LE1DSCHE 0 E R A N T. 1875. K°. 280. DINGSDAG 30 NOVEMBER. ST ADS-RER 1CH TEN. RIN N EN LA N DSC H E B E RG T E N Df Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. He prijs der Courant is per vierendeel jaar* f 3.ran co p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den bemeenteraad T 3.35, franco p. p. f 3.05. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaari, buiten de expeditie/tosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. y icviniiir.ie wc/ u u.ld/'t jucj ft i/or n.i y puur kww/ ut ow De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis, dat de Groentenmarkt voortaan dagelijks zal worden gehouden tot des middags twaalf uren. En geschiedt hiervan kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v! d. BRAN DELER, Burgemeester, Leiden, 29 November 1875. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 29 November. Dezer dagen is aan de kweekschool voor zeevaart alhier, door een oud-bestuurslidten geschenke gegeven het portret in kleurendruk, vervat in zwaar vergulde kroonlijst, van Z. K. II. prins Heudrik der Nederlanden, eere-voorzitter van liet bestuur dier inrigling. De verdienstelijke kunstschilder F. Breubaus de Groot is den 25,le" dezer te 's Gravenhage, waar hij sedert vele jaren gevestigd was, in den ouderdom van 79 jaren, overleden. Hij was geboren te Leiden en vroeger aldaar woonachtig, genoot achtereenvolgens hel onderwijs van B. van den Broeck. A. J. Besiers en A. Schelfhout, maakte van het landschap zijne Moo\te\udie en bleef, gelijk op de tentoonstellingen bleek, tot in de laatste jaren zijns levens werkzaam. Zijn stoffelijk overschot is heden ter aarde besteld. - Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ51.00, ƒ27.00, ƒ550 en ƒ2.60 en de laagste prijzen 51.00 ƒ26 50, j 5.00 en ƒ2.55. - Door de policie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een vijftal jongens, welke er hun werk van maakten, katten te vangen, te dooden en te verkoopen. Gisteren morgen omstreeks half tien is aan de Raamsleeg een paard, dal voor een rijtuig was gespannen, na de lijnen te hebben verbroken, op hol gegaan, doch een oogenblik later aan de lloogewoerd gevat, zonder dat hierbij persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. Gisteren avond omstreeks 7 ure is zekere v. d. H. aan de Steenslraat door een met een paard bespannen wagen aangereden, gelukkig zonder ernstige gevolgen. Het jaarboekje «Auroravoor 1876, even als vorige jaargangen opge dragen aan II. M. de koningin der Nederlanden, en onder redactie van W. J. Holdijk en J. M. E. Dercksenis vei schenen, en bevat, behalve eene bij drage van laatstgenoemden redacteur, die van ten Kate, Laurillard, Hase- hrock, Spoor, Kalff, de Rop, Moll, Quack, van Eyk, Wijsman, van Leent eu anderen. Wij betwijfelen het geen oogenblik dat ook dit eenig overge blevene onzer vroegere prachljaarboekjes zijnen weg zal vinden in de huizen der beminnaars van Iraaije letteren en poëzij. Men meldt ons uil Voorscholen: De slemgeregligde leden der herv. ge meente van Voorscholen en Vcur hebben op Zondag den 21'° November jl. als notabelenperiodiek aftredende, herkozen de bh. A. Kranenburg, W. C Biben en M. Struick., Voor het vierde lid, dal insgelijks moest aftreden, maar sinds eenigen tijd overleden was, hebben de meeste stemmen op zich vereeuigd de hh. J. A. Jongerblocd en J. M. van Kempen; uit welk tweetal op den 28 November tol notabele verkozen is de heer J. M. van Kempen. - De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat in de maand Maart aanst.in hel locaal van het dep. van finan ciën, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich 'óór den l5t!" February aanst., bij een op zegel geschreven request, tot den minister te wenden. Zij moeten geboren zijn tusschen den lstt° Julij 1855 en den lilf° Julij 1858. - De personen, die, onder overlegging van een getuigschrift wegens goed afgelegd eindexamen van eene hoogere burgerschool met vijfjarigen cursushebben verzocht als leerling-telegrafist te worden toegelaten, moeten Zicli op den 7'le" December aanst., des voormiddags ten 9y2 ure, aanmelden Mn het ministerie van financiën te 's Gravenhage. - Volgens de jongste bij de regering ontvangen officiële mededeelingen omtrent den stand der veeziekten in Zwitserland, was het mond- en klaauwzeer in de eerste helft van November weder aanmerkelijk toegeno men, schoon de besmetting zich niet had uitgebreid tot de kantons, welke dusver daarvan vrij gebleven waren. Hel getal besmette stallen, hetwelk op 1 November 89 bedroeg, was den 1611"1 dier maand tot 125 geklommen. In het kanton Bern was het aantal der besmette gemeenten in die twee weken verdubbeld. Volgens thans ontvangen berigt is de Prinses Amalia op 18 Novem ber te Batavia aangekomen. De bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot kapelaan te 's Heeren- lioek den heer M. C. J. van Dieren; lot kapelaan in 'tVeld den heer J. van 't VVesleinde; tot adsistent te Boskoop den heer Th. J. J. de Bouter; en tot kapelaan op het Regjjnhof te Amsterdam den heer J. B. Nuytendie kapelaan was le 's lleerenhoek. Door mevr. J. 11. Schotten, wed. F. J. Fisier, overleden te Velp, is aan de maatschappij van weldadigheid gelegateerd de som van ƒ2000. Te Slikkerveer is aan de werf van den scheepsbouwmeester M. van der Knyl de kiel gelegd van de ijzeren kanaal-schroelstoomboot Folharding n°. 6 voor de directie der stoombootmaatschappij De F olharding. te Leiden. De stoommachines zullen vervaardigd worden aan de fabriek van de hh. üiepeveen, Leis Smit aan den Kinderdijk. De veel besproken kapitein Boyton gaf, meldt het M. v. d. D., Zatur- dag middag de eerste van de zes voorstellingen, welke hij in de zwemschool aan den Weslcrdokdijk zal geven, om de deugdelijkheid van het door hem uitgevonden reddingskleed te bewijzen. AI was het een ware onderneming te noetiKn, om in dit weer naar den VVesterdokdijk te wandelen, toch werd de voorstelling nog door ongeveer 70 personen, waaronder eene dame, bijgewoond, liet was werkelijk verrassend te zien met welk een gemak kelijkheid Boyton zich in het water voortbewoog, staande en liggende, met en zonder pagaai. In een drijvende blikken bus bevonden zich o. a. ook de materialenwaarmede hij zeer spoedig van eenige stukken hout een vlot zamcnsleldewaarop hij staande alle signalen uitvoerde, waardoor schip breukelingen kunnen gered worden. Na weder in het water gesprongen te zijn, maakte hij zich op hetzelfde vlot een lunch gereed cn bakte de visch, welke hij in het water staande zoogenaamd gevangen had. Voorts toonde hij nog aanwelke diensten het reddingskleed in geval van een oorlog ter zee, alsmede bij het over boord vallen van personen, kan bewijzen. Zalnrdag nacht heeft het in de noordelijke provinciën zóó geweldig gesneeuwd, dat ze hier en daar ter hoogte van wel een voet ligt en de gemeenschap op sommige wegen er onder lijdt. Uit 's Ilerlogenbosch meldt men dat het water aldaar vallende is. Te Heeswijk werd dezer dagen een voerman, die bezig was van zijn wagen goederen te lossen, door liet schrikken van het paard omgeworpen en overreden. Eenige oogenblikken later was hij een lijk. Voor het prov. geregtshol in Zeeland heeft Vrijdag 11. teregt gestaan J. G. Klippel, oud 20 jaren, arbeider, wonende te Stavenisse, beschuldigd van moedwilligen manslag. Deriien geluigen, onder welke twee deskundigen zijn in deze zaak gehoord. De besch. bleef zijne schuld ontkennen. De advocaat-generaal achlte de beschuldiging wetlig en overtuigend bewezen, en requireerde een jaar correctionele gevangenisstraf. De advocaat mr. F. C. M. van Dcinsc betoogde de onschuld van zijn cliënt en concludeerde tol vrijspraak. De uitspraak is bepaald op Vrijdag 3 December. Te Noorbeek, in Limburg, is een kind van drie jaren verbrand. Het was door de moeder aan de zorgen van een 6-jarig meisje toevertrouwd, dat ook al heL mogelijke deed om de vlam. die zich aan de kleederen had medegedeeld, te blusschen, doch hierin niet mogt slagen. 'sGRAVENHAGE, 29 November. Z. M. de koning-groothertog heeft tot ridder der orde van de Eiken kroon benoemd den heer Joh. Stortenbeker, decorateur van Z. M. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indië bestemden sol aat H. F. P. Noesselvan het koloniaal werfdepot, vergunning verleend lot hel dragen van hel IJzeren Kruis 2' kl., hem door den keizer van Duitschland, koning van Prnisseii, geschonken. De heer A. Roland Holst, te Amsterdam, is erkend en loegelaten als consul-generaal der Zuid-Afi'ikaanscbe republiek voor het koninkrijk der Nederlanden,

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1