LE1R8CDE CÖU 1875 VRIJDAG 19 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. PATENTBLABEN. B1NN ESN LA N DSCISE DELICTEN. K°. 271, Z>fl Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. j 3.60; met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekoster.. Afzonderlijke nommer» der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De pr(js dor Advcrientiën is van 1 4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden L\". 44 blad 55) der handelingen tan den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, doet tc weten dat de ingevulde patentbladen over liet dienstjaar 1875/6, voor wijk VI, bjj het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van een tot drie uren, en wel lot en met den 24sUn November e. k.j terwijl na hel verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patcntbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe be lastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zondermeer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 16 November 1875. v. d. BRANDELER. LEIDEN. 18 November. De brieven naar Nedcrl. Indië, met het stoomschip holland tc verzen- fcn, moeten den 19Jen dezer ten postkantore bezorgd zijn, ten 12 ure 'snachts; drukwerken en monsters uiterlijk ten 6 ure 's avonds. - Den 27'" dezer zal van bet koloniaal werfdepot te Harderwijk naar liet Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletietroepen sterk 150 man (waaronder 8 onder-officieren), om dienzclfden dag te embarqueren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Koning der Neder landen. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der inf. van hel 0. I. leger D. Schillerdie van verlof naar Java terugkeert. - Door het prov. kerkbestuur van Friesland zijn lot de evangeliebedie ning in de licrv. kerk toegelaten de hh. 11. van der Hoeven en J B. Bcnit. - Bjj den storm van Donderdag II. werd aan bet observatorium van Rijn land te Oude Wetering 's morgens 11.55 uur eeu winddruk waargenomen van 93 kilogram per vierkanten meier, terwijl in de week, met dien dag eindigendeeen hoeveelheid regen is gevallen van 59.3 millimeter, insgelijks per vierk. meter. - Tc Rotterdam heeft gisteren in de kerk van de HH. Laurentius en Magdalenain den Oppert, de wijding plaats gehad van monsgr. C. Diepen- daal tot bisschop van Deventer bij de kerk der oud-bisschoppelijke clcrezy in Nederland. In tegenwoordigheid eeuer buitengewoon talrijke schare, waaronder ook velen uit andere plaatsen, werd de plegtigheid verrigt door Dionsgv. J. Heykamp, aartsbisschop van Utrecht, geadsisteerd door monsgp. C. J. Rinkel, bisschop van Haarlem, en monsgr. J. II. Reinkens, oud-katho liek bisschop in Duitschland. Voorts waren daarbij tegenwoordig prof. Rcusch, oud-katholiek, vicaris-generaal te Bonn, prol. C. Harsten van het seminarium te Amersfoort, benevens eenige kanoniken van het aartsbis schoppelijk kapittel en andere geestelijken uit hel aartsbisdom van Utrecht en het bisdom van Haarlem. - Te Vlaardingen is van de haringvisscherij binnengekomen de logger Activiteit, stuurman M. Mos, die op de reis door liet scheepsvolk geboeid en bij aankomst aan de politie is overgeleverd, ter zake dat hij een der matrozen met messteken heeft verwond en gedurende de reis allerlei bedrei gingen uitte. - De gemeenteraad van Amsterdam heelt met algemeenc stemmen aange nomen liet voorstel van burg. en weth. tol het oprigten van eene gemeente lijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, onder voorwaarde Mn een rijks-subsidie van ƒ15000. - Te Amsterdam is eergisteren avond in de Looijersgracht een zolder- scl'uil, met 280 kraujangs ongeraffineerde suiker, omgeslagen. Twee man- nen, die op de schuil aan het werk waren, raakten er onder, maar werden foor de hulp van eenige fabriekarbeiders gered. Een hunner heeft zich (l» bezeerd. - Door wijlen vrouwe J. II. Sclioltenwed. den heer F. Fisier, is aan diaconie der Evang. Luthcrsche gemeente te Amsterdam een legaat ge- ®'Mkt, groot ƒ1000. Nog altijd, meldt het N. v. d. I)., duren de pogingen uit het buiten land, voornamelijk uit Londen voort, om Nederlandsclie kooplieden op te ligten, door bestellingen te doen en daarbij een wissel over te maken, die later blijkt scheurpapier te zijn. Zoo ontving de heer E Fischel te Amster dam dezer dagen een bestelling van zekeren zich noemenden D. Marcuse, 6 Cleveland Street, Londen; ook thans was de bestelling vergezeld van een op den naam van J. Thompson geaccepleerden wissel. Het bleek bedrog tc zjjn. Gelukkig dat de heer Fischel voorziglig genoeg geweest was eerst den wissel ter incassering op te zenden. Te Texel is eeue groote hoeveelheid wrakhout aangebragt van liet op Onrust gestrande vaartuig. Ondanks alie nasporingen heeft men den naam of de herkomst van dat schip nog niet kunnen ontdekken. Aan den Hoek van Holland zijn de wrakken aangespoeld van den schoener Yokohama, die in den nacht van Zondag op Maandag op de West strandde en verbrijzelde. Van de bemanning is niemand gered. Twee lijken zijn aangespoeld en her kend als die van een stuurman en een matroos. Het strand ligt daar als bezaaid met steenkolenwaarschijnlijk afkomstig van een in de jongste stormen op de kust vergaan kolenschip. Voor het prov. geregtshof in Utrecht is in hooger beroep behandeld de bekende vervolging legen den hoofdredacteur van het l'lr. Dagblad, dr. Bosch, die onlangs door de regtbank te Utrecht tot geldboete is veroor deeld wegens hetgeen genoemd blad heelt medegedeeld over den oploop bjj den hakker de Laat. Het 0. M. concludeerde lot bekrachtiging van het v nnis; de verdediger lot vrijspraak. Het hof zal aanstaanden Dingsdag uitspraak doen. De Dlepp. C. deelt mede dat in de vorige week in een Drentsch dorp eene vergadering werd gehouden om de nachtwacht nil te besteden. Onge veer 30 landbouwers waren present. Niemand bleek het echter voor den gewonen prijs te willen doen. Verschillende voorstellen tot verhooging werden gedaan en door Jan, Piet en Paul gunstig opgenomen, voor zoover die verhooging niet ten hunnen laste kwam, want, zeiden zij: »w(j betaalt genog, wij geelt niet meer." Het gevolg was, dat na veel geharrewar de vergadering zonder resultaat uiteenging; ieder zou zijn nachtbeurt zelf wel waarnemen of laten waarnemen. En waarover liep nu de quaestie? Over eene verhooging van 36 centen voor 48 boeren. Het bestuur van de maatschappij «Zeeland" heelt bij circulaire aan de aandeelhouders kennis gegeven van de staking der stoomvaart tusschen Vlis- singen en Engeland. Het bestuur herinnert aan hetgeen in Junij op de alge- meene vergadering is medegedeeld. Toen reeds is Queenboro* als het beste eindstation in Engeland aangewezen, waar de Engelsche spoorwegmaat schappij bereid was groote werken aan te leggen en reeds in het begin van dit jaar zijn overecnkomslen met aansluitende spoorwegen getioflen, om de dienst in den zomer te kunnen hervallen. Hel bezwaar der Brilsche rege ring, om genoemde haven voor den hmtenlandsehen handel open te stellen, was wel overwonnen, maar de vertraging, door de onderhandelingen ver oorzaakt, zou bewerken, dat de werken niet vóór 1 November konden vol tooid zijn. Intusschen werd besloten voorloopig de vaart op Sheerness te openen, niettegenstaande de bezwaren daartegen. De goede verwachting werd niet teleurgesteldofschoon de aansluiting te Viissingcn herhaaldelijk werd gemist. Maar de reizigers betuigden hunne tevredenheid over de uit muntende inrigling der schepen. Intusschen kwamen nieuwe teleurstellin gen. Door allerlei oorzaken kunnen de werken niet vóór het begin vau Jamiarij gereed zijn en hij slecht weder en bij nacht kunnen dc reizigers te Sheerness mocijelijk van en aan boord komen. Op den duur zou de repu tatie der lijn daaronder lijden. Toen nu twee der schepen avarij kregen, besloot de directie, in overleg met den eere-voorzittcr en commissarissen, de dienst liever te stakentotdat zij over eenige weken voor goed via Queenboro' kan worden hervat. De directie twijfelt niet of de min gunstige indruk, door dc plotselinge staking bij het publiek teweeg gehragt, zal spoedig verdwijnen als over ecnigen lijd dc dienst op de meest bcviedigende wijze wordt voortgezet. Om inmiddels den handel de gelegenheid te geven, zich voor de gemeenschap met Engeland aan de verzending over 'Viissingcn te gewennen, heeft de directie in overweging genomen of liet mogelijk is, wekelijks een- of meermalen reizen naar Londen zelf tc doen plaats heb ben voor het vervoer van personengoederen en vee. De persoon, die dezer dagen uit dc gevangenis tc Middelburg ontsnapte, is in België aangehouden.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1