ft. BUITENLAJNDSCHE BERIGTEN. waterstand van den Ussel, de uiterwaarden voor een groot deel zijn onder- geloopen. Vele akkers, met graan bezet, worden met overstrooming bedreigd. Te Leeuwarden blijven mazelen en rondvonk steeds epidemisch heer- schcn; de gemeenteraad heelt aan burg. en weth. een erediet ad 600 ver leend voor de inrigting van de benedenlocalen van heL vroegere stads-werk- huis, ter verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Te Finsterwolde is eene groote boerenhuizing een prooi der vlammen geworden. Aan het prachtige voorgebouw werd juist de laatste hand ge legd. 0e schuur, vol koren, dat men juist had gedorscht, is mede geheel vernield; ook de gebruikte dorschmachiiie is verbrand. Uit 's Ilerlogenbosch meldt men van Zondag dat het water op eene schrikbarende wijze aan het stijgen is; van de eene zijde der stad is het land reeds in eene zee veranderdwaar golvenbij een hevigen wind bruischende worden voortgezweept. Als het nog een etmaal zoo voortduurt zal de andere zijde ook overstroomd zijn en ligt de stad op een eiland. Ook uit Nijmegen meldt men dal de Waal in de laatste dagen zoo sterk is gewassen, dat de lager gelegen gedeelten der rivierkade geheel onder water staan. Dientengevolge zijn dan ook de werkzaamheden aan de pijlers voor de spoorwegbrug beneden, en die aan de kribben lol normalisering der rivier boven de stad geslaakt en zijn per stoomboot ongeveer 200 pol dergasten naar elders vertrokken. Zoodra een lagere waterstand het toe laat zullen ter bescherming der brugwerken de ijsbrekers geplaatst worden. Uit Vlissingen meldt men dat de dienst van daar op Sheerness voor- loopig is geslaakt, totdat aan het in aanbouw zijnde havenhoofd le Queens- borough gelegenheid zal beslaan voor het vervoer van goederen en vee. Door het springen van den cylinder van de stoomboot Stad Middelburg moet de maatschappij Zeeland weder eon schade van ongeveer 20000 lijden. Berigten uit Paramaribo melden o. a. het volgende: Het doet ons genoegen bij deze te kunnen mededeelen, dat, door de welwillendheid der directie van de Surinaamsche bank, voor belangstellenden aan het bureau der bank is ter bezigliging gesteld eene hoeveelheid goud van 1.644 kilo gram, ter waarde van ongeveer ƒ2200, in stukjes, korrels en stofgoud. Deze belangrijke waarde is aan den regter oever der Boven-Sttriname ge vonden, in 54 dagen tijds, door gemiddeld 10 arbeiders. Men zal zich herinneren dat eenigen tijd geleden melding werd gemaakt van twee Ualifornische mijnwerkers, Lee-Tack en Lee-Long, die alhier wa ren overgekomen om onderzoek le doen naar de goudrijkheid van onzen bvdem en zich te dien einde naar de Marowijne hadden begeven. Deze mijnwerkers hebben met den heer H. Sawyer eene maatschappij gevormd, die 24 werklieden in dienst heeft, en tot dusverre met het beste succes arbeidt. Wij hebben het door haar gevonden goud gezien, dat van zeer zuivere gehalte is en de voordeeligste resultaten belooft. Blijkens het antwoord van den minister van financiën op het afdee- lingsverslag nopens de wet op de middelen, blijft de minister bezwaar ma ken tegen de afschaffing van overgangsregten tegen verhooging van grond belasting. In 1874 hebben die overgangsregten, geheven op onroerende goederen, ruim 7\i millioen opgeleverd, zoodat als equivalent daarvoor dè grondbelasting met 70 pCt. zou moeten worden verhoogd. De minister acht herziening der patentwet mogelijk. Overwegingen des wege zijn aangevangen. Ook is in overweging genomen, of het mogelijk en raadzaam is, strafbe palingen ter beteugeling van het misbruik van sterken drank, gelijk in bet door de staats-coinmissic ontworpen strafwetboek, zamen te vatten in eene afzonderlijke wetsvoordragt. Er bestaat geen grond om te vreezen, dat de fraudes aan de Belgisché grens den zont-accijns cuhoudbaar zouden maken. Indien de toegezegde voorstellen ter wijziging van het belastingstelsel worden bekrachtigd, dan zal er waarschijnlijk spoedig gelegenheid bestaan, om. zonder verlies voor de schatkist, den zeep-accijns al te schaden. Een voorstel tot afschaffing der meeste leges en emolumenten wegens de in- en uitgaande regten en accijnsen wordt eerstdaags bij de vertegenwoor diging aanhangig gemaakt. 's GRAVENHAGE, 16 November. Aan den heer F. Wesselman is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als notaris te Zevenaar. Door Z. M. is de tijd van duur der detachering van den leD luit. P. Muldervan het wapen der infanterie van het leger hier le lande, voor den tijd van twee jaren gedelacheetd geworden bij het leger in Nederl. Indië, op het door genoemden officier gedaan verzoek met één jaar verlengd; en gehomologeerd het besluit van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, waarbij, behoudens nadere goedkeuring, aan meergemclden 1'" Init. Mulder werd vergundvoorloopig iii afwachting van die goedkeuring in Indië te verblijven. -- De dirigerende officier van gezondheid bij de zeemagt dr. D. Hellema j en de luit. ter zee le kl. J. A. Snoek, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non activiteit gesteld. Door den consul te Gothenburg zijn lol vice-consul respectivelijk te Malmö, llclsingborg en Landskrona aangesteld de hh. C. Hjorl, N. Persson en J. A. Oberg. De toestand van II. M. de koningin wordt voortdurend gunstiger, zoodat H. M.naar men hoopt, binnen kort geheel hersteld zal zijn. De tweede kamer heeft heden de behandeling over de Indische begroo ting voor 1876 voortgezet en wel die over de ö110 afdeelingonderwijs, eere- dienst en nijverheid. Uitvoerig werd over de zaak van het onderwijs ge sproken door de hh. Moens en des Amorie van der Hoeven. -- De provinciale stalen van Zuidholland hebben in bare zitting van helen hare werkzaamheden geëindigd. Al de aan de orde zijnde onderwer- je zijn afgehandeld, en al de voorstellen van gedep. staten onveranderd aangenomen, waaronder dat betrekkelijk het onderhoud der havenwerken te Middelharis gedurende 2|> jaren; die tot tegemoetkoming in de gewone kosten van het lager onderwijsen tot het verleenen van een subsidie aan de industrieschool voor meisjes le's Gravenhage. De najaars-vergadering js daarop gesloten. De hooge raad (kamer van strafzaken) heeft bij arrest van gisteren ver worpen de beroepen in cassatie van T. v. d. W. en W. B., tegen vonnissen der regtbank te dezer slede, waarbij zij met bevestiging van de veroordee ling tot geldboete door den kantonregterzijn verklaard te hebben gehan deld in strijd met art. 122 der algemeene policie-verordeningbepalende dat het gewigt van een geladen hondenkar 100 kilogram voor eiken hond niet mag te boven gaan. De bij deze zaken betrokken wagens, waaronder hon den waren gespannen, hadden een gewigt van 526 en 766 kilogram en dus ver boven het geoorloofde. De hoogste regter heeft bij zijne beslissing uit gemaakt dat art. 122 leregt is toegepast en dat het de kennelijke bedoeling van den gemeente-wetgever is geweest dat van de krachten van den hond indien hij als trekdier wordt gebruiktniet te veel wordt gevorderd. Hel hof van Zuidholland (kamer van correctionele appellen) heelt bij arrest van heden vernietigd hel vonnis der regtbank alhier, gewezen in de zaak van Th. P., beklaagd van onbevoegde uitoefening der tandheelkunde. Het hof, op nieuw regt doende, heeft uitgemaakt dat het plomberen, afvijlen vastzetten of trekken van tanden in kiezen geen machinale, maar wel degelijk chirurgicale handelingen zijn. waartoe de beklaagde als dentiste mecanicien niet bevoegd was. Hij is mitsdien veroordeeld tot eene geldboete van ƒ150 of subsidiaire gevangenisstraf van veertien dagen. Bij de nationale vergadering is een wels-ontwerp ingediend, waarbij een millioen fr. beschikbaar wordt gesteld tot herstel van de schade, door den waierspood van Junij en Julij aan de buurtwegen en daarin liggende kunstwerken in Frankrijk toegebragt. Bij de toelichting lot dit ontwerp wordt gezegd dat in 10 van de 12 door de overstroomingen geteisterde departementen het bedrag dezer schade bekend is en 2,308,915 fr. bedraagt, Daar de opgave echter ontbreekt van de beide departementenwelke het zwaarst geleden hebben, namelijk Haute-Garonne en Aude, verklaart de minister van binnenlandsche zaken dat de gansche schade aan de hier be doelde departementale werken wel ettelijke millioenen beloopcn zal. Daar nu 8 van de 12 departementen zeer arm zijn, wordt het, opdat de gemeen schapsmiddelen zoo spoedig mogelijk hersteld kunnen zijnnoodig en tevens billijk geacht dat de staat een aanzienlijk deel van de herstellingskosten te zijnen laste neme. Het aangevraagde millioen zal alleen strekken om de oogenblikkelijk noodige voorzieningen le maken, waarna later zal worden uitgemaakt of, en zoo ja in hoeverre, nadere hulp van staatswege zal ver- eischt worden. Het ontwerp der drukperswet, bij de nationale vergadering ingediend, vat, volgens het Journ. des Déb., al de gestrengheid der vroegere wellen in eet) klein getal artikelen zaam. Wel is waar bepaalt het, dat elk ver grijp door middel van de pers begaanvoor een hof van gezworenen zal worden gebragtmaar dit algemeene voorschrift wordt voorafgegaan door eene menigte uitzonderinaen. Zaken betreffende laster, hoon of beleediging tegen particulieren of genootschappenbeleediging van den president der republiek of eene der beide kamers, van den souverein of het hoofd eener vreemde regering, het verspreiden van valsche berigten. verdichte en ver- valschte of verkeerdelijk aan derden toegeschreven stukkenaansporing lot het begaan van eenig misdrijf, verdediging van misdrijven of vergrijpen, misdrijven tegen de goede zeden, geheel materiële inbreuken op de druk- perswetgeving, reglementen enz., al deze zaken komen voor de correctio nele regt banken. De Russische staatkunde, in het Oostersche vraagstuk, schrijft defc Univ., reglvaardigt in geen enkel opzigt en uit geenerlei hoofde de bezorgd heid, welke zij aan de beurs of elders wekt. Bij talrijke gelegenheden, sedert 1871hebben keizer Alexander en zijn gouvernement zóó sterke en zóó schitterende bewijzen gegevenniet alleen van hun gehechtheid aan liet behoud van den Europeschen vrede, maar ook van hun beslissenden invloed op de handhaviug daarvan, dat hel ten hoogste onregtvaardig is hun de gedachte te willen toeschrijven, verwikkelingen in het Oosten voor te be reiden en te verhaasten. Wij herhalen, de vrede van Europa wordt thans gewaarborgd door den goeden wil en het belang van al de mogendhede» en men kan zich moeijelijk verklaren hoe aan Rusland het plan kan worden toegedicht om in dien toestand, die in zoo ruime mate zijn werk is, ver andering te brengen. Volgens het reglement voor de katholieke hoogeschool te Parijs wordt elk student, zoolang zijne studiën duren, onder het patronaat geplaatst van een hoogleeraar, of van een plaatsvervangend hooglecraar, door den deken aangewezen. De keus geschiedt uit een lijst van drie namen, door den stu dent aangeboden bij den aanvang zijner studiën. Daar de faculteit verant woordelijk is voor de studiën harer kweekelingen zoo is het ook den stu dent niet veroorloofd bijzondere lessen te nemen, zonder aan den deken den naam van den repetitor opgegeven en zijne vergunning voor die bijzondere lessen verkregen te hebben. Men verneemt dat het handelshuis Joseph Ilalphen, le Parijs, zijne betalingen heeft gestaakt. Volgens het regeringsblad zijn er van Zondag avond tot Woensdag ochtend te Parijs ongeveer 10000 schoorsteenen omgewaaid, 160 daken roM of meer beschadigd, 80000 ruilen gebroken. 200 boomen geknakt of ont worteld. De schade wordt in het geheel op 500,000 fr. geraamd. SPAVJE. Volgens berigten uit Madrid gaat de generaal Quesada voort met M

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2