Z. K. H. prins Frederik wordt aanstaanden Woensdag met Z. D. H. den prins zu Wied uit Duitschland in de residentie verwacht. H. K. H. de prinses zu Wied zal daags daarna met hare kinderen alhier aankomenten einde hier ter stede den winter door te brengen. De ministers van justitie, van financiën en van koloniën zullen in deze week geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden aangenomen met alge- mecne stemmenmeest zonder beraadslagingal de aan de orde gestelde ontwerpen. Er is nog geen verslag uitgebragt over de Indische begrooting voor 1876. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen over de staatsbegrooting voor 1876, na een geheel financieel debat, gesloten. Morgen voortzetting. Het hof van Zuidholland heeft heden in hooger beroep eene maand gevangenisstraf en 8 boete opgelegd aan den voermansknecht G. alhier, die den 12 Septemberjl. op den stationsweg met eene vigilante, harder dan op een matigen draf rijdende, in aanraking is gekomen met een kinderwagen, waardoor de bestuurster van dien wagen werd tegen den grond geworpen en haar eene verwonding toegebragt, die geen ziekte van meer dan 20 dagen heeft veroorzaakt. De commissie uit het prov. geregtshof in Zuidholland heeft Zaturdag als candidaat-notarissen toegelaten de hh. Emr. C. E. Achterberg, te Capelle a/d. IJssel, H. F. W. Colb en U. C. van der Straalen, te 's IIage. Een werd afgewezen. Het examen is hiermede geëindigd. De politie alhier is er in geslaagd den vermoedelijken dader te vatten van den voor één maand gepleegden diefstal van een schaap uit eene weide aan den Rijswijkschen weg. BUITEN LA NDSCH E BE BIGT EN EIVCIELAK». LONDEN 28 November. De prins van Wales is te Goa aangenomen en mei de eerbewijzen aan zijnen rang verschuldigd, door de Porlugesche autoriteiten ontvangen. Reeds is gemeld dat de regering, behoudens de goedkeuring van het parlement, voor 4 millioen aandeelen in het Suez-kanaal van den Khedive van Egypte heeft gekocht. Van de 400 000 aandeelen, waarin het kapitaal van de Suez-kanaal-maatschappij is verdeeld, was de Khedive in het bezit van 117,000 aandeelen. De Times zegt hieromtrent het volgende: Verras send is de tijding ongetwijfeld; de natie verneemt plotseling, dat zij op een maal een zeer aanzienlijk financieel belang heeft gekregen bij de welvaart en de veiligheid van Egypte en is er zich tevens zeer wel van bewust, dat naar elks meening daarmede de Ooslersche .politiek van Groot-Brilannie eene nieuwe phase is ingetreden. Bekend is het, dat Ismail-bassa, hoewel een schrander, vrijzinnig en ondernemend man, Egypte in ernstige financiële moeijelijkheden heeft gebragt. Op dit oogenblik heeft hij geld noodig, eli van daar zijn door de regering aangenomen aanbod. Het kan niet ontkend worden, dat de financiële vooruitzigten van de Suez-kanaal-maatschappij goed zijn. De bruikbaarheid van hel kanaal is genoegzaam bewezen en de handel op Oost- en Zuid-Azie zal dezen weg steeds meer kiezen. Drievier den der goederen, die door het kanaal gaan, zijn Engelsch eigendom. Als het parlement den koop zal hebben bekrachtigd, zal het grootc belang, dat de Khedive bij het Suez-kanaal had, op Engeland zijn overgegaan. Maar de publieke opinie zal zich gewis op dit oogenblik meer bezighouden met de politieke dan met de, zeker toch ook gewigtige. financiële beteekenis van dezen koop. Men zal er eene demonstratie van de Eugelsche regering in zien. Hel is onmogelijk, bij den aankoop dezer aandeelen niet te denken aan den naauwen band, die hiermede lusschen de belangen van Engeland en Egypte is ontstaan. En evenmin kan menaan de toekomst van Egypte denkende, builen rekening laten den somberen toestand van het Turksche rijk. Men zal deze daad van de Britsche regering met de moeijelijkheden, waarin Turkije verkeert, in verband brengen. Dat politieke beweegredenen bij dezen koop niet in het spel zijn, zal niemand gelooven. Engeland denkt er natuurlijk niet aan, zich van een deel van Egypte meester te maken. Maar wel heeft het er groot belang lij, dat de groote handelsweg naar Oost-Indië in goede handen is. Aan de Ind. Beige meldt men nit Cairo: De 100 millioen frs.. welke door Engeland aan den onderkoning zullen worden betaald voor zijne 177,000 aandeelen van het Suez-kanaal (waarop vanwege de Suez kanaal maatschappij nog gedurende 19 jaren geen rente wordt betaald) zullen vol gens den een gedurende die 19 jaren aan den ltooper 5 pCt. opbrengen, betaalbaar door den Khedivevolgens eene andere lezing echter 7 pCt. ge durende slechts 11 jaren. De genoemde 100 millioen moeten dienen tot betaling van de in December en Januarij vervallende rente der vlottende schuld. Er worden ijverige onderhandelingen gevoerd voor het restant der Egyptische vlottende schuld, ten bedrage van 350 milioen frs. ?i fk S7 H ït IJ) Ei. fn de zitting van de nationale vergadering van Vrijdag, bij de verdere behandeling der kieswet, stelde de heer Naquel een amendement voor, aldus luidende: -?De afgevaardigden worden in het departement gekozen bij //scru- tin de liste". onverschillig hoeveel vertegenwoordigers uit het departement afgevaardigd worden." De discussie over hel systeem van kiesdistricten was z. i. nog niet uitgeput. De kamer mogt wel nadenken over hetgeen haar te doen stond. Bij het systeem van arrondissements-kiesdistricien zouden alleen de uiterste partijen in de kamer komen. Het amendemenl-Naquet werd verworpen met 477 stemmen tegen 110. De heer Gambctta stelde toen voor art. 14 aan te nemen, gelijk het door de commissie aanvankelijk was ontworpen en zooals hel door den heer Jozon, bij amendement, op nieuw werd geformuleerd. Het bepaalt dat elk departement, dat vijf of minder afgevaardigden naar de kamer zendt, c'én kiesdistrict is, voorts dat die afgevaardigden bij /scrutin de liste" gekozen worden; doch het departe ment dat meer dan vijf vertegenwoordigers afvaardigt, wordt gesplitst in kiesdistricten, naar gelang van het aantal vertegenwoordigers. De heer Gambetla verlangde ook ophelderingen van de regering aangaande hare staatkunde bij de verkiezingen. De minister Buffet antwoordde, dat de staatkunde van het gouvernement bij de verkiezingen in weinig woorden zamengevat kan worden. Ten einde de conservativen onder ééne banier te brengen, zal de regering in elk arrondissement zich scharen om den man die haar voorkomt de begrippen van eer en van toewijding aan het open baar belang het best te vertegenwoordigen. Het gouvernement is een werk tuig. Van dit werktuig zal het gezag zich bedienen, om de conservative krachten te vereenigen, liet amendement-Jozon werd verworpen met 387 stemmen tegen 302. In de zitting van Zaturdag diende de heer Bardoux een ontwerp in, be palende 1°. dat de kamer den ls"n December overgaat tot het verkiezen der 75 senatoren; 2». dat zij den lö11'11 daaraanvolgende uiteengaat, na alvorens eene permanente commissie van 45 leden benoemd te hebben; 3°, dat de gemeenteraden den IS'16'1 Januarij bijeenkomen, om elk een gemagtigde te benoemen in het kies-college voor den senaat; 4". dat den 23s1"1 Jannarij in de departementen de 225 senatoren zullen gekozen worden; 5". dat de verkiezingen voor de kamer van afgevaardigden den 20sttn Februarij zullen plaats hebben, en 6'. dat de nieuwe kamer en de senaat den 278,tn dier maand zullen bijeenkomen. De heer Bardoux vroeg de urgentie voor het voorstel. De voorzitter meende dat het beter was over de urgentie te stent, men, nadat de kieswet zou zijn goedgekeurd. Niemand toch kon denken, dat een zoo diep ingrijpend voorstel heden bij de kamer zou inkomen. De heer Bardoux kon zich hiermede vereenigenen de vergadering heeft in dien zin besloten. Eenige rcpublikeinsche werklieden uit Belleville hebben besloten eene vergadering bijeen te roepenbij wijze van protest tegen de bijeenkomst, welke Dingsdag 11. is gehouden. Men wil daardoor aan de Cassagnacen zijne vrienden het bewijs leveren, dat de arbeidende klasse in Belleville au het keizcrrjjk den rug toekeert. SPANJE. Naar men verneemt zal in de eerste week van December eene bekendma king verschijnen, waarbij het vertrek van den koning naar hel Noorder- leger bepaald wordt op de tweede week in December. De koning zal liet opperbevel over het Noorderleger aanvaarden. Terzelfder lijd zullen de be sluiten verschijnen waarbij Jovellar lot chef van den generalen stal benoemd wordt en Martinez Campos en Quesada hel bevel over de beide legercorps» wordt opgedragen. Martinez Campos zal met den reglervleugel in Navarra, Quesada met den linkervleugel van Guipuzcoa uit opereren. De verkiezingen zullen plaats hebben op den 15',en Januarij, de corlcs zullen geopend worden op den 15de° Februarij. SS ïl T S 181 L. A Ik' ES. De Toss. Zeit. meldt, dat de commissie voor de petitiën de verzoek schriften, waarbij wordt aangedrongen op het verlengen van de heffing van beschermende reglen ten gunste van de ijzerindustrie, heeft onderzocht. Bil rapport zal strekken tot verwerping van de ingediende verzoeken. Te Berlijn hebben bij onderscheidene personen, als socialisten bekent staande, huiszoekingen plaats gehad. Eenige brieven en andere stukkenzp in beslag genomen. Omtrent den brand van den schouwburg te Barmen schrijft men au de Iiöln. Zeit.: Donderdag avond zon in den prachtigen, eerst verleden jaar geopenden schouwburg Wagners /'Lohengrin" met geheel nieuwe deco ration worden opgevoerd. De decoratieschilder Hausmann was met zijnta zoon en een adsistent op de bovenste verdieping met de toebereidselen voor den avond bezig. De directeur Wihrler en de regisseur bevonden zich met hunne gezinnen ook op die verdieping, waar hunne woning is, toen lel uur in den namiddag uit de diepte van het gebouw zich eensklaps een vreeselijk gekraak deed hooren, het parterre openscheurde en een dikke rook opsteeg, waaruil zich weldra naar alle zijden de vlammen verspreidden. De brand nam zoo snel toe, dat aan blusschen geen denken was en aller» aan de redding der ernstig bedreigde menschcn op de bovenste verdieping gedacht moest worden. De schilder Hausmann was met zijnen zoon e» adsistent op het platte dak geklommen. Daar moesten zij voor den rook telkens meer terugwijken, tot hun aan den uitersten hoek niets anders overbleef dan een sprong in de diepte op de straat. Vader en zoon bleven op de plaats dood liggen; de adsistent kon nog iels spreken, maar is op den Weg naar het hospitaal overleden. Alles was zoo snel in zijn werk gegaan dat er geen tijd was geweest om uit de naburige woningen dekens of matrassen te halen, om de ongclnkkigen op te vangen. Eindelijk, 2# minuten na het uitbreken van de i brand, kwam de brandweer met hare rcddingsloestellen. Mevrouw' Wihrler had haar kleinste kind reeds, in dekens gewikkeld, uit het venster geworpen; het werd gelukkig opgevangen en bleef ongedeerd. Maar nog acht personen bleven te reddende kapitein der brandweer steeg langs een ladder naar boven en kon den reddingszak aan een venster vastmaken, in welken zak alle acht, de vrouwen hel eerst, behouden omlaag zijn gegleden. Het gebouw moest nu aan de vlammen worden overgelaten. Onberekenbaar was het onheil geweest, indien de brand eenige uren later uilgebroken was, want alle plaatsen voor de aangekondigd® voorstelling waren verkocht. De oorzaak van den brand zoekt men in het springen van eene pijp der verwarmingstoestellen. Tichtig menschen zij» door dit ongeluk bij het begin van den winter eensklaps zonder middelen van bestaan en de directeur van het theater heeft bovendien al het zijn' verloren. PER TELEGRAAF. PARIJS, 28 November. De linkerzijde was vergaderd om te spreken over den aankoop door Engeland van de aandeelen Suezkanaal. Zij beschouwt

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2