regering dit belang lieefi verwaarloosd. De minister kan en mag niet ver- wachten, dal de vertegenwoordiging in dien stand der zaak zulk een onregt- i vaardig vonnis zou vellen. En het verleden dan? De minister zal eenige bedenkingen daaromtrent bespreken. De minister erkent, dat hel geen nadeel berokkent ongelijk te erkennen. Hij erkent gaaf, dat het wenschelijker, beter ware geweest, indien, niet art. 4, maar de verwijzing in art. 1 naar art. 4 ware weggevallen. De minister doet die beschouwing echter met de bijvoeging, dat, indien die clausule niet ware opgenomen, het contract niet ware tot stand gekomen. Dat de regering hel in het belang van hel minis terie wenschelijker had geacht, die clausule niet op te nemen, is zeker, j maar de R. S. SI., hoe gezind ook veel toe te geven, wilde op dit punt niet 1 toegeven. De regering was overtuigd van de nuttigheid van het contract; g daarom heeft zij dal op den voorgrond gesteld. Heeft zij daarin gedwaald, geen ander motief althans heeft daarbij gewogen. De onderhandelingen met I de R. S. 81. zullen desverlangd aan de kamer worden overgelegd. Verder zcide de minister nog; Onderstelt eens, dat de kamer meende, dat 1 de Rotterdamsche belangen niet konden bevredigd worden dan door eene ver- f binding van beide stations Rijn- en Hollandschen spoorweg, dan is hier een ji brief, waarin de R. S. 81. aanbiedt de verbinding alsnog temaken, ongepre- j judiciëerd de verdere uitvoering van het contract. De voorwaarden moeten f nog overwogen worden, en daaromtrent kan geene beslissing volgen dan met goedkeuring der wetgevende magt. floe men dus over het votum der eerste I kamer denke, geeft dit geene reden tot hel hoogst ongunstig votum dezer kamer, dat zelfs afkeuring vindt bij hen, die er voor zullen stemmen. Door de tweede kamer zijn lieden, na eene zeer onstuimige zitting, alle conclusiën in zake de spoorwcgaansluiting te Rotterdam verworpen. Diens- volgens moet er nader eene nieuwe commissie worden benoemd. Maan dag is de staatsbegrooling aan de orde. Omtrent de al of niet gegrondheid van de exceptionele regtsvordering, Maandag jl. voor het hof van Zuidholland behandeld werd eergisteren door adv.-generaal mr. van Maanen conclusie genomen, strekkende tot ongegrond- verklaring der exceptie van onbevoegdheid tot terugvordering door de moeder van hare natuurlijke dochter Jannetje van der Klngl. Adv. generaal was daarbij van meening dat hel er voor gehouden moet worden, dat het kind wettig is erkend, ofschoon de moeder zich niet had laten bevestigen in de voogdij. Krachtens de Ned. wet was echter die bevestiging in casu niet noodig. en al ware de moeder van regtswege vervallen van de voogdij, zij was naar het oordeel van den ambtenaar van het openb. ministerie toch volkomen bevoegd haar minderjarig kind op te vorderen en de regten en ver- pligtingen aan hare ouderlijke magt verbonden, hadden niet opgehouden te beslaan, 's Ilofs uitspraak is bepaald op 27 December. Het prov. geregtshof van Zuidholland heeft bij arrest van heden de weduwe uit Ouderkerk aan den IJssel, die jl. Vrijdag te regt stond wegens kindermoordvoor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd aan die misdaad schuldig verklaard en haar veroordeeld tot een tuchthuis straf van 5 jaren. De moeder van Jut, meldt hel D. v. 's Gr., die weder voor den offi cier van justitie te Rotterdam had moeten compareren, is eergisteravond omstreeks half twaalf, op straat zijnde, op het oogenblik dat haar ge leider zich ter boogie van het Huygensplein bij de van der Duynslraat even verwijderd had, door een onbekende omstandigheid op den grond gevallen en belangrijk aan het hoofd bloedende opgenomen en naar het commissa riaat van poficie gevoerd, waar haar heelkundige hulp verleend is en van waar zij vervolgens naar haar woning is overgebragt. Men weet niet of men hier aan mishandeling, dan wel aan een val moet denken; zijzelve kan daaromtrent geen inlichting geven, doordien zij dadelijk bewusteloos was gevonden: doch zooveel is zeker dat de reis naar Rotterdam ten gevolge van de bekomen kwetsuren is moeten worden uitgesteld. BUITENLANÖSCHE BERIGTËPË SS BS L, S E. Te Antwerpen, in de Schuitslraalhad Maandag nacht een vreeselijk feit plaats. Zekere Tiet van Dyck, 21 jaren oud, werd door zijnen 18-jarigen broeder Philip van Dyck doodelijk getroffen. De oorzaak, die aanleiding gaf tot dezen broedermoord, was eene nietigheid. Piet van Dyck was reeds Ie bed toen zijn broeder Philip min of meer in dronken toestand tehuis kwam. Deze zette zich aan tafel en begon smakelijk te eten. Vrouw van Dyck had eene portie vleesch gereed gezet, die haar echtgenoot 's anderendaags's mor gens zou meenemen, aangezien de man, die in eene zijdelabrick werkt, 's middags den lijd niet heeft om naar huis te komen. Toen uu Philip zijn aandeel had gebruikt, begon hij ook 'svaders maal aan te spreken. Piet, die dat zag, maakte opmerkingen. Philip sloeg die opmerkingen in den wind, tot eindelijk Piet uit het bed sprong en het stuk vleesch aan zijnen broeder poogde te ontnemen. Die poging betaalde de jongeling met zijn leven, want Philip wierp zich met het mes, dat diende om het vleesch te snijden, op zijnen broeder en bragt hen twee steken in de borst toe. Een dezer wonden liep in de rigting van het hart en veroorzaakte een bijna onmiddclijken dood. Het mes was tot aan het hecht in de borst gedrongen. Aan het slagtoffer bleel enkel kracht genoeg over, om een enkelen doffen kreet te uiten. Met strakke oogen staarde hij zijn broeder aan, die de oorzaak werd van zijnen vroeglijdigen dood en weinige oogenbiikken later zakte hij levenloos ineen. De moordenaar is na het plegen zijner misdaad naar bed gegaanalsof er niets gebeurd ware en toen de policie hem kwam arresteren sliep hij gerust. KNO GbANR. LONDEN 25 November. Te Baroda heeft de prins van Wales depulaliën ontvangen van de be volking van Sural, die Z K. 11. kwamen uitnoodigen haar stad te bezoeken. Dergelijke dcputaiiën zijn ook uit Ahmedabad en Hyderabad ontvangen, die met hetzelfde doel kwamen; 'men was in die plaatsen afgunstig op 's prinsen bezoek aan Baroda. De raad van houders van buitenlandsche fondsen is het eens geworden met de hh. Palmer, Dent O.over de financiële maatregelen van Turkije. De heer Otway, voormalig onder secretaris van staat bij het dep. van bui- (enlandsche zaken, is belast met de leiding der onderhandelingen met de Porte. liet comité aanvaardt de aanbiedingen van den Sultan, voor zooveel betreft de betaling voor de helft in geld, voor de helft in obligatie». Doch het verzet zich tegen eene nieuwe uitgifte van 35 millioen obligatiën door den Sultan. De overige bijzonderheden der schikking zijn nog niet bekend, maar zullen spoedig ter kennis van de houders van obligatiën gebragt worden. Het regt op de uitgave van den officiëlen catalogus van de Noord. Amerikaansche tentoonstelling is toegekend aan de firma John R. Naglc and C°.te Philadelphia, wier bod van omstreeks 240,000 voor die con cessie door commissarissen is aangenomen. llerigten uit Amerika melden dat de salpeterstad Iquique door een zwat'en brand is geteisterd, welke den 71'"1 October uitbrak en in den tijd van 48 uren 19 squares of vierhoekige deelen der stad in de asch legde. Alle pogingen der brandweer en der matrozen, die van de in de haven lig. gende schepen ter hulp waren gesneld, vermogten geen invloed uit te oefe nen op hel ontembaar element. Vooral in Lima heeft dit ongeluk groote deelneming opgewektde regering opende den prefect dadelijk een crediet van 5000 soles. Prado en zijne vrienden bragten eveneens 0000 soles tc zamen de Amerikaansche minister-resident verzamelde een aanzienlijke som bij zijne landliedenen vooral ook de pogingen van de daar wonende Duilschers werden zeer geroemd. FBANHB ïi, Bij mevrouw Mac Mahon is tol lieden voor de noodlijdenden in hel zuiden des lands ingekomen ruim 26 millioen (rs. Het Journ. des Dcb. bevat een uitvoerig verslag van de Bonaparlis- lisclie manfeslatie in Belleville, alwaar de lieer de Cassagnacals dienaar van bet algemeen stemregt, was uitgeiioodigd door zeven werklieden om zich te verklaren over hetgeen men van hel keizerrijk zou te wachten hebbenwanneer hel eens wederkwam, De vergaderiug was zeer onstuimig. De Cassagnac verklaarde dat het keizerrijk welvaart had geschonken. Beweerde mendat liet liet volk daarmcê bedorven had, het volk had liet regt om zich te laten bederven, indien het wilde. Welvaart zou het keizerrijk wederom brengen, wannctr het terugkeerde, door afschaffing der octrooijen, wijziging der wetten op successie enz., invoering der inkomstenbelasting, welke de rijken wat meer zou dwingen te betalen en het volk wat minder zou afnemen. Ziedaar wat liet keizerrijk geven zal, als het wederkomt! riep spreker uit. Het zal komen! het zal komen!, riep men. Dal het komen zou, voorspelde de Cassagnac. De constitutie stond den terugkeer toe. Indien slechts alle partijen zich onderwierpen aan de uitspraak des volks, Frankrijk zou gered zijn! Er was iemand onder de aanwezigen die den spreker wilde beantnw- den, maar door aanhoudend geschreeuw van: leve Napoleon IV! en leve de Republiek werd hem dit onmogelijk gemaakt. Te Bazeilles zal een gedenkteekenin eenvoudigen vormopgcrigt wor den ter herinnering aan de gebeurtenissen van 30 Aug. en 1 Sept. 1870. Te Foix zijn ongeveer 400 Cariisten aangekomendie zich in zeer be klagenswaardige» toestand bevonden. SPAIJE. Don Carlos heeft uit Durango eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zijne vrijwilligers aanspoort, den verwacht wordenden aanval van het noorderleger met alle kracht af te slaan. De gemeenteraad van Barcelona heeft generaal Martinez Campos ver klaard tot «aangenomen zoon" der stad en beslotendat een marmeren tafel met een inschrift dit besluit en de bedrijven, welke daartoe aanleiding ga ven, in hel stadhuis vereeuwigen zal; en voorts, dat den generaal eene gou den plaat met gelijk opschrift zal worden ter hand gesteld. Eindelijk is be paald, aan een van de pleinen der stad den naam dis generaals te geven. aj I TT ïa Ij A JV £S. De Prov. Corr. meldt dat prins llismarck zijne ambtsbezigheden in haren gehcelen omvang heeft hervat. Hel wets-ontwerp tot herziening van het rijks-strafwetboek is bij den rijksdag ingediend. Daardoor is een einde geuiaakt aan alle geruchten, volgens welke de behandeling van dit wetsvoorstel zou worden verdaagd. Het ontwerp is van een zeer uitgebreide memorie van toelichting voorzien, welke als een gewiglige aanvulling wordt beschouwd der toelichting, waar mede het oorspronkelijk ontwerp aan den bondsraad werd gezonden. De huilengewone algemeene synode der evangelische kerk in Pruissen is geopend. Oraal Olto ztt Stolberg-Wernigerode, president van het Pruis- siscli heerenhnis is tot voorzitter gekozen. Volgens de Kreuz-Zeit. zijn prins en prinses Karei door keizer Alex ander iiilgenoodigd geworden het op den 8'" December te Petersburg te vieren leest der St. George-orde bij te wonen, dat dit jaar vooral daarom van beleekenis zal zijn omdat keizer Alexander dien dag 25 jaar bezitter van deze hoogste Russische militaire orde zal zjjn. Prins Karei zal behalve van zijn gewoon gevolg ook vergezeld worden door een officier van ieder regiment, waarvan hij opperbevelhebber is. Zoo ook prinses Karei de reis medemaakt zal ook van het le Weslphaalsche regiment veld-arlillerie n°. 7, aan welks hoofd zij staat, een officier medegaan. Daarenboven zul len HH. KK. HH. nog vergezeld worden van die generaals en ridders der St. George-orde, die van den keizer van Rusland eene bijzondere uitnoodi- ging ontvangen hebben. Hit VVeenen meldt men dat de gemeenteraad van die stad beeft beslo ten eene petitie te zenden aan de beide huizen van den rijksraad, waarin verlangd wordt dat men alles in liet werk zal stellen om te verkrijgen dal,

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2