkwam, vonden zij de doos met de deksel er op. Het kind bezweek kort daarna. De policie, van het feit in kennis gesteld, onderzocht en vond het lijkje niet meer in de woning. Aangifte van overlijden was niet gedaan en na eenigc nasporingen werd de doos met bet lijkje onder de brug bij den Oosterspoor teruggevonden. De schoonmoeder is door dc policie gearresteerd en de zaak bij den officier van justitie aanhangig gemaakt. Om zich eenig denkbeeld le vormen van het druk telegrafisch verkeer, dal de dienst der brandweer te Amsterdam vordert, kan de volgende mede- deeling strekken: van 1 Jan. tot 26 Nov. zijn tusscben de verschillende stations gewisseld 40498 telegrammen, cn van Vrijdag-ochtend 9 uur tot Zalurdag-ochlend 9 uur, 232. Te Zaandam is Zaturdag 11. het pakhuis van den heer Verkade, dat naast de onlangs afgebrande patentolie-labriekvan denzellden eigenaar, docr den ijver van de brandweer is gespaard gebleven, ingestort. De schade is zeer belangrijk; de voorraad lijnzaad en olie stroomde overal heen, een raam in de r. k. kerk bezweek onder den aandrang van het zaad, zoodat een gedeelte daarvan in de kerk tcregt kwam. De landbouwer 11. Wardenburg, te Steenwijk, wordt, naar gemeld wordt, aanhoudend in zijne belangen door moedwillige hand benadeeld. Eerst werd een zijner paarden, ter waarde van ƒ400, in de weide met een scherp werktuig ernstig aan de borst verwond; vervolgens werden drie zijner koeijen in de liakpeezen gesneden, waarvan een onmiddellijk moest worden afgemaakt; later werden in zijn tuin 200 broeiruiten met de daar onder staande gewassen vernield; toen werden 68 zijner schoonste vrucht- boomen beschadigd; terwijl het thans de vijfde maal is, dat zijn te veld slaande oogst gedeeltelijk werd verwoest. Door wijlen den heer W. li. Cost Jordens, te Deventer overleden, zijn o. a. vermaakt: aan de diaconie der hervormden aldaar ƒ2000, aan bet r. kath. parochiaal armbestuur ƒ700 en aan het evang. Luth. armbestuur ƒ300. Voorts is het kostbaar en vrij volledig muntkabinet van den over ledene aan de gemeente Deventer vermaakt, die tevens voor de stads-biblio- theek het regl heeft uit zijne uitgebreide boekverzameling te kieze». Uit Maastricht meldt men dal een schipper van de op Luik varende schroef boot. aan de sluis le Hacour, in een louw is verward geraakt, waardoor bij over boord geslagen werd en verdronk. De man laat eene weduwe na met negen kinderen, van welke het jongsle eerst dezer dagen geboren werd. Naar men aan de Arnh. Ct. mededeelt, hebben 14 vreemdelingen, waaronder 12 van Duilsche geboorte, die btj de jongsle examens in Lint-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1