{JIJ VOEGSELbehooreade tot de JLeidsche Courant van Maandag ö5 November dS75, I\l}. <&67 Door Z. M. is de duur der non-activiteit, waarop de 1' luit. J. P. L. Gelpke, van liet, wapen der infanterie, voor den tijd van twee jaren en zonder bezwaar der schatkist, is gesteld, op het door hem gedaan verzoek, met twee jaren verlengd. Door Z, M. is, met ingang van 1 Nov. 1875, een pensioen van ƒ1775 'sjaars verleend aan den heer C. Krabbe, emeritus predikant der ncd. herv. gemeente te Leiden. Volgens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is het schroef- stoomschip Cornells Dirksonder bevel van den kapitein-luit. ter zee E. L. baron van Heeckeren van Walien, den lldeD dezer met ligle avarij le Falmouth binr.cngeloopenen zal vermoedelijk over zes dagen de reis voortzetten. II. M. de koningin heeft een rustigen nacht doorgebragt en is in beter schap zoo zeer toegenomen, dat IID. bij lusschenpoozen het ziekbed verlate:), mag. Het aanvankelijk zoo zorgwekkende van H. M. toestand kan dus gelukkig als geweken worden beschouwd. Z. Ex. graaf van Zuylen van Nyevelt, nieuw benoemd gezant der Nederlanden te Weenenis gisteren avond in eene buitengewone audiëntie door Z. M. den koning in die diplomatieke betrekking beëedigd. Door de commissie van het prov. hof in Zuidholland zijn heden als candidaat-nolarissen toegelaten: de lilt. Verburgh en den Hartog Jager, uit Leiden, en Slinkert, uit Rotterdam. BU1TKKLANDSC1JE ÜEKiGTEN. BELGIE. Woensdag avond heeft er eene vreesclijke ontploffing plaats gehad in de kolenmijn Marihayc, op den rechler-Maasoevcr bij Seraing, waarbij be halve het aantal gedooden, dat nog niet opgegeven wordt, ruim honderd werklieden gewond en eenigen hunner zeer zwaar gewond zijn. Op het oogenblik der onlpioffiug waren, zoo meii zegt, een 200-tal in de mijn aan het werk. In één gang heeft men reeds 10 lijken gevonden; in een anderen gang, die echter nog niet te bereiken was, vreesde men 7 of 8 lijken te tullen vinden. Donderdag ochtend zijn weder 7 lijken naar boven gehaald en men vreesde maar al te zeer er nog meer te zullen vinden. De controle over de lampen heeft niet naauwkeurig kunnen plaats hebben, daar vele werklieden in den schrik van het eerste oogenblik zoo snel n ogelijk gevhigt zijn. Een gercglelijk onderzoek is terstond door het parket en den regter van instructie te Luik ingesteld. EJfffiEIiAN®. LONDEN 12 November. De Times heeft oog al hoop dat de vijandelijkheden, door dc inlan ders van Malakka tegen de Engelschen begonnenniet zulk een ernstig karakter hebben, als de lelegraphischc berigten zouden doen denken, liet Wad vermoedt of acht het thans zeer mogelijk, dat de bemoeijingen van den Engelschen gcmagligde met de geschillen tusschen dc iuland-che vorsten onderling en tusschen de Maleijers en de op Malakka wonende Chinezen de oorzaak van den moord van den heer Birch en van de vijandelijkheden zijn. Sedert eenige jaren toch hebben de Engelschen zich eene soort van scheids- regterschap in die geschillen aangematigd, op grond, dat de zecroovcrij door die onophoudelijke oneenigheden maar al te zeer werd bevorderd. Bij gelegenheid van den jongsten optogt van den lord-mayor zijn niet minder dan 19 personen gekwetst geraakt, waarvan 2 zeer zwaar. De hevige regen van de jongste dagen heeft hel water in verschillende deelen des lands weêr doen stijgen. Verscheiden plaatsen in Warwickshire zijn ondcrgeloopcnevenals gedeelten van Durham en van den omtrek van Windsor. Op de noord-oostkust woei Woensdag een hevige wind, die vele schepen noodzaakte naar Shields de wijk te nemen. In de 9 eerste maanden van dit jaar kwamen in dc Vcrcenigde Stalen 5334 bankroeten voor, met verbindtenissen tot een bedrag van 315 millioen gulden. Alleen dc stad New-York komt in dit cijfer voor met 546 bankroe ten, te zamen 72 millioen bedragende De staat New-York voegt er nog 24 millioen aan toe. In hetzelfde tijdperk kwamen in 1872 3030 bankroeten voor, ten bedrage van 170 millioen gulden: in 1873 3887 bankroeten, met ruim 400 millioen gulden; in 1874 4371 bankroeten, met bijna 300 mil lioen gulden. FBA1YÜE4UK. In de zitting van de nationale vergadering van Donderdag werd de dis cussie voortgezet over het onlwerp-kieswet. Uit naam van de commissie on dersteunde de heer Picard den "scrulin de liste." Hij zag in den «scrutin de liste" een hechten waarborg voor de eendragt tusschen de conservatieven en een noodzakelijk vereischte voor de vestiging van de republiek. Bovendien zou zijns inziens de uni-nominale wijze van stemming de kwade praktijken bij de verkiezingen in dc band werken. Tot staving van zijn zienswijze beriep hij zich op verschillende publicisten en redenaars van de monarchale partij, die den «scrutin de liste" hebben voorgestaan. Na den heer Ricarddie bijna twee uren gesprokén had, beklom de heer Dufaure de tribune, en zette in de eerste plaats de noodzakelijkheid uiteen voor de regering om deze quaeslie toe te lichten, ofschoon zijn meening reeds duidelijk uit de dagbladen geble ken was. De regering wil volstrekt niet vooruitloopen op de aanstaande verkiezingen; door zich uit te laten over het vermoedelijke resultaat/zou een te groote verantwoordelijkheid op zich laden. De minister wenschle te antwoorden op de beschuldiging van den vorigen spreker, dat dc regering het algemeen stemregt zou willen te kort doen. liet bewind is door den heer Dufaure en zijn collega's aanvaard op voorwaarde, dat het rcpttblikeinsch fegeerstelsel zou geplaatst worden ouder de bescherming van de drie vol- gende conservative elementen: hel bestaan van twee kamers; het regt van ontbinning toegekend aan het hoofd van het uitvoerend gezag onder de con- j tróle van een der beide vergaderingendirect en uninominaal stemregt. Als een bewijs, dat de //scrulin de liste" candidaten geeft, die men niet kent, 1 voerde de minister aan, dat hij, in 1871 binnen Parijs opgesloten, door zijn departement candidaat werd gesteld en bij dat feit eerst den dag na zijn verkiezing vernam. De spreker zette vervolgens in het breede de vóór- en nadeelen van dc beide stolsels uiteen en leidde daaruit de gevolgtrekking af, dat met de lijsten-stemming het algemeen stemregt niet opregt kan worden toegepast. Na den lieer Dufaure werd nog bet woord gevoerd door den lieer Gambctta. De uitslag der stemming is reeds gemeld. De heer Freppcl, bisschop van Angers, is benoemd tot rapporteur dei- commissie, welke op last van den minister van onderwijs een onderzoek heeft in te stellen naar de boeken, die op de staatsscholen worden ge bruikt In dcu nacht van Woensdag op Donderdag heeft te Parijs een orkaan gewoed. Ilct regende schoorsleenen en dakpannen; muren stortten omver, boomen werden ontworteld. Vele menschen werden gekneusd en gekwetst door de vallende voorwerpen. Twee personen zijn doodelijk getroffen. BIJ1TSCHLADIB. Naar men zegt ligt er bij de regering wel een verbodswet op de pro cession gereed, maar zal deze niet reeds in de tegenwoordige zitting van den bondsraad worden ingediend, omdat het aldaar, evenals in den rijksdag, wegens de vele andere onderwerpen, tegenwoordig aan voldoenden tjjd tier behandeling ontbreekt. Hel te Zurich verschenen geschrift, waarvan graaf Arnim geacht wordt de schrijver te zrjn, is te Berlijn en te Leipzig door de policie in de boek winkels in beslag genomen. Vrij algemeen oordeelt men dat graaf Arnim door het uitgeven van dit geschriftof door eeti daartoe in staat te stellen, zijne zaak zeer heeft benadeeld. Van officiense zijde wordt opgemerkt, dat graaf Arnim nog steeds in rijksdienst is, zij het ook als ambtenaar ter be schikking, en dat hij als zoodanig nog aan de disciplinaire magt van den minister van buitenl. zaken onderworpen is. Zijne openbaarmaking van diplomatieke stukken is daarom ongeoorloofd. De Hlagdeb. Ztg. bevat de volgende mededeeling, aan dat blad gezonden door den directeur-generaal van den Duitscben Lloyd. Volgens ontvangen bcrigt zijnongeveer acht dagen geledende kapitein en dc stuurman van de Duitsche driemastschoener Annauit Flensburg, op de reis van hieruaar Tientsin, in de nabijheid van Foo-Chow vermoord. Men weet nog niet met zekerheid, of dit geschied is door de Chinesche bezetting of door zeeroovers. ,j De bovenstaande zeer onvolledige mededeeling is afkomstig van twee man der equipage, die na den moord hebben weten te ontvlugten en hier zijn i aangekomen. De Duitsche kanonneerboot Cycloop is onmiddellijk vertrokken, om hel schip op le sporen. De afgevaardigde Lucius spreekt het gerucht tegen, volgens hetwelk prins von Bismarck hem had verklaard, dat hij zijn functie van rijkskanse lier zou willen nederleggen. Er heelt zich een comité gevormd, om gelden bijeen le brengen voor een standbeeld voor wijlen den bekenden geschiedschrijver Schlosser. Het - voornemen is het op te rigten in zijn geboorteplaats Jever. i De gcreglelijke inventarisatie van den faillieten boedel-Strousberg voor zooverre Berlijn betreft, heeft in het licht gesteld, dal de bate van de aldaar aanwezige goederen niet zeer belangrijk mag genoemd wordenal zijn de posten, op zich zelf genomen, voor een particuliere huishouding zeer groot te noemen. Zoo wordt b. v. het meubilair der woning van den ge failleerde op ruim 70000 tb. geschat en de boekerij op een waarde van 80000 tb. In verband met den schuldenlast, noemt men dit alles slechts een geringe bate. "per telegraaf. BERLIJN, 12 November. De Evangelische opperkerkeraad heeft tegen 24 dezer te Berlijn eene buitengewone algemeene synode voor de acht oude provinciën bijeengeroepen. BUDA-rESTll, 12 November. De rijks-inkomsten over de eerste negen maanden dezes jaars bedroegen 5 millioen meer, de uitgaven 12 millioen minder dan over hetzelfde tijdvak van 1874. WEENEN, 12 November. Naar de J'olit. Corr. uit Belgrado verneemt, heelt de Servische regering, vernomen hebbende dat de talrijke Turksche troepenmagi in liet kamp te Niscli last heeft ontvangen zich naar het binnenste des lands terug te trekken, insgelijks aan de Servische troepen bevolen zich van de grens terug le trekken, en heeft zij tevens het uittrek ken der militie te Belgrado afgekommandeerd. VERSAILLES, 12 November. Nationale vergadering. De heer Dufaure, minister van justitie, leest voor en legt over zijn ontwerp van wet op de drukpers. Krachtens dit ontwerp wordt de staat van beleg opgeheven in alle departementen, behalve in Seine, Seine-et-Loire, Oise, Rhóne en Bouches- du-Rhöne In deze departementen zal de opheffing op 1 Mei 1876 geschieden. BERLIJN, 12 November. De ochtendbladen melden: Het koninklijk Stadt- gcricht alhier, in raadkamer vergaderd, heelt Woensdag avond op requisitoir van het openbaar ministerie beslist, dat met het door de politie gelaste in beslag nemen van de brochure Pro Nihilo, voor wier schrijver graaf llarry von Arnim wordt gehouden, zal worden voortgegaan en wel, omdat door het schrijven en uitgeven van deze brochure is gepleegd: beleediging van Z. M. den keizer, en herhaalde laster tegen den rijkskanselier en het depar tement van buitenlandsche zaken. BARCELONA, 11 November. 285 Carlistcn hebben zich gisteren aange meld met verzoek om vergiffenis. Ter correctionele teregtzilting van de arrond.-regtbank te Leiden, dd. 12 November, zijn de volgende vonnissen uilgesproken: J. W.te Haarlemmer meer, wegens laster, tot cellulaire gevangenisstraf van 14 dagen en geld boete van 25 of subsidiair 2 dagen cellulaire gevangenisstraf; J. R., te Boskoop, wegens mishandeling, tot geldboete van 20 of subsidiair 2 dagen gevangenisstraf; H. te Ter-Aar, wegens rebellie door één persoon zon der wapenen, tot gevangenisstraf van 14 dagen; 11. J.te Ter-Aar, wegens gewelddadigheid en beleediging met woorden van een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, tot gevangenisstraf van 6 dagen en geld boete van ƒ8 of subsidiair 1 dag gevangenisstraf; J. M., te Ter-Aar, wegens gewelddadigheid jegens een bedienend beambte in de waarneming zijner be diening, lot celiulaire gevangenisstraf van 15 dagen; J. d. II. en A. d. H., te Ter-Aar, wegens gewelddadigheid in vereeniging, de le tot cellulaire ge vangenisstraf van 3 weken, de 2' tot cellulaire gevangenisstraf van 1 maand. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5