BUITENLANDSCIiE BEftlGTEN. Eindelijk werd op 12 November de act» van boetseren nog verleend aan den lieer M. A. van Aken, van 'sHage, wiens examen bij de afzending van bet vorige berigt nog niet was afgeloopen. In de volgende week is nn alleen nog op Dingsdag en Woensdag ek. 1 candidaat te examineren voor hoogere mechanica. Door de commissie voor het middelbaar onderwijs (aid. letterkunde) zjjn Zalurdag toegelaten de bh.: W. Melgerd, van Arnhem, voor aardrijks kunde; G. de Bruyne PZnvan Zierikzee, voor staathuishoudkunde; G. P. de Dell, van Haarlem, voor schoonschrijven, en A. Davidson, van Rotter dam, voor boekhouden. Een voor boekhouden trok zich terug. Een voor Franseh, een voor Duiisch en een voor boekhouden werden afgewezen. Door Teylcrs's Godgeleerd genootschap te Haarlem is van de vijf ver handelingen, ingezonden op de vraag: «Watleercn ons de oud-testamentische eigennamen met betrekking tot de geschiedenis van den godsdienst onder het Israëlitische volk?", der bekrooning waardig gekeurd de verhandeling in de Iloogduitsche taal, ingezonden onder de spreuk «nomina hebraea etc." Dij opening van het verzegeld naambriefje bleek de verhandeling te zijn van den heer dr. Eberhard Nessle, theol. cand. te Tubingen. Op de vraag om trent //de statistiek der feilen" was één antwoord ingekomen, dat echter niet zoo volledig uitgewerkt was om er den vollen prijs aan toe te kennen. Men besloot derhalve aan den schrijver de zilveren medaille, benevens ƒ200, aan te bieden en zijnen arbeid in de werken van hel genootschap op te nemen, indien hij vergunning geeft tot het openen van zijn naambriefje. Als nieuwe prijsvraag is voorgesteld: //Hoe moet. met het oog op den hedendaagschen strijd onder de staalhuishondkundigenover de onderlinge verhouding van staat en maatschappij worden geoordeeld volgens de begin selen der Christelijke zedeleer?" De minister van buitenl. zaken heelt aan de tweede kamer der staten- generaal overgelegd afschrift van den brief, waarbij door Zr. Ms. consul-gene raal te Alexandrië aan den minister van buitenl. zaken van den Khedive, op last van 's ministers ambtsvoorganger, is kennis gegeven van de toetre ding van het Nederlandsch gouvernement tot de hervorming van het regts- wezen in Egyptebij wijze van proefneming voor vijf jaren. Dij sententie van het hoog militair gereglshof, in hooger beroep ge wezen, is de huzaar II., door den krijgsraad te Haarlem veroordeeld tot 3 maanden cellulaire gevangenisstraf wegens het overrijden eener vrouw onder Overveenveroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tjjd van 9 maanden. Het stoomschip Celebes, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 13 Oct. van Aden vertrokken. De arrond.-regtbank te Amsterdam heeft eene vrouw, die de polieie- dienarenbij het vangen van hondenmet scheldwoorden overladen hadtot een boete van ƒ12 of 3 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Op het eiland Borkum is aangespoeld het lijk van kapitein F. C. Prins, aldaar te huis behoorende. Zijn schip, de Heerenveen, was met eene lading hout van Noorwegen naar Amsterdam bestemd en schijnt in de jongste stormen te zijn vergaan. Van het lot der overige opvarenden is niéts bekend. Naar gemeld wordt ontdekten de reizigers, die in den avond van den 10,lc" dezer met den trein van 6 37 uit Venlo kwamentusschen Helmond en Eindhoven dat de bodem der coupé, waarin zij gezeten waren, sterk verhit werd en zelfs de vloermat begon te smeulen. Als oorzaak bleek later, dat de wind, die van ter zijde op den trein stond, het kolenvuur te sterk had aangeblazen. Had de trein een langer traject te doorloopen gehad, dan ware welligt de coupé in brand geraakt. Naar men uit Maastricht meldt is een kind, dat van den vergiftigden pannenkoek, waarvan melding werd gemaakt, gegeten had, onder hevige krampen overleden. Het onderzoek moet aan het licht hebben gebragt, dat de raapolie, waarmede de koek gebakken was, kopergroen bevatte. 'sGRAVENHAGE, 15 November. Bij kon. besluit van 12 Nov. zijn ter zake der krijgsverrigtingen legen Atcliin, en wel voornamelijk gedurende het tijdvak tusschen medio Augustus 1874 en uil0. Februarij 1875, de navolgende belooningeu toegekend: Benoemd lot ridder der Militaire Willemsorde 4e kl.de luit. Ier zee 1' kl. H. A. Sirks; de officier van gezondheid 1' kl. J, J. Poslma: de le lnitt. der inf. H. E. Munniks de JonghR. G. J. Sulherland, A. W. K. ter Beek, 1'. van Lawick van Pabst en II. lleeres; de officier van gezondheid 2e kl. J. C. P. Kats; de 2e luitt. der inf. W. J. Philips (sinds bevorderd tol 1"> luit.), J. B. van Ileutsz en 11 F. V. M. Schwing; de van het leger hier te lande gedetacheerde 2s luit. van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs C. J. Snijders (sinds bevorderd tot 1'° luit)de sergeant-ziekenvader C. van Putten (sinds bevorderd tot ziekenvader-majoor); de sergeant der int. J. G. F. Angenentde sergeant der art. K. Geigcs; de fuseliers C. W. 't Hooft (sinds bevorderd tot korporaal) en D. Portier. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuwde dirige rende officier van gezondheid 1kl. L. J. de Roocken de officier van ge zondheid 1* kl. G. A. P. van Sleenvelt. Begiftigd met de eeresabel, met het gebruikelijk opschrift: de majoor der art. T, J. A. van Zijll de Jong; de kapitein der inf. F. van Haaften; de kapitein der art. G. F, W. Borel, en de le luit. der inf. 11. G. J. van Hoog straten; de beide laatstvermelden gedetacheerd van het leger hier te lande. Eervol te vermelden bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Ne derland: de majoor der genie W. J. Leers; de kapiteins der inf. J. C. van Blokland, A. Hamakers, G. A. 11. van Steenvelt, P. P. H. van Ham en D. H. P. Andreae (laatstvermelde gedetacheerd van het leger hier te lande); de kapitein der art. 11. J. G. Soumande kapitein der genie J. F. Kanne- mans; de luit. ter zee 2e kl. C. J. de Jong; de 1' luit. van het corps ma riniers J. L. Cadet; de le luitt. der inf. J. van Bennekom, J, H. de Bruyn en J. Bartelds; de le luitt. der art. li. E. Ileck, G. A. Kusky, J. 11. van Dlommestein en H. van Gelsdorp (jaalstvermelde gedetacheerd van het leger hier te lande); de officier van gezondheid 2' kl. L. B. E. Ledeboer. gede tacheerd van het leger hier te lande; de 2e luit. der inf. J. H. B. Jager sinds bevorderd tot 1'" luit.; de adjudanten-onderofficier der inf. J. H. Nix en P. M. Meuwessen; de adjudanten-onderofficier der art. P. Jongepier en F. J. Teenwen: de sergeant-majoor der inf. D. Dreux; de sergeant-majoor der art. G. van Spronsede fourrier der inf. 0. R. II. van Harreveltde sergeants der art. J. van Brakel en K de Boer; de sergeant der genie W. F. van der Weyden; de sergeant-lerreinopnemer E. van Acker; de korpo raals der art. J. T. Joost en D. L. Nieuwlandde sinds tot korporaal be vorderde fnseliers K. 11. Stiene. B. J. A. Wiirscher (thans hospitaalbediende) en J. Krans; de matrozen le kl. P. de Brabander en 11. Weelink; dc mari nier le kl. P. T. van Tol; de marinier 2e kl. 11. Jansma, sedert bevorderd tot marinier le kl.de hoornblazer der inf. P. T. van den Broek; de fuse liers C. van Diggelen en A. van der Bijl; de kanoniers 2e kl. K. Kooima en T. Westraen de mineurs le kl. J. Carmigchelt en A. Brongers. Voorts is bij 's konings voormeld besluit bepaald, dal ter zake van de zelfde krijgsverrigtingen de namen der volgende overleden militairen zullen worden ingeschreven in de registers van de kanselarij der beide orden, te weten: als ridder 4® kl. der Militaire Willemsorde: dc le luit. der inf. E. G. T. von Ende; de adjudant-onderofficier der inf. C. A. Letschen de kor poraals der inf. A. 0. L. van der Burg (laatstelijk sergeant) en C. Schmidt; en als //eervol vermeld"de sergeant der mariniers P. A. Nolenbos; de bootsmansleerling 1® kl. J. Kelbling; de trompetter der art. J. F. van Velsen, en de mineur 2® kl. C. Willemsz. Z. M. de koning zal aanstaanden Donderdag, 'smorgens ten 4 ure, naar het Loo vertrekken. De toestand van dc koningin gaat steeds naar wensch vooruit. II, gevoelt zich zeer wel. De tweede kamer heeft heden de beraadslagingen voortgezet over de begrooting van Nederl. Indië voor 187G. De minister van oorlog zal Donderdag aanslaande geen gehoor verleenen, BEL,Cf IE. Betreffende de reeds vermelde ontploffing in een kolenmijn te Seraing verneemt men dat er reeds 42 lijken naar boven zjjn gebragt. Het gelal gewonden moet wel 100 bedragen. ESGELANO. LONDEN 14 November. Een berigt uit Poona meldt: De prins van Wales is hier aangekomen; hem viel een prachtige ontvangst vol geestdrift ten deel. De weg, dien de prins na het vertrek uit Poona zal nemen, is nog onzeker: de cholera- epidemie in het zuidelijk deel van Maharatta, presidentschap Madras, is zoo onrustbarend, dat de prins op raad der geneesheeren het bijwonen eener jagtpartij te Beypore opgaf; hij zal misschien Madras niet bezoeken. VRAIfHR IJl K. De nationale vergadering heeft met 350 tegen 316 stemmen beslist, dat de kieswet niet toepasselijk zal zijn op de koloniën; hare vertegenwoor diging zal door eene bijzondere wet worden geregeld. De vergadering heelt de beslissing omtrent de verkiesbaarheid der officieren van het territoriale leger uitgesteld tot de derde lezing, de verpligte stemming verworpen, besloten tot de derde lezing der kieswet over te gaan. Een door het lid Limayrac voorgesteld additioneel artikel, aldus luidende: De stemming is verpliglend. Ieder kiezer, die zonder als wettig erkende reden aan de stemming geen deel heeft genomen, zal ges 1 raft worden met eene boete van minstens 6 en hoogstens 50 franc, door den vrederegter le bepalen", is verworpen. De regeringsbladen laten een juichtoon hooren over den uilslag der stemming omtrent de wijze waarop de verkiezingen zullen plaats hebben. De Palrie zegt: De overwinning van Donderdag heeft getoond, dat de meerderheid van 25 Febrnarij niets als een vijandiggezinde minderheid is, Hieruit volgt dat hel voor elk conservatief bewind en voor elke wel geves tigde regering onmogelijk is op de mannen der oppositie en der republiek te steunen. Ook dc Huivers beweert dat de regering nu voor goed aan de republiek den rug heeft toegekeerd. Van alle kanten (verneemt men berigten omtrent hevige stormen, die een deel des lands hebben geteisterd. Het tijdelijke dak boven dc kapel van het paleis te Versailles is door den geweldigen wind opgenomen en op dat van de boekerij der nationale vergadering geslingerd, welke laatste daarop instortte. Te Sainl-Cloud en elders zijn de klokken door den storm aan het luiden gegaan. De Lennie, kapt. Halleld, van Yarmouth (Nieuw-Schotland) verliet den 23s,tD October Antwerpen om naar New-York te gaan. Den 31" 0 sloeg een deel van het scheepsvolk aan het muiten en de kapitein, stuurman en boots man werden vermoord. Een ander deel van het scheepsvolk vreesde dat bet hetzelfde lot zoude ondergaan en wierp flcsschen over boordwaarin briefjes gestoken waren, waarbij in het Franseh en Engelsch om hulp werd verzocht. Een der flesschen spoelde aan de Fransche kust aan, een schip werd afgezonden en de Lennie werd aangehouden. Aan boord waren 5 man en een jongen, 4 van hen zijn verdacht van medepligtigheid aan het oproer, terwijl 6 anderen, alle Grieken, in een boot ontsnapt zyn. De Lennie zal naar St. Nazaire worden gevoerd om de beschuldigden aan de Engelsche autoriteiten over te leveren. De Fransche academie heeft den lld®° dezer eene zitting gehouden, om de prijzenuit de schenking van Montyon voortvloeijende (schenkingen voor deugd, gelijk zij genoemd worden), toe te kennen. De eerste prijs, ter waarde van 2000 fr., is ten deel gevallen aan zekere weduwe Annette Daumont, welke in dienst getreden was bij een Pool, Tarnowski, die ten

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2