verklaring dat zij daar het kind dood wasliet lijkje in het kanaal had geworpen. Een nader onderzoek is ingesteld. Door den gemeenteraad van Zwolle is besloten het bezigen van hon den als trekdieren in die gemeente te verbiedenen is eene desbetreffende verordening vastgesteld, met bepaling, dat die op 1 Januari) 1876 zal in werking treden. Ten gevolge van het verdrinken van eene vrouw onder de gemeente Lonneker zijn zware vermoedens ontslaan tegen haren man 11. N.zoodat hij voorloopig is aangehoudenmen brengt het verdrinken der vrouw in verband met de aangegane verzekeringen op haar leven bij vjjf verschillende maatschappijen lot een gezamenlijk bedrag van ƒ1350. Men meldt uit Moerdijk aan de M. B. C.: Zondag namiddag werd hier hulp ingeroepen voor een op het Hollandsch Diep in zinkenden staat verkeerenden vischschokker, toebehoorende aan den beer Ch. Vcrheijen en bevaren door P. de Bie en J. Geluk. Onmiddellijk begaven zich 11. de tloog, A. van BavclAdr. van Bavel, 1. Verheije, J. Collier en D. Dubbelman, in eene boot derwaarts, doch voordal zij den schokker bereikt hadden, was deze reeds omgeslagen. P. de Bie vond onmiddellijk zijnen dood in de gol ven. J. Geluk echter wist zich aan den mast, die nu eens onder, dan boven waler slingerde, vast te houden, doch door den zwaren vloed en sterken golfslag mislukte het aan de genoemde personen den man te redden. Eene tweede poging bleef cvenzoo zonder gevolg. Eindelijk werd nog een derde poging aangewend door J. van Drongelen, C. Ritmeester, J. Boelhouvvers en M. Corsmid, en aan deze mogt liet gelukken den schipbreukeling behouden aan wal te brengen. Te Liempde, in Noordbrabant, is dezer dagen een man overleden, in den ouderdom van 101 jaren. Bij de viering van zijn honderdsten verjaar dag mogt hij zich nog in het volle genot zijner zintuigen verheugen, ter wijl hij na dien tijd nog een bruiloft bjj een zijner nabestaanden in een naburig dorp bijwoonde. 's GRAVENHAGE17 November. De opper-ceremoniemecster beeft bekend gemaakt, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof den liglin rouw zal aannemen voor drie dagen, ingaande den 17lcn dezer, wegens het overlijden van HI1. KK. HU. de prinsen Adalbert en Carel The'odore van Beijeren. Dour Z. M. zijn benoemd: lot notaris te Nijmegen, de heer W. A. llalbersladtthans notaris te Zwartsluis, en tot notaris te Haarlem de heer W. Hoogvliet, thans notaris te Wageningcn. Tot opzigler over de instrumenlenkamers bij 's rijks magazijn van ge neesmiddelen is benoemd de kneebt bij genoemd magazijn H. de Leeuw. De l8le luit. F. J. Haver Droeze, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, gedetacheerd bij de krijgsschool, wordt voor den lijd van 5 jaren gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië. De le luit. J. A. C. Apol, van het 4e reg. infanterie, is bij de normaal schietschool alhier gedetacheerd geworden. De kapitein F. G. Otterbein en de le luit. W. Vermeire. die voor twee jaren bij het 0. I. leger zijn gedetachderd geweest, zijn weder bij het leger hier le lande, ecrstgemclde bij hel 3' en laatstgemelde bij het 6C reg. infan terie ingedeeld. De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De tweede kamer heeft heden de beraadslaging over de Indische be- grooling voortgezet. De afdecling openbare werken was thans aan de orde. In de heden gehouden openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. behandeld het beroep van den heer L. G. Brocx, oud kapt.-luit. ter zee, gepensioneerd minister van muitte, tegen het kon. besluit van 11 Maart jl.n°. 19, waarbij hem, met intrekking van vroegere besluiten, een burgerlijk pensioen is toegekend van ƒ4000. Blijkens bet in deze zaak door den staatsraad Meeussen uitgebragt rapport, geldt het hier de vraag of de toelage van ƒ250, die den heer Brocx wegens verblijf in Indie toekomen, het wettelijk pensioen-maximum van 4000 mag te boven gaan. Bij zijne aftreding als minister had de heer Brocx aanspraak op het maximum-pensioen van ƒ4000. Nu had de heer Brocx zich in 1870 als kapt.-luit. ter zee laten pensionerendoch hij meende toen als zee-officier aanspraak te mogen maken op eene toelage van ƒ250 'sjaars wegens verblijf in de keerkringen. Bij de pensionering is zijn regt op ƒ1500 pensioen en ƒ250 als toelage erkend, doch bij zijne aftreding als minister van marine is zijn pensioen nader geregeld en is hem de ƒ4000 met 250 toelage verleend. Beide hesluiten zijn echter den lldcI1 Maart 11. ingetrokken en toen is de lieer Brocx alleen gepensioneerd als minister met ƒ4000. Op grond hiervan is de heer Brocx in beroep gekomen bij den koning. Dat appel werd lieden toegelicht en verdedigd door mr. J. Kap- pcyne van de Coppello. -- Bij gelegenheid van den 63,D gedenkdag van Neêrlands onafhankelijk heid wapperde heden de oranje-vlag van den toren en eenige particuliere woningen, BUITENLANDSCUE BËRiGTËN. BELKIE. Betreffende de niijn-ontplofïing te Seraing wordt de treffende bijzon derheid medegedeeld dat de vrouw van een der mijnwerkers daarbij haren man en hare beide kinderen verloor, behalve nog vijl werklieden, die bij haar inwoonden. Een der bevolklste wijken van Brussel is in opschudding gebragt door den moord van een 45-jarig man door zijn stiefzoon. Aan tafel had de eerste met zijn vrouw, de moeder van den laatste, twist gezocht, die zoo hoog liep dat de beide mannen handgemeen werden. De stiefvader werd door een mes in liet hart getroffen en was dadelijk dood. ENGEL .4 57 B LONDEN 16 November. De regering heeft, ter voorbereiding van de wet op de handelssclieep- vaarteen commissie benoemdbestaande uit verlcgenw oordigers van liet departement van koophandel, de Lloyd en de Liverpool-Registry. Zij zal voornamelijk tot taak hebben om te beraadslagen over de vaststelling der laadlijn voor zeeschepen. Te Glasgow zijn de katoenspinnerijen van Robertson C°. en van Young Strong C°. verbrand. De schade wordt op ƒ300,000 geschat; 1200 man zijn zonder werk. Een berigt uit Celtinje aan de Times meldt, dat een rapport aan den vorst van Montenegro melding maakt van een belangrijk gevecht in de na bijheid van Gatzko en Goranskawaarbij de opstandelingen een schitterende overwinning behaalden. De verliezen der Turken bedragen 800 a 1000 dooden en 100 gevangenen. De bagage, het proviand, de ammunitie, vele kanonnen en geweren vielen in handen der opstandelingen. Onlangs werd gemeld dat in de republiek Liberia, die door negers uit de Verecnigde Staten gegrondvest is, een opstand was uitgebroken; het schijnt dal naburige wilde stammen zich met de oproerlingen verbonden hebben of liever de kern der vijandelijke magt vormen. Zooals de Pali Mall Gaz. thans mededeelt, is het lot een treffen gekomenwaarbij de opstandelingen de regeringstroepen versloegen. Deze laatste verloren 12 man aan dooden en 60 gewondenwelke later door de kannibaalsche over winnaars werden gebraden en opgegeten. FBANKRUS. Volgens den Constitutionnel zou bij dc regering het plan bestaan aan de nationale vergadering voor te stellen voor een maand uiteen te gaan, nl. van den 15Jen December tot den 15d,n Jannarijnadat zij vooraf zon zijn overgegaan tot de verkiezing van 75 senatoren. De algemeene verkie zingen zouden dan plaats hebben den 8!n Februari), op welk tijdstip de kamer haar vijf wetgevende jaren zou hebben volbragt. De heer Jules Simon, tot voorzitter der republikeinsche linkerzijde verkozen, heelt zijne waardigheid met eene rede aanvaard, waarin hij een kort overzigt gaf van de vorderingendoor de republikeinsche partij in de laatste 5 jaren gemaakt. Thans, zeide hij, is de eensgezindheid van dc drie groepen der linkerzijde zoo hartelijk, dat het moeite kost ons le her inneren hoe er een tijd geweest is waarin dit niet het geval was. De ver schillen zullen ongetwijfeld weder voor den dag komen, wanneer de repu bliek terdege gevestigd is; verschillen, ja, maar geene twisten. Voorde behoeften van den dag hebben wij alles gemeen: het doel, het rigtsnoer j onzer handelingende tucht. - Volgens de Opin. nat. hebben de Bonapartistendoor tusschenkomst van Raoül Duvalaan de linkerzijde het aanbod gedaan te stemmen voor een senatoren-Rist, waarop 30 leden der uiterste linkerzijde en 45 republi keinen voorkomen; doch zij stellen daarbij de voorwaarde, dat de Orleanislen ten eenenmale van het candidaatschap uitgesloten worden. Hel besluit dezer dagen door de nationale vergadering genomen te het getal afgevaardigden van Algerie zal verminderd worden en dat de tegenwoordige kieswet niet van toepassing zal zijn op de koloniën, wordt door de liberale bladen ten scherpste afgekeurd. Le Temps zegt: Eenvoudig uit berekening zijn de regter-fractien doof gebleven voor alle redenen van regt en publiek belang. De koloniën hadden nu eenmaal zeven republikein sche afgevaardigden en slechts één conservatief naar de vergadering gezon den, daarom moglen ze niet langer vertegenwoordigd worden. Men heelt de koloniën opgeofferd aan een partij-belang en besloten dat de linkerzijde in de eerstvolgende vergadering door 7 afgevaardigden minder zal Vertegen woordigd zijn. Gok het Joum. des Déb. acht vrees voor eene te sterke republikeinsche vertegenwoordiging de oorzaak van dit besluit en noemt liet zeer wenscbelijkdat de vergadering, bij de derde lezing der wet, daarop zal terugkomen. De Parijschc correspondent van de Times oordeelt mede niet gunstig over de concept-drukperswet. Voortaan, schrijft hij. kan er geen enkel nummer van een Fransch dagblad verschijnen of het zondigt in een of ander opzigt tegen de wet, en als een oppositieblad niet vervolgd wordt is dit niet, omdat het zich aan geen overtredingen heeft schuldig gemaakt, maar omdat de regering door haar ambtenaren slecht wordt bediend. Wie in Fransche bladen schrijftkan zich voortaan beschouwen als een wild beest, dat aan niets heeft le denken dan hoe het de duizend en een ral- strikken zal ontkomen, hem door de nieuwe wet gelegd. SPANJE. Ter verdrijving van de nog in Catalonie zich bevindende Carlisten is het volgende besluit afgekondigd: Den 18dcn dezer zal met het aanbreken van den dag in hel geheele territoir van Catalonie een algemeen //somaten georganiseerd wordendie duren zal zoolang de militaire overheid het noo- dig acht. De «somatcn" zal gevormd w orden door alle weerbare mannen van 18 lot 60 jaar. Hij zal staan onder de bevelen van de gemeentebesturen en op zijn logt al de inwoners der landhoeven bij zich doen aansluiten. H5 zal de hoogten bezetten, de bergpassen, holen, hutten, in een woord alle plaatsen waar zich vlugtelingen zouden kunnen verbergen doorzoeken. Va" den 18de0 al wordt alle verkeer met spoorwegen, rijtuigen, voertuigen cu lastdieren geheel verboden. De alcades zullen kennisgeven van hen die aan deze wapening ontbreken. Eene buitengewone oorlogsschatting zal aan het dorp, dat ontbreekt aan den «somaten", worden opgelegd en het gemeente bestuur is er aansprakelijk voor. Zijdie gedurende dëzen veldtogt onder de wapenen staan, zullen zich met geene bezigheden mogen inlaten, die hen van hun pligt zouden kunnen al houden. Elke hoeve, waarin men wapent» en munitie zal gevonden hebben, zal ontruimd worden en de toegangen zullen worden digi gemetseld; dc inwoners zullen in de gevangenis wordt» gezet, indien zij niet voor den dag van den «somaten" hunne verklaring ztillf»

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2