LEIDSCHE O ER A AT. BINNENLANDSCFIE BEK1GTEN. DIÏVGSDAG 16 NOVEMBER. 26S. 11 Di Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.ratico p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1 3.35, franco p. p. f 3.35. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.5Ö ijaarsbuiten de estp editie kosten. Ajzonderlïjke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs der Adveftentiën is Van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. PATEITBLADES. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patenlbladen over het dienstjaar 1875/6, voor wijk VI, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van een lot drie uren, en wel tot en met den 24s1'» Siorcmber e. k.; terwijl na hel verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe be lastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zondermeer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Letdex16 November 1875. v. d. BRANDELER. LEIDEN. 15 November. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 50.00, 25.00, 5.40 en ƒ2.50 en de laagste prijzen 50.00 ƒ25.00, ƒ5.00 en ƒ2.50. Commissarissen der voiks- en burgcrzangscholen van het departement Leiden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen hebben dezer dagen eene dringende uitnoodiging gerigt tot de ingezetenen om mede te werken tot instandhouding der volkszangschool. Is het een verblijdend verschijnsel dat liet aantal leerlingen zoodanig toeneemt dat uitbreiding van hel onderwijzers personeel noodzakelijk is en er meer tijd aan het onderwijs moet worden besleed; een en ander veroorzaakt noodwendig meerdere uitgavenen daartoe zjjn de inkomsten, uit vrijwillige bijdragen beslaande, niet toereikende. Mogt men vroeger nog kunnen rekenen op eene batevoorlvloeijende uit het beheer der btirgerzangschool, die ten nutte der volkszangschool kon aangewend worden, ten gevolge van veranderde omstandigheden kan ook hierop niet meer gerekend worden. Er schiet dus voor commissarissen niets anders over dan het verzoek om eene jaarlijksche geldelijke bijdrage of ver hooging der bijdragen die zij tot biertoe mogten ontvangen. Wij hopen dat dit verzoek bij velen een gunstig gehoor zal vinden en dat ce.umissarissen in slaat zullen gesteld worden de school in stand te houden. Eerst eene tccdere plant, heeft zij nu een zoodanigen wasdom gekregen, dat langzame verkwijning en hare dood voor de volksontwikkeling en be schaving zeer zou zijn te betreuren. Met meer vercenigde krachten kan dit voorkomen worden. Van de goede vruchten, die hel onderwijs onder het jeugdige volkje afwerptzal menigeen bjj openbare uitvoeringen de over tuiging hebben gekregen. Men meldt ons uit Warmond: De spoorwegarbeider D. alhier, die jongstleden Woensdag tusschcn de stations Leiden en Warmond door een andtrein werd overredenis heden aan de gevolgen daarvan bezweken. Men meent te mogen verwachten dat de Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij, die steeds getoond heeft de verdiensten van haar personeel op hoogen prijs te stellen, ook hier niet zal achterblijven, waar het geldt te helpen zorgen voor de weduwe van een harer beambten, die gedurende eene reeks van jaren (de overledene zou in het volgende jaar g< pensioneerd worden) in zijne betrekking de belangen van voormelde spoorwegmaatschappij zoo trouw behartigd heelt. - Men schrijft ons: Er is veel regen gevallen, ten gevolge waarvan al ile poldermolens malen en het vee gaandeweg naar de stallen wordt ge haald. De boezem, die voor een maand 1%, Rijnl. voet onder peil was, daar dcooslewind veel gelegenheid bad gegeven om water naar zee te ontlasten, heeft thans het peil bereikt. Het stormweer en de dikwijls veranderlijke wind, die eindelijk het meest uil het noord-westen komt, benemen, bij «ene onstuimige zee, de mogelijkheid om te spuijen. Dientengevolge kan de hoczem nog lang hoog blijven. - Het bestuur van de Leidsche afdeeling der maatschappij lol bevordering te toonkunst heeft het volgende ter kennis van de leden gebragt: 'Bij art 5 van hel huishoudelijk reglement is de keuze uit de middelen tw bereiking van het doel der maatschappij in de eerste plaats opgedragen Mn het bestuur. Toen dus voor eenige weken het bestuur der zangvereeni- §iug Caecilia tot ons kwam met verzoek om het denkbeeld eencr aansluiting dier vereeniging aan onze maatschappij te overwegen, hebben wij, na ernstig i beraad en vaststelling van al de noodige voorwaarden, uit naam der afdee ling toegestemd Zooveel de verhouding tusschen de afdeeling en eene harer inrigtingeh het eenigszins toeliet, waren de zelfstandigheid en de gewoonten van Caecilia geëerbiedigdzij behield haren naam naast dien van onze zang vereeniging; zij maakte haar reglement en benoemde baren directeur onder onze goedkeuring; en het door haar gekozen bestuur bleef met het onze, door wederzijdsche gedelegeerden met adviserende stemin gedurig verkeer. Zoodoende werd aan hel gunstig bekende koor een vaster bestaan, in ver band met de krachten en middelen ook van andere stedenverzekerd, en kwam de afdeeling in het bezit van een orgaanwaardoor zijzonder iets geheel nieuws te stichten, dadelijk nuttig werkzaam zijn, en haren leden een degelijk kunstgenot verschallen kon. Behoud en zamensmelting van ge zonde elemcnteu tot een krachtig en vooruitstrevend geheel was het doel dat ons voor oogen stond. De vergadering van Caecilia op 15 October nam met groote meerderheid het voorstel harer bestuurders aan, en benoemde tot directeur onzen Neder- landschen componist den heer Dan. de Lange, directeur van Amstels Mannen koor, en leeraar in het koorgezang aan de muziekschool onzer zusterafdeeling Amsterdam. Die benoeming, dóór ons bekrachtigd, werd door den heer de Lange aangenomen, en het scheen dat er niets overbleef dan aanstonds met de repetition en hel beramen eerter uitvoering in dezen winter te beginnen. Intusschen waren er anderen in de zangvereeniging te zeer doordrongen van hetgeen men aan den onvermoeiden jjver van den vroegeren directeur verschuldigd was, om niet des noods het vooruitzigt van hoogere kunstont wikkeling op te offeren aan de voldoening van onder zijne leiding werkzaam te blijven. Zij bewerkten dal eei. tweede vergadering, eenigszins anders dan de vorige zamengesteldop 26 October met geringe meerderheid de besluiten der vroegere vernietigde. Over de quaesliën van wettigheiddaarbij van beide kanten opgeworpen, zijn wij niet geroepen een oordeel uit te spreken. Ge noeg, de meerderheid van 15 October gaf haar plan niet op, maar bood ons na een paar dagen vicr-en-dertig handteekeningen aan van hen, die wenschteu toe te treden tot een zangkoorop te rigten van onzentwege. Hadden wij aan dezen wensch geen gehoor gegeven, dan ware daarmede de Caecilia van vroeger niet hersteld, maar ten aantal geoefendé zangers en zangeressen had, ongenegen om op den ouden weg voort ie gaan, de studie van bet koorgezang, lot nadeel zoo van hen als van de Leidsche concerten, voor een oubepaalden lijd gestaakt. Wij hebben dus besloten, ook van onze zijde bij het eens bestaande voornemen, naar omstandigheden gewijzigd, te volharden. De zangvereeniging onzer afdeeling is opgerigt, de lieer de Lange tol onzen muziekdirecteur benoemd, en de wekelijksche repetition zijn be gonnen, om in den regel des Donderdags te Worden voortgezet. Reeds nu is het aantal leden tol 46 aangegroeid (behalve eenige knapen, die tot ver sterking der altpartij geregeld onderwijs ontvangen), en de verdere aanwinst van bruikbare krachten zal ons welkom ziju. Toch zijn wij ook met bet tegenwoordige koor in staatom een uitvoering van werken, die een minder (alrijke bezetting vereischen, naar belmoren voor te bereiden. In den loop van den winter zullen wij aan de concerten, die de Maatschappij van Toonkunst te Leiden geven wil, van onzentwege althans eenen, zoo niet meer avonden toevoegen. De plannen daaromtrent zullen, zoodra zij voor goed zijn vastgesteld, nader worden medegedeeld. Terwijl wjj ons echter, met onzen directeur en onze zangers, alle moeite geven om de kennis en liet genot der toonkunst in ons midden te helpen verhoogen, zal hel van de leden der afdeeling en verdere kunstvrienden hier ter stede afhangen, in hoeverre er stoffelijke middelen kunnen worden aange wend om de beteckenis, en de uitzigten op voortzettingder voorgenomen uit voeringen te vermeerderen. Hoe meer de leden zich beyverenhel streven der afdeeling in ruimer kring bekend te maken en nieuwe leden voor haar te winnendes te beter zal het doel worden bereiktwaarmede zijzelven zich aan haar hebben verbondenen des te grooter zal hunne eigene vol doening zijn. Hun allen zij het belang onzer instelling dringend aanbevolen." Bij de voortzetting der acte examens voor het middelbaar onderwijs, was de uitslag als volgt: 11 en 12 November: Geëxamineerd 2 candidaten voor de acte hoogere wiskunde. Beiden afgewezen. 9 tot 13 November: Geëxamineerd 8 candidaten voor de acte lijnteekenen (ée'n candidaal was niet opgekomen). Afgewezen 3. Toegelaten 5, nl. de lieeren K. Bes, van Warffum; J. 11. Bronke, van Amsterdam; Chr Laarman Wzn.van 'silage; W; van der Vliet; van llarlingen, en II. J. van der Weele, van s Hage,

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1