rijker en zedelijker beter zijn zon, indien de sterkedrank-belasting nagenoeg i niets meer opleverde. Voorts geelt de regering aan onder welk licht zij de verschillende ontwerpen wenscht beschouwd te hebben. Zij heelt meermalen verklaard dat zij er naar streeft om de herziening der belastingen met vaste hand en Maar een vast beginsel aan te vatten. Zij meent dat daarbij vooral deze eischen moeten worden gesteld: 1°. Wegneming van alle belemmeringen voor vrij verkeer van den handel en de scheepvaart. Daartoe reeds de wijziging in de heffing van de loodsdienstenen de afschaffing van de vuur-, ton- en bakengelden, alsmede de thans aangeboden voorstellen tot wijziging van het tarief en de gedeel telijke afschaffing der zoogenaamde handels-leges. 2°. Geheele opheffing of belangrijke vermindering, waar de schatkist geen opheffing gedoogt, van die accijnsen, die op eerste levensbehoeften drukken en daardoor voor het algemeen welzijn schadelijk zijn. Daarom wordt thans voorgesteld den vleeescbaccijns af te schaffen, den suikeraccijns le vermin deren en vertrouwt de regering dat zeer spoedig de mogelijkheid daar zal zijn om ook dien op de zeep, waarover de nijverheid te regt klaagt, in te trekken en den zoutaccijns te verminderen. Verder te gaan schijnt in elk geval ongeraden, maar in de reeks van accijnsen die dan alleen overblijven zal de tabaksbelasting eene hoogst belangrijke plaats moeten bekleeden en schijnt dit ook te mogen doen. 35. De personele belasting en die op de patenten op gewijzigde grondsla gen gevestigd, kunnen en mogen, voornamelijk de eerste, eene meer rijke en vaste bron der inkomsten aan den staat verzekeren dan thans het geval is, zonder dat de gemeenten te zeer van hare tegenwoordige inkomsten uil de personele belasting voortvloeiende worden versloken. De wijze waarop dit in uilvoeriug zal worden gebragts in overweging, maar de minister stelt er prijs op eerst te vernemen welk oordeel wordt geveld over de voor stellen thans aangeboden. 4'. De belastingen, die het bezit van vaste goederen en de handelingen aangaande die goederen treffen, eischen in velerlei opzigten verandering. Daarmede is niet veel aan te vangen zoolang de juiste waarde van vele dier goederen niet wel bekend is. Het ware onmogelijk thans met die her ziening aan te vangen, al kan men zich vrij goed reeds nu den weg afba kenen, die daarbij zal moeten gevolgd worden. 's GitAVENIIAGE24 November. Tot notaris te Rotterdam is benoemd de beer J. van der Hoop Jansz. candidaatnotaris aldaar, in de plaats van den heer J. van der Hoop Jac.zn., aan wienop zijn verzoekals zoodanig eervol ontslag is verleend. Door Z. M. is ingetrokken de benoeming van den lieer J, A. Geukama Bakker, ontvanger der directe belastingen, te Oude l'ekela, lot ontvanger der directe belastingen te Scbeemda c. a. en is genoemde J. A. Geukama Bakker benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Ginneken c. a. De 2e luit. A. Clarksonvan het 3' reg. infanterie, is overgeplaatst hij bet wapen der infanterie van het leger in Nederl. lndië, en de 2e luit. G. II. Krüll, van het le reg. infanterievoor den tijd van vijf jaren gede tacheerd bij het wapen der infanterie van genoemd leger. Voorts is aan clen met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Nederl, Indiè G. F. van Huls, wegens ongeschiktheid lot liet gaan hervatten van de werkelijke dienst, ten gevolge van zielsgebreken, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De kapitein F. H. Avenarius en de lf luitt. H. A. Calkoen en A. R. F. Birnic, die voor twee jaren bij liet 0. I. leger zijn gedetacheerd geweest, zijn weder bij het 8' reg. inf. van bet leger hier te lande ingedeeld. Z. K. II. prins Alexander zal morgen ochtend, vergezeld van II adjudant, den kapitien baron Sirtema van Grovestins, per Rijnspoor de residentie verlaten, de reis aannemende naar Algiers. Bij het dep. van koloniën is van het hoofdeomilé der Nederlandsche vereeniging bet Roode Kruis, Ier overmaking aan het comité van het Roode Kruis te Batavia, ontvangen eene som van 2750.50, als opbrengst van een onder de leiding van mevrouw de baronnesse van Nagel!mevrouw de gravin van Limburg Slirum en jonkvrouwe baronesse van Ilaersolte te Zwolle gehouden fancy-fair, ten behoeve van de iu den strijd tegen Atchin gewonde en ziek geworden krijgslieden. lil de zitthig van de tweede kamer van heden kwam in behandeling de spoorwegaansluiting te Rotterdam. De conclusie van de meerderheid der commissie, dal het algemeen belang door dc regering niet behoorlijk behar tigd was, werd bestreden door de lib. Winlgcns, Messcftert. Godelroi, van der Hoeven, zoowel als ongemotiveerd als met bel oog op «le politieke ge volgen. Door den heer Blussé werd de conclusie der meerderheid verdedigd. De heer lvuyper betoogde de wenschelijkheid eener stilzwijgende referte aan het votum der eerste kamer; maar vraagt de regering, of zij ten deze homogeen is. Morgen voortzetting. lieden zijn aan het ministerie van financiën ter aflossing uitgeloot de volgende reeksen van de 3y2 pCts schuldbekentenissen ten laste van het voormalig amortisatie-syndicaat voor 1876: 1427, 1777, 2157, 2153, 1566, 734 2388 314 635 589 2108, 1541, 552. 1214, 1320 2124, 1147, 1188, 1341, 1053, 1363, 1793.672, 1152,470,1130,674,2130,1810,336. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren zijn drie voorstellen bij den raad aanhangig gemaakt, te welen: eene voordragt om den prijs van het gas met 1 cent le verminderen en dus te urengen op 12 cent, ingaande reeds 1 November jl.ten tweede een voorstel cm over te gaan tot eene langgewenschte verbetering van de Lange Poolen, weike zou moe ten beslaan in eene verbreeding van die zeer naauwe straat, en een voorstel lot oprigting eener school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Sche ven ingen. Tot leeratar in de beginselen der staathuishoudkunde bij de burgerdag- en avondschool werd benoemd de heer mr. W. G. Jansma van der Ploeg Heden overleed alhier, na eene ziekte van slechts weinige dagen, de hofraad H. F. G. N. Camp, intendant van het huis van Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden. Zijne persoonlijke hoedanighedenzijne voor komendheid vooral, gelijk zijne verdiensten in het gebied waarop hij zich bewoog, de civiele genie, verschaffen hem vele vrienden en hooge onder scheiding. BU1TENLAINDSC1IE BEKSGTEN. E K RLAl IS. LONDEN 23 November. De prins van Wales bevindt zich thans te Baroda en heeft daar de dierengevechten bijgewoondwaardoor deze plaats van oudsher berucht is. Dc prins deed zijn intogt op een prachtig getuigden olifant met gouden zit ting en werd begeleid door een 6-tal inlandsche hoofden in de meest ver schillende kleederdragten. Het volk ontving hem goed. De gevechten, welke de prins als toeschouwer bijwoonde, werden gehouden tusschen olifanten, neushoorns, buffels en rammen. In een berigt uit Singapore wordt gemeld dat de generaal Colbione, met 300 manDonderdag naar Perad was vertrokken. Ook de schepen Ring dove en Algeria waren derwaarts onder zeil gegaan. De Britsche troepen hebben bet dorp, waar de heer Birch is vermoord, beschoten cn ingeno men. Zij hebben eenige voorwerpenwelke aan den heer Birch toebehoor den in de woning van Maharajah Lela gevonden. -- Eene deputatie uit de inwoners der overstroomde wijken van Londen heeft zich tot de commissie voor openbare werken gewend, om aan te dringen op het uitstrekken van de Thames-kade ook langs den zuidelijken oever der rivier binnen Londen. Ten behoeve der noodlijdenden is reeds een som van ruim 2000 bijeengebragt. De Iron Duke, het pantserschip dat onlangs de Ran guard in den grond voer, is thans op zijne beurt haast de diepte ingegaan. Zaturdag- ocfilend van Plymouth uitgevaren, bevond dit schip^ zich onverwachts in zinkenden toestand. Een klep was opengelaten, door welke het water ge weldig binnenstroomde. Reeds had de kommandant het noodsignaal doen hijschen, en meende hij niet anders dan straks de booten te zullen moeten uitzetten, toen gelukkig de opening ontdekt werd en nog kon gesloten worden, zoodal het schip behouden bleef. E SS A S K ïl J K. De bekende Paul de Cassagnac is door eenige imperialisten in de zoo uiterst radicale wijk Belleville uitgenoodigd eene vergadering bij te wonen, om over de zaak van het keizerrijk van gedachten te wisselen. De heer de Cassagnac zal daaraan gevolg geven. Bij de behandeling der kieswetderde lezingin de nationale ver gadering van Maandag, werd op art. 1 door den heer d'Aboville een amen dement voorgesteld, strekkende om een kiessysteem met twee trappen in le voeren. Dit amendement werd na eene korte discussie verworpen, en ver volgens art. 1 aangenomen. De lieer de Belcastel stelde voor eene nieuwe alinea aan art. 1 toe te voegen, bepalende, dat de kiezer, die getrouwd si weduwnaar is, met of zonder kinderen, twee stemmen zal kunnen uitbren gen. Ook dat voorstel werd verworpen. De dagbladen deelen eene statistiek mede van de veroordeelingen, door de krijgsraden uilgesproken wegens de gebeurtenissen in 1871. Van de 39 personen die deel hebben uitgemaakt van het centraal-comité der Commune, zijn 3 ter dood veroordeeld, welke straf in levenslangen dwang arbeid is veranderd2 tot levenslangen dwangarbeid8 lot deportatie bin nen een versterkte plaats en 3 tot gewone deportatie. Bij verstek zijn 12 communards tot doodstraf verwezen, 1 tot levenslangen dwangarbeid, 8 tot vestingdeportatie en 1 tot dwangarbeid voor een tijd. Wegens den moord der gijzelaars zijn 16 personen ter dood veroordeeld, van welke 7 gratie kregen en tot levenslangen dwangarbeid zijn verwezen; 8 zijn levenslang opgesloten 3 naar eene versterkte plaats gedeporfeerd15 enkel gedepor teerd en 25 tot mindere straffen veroordeeld. Als verdacht van deelneming aan den opstand zijn niet minder dan 38000 personen gevangen genomen, waaronder 5000 militairen, 850 vrouwen en 650 kinderen van 16 jaar en jonger. 28000 werden naar de zeedepots (pontons) gezonden. Bij het on derzoek zijn 18930 in vrijheid gesteld en 11070 naar de krijgsraden verwe zen. Het bleek dat niet minder dan 7460 reeds vroeger met de justitie in aanraking waren geweest. SPANJE. Berigtcn uit Biscaye bevestigen, dat don Carlos te Durango bedlege rig is. De generaal Quesada heeft zijn hoofdkwartier te Logrono gevestigd. Hij zal naar Madrid vertrekken ter bijwoning van een krijgsraad, waarin bet plan van den vcldlogt zal vastgesteld worden. De Carlisten brengen in Biscaye en Navarra eenige bewegingen ten uitvoer. Zij zijn druk bezig met het versterken van Vera, Elizondo cn de vallei van Bastan. DIHTSCHLjIND. Bij zijn wederoptreden in den rijksdag heeft prins Bismarck verklaard dat bij tot zijn leedwezen door ongesteldheid verhinderd was geweest de opening van den rijksdag bij te wonen en dat bij misschien nog eenigen tijd rust zou hebben genomenindien hij zich niet genoodzeakt had bevon den terug te komen, wegens bet dringend beroep op zijn pligt, deels van de zijde der pers, deels van dc zijde van een der afgevaardigden, den beer Richter. Die aandrang in de bladen was voor hem dikwijls krenkend ge weest, vooral wanneer daarbij niet onduidelijk werd te kennen gegeven, dat hij de zaken van het rijk slechts op haar beloop liet. Eene ongegronde aanmerking; want hij kon dc stellige verzekering geven dat door zjjnr afwezigheid niets aan de zorg voor de openbare aangelegenheden is te kort gedaan. Wat hem echter bet meest had bevreemd, was dat de heer Richter in dut rijksdag met dat beroep op den pligt van den rijkskanselier bad in-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2