BUITENLANDSCIIE BEHIGTEN. PER TELEGRAAF. EIKliLAIR. LONDEN 26 November. De admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat de berigten omtrent het gebeurde met het pantserschip Iron Duke zeer overdreven waren. Volgens haar, liet het schip enkel wat te veel water in lot afkoeling van de con densors der machine, en was er volstrekt geen gevaar van zinken. De Times geeft zijne afkeuring te kennen over de handelingen van den gouverneur van Malakkadie op zijne eigene verantwoording en zonder een leger bij de hand te hebben om zijne maatregelen door te zettener toe is overgegaanom het bestuur van Perak in handen te nemenal ge schiedde dat dan ook op verzoek van Sultan Abdallah. De regering heeft den gouverneur der Straits Settlements gelast in Malacca geene politiek van annexatie toe te passen, doch eenvoudig de schuldigen aan het vermoorden van Birch te straffen. De correspondent van de Pall Mali Gaz. meldt het volgende omtrent de wijze waarop de Sultan zich dezer dagen geld heeft weten te verschaf fen. De Sultan vroeg den minister om geld, dat op zeer eerbiedige wijze hem geweigerd werd, zelfs na een tweeden en herhaalden eisch. Hem werd op den verarmden staat van het rijk en den oorlog in Herzegowina gewe zen; doch Z. M verklaarde te welen, dat er dien zelfden dag geld was ontvangen uit Broussa, hetwelk hij hebben wilde. Hij zond. toen de mi nister bleef weigeren, eene compagnie soldaten naar het departement van financiën, en maakte zieh met geweld meester van het geld. In IjLonstan- tinopel beweert men, dat hij op 150,000 de handen gelegd heeft, doch volgens geloofwaardiger berigt bedraagt de som slechts 40000 Deze som had de Sultan onmiddellijk noodig voor geschonken in het paleis. FRANKRIJK. Bij de beraadslagingen over de kieswet in de nationale vergadering is hel amendement van deii afgevaardigde Corne, hetwelk bij dc tweede lezing was aangenomen, door de vergadering verworpen. Dit amendement be paalde dal de ingevulde slembriefjes moeten worden ingeleverdvoorzien van een gesloten omslag. Verworpen werd mede een amendement van den heer du Temple, krachtens hetwelk de officieren, met uitzondering alleen van die op non-activiteit, niet verkiesbaar zouden zijn. De beraadslagingen bij de derde lezing der wet houden langer aan dan men aanvankelijk had gedacht. De minister van landbouw houdt zich met een allerbelangrijkste quaestie bezig. Het geldt Parijs van levensmiddelen te voorzien en naar Frankrijk Amerikaansche ossen te brengen, die, uitmuntend van qualiteit, op de Fran- sclie markten 40 tot 50 pCt. beneden de tegenwoordige prijzen verkocht kunnen worden. De proef is reeds door Engclschen genomen. De runderen worden uit de prairieën naar Chicago gebragt en van daar naar Londen en Liverpool vervoerd op sloombooten. die daarvoor zijn ingerigt. De Fran- sclie regering heeft de zaak onderzocht en wil thans tot voordeel van Frankrijk partij trekken van de ondervinding, door de Engelschen op dit punt opgedaan. Ook onderzoekt zij hoe het vervoer van schapen uit Algeric verbeterd worden kan. IJavas deelt mede dat de prefect van Vauclnse vier kinderen uit de gemeente Velleron van de openbare lagere school geweerd heeft, omdat zij, op last hunner ouders, geweigerd hebben het godsdienst-onderrigtgelijk het op de school gegeven wordt, te ontvangen. Het godsdienst-onderrigt, voegt Haras er bijis verpligtend voor den onderwijzer. Hij zelf moet het geven of er voor wakendat het gegeven wordt door een bevoegd geeste lijke, en de kinderen moeten dit onderrigt ontvangen. Men schrijft uit Bern aan UarasWij hebben indertijd eenige inlich tingen gegeven omtrent de schaamtelooze handelingen van sommige hotel houders, die de reizigers behandelen als duiven, die slechts goed zjjn om levend te worden geplukt Ziehier een feit van dien aard, dat wel karak teristiek is. De eigenaar van een hotel in Berner-überland heelt zich 342 fr. laten uitbetalen voor voeding en logis van twee dames, twee heerenen drie bedienden gedurende een halven dag. Te zijner verdediging voerde hij aan, dat die reizigers de kroonprins en de kroonprinses van België waren. DUITSCHLAND. De ambtenaar van het openbaar ministerie bij hel Kammergericht heeft zich tot het staatsgereglshof gewend, ten einde graaf Arnim, als den ver- moedelijken schrijver der brochure Pro Nihilo, wegens landverraad in staat van beschuldiging te stellen. In eene geheime zitting moet hieromtrent een besluit zijn genomen. VERSAILLES, 26 November. De ministerraad heelt nog tot geen admi- strativen maatregel tegen den Pays besloten. De regterlijke instructie tegen den Pays en den Gaulois en de Ordre is begonnen. De nationale vergadering heeft het amendement van Pernolu verworpen. Z(j zet de beraadslaging over de kieswet voort. LONDEN, 26 November. De avondbladen keuren eenstemmig den aankoop der aandeelen van de Suez-kanaalmaatschappij goed. PARIJS, 26 November. Een telegram uil Cairo, heden verzonden, beves tigt het berigtdat de Khedive aandeelen van de Suez-kanaalmaatschappij aan de Britsche regering heeft verkocht, en meldt dat 5 pCt. interest zou zijn verzekerd gedurende 19 jaren, en niet 7 gedurende 11 jaren. SEBASTIAAN, 26 November. De proclamatie van Don Carlos is koel opgenomen. De voorspoed van Qnesada en hel ontzet van Pampeluna maken indruk, VERSAILLES, 26 November. In de nationale vergadering wees de heer I.oekroy op eene zinsnede van Buffet, waarin deze een van sprekers rede voeringen aanhaalde. Buffet las de aangehaalde zinsnede voor, waarin Loc- kroy de constitutie aanvalt, en zeide dat het kabinet beloofde de constitutie met onkreukbare eerlijkheid te verdedigen. Wanneer nu de constitutie wordt aangevallen, zal het ministerie om baar te verdedigen niet hen raadplegen die er over spreken als I.oekroy heeft gedaan. LONDEN, 26 November. Naar men verzekert zijn bij de Magdalcna-eilan- den zes schepen vergaan; van de 62 personen, die zich aanboord bevonden, werden 17 gered. PARIJS, 27 November. Het Journ. Offic. zegt dal de gouverneur van Parijs, ingevolge een aanschrijving van den ministerraad besloten heeft voort aan elke vergadering of bijeenkomst te verbieden, welke door haren aard tot wanordelijkheden zou kunnen aanleiding geven. KONSTANTINOPEL 26 November. De grootvizier is van zijne ziekte her steld, en zal heden bij den Sultan ten gehoore toegelaten worden. BOMBAY 25 November. De prins van Wales is heden namiddag ten 5 ure van hier vertrokken. IIy begeeft zich eerst naar Goa en van daarnaar Colombo. BRUSSEL 27 November. De koning heeft gisteren een bezoek gebragt aan prins Alexander der Nederlanden. De prins zal heden aan het diner ten hove deelnemen en morgen zijne reis naar Algerië voortzetten. INGEZONDEN. LEIDEN-WOE R DEN. Wie is er die niet droevig wordt aangedaan door den loop dien de dis- cussiën gisteren in onze tweede kamer genomen hebben. Alle fouten die bij discussiën begaan kunnen worden kan men met grond aan die van gisteren ten laste leggen. In gebrek aan constitulioneelcn zin vinden ze allen haar oorsprong. Wanneer wij hier Leiden - Woerden tot opschrift nemen is het Liet om terug te komen op de détails der zaak, maar alleen om de voor genoemde stelling, ook met betrekking lot Leiden. Ie rechtvaardigen. De minister die builen de volksvertegenwoordiging om. regeeringsdaden van ver slrekkendcn aard, eigener autoriteit voor zijne verantwoording nam, han delde inconstitutioneel. Dat bij daarom buiten verantwoording voor de kamer bleef is eene illusie die de minister niet lang heeft kunnen koesleren. En welk een verantwoording, hoe langdurig, boe bitter, boe rampzalig, om locli uit te loopeti op indirecte en directe fout-erkeuning. Indirect door liet bijbrengen van meer aansluitingsplannen dan noodig en wenschclijk zijn, direct door de erkentenis van schuld. De minister is al zoolang en zooveel hard gevallen dat ons dc moed ontbreekt, vooral nu hij zijn fout inziet, van nieuws af aan harde waarheden te zeggen. Maar hoeveel gelukkiger zou hel geweest zijn wanneer de minister de motie Dttymaer van Twist met een peccavi had bejegend. Hoogstwaarschijnlijk zou een loyale bekentenis de zaak tot een fatsoen lijk en spoedig einde hebben gebracht. Wal de minister gisteren zeide omtrent het errare humanum est zou zijne vrienden hebben getroost en zijne tegenstanders eerbied hebben afgedwongen. Al had de minister er zijn zetel toen om moeten verlaten, dat velen ook van zijne niel-vrienden zouden betreurd hebben, dan ware dit en voor den minister maar voornamelijk voor onze constitutioneele staatsinstellingen en voor de veiligheid van het constitutioneel gevoel der vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk verkieselijk geweest boven een aanblijven onder Je dreigende omstandigheden die haar culminatie-punt nog niet schijnen bereikt te hebben in de hoogst geagiteerde zitting van gisteren. De aandacht zou al van 's ministers onhan digheid zijn afgeleid en sommige onderdeden of uitvloeisels van deze be ruchte aansluitingszaak waren achterwege gebleven. Zoolang de zaak aan de orde bleef en de minister niet verder wilde gaan dan tot twijfelachtige, indirecte schuldbekentenissen, bleef het constitutioneel gevoel der Nederlan ders pijnlijk aangedaan en dal moest zich uiten hetzij in de raadzalen des lands of in de raadzalen der steden. Wel rijst Je vraagnaar aanleiding van de verschillende stadia waarin die zaak en hare sequeelen zijn behan deld, ol onze land- en sladgenooten niet wat slap zijn in hun constitutioneel gevoel; want dat die Rijnspoorzaak slecht is opgezet en verkeerd is afge wikkeld, blijkt langs zoo meer, naarmate dc verdediging van den minister langer duurt. Welnu dit schijnen vele land- en sladgenooten niet te be seffen niet te gevoelen. Hoe anders de houding te verklaren van de zes gemeenteraadsleden die de vergadering van den gemeenteraad dd 29 October jl. verlieten, toen het zou aankomen op stemming over de vraag of de Leidsche gemeenteraad voldoende was ingelicht door den minister van binnenlandsche zaken over de onvermijdelijkheid van een stedelijke bijdrage van ƒ100,000 aan de N. R. S. Maatschappij. Wij wagen het niet te gissen naar anderé beweegredenenwelke er die heeren toe brachten om die vergadering op dat oogenblik te verlaten. In die vergadering waren tegenwoordig 22 leden. Negen leden stemden tegen het voorstel om in de notulen der vergadering aan te teekenen dat de raad zich niet kon neerleggen bij de verzekering van den minister dat de raad met volkomen kennis van zaken een weinig bezwarende verplichting op zich had genomen. Zes stemden er voor en zes liepen weg. Wat er van het 22'te lid is geworden is uit het officieele verslag niet op te maken, de namen der tegenstemmende leden worden daar niet opgegeven, wel hun aantal, en dat dit zoo groot is, is waarlijk treurig. Men stemt echter niet uit beleefdheid voor of tegen eene zaak, men stemt naar overtuiging, maar men blijft uit beleefdheid nog een oogenblik in eene ver gadering wanneer een achtenswaardig lid eene stemming vraagt over eene zaak die iederen landzaat ter harte behoorde te gaan, men blijft dan uit be leefdheid. al was hel om tegen te stemmen. Wat baat het nu den minister dat de houding van Leidens gemeenteraad tot eene goedkeuring van zijn doen en spreken in deze is te schikken. Het

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6